Владимир ШАРАН: «Агенты уже достали»
Наставник «Александрии» стал главным героем сезона в Первой лиге
– Вибачте, в мене є два телефони: робочий та особистий. Цей, особистий, я не часто маю при собі, тому й не відповідав.
– А я був подумав, що прийняли мене за агента, які, знаю, докучають вам нині…
– Ой, як чесно, то їх тепер стільки телефонують, що я вже й справді не відповідаю на більшість дзвінків! От і ви ненароком опинилися в «чорному» списку (всміхається)!
– Передусім, прийміть вітання від «УФ» та скажіть: чи встигли засумувати за найвищим ешелоном вітчизняного клубного футболу?
– Засумувати? Ну… Насправді я мало там працював у ранзі тренера, тому не встиг звикнути. Востаннє, тоді ще у вищій лізі, я був виконувачем обов’язків головного тренера «Закарпаття». Звичайно, хто не хоче працювати в прем’єр-лізі?
Тим паче, Олександрія довго чекала цієї нагоди, і нарешті наша команда таки дочекалася підвищення в класі. До всього хотілося ще й посісти першу сходинку в турнірній таблиці першості – в психологічному плані це також було важливим для нас.
– На чолі «Закарпаття», хоч і з приставкою «в.о.», ви були ще 2008 року. Чи багато змінилося в тренерських поглядах Володимира Шарана за цей час?
– Звичайно. Але насамперед я набув більшого досвіду. Згадую, що тоді в Ужгороді переді мною стояло завдання зберегти команді прописку у вищій лізі. Але в мене тоді не було прямого контакту з президентом клубу.
Гадаю, якби на той час у клубу були такі умови, які має нині «Олександрія», та в мене, як тренера, було б порозуміння з власником «Закарпаття», на зразок нинішнього з Лавренком, я б і тоді з тими виконавцями впорався зі своїм завданням.
– Помітно, що тенденція грати в так званий «розумний» футбол не оминула стороною й вас…
– Яскравий та розумний футбол – мрія кожного тренера. Але я звик реально усвідомлювати, які виконавці є в команді, і вже спираючись на це, обирати відповідну тактику. Звичайно, в «барселонівський» футбол грати ми не можемо через брак відповідних виконавців, однак конструктив у діях сповідуємо однозначно.
– «Бий-біжи» вже не має права на існування?
– Має, ми ж і в нас бачимо команди, які роблять ставку на фізичну готовність футболістів і їхню кремезність. З іншого боку, навіть у першій лізі обмаль команд, які сповідують саме «бий-біжи» – всі вже прагнуть грати у футбол.
– Беззаперечно, ви слідкуєте і за ПЛ. Там є команди, які сповідують саме такий «класичний» футбол?
– Та ви і самі знаєте, що це за команда, тому тут і говорити зайве! З іншого погляду, щодо контексту окремого матчу, то інколи на такий футбол необхідно переходити, і нічого страшного в цьому немає, адже все одно основним є результат.
«Усіх новачків переглядатимемо на зборах»
– Ваша команда з-поміж усіх клубів, що гратимуть наступного року в ПЛ, піде в відпустку найпізніше. Як ви оцінюєте цей фактор?
– Це дуже тяжко, – буду відвертим. Але я вже стараюся давати підопічним більше відпочинку. Після суботнього матчу з «Зіркою» я дав хлопцям два дні спокою, перед цим туром була така ж ситуація. До всього ми змінили тренувальний процес, який носить тепер радше завдання просто підтримувати гравців у формі.
Жодних навантажень вони не отримують. Після останнього туру ми плануємо надати гравцям восьмиденну відпустку. При цьому ми розуміємо, що буде дуже мало часу, аби підготуватися до сезонну, але ми старатимемося підвести гравців у хорошій фізичній формі.
– Прем’єр-ліга з ПФЛ не поспішають принаймні закінчувати чемпіонати паралельно…
– На жаль, так. Прем’єр-ліга вже відпочиває, при чому вже не перший день, а от нам у цій ситуації найскладніше, це однозначно.
– У двох заключних турах, в яких «Олександрія» зіграла внічию з «Зіркою (1:1)» і ще зіграє зі «Сталлю», за вашими ж словами, ви будете перевіряти готовність підопічних до ПЛ. Це стосується дублерів чи й тих футболістів, які були основними в цьому чемпіонаті?
– Дублерів це не стосується. Йдеться про тих гравців, які є основними, але з різних причин не отримували такого ігрового навантаження, як решта провідних виконавців.
У суботу, наприклад, відпочивали Ксьонз, Шевченко, Чередниченко (зіграв 1-й тайм), Сахневич. На їхніх позиціях грали інші. Щодо «Сталі», то я ще не задумувався про те, хто гратиме в тому поєдинку.
– Нічия в кіровоградському дербі додала позитиву чи довелося задуматися про долю окремих гравців у складі команди?
– Довелося задуматися. Деякі гравці мене трішки розчарували. Тим паче, на грі був присутній президент клубу, а ті футболісти, які перебувають, так би мовити, «під питанням», замість того, аби довести своє право залишитися в команді, зробили навпаки.
Утім, на часі в нас тривають роздуми щодо комплектації складу. Новачки розглядаються лише в контексті суттєвого підсилення, тому робота триває і остаточні висновки робити передчасно.
– Інші клуби ПЛ вже почали трансферну роботу, а коли до неї зможе повноцінно приступити ваш клуб?
– Ми вже розмовляємо з потенційними новачками. І вже на перший збір після відпустки прийдуть нові гравці, за якими ми хочемо поспостерігати в контрольних поєдинках.
– Їхні прізвища ви навряд чи назвете, але чи могли ми бачити цих гравців у нашому чемпіонаті? Чи українці це?
– Ці троє гравців – українці з досвідом виступів у вищій та прем’єр-лізі. Нині ми вирішили, що хочемо бачити їх у своєму складі, однак і їх все одно переглядатимемо на зборах.
– За вашими словами та висловлюваннями президента, у команді точно з’являться легіонери. За ними можна було спостерігати в українській ПЛ чи будуть гравці й із закордонних чемпіонатів?
– Нині в нас поки що під питанням один легіонер, котрий виступав цьогоріч у нашій ПЛ. Ще двоє нападників-легіонерів мають приїхати з інших чемпіонатів. До слова, разом із президентом ми вирішили, що легіонери мають бути обов’язково саме нападниками, тому що найбільші проблеми в нас у цій ланці.
– Уявімо ситуацію, коли вам дзвонить умовний Шандор Варга (футбольний агент) і пропонує купити умовного нападника зімбабвійця «Кадупучі Оконово», мовляв «віддам недорого, а хлопець талановитий», і висилає вам диск з його грою. У Зімбабве ж, мабуть, не поїдеш, а нападник потрібен. Як уникнути обману, адже «Олександрія» в принципі не має досвіду роботи на трансферному ринку поза Україною?
– Розумієте, в нас є кілька знайомих агентів, які добре знайомі з нашим президентом. І ми більше довіряємо саме їм, бо це люди, котрі справді розуміються на футболі та з півслова розуміють, що потрібно саме нам, вони усвідомлюють реальні суми, про які можна розмовляти з нашим керівництвом. Хочемо уникнути приїзду може й справді хороших гравців, проте з захмарними контрактами чи вартістю. Часу марнувати не хочеться.
– Взагалі, є у вас якийсь особливий рецепт, як потрібно підбирати гравців? Диска з моментами їхньої гри вам достатньо?
– Точно ні. Жодного такого гравця ми не візьмемо і не брали взимку, коли була така можливість. Ми одразу відмовилися від такого шляху і хочемо кожного гравця бачити в тренувальному процесі та в контрольних поєдинках упродовж щонайменше тижня.
– У структурі клубу є люди, яким ви повністю довіряєте і котрі можуть сказати не останнє, але вирішальне слово при купівлі гравця?
– Разом із помічниками всі подібні питання ми вирішуємо спільно. Їм, до слова, нині теж агенти дзвонять звідусіль, пропонують гравців. Ми завжди радимося, і в нас у цьому аспекті повне порозуміння.
«Класних виконавців у першій лізі чимало»
– Чи не тривожить вас той факт, що, скажімо, у другому колі окрім «Олександрії» та «Чорноморця» ніхто й не мав на меті підвищитися в класі (ви можете не погодитися зі мною), натомість у ПЛ всі команди мають турнірні завдання й б’ються в останні роки до останнього?
– Зовсім не тривожить. Такі команди, як ФК «Львів», «Кримтеплиця», «Буковина», тобто загалом команди з верхньої частини турнірної таблиці, які навіть не мали турнірних завдань, виходили на матчі з нами, лідерами, мов на останній бій.
Це було доволі помітно, тому що ми переглядали багато матчів наших суперників проти інших команд, і в іграх саме проти «Олександрії» їх було не впізнати – діяли вони з подвійною мотивацією.
– Після гри з ФК «Львів» ви натякнули, що хотіли би бачити кількох молодих гравців суперника у своїй команді. Кого взяли на замітку, якщо не секрет?
– У складі львів’ян однозначно є чимало перспективних гравців. Сподобалася гра Крамара, Мостового, Танчика – ці гравці достатньо високого рівня. Інша річ, що за ними хочеться ще поспостерігати й у майбутньому.
Я розумію, що вони можуть через півроку грати в інших командах, але наразі я не можу сказати, що хочу взяти їх до своєї команди. Їм потрібен час, аби остаточно закріпитися у великому футболі й вийти на стабільно високий рівень.
– Чи багато в першій лізі гравців, котрі можуть грати на рівні прем’єр-ліги? Чиї прізвища першими спадають на думку, якщо говорити про найкращих у першості?
– Тут має йтися передусім про гравців з досвідом гри в прем’єр-лізі, а загалом класних виконавців у першості чимало: той же Сантрапинських («Буковина»), Гавриш («Сталь»), Муховиков («Закарпаття»), Герасимець («Нива»), до якого ми приглядаємося Карниза, та Мотуз («Нафтовик»). Я не можу сказати, що вони готові грати в наших топ-командах, але їхній рівень – прем’єр-ліга.
– Виокремлення саме цих гравців – суто футбольні компліменти чи може з кимсь із них йдуть перемовини?
– Переговорів з ними не ведемо. Поки що ми займатимемося завершенням чемпіонату, а потім настане час і конкретних пропозицій, і обговорень та можливих трансферів. Поки що час ще є, і ми маємо визначитися, кого саме брати з собою на збори.
– Нині всі в один голос виокремлюють у складі вашої команди Таргамадзе. Розкажіть, як він опинився в «Олександрії».
– Його привіз агент під час осінньої частини чемпіонату. Сказав: «Подивіться за цим хлопцем, він – футболіст хорошого рівня, але за його трансфер потрібно заплатити чималу суму». Ми почали його переглядати і він майже місяць (!) пробув у нас, тренувався. Хоча я з першого тренування помітив, що він дуже хороший виконавець.
Потому ми вирішили всі документальні питання і залишили його в Олександрії. І не прогадали, бо він доволі швидкий, технічний футболіст з чотирирічним досвідом виступів у Німеччині, знає не на словах, що таке «ігрова дисципліна». Але!.. Подивимося, як він гратиме в ПЛ, адже там футбол достатньо вищого рівня.
– ПЛ привчила нас, що календар матчів складається на користь лідерів, які починають чемпіонат саме матчами проти дебютантів. Помітили цю тенденцію і чи суттєво це для вас?
– 16 червня буде жеребкування, і це означає, що не обов’язково ж «Шахтар» у першому ж турі прийматиме «Олександрію». До того ж, торік від такої тенденції відійшли. Та й загалом: з лідерами все одно доведеться грати: чи то в першому, чи то в п’ятнадцятому турі.
– Нині вже багато говорять про розширення ПЛ до 18 учасників. Що думаєте з цього приводу?
– Я думаю, це не пішло б на користь нашому футболові. Ми починаємо грати в липні, потім дуже мало часу маємо на відпочинок і закінчуємо вже в грудні. Виходить, що і взимку, і навесні грати доводиться на неготових газонах. Основна проблема – календар, адже погода і стадіони суттєво впливають на нього.
– Другу «прем’єр-лігову» сходинку на вихідних посів «Чорноморець». Навряд чи це стало сенсацією.
– Гадаю, «Чорноморець» та «Олександрія», безсумнівно, заслужили на підвищення в класі. Тому що за всіма параметрами клубної структури та всіма вкладаннями в команду, і ми, і одесити – клуби рівня саме прем’єр-ліги. Сумнівів бути не може.
www.ukrfootball.in.ua
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Турки выделил Тайсона Фьюри
Процесс открытия второй допинг-пробы занимает от 6 до 8 недель