Василь Рац поборов параліч
Легендарному футболістові виповниться 50!
Цього тижня, 25 березня, легенда київського «Динамо» Василь Рац відзначатиме ювілей. Йому. виповниться 50. Як сказав ювіляр, уперше за останні 37 років він відсвяткує уродини в своєму помешканні на Закарпатті.
— Василю Карловичу, що для вас ювілей: відпочинок чи напруження?
— Мабуть, радше напруження. У молодості ніколи не любив своїх днів народження, бо на кожному святі мені приділяли особливу увагу. А я почуваюся комфортно, коли не перебуваю у центрі подій. Тепер ще більше не люблю уродин, бо вони нагадують, що я став старшим на рік.
— Але 50-річчя, мабуть, все-таки відсвяткуєте?
— На початку березня моїй матері виповнилося 70, батькові — 73. Найімовірніше, приїду в рідне Закарпаття, де разом із батьками відсвяткую всі родинні свята. Таке щастя випаде вперше за останні 37 років. Адже я ще 14-річним полишив рідну оселю і з тих пір жодного разу не відзначав уродин вдома!
Разом зі мною з Будапешта приїде дружина та двоє синів. Запрошу й свою сестру, що живе на Закарпатті. Ось із цими найближчими людьми найкомфортніше буде за святковим столом.
— Як часто колишні футболісти «Динамо» вітають один одного з днем народження?
— Щорічно не вітаємо, але про ювілеї не забуваємо. Ще з минулих часів маю записник, в якому зазначені дати уродин всіх моїх друзів.
— Ви нині мешкаєте в Будапешті, дещо відгородилися від українського футбольного сімейства...
— Зовсім ні! Підтримую зв'язок з Ігорем Бєлановим, Сергієм Балтачою, Олександром Заваровим, Сергієм Ковальцем. Часто спілкуємося, згадуємо роки, проведені в «Динамо». Любимо й покепкувати. Бєланов відчайдушно боровся з лисиною — і поборов. Недавно жартував, що полисів через те, що мої довгі навіси були із сильною підкруткою, а він завдавав ударів головою. (Сміється). Загалом, веселі були часи в «Динамо». Як би хотілося повернути ті літа!
— Ви працювали у команді Валерія Лобановського. Як ставитеся до розмов про так звану золоту клітку метра?
— Ми не почувалися як у клітці, хоча контроль був ще той! Та, думаю, якби нам дали волю, то таких серйозних результатів «Динамо» б не досягло. Інше тоді було життя.
Із 365 днів у році 340 ми проводили на базі або ж у відрядженнях. На щастя, дружина з розумінням ставилася до моєї відсутності. На метра ніхто не гнівався, адже Валерій Лобановський також був людиною сімейною, виховував доньку. Міг би залишити нас на базі, а сам поїхати додому. Але ж не чинив так.
— Яким ви запам'ятали Валерія Васильовича?
— Жорстким, але справедливим. Якщо щось обіцяв, то обов'язково слова дотримував.
— Що футболісти просили у Лобановського?
— Я отримав пропозицію від Костянтина Бєскова перейти у «Спартак». Лобановський про це довідався. Попросив залишитися в «Динамо». Пізніше пообіцяв посприяти в тому, щоби мені дали квартиру в Києві. І помешкання я дістав. Так само Васильович виконав й іншу свою обіцянку — я став власником машини. Отож, слів Лобановський на вітер не кидав.
— У 1989 році ви полишили «Динамо» і перейшли в «Еспаньйол»...
— У верхах тоді замовчували факт пропозиції від барселонського клубу, і лише коли мені зателефонував один іспанський журналіст, я довідався про це запрошення. Звісно, зрадів.
Лобановський схвалив це, щоправда, попередив: спершу їду лише на три місяці, бо якщо «Еспаньйол» вилетить із Примери, я полишу Іспанію. Тож коли клуб понизився у класі, я повернувся в «Динамо». Лобановський хотів, щоби я готувався до чемпіонату світу 1990 року саме у Києві. До речі, в той час я міг ще перейти в шотландський «Глазго рейнджерс».
— Після «другого пришестя» в «Динамо» ви перейшли у «Ференцварош». Для вас, угорця за національністю, принципово було закінчити кар'єру саме в Угорщині?
— Я планував після завершення кар'єри там жити. Зрозуміло, вигідніше було переселитися туди ще під час активних виступів, що й зробив.
— Через проблеми зі здоров'ям ви закінчили кар'єру в 32 роки.
— На рубежі 1990 — 1991 років ліву частину мого тіла паралізувало. Перед тим я вже майже домовився про перехід в Угорщину. Коли був у лікарні, замість мене перемовини вела дружина. Вона не казала угорцям про серйозність моєї хвороби, бо я вперто планував продовжити виступи.
Коли ж вона озвучила мої наміри лікарю «Динамо», він сказав: «Вгамуйте свого чоловіка. Жодного футболу. Якщо він уникне інвалідного візка, то це буде велика подія». Про цю розмову я довідався аж через три роки. Вперто боровся з недугою. І таки поборов!
Якийсь час ще встиг пограти. Угорський медик дав дозвіл виступати з однією умовою: раз на місяць я мав проходити обстеження. Тренувався утричі більше, та ефект був незначний. Згодом переконався: глядачі чекають іншого Василя Раца. І з великим футболом довелося зав'язати. На щастя, страшна хвороба вже позаду і давно не дається взнаки. Нині я цілком здоровий, час до часу граю за ветеранів.
Олег ЗУБАРУК, Галичина спортивна
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Джорджина Родригес приоткрыла занавес новой покупки звездного семейства
Кристина Крыжановская начала встречаться с Герреро почти сразу после расставания с Алефиренко
Паралич левой стороны - это очень серьезно.
Здоровья.