Клуби, які зникли. Ч.5
«Керамік» та «Хімік» на Житомирщині і «Карпати» в Мукачевому
Ми продовжуємо згадувати всі клуби та команди, які існували в чемпіонаті України (вища, перша та друга ліги) за період незалежності України, але зараз уже припинили існування (чи то за назвою, чи за статусом). Нагадаємо, що виступи колективів аналізуємо за територіальним принципом — областями в алфавітному порядку. Від Автономної республіки Крим, потім по 24 областях та двох містах, які мають окремий статус - Київ і Севастополь. У цьому номері пройдемося по Житомирській, Закарпатській та Запорізькій областях.
Житомирська область
«Керамік» (Баранівка) певний час виступав у чемпіонаті області. У чемпіонатах України почав грати з сезону 1995/96 у другій лізі. Щоправда, лише два роки — за підсумками сезону 1996/97 команда вилетіла й із другої ліги. Нині: під назвою «Керамік» колектив виступає на першості області й 2009 року навіть посів четверте місце.
Клуб «Житичі» (Житомир) - відносно молодий клуб, створений 2005 року. Після того, як головна команда області «Полісся» припинила своє існування, в Житомирі з'явилися відразу дві команди — МФК «Житомир» і ОФК «Житичі». Більшість гравців «Полісся» опинилася саме в «Житичах». Команда заявилася у чемпіонат України в другу лігу на сезон 2005/06. Проте протрималися житомирці лише рік, і по завершенні першості команда розформувалася. Нині: у чемпіонаті Житомирської області виступає ФК «Легіон» (Житомир), який 2007 року був переможцем змагань, а 2008-го — бронзовим призером. Чи має ця команда стосунок до «Житичів» — сказати важко.
МФК «Житомир», як і «Житичі», був організований 2005 року після того, як головна команда області «Полісся» припинила існування. Колектив, по суті, сформувався на базі місцевого аматорського клубу «Арсенал». Улітку того ж року житомирці заявилися на першість області, а вже восени — на змагання чемпіонату України в другій лізі. Однак клуб не проіснував і року та після 19-го туру тієї ж першості зняв свою команду зі змагань. Нині: у чемпіонаті Житомирської області виступає ФК «Легіон» (Житомир), який 2007 року був переможцем змагань, а 2008-го — бронзовим призером. Чи має ця команда стосунок до «Житомира» — сказати важко.
Команда «Коростень» з'явилася вже на початку XXI століття, а саме 2001 року на базі місцевого клубу «Локомотив». Тричі поспіль (2003, 2004, 2005) команда ставала срібним призером чемпіонату та фіналістом Кубка області. У 2006 і 2007 роках вигравала Кубок Житомирщини. У чемпіонатах України колектив почав виступати з сезону 2007/08, але пограв у другій лізі лише два роки. За підсумками сезону 2008/09, коростенці опинилися серед аутсайдерів і «вилетіли» з другої ліги. Нині: під ім'ям «Коростень» команда виступає у чемпіонаті Житомирської області. У сезоні-2009 посіла третє місце.
Футбольний клуб «Папірник» (Малин) було створено ще 1923 року. 1950-го цей колектив виграв республіканську першість ДСТ «Червона зірка» серед колективів лісової, паперової та деревообробної промисловості. За рік у цьому ж турнірі малинці стали фіналістами. 1955 року «Папірник» зробив «срібний дубль» — посів другі місця в розіграші Кубка області та в першості Житомирщини. А за рік став чемпіоном області. Пізніше, восени 1969-го, малинці завоювали український республіканський Кубок «Союзпапірдеревпрому». У вісімдесяті роки малинські футболісти не менш вдало виступали у різних турнірах: 1981-го «Папірник» посів друге місце в чемпіонаті області, 1983 та 1984 років став володарем Кубка обласної ради ДСТ «Авангард», 1995-го здобув чемпіонство і Кубок Житомирщини. Брав участь (1996) у чемпіонаті України серед колективів фізкультури. Того ж року малинці здобули право на участь у чемпіонаті України серед команд другої ліги. Погравши у другому дивізіоні п'ять років, на сезон 2000/01 вони вже не заявилися. За однією з версій причин розформування клубу, малинська команда не знайшла шляхів для співіснування в одній лізі з житомирським «Поліссям», яке на той час «вилетіло» з першої ліги, а «Папірник», буцімто, був фарм-клубом житомирців. Нині: команди такої немає, але у Малині виступає «Металург». Щоправда, вважається, що «металурги» до «Папірника» не мають жодного стосунку. «Металург» був бронзовим призером Житомирської області 2007 року, 2008-го став чемпіоном і володарем Суперкубка Житомирщини. На нинішній сезон і ця команда на першість області не заявилася.
Історія житомирського «Полісся» тягнеться ще з повоєнних років, хоча офіційною датою створення клубу вважається 1959 рік. Тоді на базі спортивного товариства «Авангард» було засновано однойменну команду. Ще за радянських часів, під назвою «Автомобіліст», колектив став 1967 року чемпіоном УРСР серед команд другої ліги СРСР, а 1972 та 1990 років — володарем Кубка УРСР. У чемпіонатах України «Полісся» розпочало виступати з 1992-го в першій лізі, але у тому ж дебютному сезоні «вилетіло» до другої ліги. Там, змінивши свою назву на «Хімік», житомиряни відразу ж у сезоні 1992/93 повернулися до першої ліги. У першому дивізіоні житомирський колектив провів чотири роки, після чого повернув собі стару назву — «Полісся». А ще за два роки, а саме — за підсумками сезону 1999/2000, «вилетів» до другої ліги. У сезоні 2000/01 «Полісся» знову повернулося до першої ліги, але пробуло там лише три роки і наприкінці сезону 2004/05 знялося зі змагань. Нині: команди з назвою «Полісся» у чемпіонаті Житомирської області немає. Тодішнє керівництво клубу спробувало відродити «Полісся» цього сезону, але зазнало невдачі. У чемпіонаті ДЮФЛ виступають чотири вікові групи (U-14,15, 16 та 17).
Команда «Система-КХП» (Черняхів) з'явилася на футбольній карті ще у 80-х роках минулого століття як «КХП-Крок» (Черняхів). Чотири рази (1997, 1998, 1999, 2002) колектив ставав чемпіоном Житомирської області, ще двічі (1995, 2000) — віце-чемпіоном і чотири рази (1998, 1999, 2001, 2002) здобував Кубок Житомирщини. У чемпіонатах України черняхівці почали виступати із сезону 2002/03, але у другій лізі провели лише рік і на сезон 2003/04 вже не вийшли. Нині: колектив перейменувався на ФК «Черняхів» і ще певний час виступав у першості Житомирщини; нині такої команди у змаганнях даного рангу немає.
«Хімік» (Житомир) —див. «Полісся» (Житомир).
Закарпатська область
Точно сказати, коли був створений «Беркут» (Бедевля), — важко, проте відомо, що від народження команда виступала у змаганнях обласного рівня. У сезоні 1996/97 клуб грав у чемпіонаті України серед аматорів, на професіональному ж рівні — у сезоні 1997/98. Та довго у професіоналах клуб не протримався — лише рік, і на сезон 1998/99 команда не заявилася. Нині: у чемпіонаті Закарпатської області команди з такою назвою немає.
Команду «Верховина» (Ужгород) було створено ще 1946 року як «Спартак» (Ужгород). Хоча є відомості, що історія цієї команди тягнеться ще з 1919 року, коли в Ужгороді було створено місцеве Робітниче товариство. З 1921-го по 41-й рік товариство тричі ставало чемпіоном Закарпаття серед місцевих угорських команд (1921, 1932, 1933). 1932 року команда вийшла у фінал чемпіонату Словаччини, 1933-го — стала чемпіоном Словаччини серед угорських команд, і того ж року здобула звання найкращої команди року в Словаччині та Угорщині. Пізніше, коли вже зародився «Спартак», ужгородці 1950 року ставали чемпіонами УРСР та володарями Кубка УРСР. 1954-го колектив було включено до класу «Б» другої ліги чемпіонату СРСР. У чемпіонатах України ужгородці почали виступати під назвою «Верховина» у другій лізі із сезону 1998/99. Та, пробувши під таким ім'ям лише кілька місяців, перейменувалися на ФК «Закарпаття». Нині: команда, відома під ім'ям «Закарпаття», «вилетіла» з прем'єр-ліги, вважається фаворитом змагань у першій лізі та прагне повернутися до елітного дивізіону. Разом з тим, у чемпіонаті Закарпатської області є теж команда «Верховина». Представляє, щоправда, вона містечко Міжгір'я цієї області.
«Закарпаття-2» (Ужгород) з'явилося на світ як резервна команда ФК «Закарпаття». У чемпіонатах України команда виступала лише двічі. Спочатку в сезоні 2001/02 під назвою «Закарпаття-2» (на сезон 2002/03 не заявлялася), вдруге — у сезоні 2009/10, трансформувавшись у молодіжний склад ФК «Закарпаття». Коли основна команда «вилетіла» з прем'єр-ліги, молодіжна розформувалася. Нині: такої команди немає.
«Карпати» (Мукачеве) — див. «Приладист» (Мукачеве).
Історія мукачівського «Приладиста» тягнеться ще з 1948 року, коли було створено місцевий клуб «Більшовик». 1971-го мукачівці посіли друге місце у чемпіонаті УРСР серед КФК, а 74-го навіть стали чемпіонами України серед КФК. У чемпіонатах України «Приладист» розпочав виступати з 1992 року в першій лізі. Провівши два роки у першому дивізіоні, «Приладист» змінив назву на «Карпати» (Мукачеве). Ще за два роки, за підсумками сезону 1994/95, команда «вилетіла» до другої ліги. Після трьох сезонів, а саме 1998 року, «Карпати» знялися зі змагань. Нині: команди в Мукачевому з такими назвами, як «Карпати» та «Приладист», немає.
Запорізька область
«Віктор» (Запоріжжя) — з когорти команд, які виникли у незалежній Україні. У чемпіонатах нашої держави почала виступати з сезону 1994/95 у другій лізі. Пробувши тут п'ять років, «Віктор» за підсумками сезону 1999/2000, опинився серед аутсайдерів і другої ліги. 2000-го року другої ліги заявилася команда під назвою «СДЮШОР-Металург» (Запоріжжя), але й вона, за підсумками сезону 2000/01, опинилася серед аутсайдерів. Нині: такої команди у Запоріжжі не існує.
СДЮШОР «Металург» (Запоріжжя) — Дитячо-юнацьку спортивну школу засновано ще 1951 року як школу підготовки резерву для ФК «Металург». А 1975-го її перекваліфіковано в Спеціалізовану дитячо-юнацьку школу олімпійського резерву. У чемпіонатах України команда виступала лише одного разу — у сезоні 2000/01, але потім знялася зі змагань. Нині: у другій лізі виступає резервна команда ФК «Металург» — «Металург-2». Але ця команда старша за віком, аніж «футбольні школярі». Справедливіше сказати, що нащадок тієї команди трансформувався у чотири вікові групи школи, які виступають у вищій лізі ДЮФЛ.
Команду «Торпедо» (Запоріжжя) було засновано 1982 року. Виступала в другій лізі чемпіонату СРСР. У чемпіонатах України почала грати з 1992-го у вищій лізі. Провівши у елітному дивізіоні сім років, «Торпедо», за підсумками сезону 1997/98 «вилетіло» до першої ліги. Однак уже посеред сезону 1999/2000 команду було знято зі змагань. Нині: команди з такою назвою у Запоріжжі немає.
Команда «Торпедо» (Мелітополь) ще в середині 60-х років минулого століття виступала у чемпіонаті УРСР як «Буревісник» (Мелітополь). Відродження команди відбулося 1991 року, коли на базі футбольного клубу Мелітопольського моторного заводу було створено команду «Торпедо». Тоді ж клуб став чемпіоном Запорізької області та здобув право грати в сезоні 1992/93 у перехідній лізі чемпіонату України. Після розформування третьої ліги, «Торпедо» почало виступати у другій лізі із сезону 1995/96. Пробувши там три роки, мелітопольці змінили свою назву на «Олком». Нині: під цим іменем колектив виступає у другій професіональній лізі.
ФК «Дружба» (Осипенко) з'явився на футбольній карті ще у 1960-х роках минулого століття, представляв місто Бердянськ і мав назву «Крила Рад». У чемпіонатах України «Дружба» розпочала виступати з сезону 1992/93 у другій лізі. А вже за рік, у сезоні 1993/94, команда знову стала представляти Бердянськ. Ще через два роки, а саме перед сезоном 1996/97, «Дружба» знялася з чемпіонату. Нині: у чемпіонаті Запорізької області виступає ФК «Бердянськ», а ось у селищі Осипенко виступає місцевий клуб «Ілліч-Осипенко» — триразовий чемпіон Запорізької області (2007, 2008, 2009) та триразовий володар Кубка Запорізької області (2007, 2008, 2010).
Олексій КОМАРОВСЬКИЙ, газета «Український футбол»
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Сложное испытание для украинского чемпиона
Промоутер Джошуа считает, то Тайсону стоит встретиться с Энтони