Пьерлуиджи КОЛЛИНА: «Арбитром стал случайно»
Лучший футбольный судья рассказал о себе и карьере
«Buonasera…Good evening… Добрый вечер» - водночас трьома мовами вітається сеньйор Колліна в безлюдному коридорі Будинку футболу в Києві. За вікном далеко не італійська заметіль, але в негоду та ще й в неділю куратор українських рефері - на роботі.
- Будь-ласка, зачекайте ще кілька хвилин, мені терміново потрібно допрацювати кілька документів, - усміхаючись, вибачається італієць і поспіхом всідається за робочий стіл.
Там - купа графіків і таблиць. Сьогодні пан Колліна тестував українських арбітрів. Зморщивши лоба, щось вираховує, прискіпливо вдивляється в графічні зображення і часто підкликає перекладача - українця Романа, якого називає Роменом, роблячи наголос на «о» (щоправда, спостерігаючи за його впертістю і завзятістю, чомусь навіть не сумніваєшся, що колишній топ-арбітр дуже скоро зможе спілкуватися без перекладача. - С.П.). Над столом жовто-блакитна футболка з написом «Колліна» на спині. Поличка на стіні встелена атрибутикою українських команд. Зблизька Колліна видається й не таким уже суворим, як це часто здається, коли спостерігаєш за ним з екрана телевізора. Харизматичну зовнішність пом’якшує якась наївна тепла усмішка. Аж не віриться, що на полі він лише одним поглядом міг приструнити визнаних футбольних «піжонів»…
Ліберо церковної команди
- Сеньйоре Колліно, а чи знаєте ви, з яким українським словом співзвучне ваше прізвище?
- Так, якось мені пояснили - вашою мовою це означає «коліно». А от ви не знаєте, що означає «колліна» італійською? Це - пагорб, невеличка гора.
- З погляду на те, яких висот ви досягли, то не така ця гора вже й маленька! Скажіть відверто - звідки у вас з’явилася пристрасть до футбольного суддівства? Я далекий від думки, що ви про це ремесло мріяли з дитинства…
- Маєте рацію. Навіть не думав про таку професію. Все сталося дуже випадково. Мені було лише сімнадцять, я саме навчався у ліцеї. Якось мій приятель прибіг до мене з новиною: мовляв, десь в місті набирають слухачів на курси арбітрів. Думаю, кожен погодиться зі мною - коли тобі сімнадцять років - довго ніколи не розмірковуєш. І багато речей у цьому віці сприймаєш як романтичну пригоду. Ось така сталася й зі мною. Я записався на ці курси, як зараз модно говорити серед молоді, - «по приколу». Однак з кожним заняттям мені ставало дедалі цікавіше, і я навіть не помітив, як ця кухня затягнула мене з головою. В ній «варюсь» і донині…
- І що для вас стало в ній професійною «колліною», тобто вершиною?
- Найвищим досягненням вважаю роботу на фінальному матчі ЧС-2002 між Бразилією та Німеччиною. Пам’ятним видався і фінал Ліги чемпіонів-1999 між «Баварією» та «Манчестером». (Манчестер тоді вирвав перемогу на останніх секундах 2:1, а Колліна після матчу ходив по полю і приводив до тями ридаючих гравців «Баварії». - С.П.) Думаю, що і для журналіста робота на таких турнірах - це вже рівень.
- А як у вас складалося з практичним футболом? М’яча любите поганяти?
- Авжеж! Я ж італієць. В юності виступав за різні любительські команди в Болоньї і навіть за церковну команду. Найчастіше грав на позиції ліберо. Конституція мого тіла дозволяла ефективно відбирати м’ячі, вступати в єдиноборства. А вже коли став арбітром, частенько грав у благодійних матчах разом з зірками естради, відомими спортсменами.
- Якось по телевізору бачив, як ви вправно граєте в баскетбол!
- О, це окрема тема! Я справді фанат цього захоплюючого виду спорту.
А судді - хто? Розумні спортсмени без емоцій…
- Чи можна сказати, що на баскетбольному майданчику ви відновлюєте нерви після гамірних стадіонів, лайливих футболістів і критики вболівальників?
- Ви знаєте, на лайку тренерів чи емоції футболістів я ніколи не реагував. Якщо не навчитися не звертати на це увагу - то арбітром не стати. Стійкість до стресових ситуацій - це чи не найголовніша риса, якою має володіти арбітр. А кожна гра - це стрес! Дивіться, є чимало футболістів, які творять дива на тренуваннях або в контрольних іграх, а виходять на відповідальну гру - і все! Вони просто губляться! Це вже проблема психології. Для арбітра це дуже важливий момент. Вразливій людині дорогу в рефері зачинено.
- А яким ще потрібно бути, аби не загубитися в цій професії?
- Америку не відкрию - арбітр має досконально знати правила. Всі деталі, всі нюанси. А таких є сила-силенна. Сучасний футбольний суддя ще й зобов’язаний бути спортсменом. Ви ж подивіться, які швидкості в сучасному футболі (За інформацією європейських ЗМІ, перед ЧС-2002 Колліна був єдиним арбітром, який не склав тестів з фізпідготовки, але йому навіть довірили судити фінальний поєдинок!!! - С.П.). Глядач цього не бачить, але арбітри витрачають багато часу на вдосконалення своєї «фізики». Коли футболіст починає помилятися? Коли він стомлений. Те ж саме коїться із арбітром. Рефері-професіонали сьогодні навіть вивчають тактику футболу, всі її тонкощі. Перше ніж вийти зі свистком на поле, суддя має зібрати всю можливу інформацію про матч, який йому доведеться обслуговувати: ажіотаж довкола поєдинку, хто з футболістів у якій формі та настрої, турнірну ситуацію і безліч інших дрібниць. Все це потім допомагає в роботі під час гри.
- А що має статися з арбітром під час матчу, щоб потім можна було сказати - потрапив у халепу!?
- Найстрашніше - коли арбітр вагається. Якщо гравці хоч на мить відчули твою нерішучість, - пиши пропало. На вибір рішення інколи є всього 1-2 секунди. Але вони видаються вічністю!
- Ви обирали на полі такі рішення, за які потім було соромно?
- Звісно, помилявся - без цього ніколи. Але думаю, що це несправедливо, коли на арбітра за допущену помилку потім виливають купу бруду. Рефері може весь матч обирати вірні рішення, а потім одна помилка, і все - він ворог. До футболістів чомусь ставлення позитивніше. Я не розумію тих, хто каже: мовляв, суддя - це людина, яка псує весь спектакль. Я часто пригадую, як мої співвітчизники, легендарні Роберто Баджо та Франко Бареззі, на Мундіалі-1994 в США не забили післяматчеві пенальті і програли фінал. То хіба це значить, що вони погані чи, можливо, невдахи?
- Чи можна сказати, що невдахами є українські рефері? Адже жодного українського арбітра не запросили працювати головним на Євро-2012…
- Ні, так не можна казати. Та й взагалі, чи є в України якісь підстави ображатися? На Євро не буде арбітрів з багатьох футбольних країн. Для роботи на чемпіонаті ми обрали дванадцять арбітрів з категорії «еліти», тобто кращих з кращих. Конкуренція величезна. Хоч українця Швецова та його польського колегу на Євро ми включили як четвертих арбітрів. Повірте, в сучасному футболі й четвертий арбітр грає значну роль. До речі, зараз ми проводимо спеціальні заняття, аби сформувати «надійні» бригади рефері на матчі Євро, виробити в них відчуття ліктя. Це дуже важливо під час роботи на подібних турнірах. Там кожен матч - наче останній!
Багатство… в 50 центів
- У вас є якісь фартові суто суддівські амулети?
- Так. Адже ми, люди середземномор’я, зазвичай надаємо великого значення подібним речам. Для жеребу перед матчем я завжди використовував монетку в 50 американських центів. Я з нею ніколи не розлучався. Мабуть, це саме вона допомогла мені в доволі успішній кар’єрі (усміхається).
- Свисток теж якийсь особливий?
- Ні, свисток у мене звичайнісінький. З ним також не розлучався майже ніколи. Я його зберігаю вдома. На поличці, поряд з цінними речами. Там, до речі, лежить і м’яч з фінального матчу ЧС-2002, який я мав щастя обслуговувати.
- Сеньйоре Колліно, у вас, як ні в кого серед арбітрів, є багато прізвиськів. У Росії вас називали «Кащеюшка», в Європі кличуть «Фантомасом» та «Інопланетянином». Не ображаєтесь?
- Ні. Якщо людям так подобається - то нехай. Думаю, вони не зі зла ці імена вигадують. До речі, мало хто знає, що в Італії мене ще називали «Коджо», це був герой одного з американських фільмів про італійських бандитів. Один з персонажів картини був лисий, і мене довгий час асоціювали з ним. Я і не думав ображатися чи якось реагувати. У футболі, зрештою, на прізвиська не прийнято ображатися. А взагалі, це дуже круто, коли ти схожий лише на себе…
Sport.ua
Sport.ua
Сообщить об ошибке
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
Настройте свою личную ленту новостей
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Футбол
|
24 ноября 2024, 06:36
2
Джорджина Родригес приоткрыла занавес новой покупки звездного семейства
Футбол
|
24 ноября 2024, 21:37
0
Смотрите видеообзор матча 13-го тура Серии А 2024/25
Футбол
|
24.11.2024, 19:42
Комментарии 2
Популярные
Новые
Старые
Нафиг он нужен? Толку от него даже меньше чем от козла молока.
не знаю как арбитром,но куратором ты точно стал случайно