Поддержать украинских военных и людей, пострадавших из-за войны

Чемпионат Украины
|
3634
0

Павло КСЬОНЗ: «Грав за ЦСКА, а платили в Динамо»

Розмова з півзахисником «Олександрії», вихованцем школи київського «Динамо»

Павло КСЬОНЗ: «Грав за ЦСКА, а платили в Динамо»
Павел Ксенз

До вашої уваги - розмова з найперспективнішим гравцем динамівської школи серед футболістів 1987 р.н.. Нині Павло захищає кольори ПФК «Олександрія», але ще кілька років тому подавав чималі надії в складі «Динамо-2». Чому ж Ксьонзу не вдалося закріпитися в складі українського гранда ?

Найбойовитіші ігри були проти... «Динамо»

—Які речі, крім, звісно, сім'ї та її здоров'я, вважаєте дорожчими за футбол?
—(Усміхається. — Авт.) Футбол я дуже люблю і досить давно ним займаюся. Це — моє життя.

—Хто з відомих футболістів, окрім вас, є вихідцями з Миргорода?
—Важко відповісти на це питання. Можливо, були такі гравці ще до мене. А може, є і нині, але я про це не знаю.

— Чи мріяли стати професіональним футболістом з самого дитинства?
— Звичайно, до м'яча тягнуло, мов магнітом, ще разом із першими кроками в житті! Пізніше дивився футбол по телевізору і мені, зрозуміло, дуже сподобалося. Так поступово він і ставав сенсом мого існування.

— Починали ви грати за «Землю» з Миргорода в першій лізі ДЮФЛ. У «Динамо» поїхали на оглядини чи вас помітили селекціонери київського клубу?
— У Миргород якось приїздили на збори динамівці 1985 року народження. У нас же не вистачало гравців для розподілення їх на вікові групи, тому грали, так би мовити, збірною Миргорода. І я теж грав проти киян. Після матчу до мене підійшов тренер «Динамо» Шпаков і порадив поїхати в київський клуб на оглядини. І я таки поїхав на збори разом із підопічними Кащея, підійшов йому і залишився в Києві.

— Хто був найперспективнішим у вашій команді 1987 року народження?
— Як бачите, нині багато гравців, які народилися цього року, грають на високому рівні: Олійник, Рибка, Дедечко та інші...

— Насправді це була перевірка на скромність, тому що Євген Євсєєв у своєму інтерв'ю якось сказав «УФ», що найталановитішим у команді були саме ви. Хто з вас каже неправду?
—(Усміхається. — Авт.) Про себе судити нелегко. Зі сторони Євгену видніше. Я за собою не помічав, що є найталановитішим.

— На той час ви грали на позиції нападника, а як і коли перекваліфікувалися в півзахисника?
— Це сталося поступово. Спочатку в «Динамо-2» почав грати відтягнутого форварда, потім грав практично в центрі півзахисту, а в оренді в Ужгороді почав грати праворуч і ліворуч у півзахисті.

— «Динамо» в ДЮФЛ було сильнішим на голову практично за всіх суперників. Це не заважало юним футболістам прогресувати?
— По-перше, я б не сказав, що ми переважали всіх на голову. Ми вважалися найсильнішими, але дуже хороші команди були в запорізького «Металурга» та «Шахтаря». А по-друге, вважаю, наша сила не могла на той час заважати. До того ж, нам потрібно було в кожній грі нагадувати, що ми — динамівці.

— У «Відрадному», крім вас та Євсєєва, був ще Олександр Рибка. Вірили, що обидва ці хлопці стануть професіоналами?
— Звичайно. Я вважаю, що задатки стати професіоналами були в усіх. Але в кожного склалася доля по-різному: хтось не потрапив у великий футбол через певний збіг обставин, а хтось мав слабке бажання бути майстром.

— У «Динамо» існувала ціла структура підготовки футболістів:  «Динамо», «Відрадний» та академія. Спочатку ви були в «Динамо», а потім потрапили до «Відрадного». У «Відрадному», наскільки мені відомо, грали найменш перспективні?
— Можна, мабуть, і так сказати, хоча не все так однозначно. Туди справді віддавали на стажування.

— А чому вас перевели з «Динамо» до «Відрадного»? Це була сходинка вниз?
— З певної точки зору так, але з іншої — якщо мене відправили туди, так би мовити, на випробувальний термін, то я мав довести тренерам, що вартий більшого. Кому це вдавалося, того завжди могли повернути назад. Тоді в мені побачили слабкішого гравця, не на рівні «Динамо», і я опинився у «Відрадному», але ніколи не сумував із цього приводу, а намагався краще працювати над собою.

— А до академії «Динамо», треба розуміти, вас брати не хотіли?
— Не хотіли.

— Євсєєв також сказав, що у «Відрадного» з «Динамо» були страшенні «заруби», гірші, ніж проти «Шахтаря» чи ще кого-небудь. До сутичок часто доходило?
—Бійок я не пригадую, але «заруби» таки були ще ті! Втім, усі боролися і доводили, що саме вони найкращі в суто футбольному плані. Ми, «Відрадний», вважалися дещо слабкішими за «Динамо», тому саме нам завжди було потрібно доводити протилежне.

Дем'яненко слідкував, але жодного разу так і не поговорив

— Після закінчення динамівської школи чи багато ваших партнерів підписали контракти з «Динамо»?
— Після школи завжди давали шанс проявити себе в складі «Динамо-3». З «Відрадного» туди потрапили, крім мене, Рибка та ще кілька гравців. А ось підписати відтак контракти вдалося небагатьом.

— У квітні 2004-го ви дебютували в «Динамо-3» у другій лізі, а вже у серпні того ж року грали за «Динамо-2» в першій. Схоже, у ваш талант всерйоз повірили?
— Ну загалом усе так і було. Мені дарували на той час певні аванси.

— Сезон 2005/2006 ви провели в «Динамо-2» в ранзі основного гравця команди, провівши 25 матчів. Наскільки реальними були для вас перспективи першої команди на той час?
— Важко про це судити. Я дуже хотів потрапити до основного складу, і, здавалося, робив для цього все можливе. Мабуть, цього все-таки виявилося замало.

— Головними тренерами киян були тоді спочатку Буряк (5 стартових матчів), а потім — Дем'яненко (до кінця сезону). Ці тренери слідкували за вашою грою, розмовляли з вами?
— Ні, я жодного разу не розмовляв із ними особисто. На матчах дубля я Дем'яненка помічав ледь не кожної гри, але, як бачимо, дивідендів мені це не принесло.

— 2007 року вас віддали в оренду до київського ЦСКА. Чия це була ідея?
— У «Динамо-2» на той час почали вже приходити молодші хлопці, 1989 року народження, награвали уже їхній склад. Тому мене запитали, чи не хочу я піти в оренду на півроку в ЦСКА. «Не питання», — відповів я, і наступну половину сезону провів у іншій київській команді.

— Якось Костянтин Бабич сказав, що останнього року існування київського клубу його футболістам не було де тренуватися та навіть прийняти душ після тренування. А 2007-го ситуація мала стабільний вигляд?
— Безумовно! Ми тренувалися в Конча-Заспі на базі «Динамо», а ситуація з фінансуванням і зарплатнею футболістам мені не була відомого, тому що я отримував зарплатню в «Динамо».

— 11 матчів за ЦСКА ви провели під орудою Юрія Максимова, який робив перші кроки в тренерській кар'єрі. Несміливість відчувалася в його діях?
— Я б не сказав. Він прийшов і чітко почав свій курс роботи. Вам, мабуть, уже відомо, що його концепція полягає суто в роботі з м'ячем. Інколи він міг підвищити голос, інколи ставився до нас дипломатичніше. Одне слово, він завжди знав, що робити.

— Чи він устиг відіграти якусь суттєву роль у вашій кар'єрі, навчити того, чого ви раніше не знали?
—Безперечно. Те, що він грав у Німеччині, не минуло дарма. Він привіз звідти багато нових речей — для тренувального процесу, перш за все. Безліч нових комбінацій та вправ, які ми виконували з Юрієм Вільйовичем, мені знадобилися в майбутньому. Та й загалом, кожен футболіст бере для себе щось нове від кожного тренера.

«Про прем'єр-лігу й не думаємо»

— З яким настроєм їхали до «Закарпаття»?
— З чудовим! Команда хоч і не була надто іменитою, зате грала у вищій лізі, в якій мені дуже хотілося спробувати свої сили.

— Тоді ви працювали під орудою Володимира Шарана. Чим запам'яталася робота з цим тренером на той час?
— Він, як і Юрій Вільйович, теж був досить молодим тренером. Ну Володимир Богданович і нині молодий, але тоді був ще молодшим (Сміється. — Авт.), тому з великим азартом підійшов до справи і був із гравцями, як кажуть, на ти. Адже ще недавно теж був таким.

— Сезон у вищій лізі став тоді піком вашої кар'єри?
— Оскільки то був мій дебют у вищій лізі, то можна говорити і в такому контексті. Загалом, я на той час про такі речі не задумувався.

— Чому «Закарпаттю» не вдалося затриматися у вищій лізі?
— Мабуть, через фінансові труднощі, адже футболісти були зібрані хорошого рівня. Втрутилися побутові негаразди через брак коштів. Що там і говорити — інколи нам не було де тренуватися!

— Далі ви провели по півроку в «Іллічівці» та «Харкові». Чому так часто змінювали команди?
— У мене діяв контракт із «Динамо-2», тому після того, як спробував свої сили у вищій лізі, не хотілося залишатися в дублі киян та знову грати в першій лізі. Тому й доводилося шукати різні варіанти.

— Котрась із команд намагалася викупити ваш контракт у киян?
— В «Іллічівці» були розмови щодо цього, але щось не вийшло. Що саме, мені не пояснювали. А в «Харкові» не хотілося залишатися мені, адже команда вилетіла з вищої ліги.

— Який з усіх ваших клубів покидати було найважче?
— Знову ж таки, мабуть, саме «Іллічівець». Там були хороші умови, база, поля, загалом інфраструктура, класні футболісти, до яких добре ставляться...

— Постійні роз'їзди набридали?
— Це було несуттєво для мене. Хотілося якомога більше грати, набувати досвід.

— Через півроку, проведених в Олександрії, перестав діяти ваш контракт із «Динамо». Для вас це стало радістю чи розчаруванням?
— Так, приходив я в клуб в оренду, а потім уже президенти домовилися, що я залишуся тут на постійній основі. Чи платили за мене якісь кошти, не знаю. Мені лише сказали, що моя справа тепер — добре грати. Загалом же, я зітхнув із полегшенням, коли закінчився контракт з киянами, але натомість я остаточно втратив змогу заграти в цьому клубі.

— Але «Олександрія» не зовсім вписувалася у ваші вищолігові амбіції...
— Я говорив із Володимиром Богдановичем (Шараном. — Прим, авт.), він дав зрозуміти, що команда досить перспективна та з великими амбіціями. Тому я не сумнівався у своєму виборі.

— Виступи за юніорські команди збірної України дали вам можливість подорожувати за кордоном. Де найбільше сподобалося?
— В Ірландії. Мені та поїздка запам'яталася найбільше. Той клімат мене дуже приваблює.

— В «Олександрії» ви зустрілися зі своїм добре знайомим тренером Володимиром Шараном. Чи є якісь моменти в роботі з ним, які вам не до вподоби?
— Не сказав би. Мене все влаштовує.

— Може, на зборах змушує багато бігати?
— Ну без цього нікуди, хоча мені й не до вподоби багато бігати!

— Тренеру часто доводиться підвищувати на вас голос?
— Не часто, але інколи доводиться. Це — нормальний робочий процес.

— Якщо «Олександрія» не вийде до прем'єр-ліги, це стане трагедією для клубу?
— Про це ніхто нині й не думає. Ми просто виходимо на футбольне поле й намагаємося перемагати в кожному матчі та демонструвати видовищну гру. Це і є нашим завданням.

— Але в голові футболістів напевно  сидять думки про прем'єр-лігу?
— Звичайно, адже кожен гравець команди має на меті підвищитися у класі.

—Деякі гравці навмисно грають суто в другій або першій лігах, аби не надриватися в прем'єр-лізі. Вам би хотілося знову грати серед найсильніших команд України?
— Безумовно. Це зовсім інший рівень, а проти сильних команд завжди цікаво грати.

— А за який клуб мрієте зіграти в майбутньому?
— Мені імпонує англійський та іспанський чемпіонати.

— Тобто, наприклад, «Челсі» підійшов би?
— Звичайно (Сміється. —Авт.).


Анатолій ВОЛКОВ, газета «Український футбол»

Источник Sport.ua
Оцените материал
(1)
Сообщить об ошибке

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите

Настроить ленту
Настройте свою личную ленту новостей

ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ

Верес определился со сборами и одним футболистом
Футбол | 18 декабря 2024, 16:56 0
Верес определился со сборами и одним футболистом

В Турции команда Шандрука сыграет также с польским «Гурником»

Важная победа над конкурентом. Сборная Украины обыграла Румынию
Футзал | 17 декабря 2024, 20:35 15
Важная победа над конкурентом. Сборная Украины обыграла Румынию

Команда Александра Косенко одержала вторую победу в квалификации Евро-2026

Комментарии 0
Введите комментарий
Вы не авторизованы
Если вы хотите оставлять комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.