Поддержать украинских военных и людей, пострадавших из-за войны

Чемпионат Украины
|
7258
32

Чи заберуть у Суркіса київське Динамо?

Процес десятиріччя у Лондоні

Чи заберуть у Суркіса київське Динамо?

Під час помаранчевої революції автор цих рядків зустрів за сценою Майдану молоду людину в куртці та бейсболці модного тоді кольору «оранж».

Він тривалий час не їздив до України відтоді, як восени 2002 року провів тиждень у Подільському ізоляторі тимчасового утримання, коли міліція несподівано «виявила» у нього в кишені пістолет «браунінг» та пакет з кокаїном.

Через декілька днів після зустрічі на Майдані Костянтин Григоришин – а це був саме він – дав інтерв’ю «Українській правді», яке вийшло із заголовком: «Я заберу «Динамо» (Киев) у Суркиса из принципа». Минуло чотири роки з часу тієї розмови, і вже сім років – з того моменту, як почалося розлучення колишніх бізнес-партнерів. І сьогодні Григоришин, який програв суди в Україні, отримав новий шанс досягнути своєї мети.

Як стало відомо «Українській правді», Григоришин подав до Високого суду правосуддя в Лондоні позов проти акціонерів «Динамо» (Київ).

Свого часу Григоришин був власником 20% футбольного клубу «Динамо» (Київ), якими він володів через офшорну компанію Pacific International Sport Clubs Limited.

Доля братів Суркісів була розподілена серед інших офшорок. Внаслідок, на думку Григоришина, незаконних операцій Суркіси розмили його 18-відсоткову частку до 0,1%.

Українські суди зайняли сторону братів і в підсумку багаторічної тяганини залишили Григоришина ні з чим. Тоді він вирішив позиватися у Лондоні.

Хоча головним опонентом Григоришина був Григорій Суркіс, відповідачами у британському суді визначені посадові особи «Динамо» – його брат Ігор Суркіс та Валентин Згурський.

Формально саме вони, на думку Григоришина, своїми діями завдали йому збитків та позбавили частки у футбольному клубі.

За інформацією «Українській правді», суддя Високого суду прийняв позов Григоришина до розгляду. Після цього адвокати Суркіса подали на оскарження цього рішення, оскільки не визнають британську юрисдикцію для згаданих подій.

Натомість Григоришин наполягає на підсудності справи, бо в певний момент акціонером ЗАТ Футбольний клуб «Динамо» (Київ) була компанія-резидент Великобританії.

Клопотання адвокатів Суркісів буде розглянуто вже в січні 2009 року, але сам процес може затягнутися не на один місяць, а то й рік. 

В Україні вже були прецеденти, коли у внутрішній суперечці ставив крапку Високий суд правосуддя у Лондоні. Так, Рінат Ахметов в зв’язку з публікацією статей про його минуле подав позов проти сайту «Обозреватель» та виграв його.

Інтернет-видання тривалий час відмовлялося визнавати юрисдикцію цього рішення, але нещодавно оприлюднило вибачення перед Ахметовим та погодилося сплатити компенсацію 100 тисяч доларів.
Процес, ініційований Григоришиним, небезпечний для власників «Динамо» з огляду на досвід їх опонента успішно завершувати судові суперечки в Лондоні.

Так, минулого року Григоришин виграв арбітраж у партнера Суркіса Ігоря Коломойського, який стосувався продажу акцій шести обленерго.
Зрештою Коломойський виплатив Григоришину компенсацію за недоотримані прибутки на обленерго.

Особливість нинішнього позову Григоришина проти Суркіса в тому, що він поданий не до арбітражу, а до Високого суду правосуддя.

Це означає, що всі учасники процесу складають присягу, а тільки потім дають свідчення. Якщо з'ясується, що свідок брехав, йому загрожує тюремне ув’язнення на території Великобританії.

Судовий процес передбачає виклик на допит до суду Григоришина як позивача, Суркіса-молодшого та Згурського як відповідачів, а також свідків з боку захисту та звинувачення, яких погодить суд.
За вимогою, слухання можуть відбуватися в закритому режимі, а допит тривати декілька робочих днів. У цей час учасники процесу не мають права контактувати зі своїми адвокатами, щоб ті не могли відкорегувати свідчення своїх клієнтів.

Як розповідають очевидці, розпочатий Григоришиним процес уже завдав нервових переживань молодшому із братів. Минулої середи Ігор Суркіс разом з «Динамо» прилетів на матч з «Арсеналом» до Лондону, де йому і спробували вручити повідомлення про судовий позов, що є обов’язковою вимогою британського правосуддя.

За словами джерел «Української правди», події відбувалися в лондонському готелі, де зупинився Суркіс. Спочатку президент «Динамо» начебто ознайомився з текстом документу, але потім відмовився його приймати.

Схожа історія уже мала місце в конфлікті між Борисом Березовським і Романом Абрамовичем.

Щоб передати судову повістку Абрамовичу, Березовському довелося переслідувати колишнього партнера в одному з бутіків Лондону.

Абрамович відмовився приймати документи і вони впали прямо на підлогу магазину Hermes. Однак Березовський заявив, що має намір використати кадри відео-спостереження в магазині, щоб довести, що Абрамович поінформований про суд проти нього.

Після терактів у Лондоні на початку 2000-х років камери спостереження вкрили все місто – тож , очевидно, вони були також і в готелі, де Суркісу намагалися вручити повістку.

Водночас сам Ігор Суркіс не став спілкуватися з «Українською правдою». Через свою секретарку він передав, що позов не отримував, а на питання, чи знає він про ініційований Григоришиним судовий процес, президент «Динамо» відповів: «Ні, але, можливо, щось відомо моїй адвокатам».

Григорій Суркіс, попри попередню згоду, також уникнув інтерв'ю з «Українською правдою».

Чого хоче Григоришин?
Судова вимога Григоришина полягає в тому, щоб Суркіси надали йому право придбати 98% акцій «Динамо» (Київ), якого він був позбавлений під час додаткової емісії в 2004 році.
Суркіси і Григоришин були бізнес-партнерами з 1998 по 2001 рік, однак трактування їхніх стосунків кардинально різняться.
За версією Григоришина, Суркіс просто вимагав з нього акції підприємств за «кришування» бізнесу.
Гарантією їх партнерства мала бути спільна участь у статутному капіталі «Динамо». Григоришин стверджує, що віддав Суркісу за 20% акцій футбольного клубу 40% Запорізького феросплавного заводу, акції обленерго і комбінату «Дніпроспецсталь».

«Вначале у меня было 90% акций Запорожского ферросплавного завода. Потом пришел Гриша и сказал: «Понимаешь, я хочу быть с тобой партнером, но денег у меня нет, ничего нет, но у меня есть «Динамо Киев», которое стоит безумных денег и политически нам поможет. И я тебе предлагаю 20% «Динамо Киев», ты станешь нашим партнером на всю жизнь».
Я говорю: «Гриша, мне не нужно «Динамо Киев». Он: «Нет, ну ты понимаешь, что ты станешь вторым после Кучмы человеком, ты станешь моим братом, у меня есть два брата – Игорь Суркис и ты!».
Я понимал, что в покое не оставят. Мне ей Богу, не хотелось начинать войну. Я говорю: «Хорошо, Гриша, давай 40% акций ферросплавного на 20% Динамо Киев».
Я отдал ему часть ферросплавного, часть облэнерго, часть «Днепроспецстали». (З інтерв'ю Григоришина «Українській правді»)

За версією Суркіса, все виглядало навпаки – саме вони врятували бізнес Григоришина від занепаду:
Григоришин стал акционером «Динамо» по своему собственному желанию! И как маленький ребенок радовался полученной визитке члена совета акционерного общества «ФК «Динамо» Киев»! У меня перед глазами эта картина: он просто прыгал от удовольствия!
Мы по отношению к нему всегда вели себя очень–очень по-человечески. А он ведет себя безнравственно и аморально.
Я познакомился с Григоришиным в 1998 году по просьбе человека, которому я не мог отказать. На том этапе Григоришин предложил партнерство. Я говорил с ним как бизнесмен с бизнесменом, а не как человек, который, как он говорит, «дал ему крышу».
Мы договорились о совместном ведении бизнеса. И в этих рамках я сделал все, чтобы тот бизнес, который у Григоришина был в упадке, был реанимирован. Но в 2001 году Григоришину показалось, что наша группа ослабла (тогда Медведчука сместили с поста первого вице–спикера парламента), и он решил поискать других партнёров».
 

За словами Григоришина, спочатку його частка в «Динамо» складала 20%, однак згодом 2% на прохання Григорія Суркіса він начебто подарував на день народження Леоніду Кучмі.

Неприємності Григоришина не обмежилися арештом біля ресторану «Егоїст», який, на його переконання, був організований Суркісом і Медведчуком.

У часи керівництва Медведчука адміністрацією президента Григоришин втратив контроль над обленерго, над частками в банку «БІГ-Енергія» та телеканалі ТЕТ, а також змушений був продати решту акцій Запорізького феросплавного Ігорю Коломойському, щоб врятувати хоч якісь гроші. А у 2004 році почався кількаетапний процес зміни структури власності футбольного клубу.

Суркіс пояснював ці дії необхідністю привести статутний капітал «Динамо» до вимог УЄФА. Спочатку відбулася додаткова емісія, внаслідок чого частка Григоришина зменшилася з 18% до 0,1%. Однак він все одно залишався учасником «Динамо».

Потім мережа офшорних фірм, які пов'язували з Суркісами, зажадали продати свої паї. Оскільки «Динамо» було закритим акціонерним товариством, то компанія Григоришина хоч і володіла мікроскопічним пакетом, але мала пріоритетне право придбати акції.

Отримавши листи-запрошення, Григоришин відповів згодою. Однак офшорні компанії відмовилися задовольнити заявку, бо, за їх словами, отримали підтвердження вже після закінчення п'ятиденного терміну, коли діяв опціон.

Зрештою головними акціонерами клубу стали Ігор Суркіс та Валентин Згурський, відповідно президент і голова наглядової ради «Динамо». Григоришин назвав ці дії «шахрайством менеджменту клубу».

Але Суркіс продовжив контратаку. За рішенням Оболонського райсуду Києва, компанія Pacific International Sport Clubs Limited взагалі була викреслена з числа акціонерів «Динамо», однак згодом Верховний суд поновив її в правах власника 0,1%, що дозволило і далі претендувати на першочерговий викуп акцій.

Щоб остаточно позбутися Григоришина, «Динамо» (Київ) було реорганізовано спочатку із закритого акціонерного товариства у відкрите, а потім – у товариство з обмеженою відповідальністю.

У квітні 2008 палата в адмінсправах Верховного суду визнала законною реорганізацію «Динамо» з ЗАТ у ВАТ.

Окрім Києва та Лондона, Григоришин і Суркіс зіштовхнулися в суді... Новосибірська. Це взагалі унікальна історія, яка могла би завоювати місце в підручниках з рейдерства.

Місцева газета «Честное слово» вирішила передрукувати інтерв’ю Григоришина «Українській правді», датованого груднем 2004, через рік... після його виходу в Україні. Але за фактом публікації в периферійній російській пресі «Динамо» (Київ) тут же подало позов до арбітражного суду Новосибірської області.

Відповідачем у справі про захист ділової репутації було призначено видання «Чесне слово», Григоришин – співвідповідачем. Створення фіктивних підстав для розгляду справи в зручному суді – це класика рейдерства. 

Зрештою Григоришину було присуджено компенсацію моральних збитків власникам «Динамо» на мільйон євро. Але про сам позов, поданий проти нього, Григоришин дізнався... уже коли виконавчою службою було арештовано його рахунки.

Щоб переграти ситуацію, адвокатам Григоришина довелося переселитися з Москви до Новосибірську. Зрештою вони виграли апелюцію, а потім – касацію...

Тож, враховуючи творчий підхід сторін до розв’язання багаторічної суперечки, суд у Лондоні стане «прикрасою» міжолігархічних воєн в Україні.

Сергій Лещенко

УП

Источник Sport.ua
Оцените материал
(1)
Сообщить об ошибке

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите

Настроить ленту
Настройте свою личную ленту новостей
Комментарии 32
Введите комментарий
Вы не авторизованы
Если вы хотите оставлять комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.
Jossy (Донецк)
alezz | 2008-12-05 14:36:50
"то не для тішення свого самолюбства, надто дороге задоволення, а якраз для відмивання грошей"
Классно это вы расписались сразу за всех олигархов. Для кого дорогое - тот и не владеет клубом. Вот, Челси Абрамовича в прошлом году за 100 млн. ФУНТОВ убытков получил - и что? По-вашему, он намыл там 150 миллионов, в Англии? А недавний скандал с президентом "Десны"?
А насчет "забывания фактов биографии" - это не ко мне. ;) Я ничего не забываю и никого не идеализирую ("Все равно бандитской рожей Януковича зовут" (с) ). Но палка о двух концах. Не было бы в нашей стране парочки повернутых на футболе олигархов - не было бы украинского футбола, или он был бы где-то на уровне второй лиги Дании. А так, на сегодняшний день футбол у нас очень даже ничего.
alezz
Jossy (Донецк) | 2008-12-05 12:07:45
Джоссі, відмив грошей - це зовсім не "щипать по мелочам какие-то проценты и откаты". Це зовсім інша історія.
Тільки не питай де факти що вони справді щось відмивають. З точки зору підприємницької діяльності в Україні, призначення футбольного клубу зводиться тільки до цього, оскільки, як ти сам зауважив, це справа не прибуткова.
Якщо в людини є бойова рушниця - то не для того щоб на неї дивитись. Якщо прагматична людина утримує збитковий клуб - то не для тішення свого самолюбства, надто дороге задоволення, а якраз для відмивання грошей.
А твої слова про радость уболівальників, це як раз те, що хочуть почути усі ці Суркіси і Ахметови, вони кажуть: "Ви ж бачете, наші клуби виграють! Значить ми класні! І забудьта про усі ті сумнівні факти ношої біографії "
Іншими словами - формують громадську думку на свою користь.
Зазвичай розумна людина помічає такі спроби "формування" і не дозволяє їм вплинути на власні судження.
Jossy (Донецк)
AlexKrRoog | 2008-12-04 20:19:21
А я разве что-то оспаривал? Просто от меня тут требуют "перевірені дані", а сами разносят инфу от информагенства "ОБС".
alezz | 2008-12-04 19:26:45
"Те що я писав - це не перевірені дані, це виключно мої гіпотези"
Ну, слава Богу, хоть признаться смогли.
Кстати, вкладывать деньги в любимую игрушку, в "проект жизни" можно вполне от души. Разумеется, содержание ФК и детского дома - разные вещи, но причем здесь всякие "отмывы-намывы" и прочие махинации? К чести Суркисов и Ахметова, даже если они имеют какой-то незаконный заработок на своих клубах, сами клубы они содержат в хорошем состоянии, доставляя радость миллионам болельщиков. Да и люди они не настолько бедные сами по себе, чтобы щипать по мелочам какие-то проценты и откаты с далеко не самого "оборотистого" и убыточного предприятия, коим является ФК.
AlexKrRoog
Jossy (Донецк) | 2008-12-04 19:14:31
Интересно, а это "перевірені дані", или досужие вымыслы суркисофобов? Вы готовы обосновать свои слова?
______________________________________________________
Что вы! Суркисы всю жизнь жили на одну зарплату, работая простыми работягами на заводе.Скинулись после 13-ой зарплаты и купили ДК. И в СДПУ(о) оказались случайно с Кравчуком,Медведчуком(от имени которого до сих пор вздрагивают в западной Украине),Марчуком и т.п. И были то при кормушке всего-то лет десять-какие же они воры? Всем же известно,что депутаты днем и ночью думают только о народе. Нехорошо наговаривать на честных Суркисов!
alezz
Jossy (Донецк) | 2008-12-04 19:14:31
"Интересно, а это "перевірені дані", или досужие вымыслы суркисофобов? Вы готовы обосновать свои слова?"
Дуже хороше запитання Цілком ймовірно, що в моїх словах теж є упередженість та апелювання до неперевірених аргументів. Але в мене є також логіка яка допомогає тоді коли агрументи перевірти важко або неможливо.
І вона підказує мені, що такі прагматики як Ахметов, Коломойский, Суркіс, Жеваго, Ярославський, Тарута, Абрамович, Малкольм Гейзер, Евений Гинер, Сильвио Берлусконі в принципі не вкладають гроші з любові до чогось іншого, крім грошей. Різниця між ними лише у вмінні використовувати футбол як інструмент. Хто вміє краще той вкладає більше грошей, хто - гірше, відповідно, вкладає менше.
Те що я писав - це не перевірені дані, це виключно мої гіпотези.
Jossy (Донецк)
alezz | 2008-12-04 11:23:00
"З того що будучи депутатами вони керували рейдерськими атаки на підприємства приватної та державної власності. Будували таким чином свій бізнес, користуючись підтримкою адміністрації Медведчука"
Интересно, а это "перевірені дані", или досужие вымыслы суркисофобов? Вы готовы обосновать свои слова?
Jossy (Донецк)
alezz | 2008-12-04 11:18:58
Ничем "користуватись" я не собираюсь. Клуб ДК - убыточный, и это факт. Действительно ли Суркису приходится ежегодно вкладывать 50 миллионов в существование клуба, или 25, или 10 - это вопрос третий. Факт остается фактом - в Украине больше НЕТ людей, которые болели бы футболом и, одновременно, обладали достаточными финансами для того, чтобы содержать клуб по уровню выше Нефтяника. Их нет просто потому, что все такие люди уже давно обзавелись собственными клубами.
alezz
Гость | 2008-12-04 00:57:45
alezz, а ты с чего взял, что Суркисы "воры в законе" ?
З того що будучи депутатами вони керували рейдерськими атаки на підприємства приватної та державної власності. Будували таким чином свій бізнес, користуючись підтримкою адміністрації Медведчука.
alezz
їі не бачу підстав.
І знову ж таки "еще в отрочестве моем, пробегала информация"
Ну це просто смішно. Навчитись користуватись перевіреними джерелами, а не плітками і бульварною пресою.
alezz
Jossy (Донецк) | 2008-12-04 09:40:42
"Публиковались где-то в межсезонке. Бюджет ШД назывался где-то на уровне 100 млн., ДК - около 50 млн."
Ця інформація - не є офіційними даними ФК Динамо, а лише плід фантазії та експертних суджень журналістів. Тому довіряти ї
Jossy (Донецк)
alezz | 2008-12-03 18:21:10
"Звідик такі дані про бюджет Динамо?"
Публиковались где-то в межсезонке. Бюджет ШД назывался где-то на уровне 100 млн., ДК - около 50 млн. Ссылку искать лень, так как никому ничего доказывать я не планировал. Еще была информация о приличной сумме убытков ДК - именно эту сумму и приходится ежегодно гасить собственникам. Если вы считаете, что ДК - самоокупаемый клуб, то разговаривать нам не о чем...
Кстати, опять-же, гарантировать ничего не могу, но помнится, еще в отрочестве моем, пробегала информация, что изрядную долю недвижимости и оборудования ДК отстроило на сумасшедшие (по тем временам) деньги от трансфера Шевченко. Что там досталось Суркисам в наследство - не знаю, в инвентаризации не участвовал.
lvurgaft
Surkisy spasli Dynamo,vkladyvali v Dynamo i vyveli ego na prilichnyi uroven.Vsem dolboebam,kotorye etogo ne ponimayut-mesto v psihushke gotovo.
Kto znaet,chto etot Grigorishin sdelaet s Dynamo?
akella2008
Kogda pany b'jutsja u holopov chuby treschat.
Ne chital.
alezz
CHR7 | 2008-12-03 14:32:12
"будет он иметь с этого или нет, он человек дела, лучше так, чем не своровать и не посторожить"
Ти нерозумні речі говориш. Чекотило теж людина справи, але кому від цього легше??
Краще не проводити нічого взагалі, ніж провести так щоб УЕФА і ФІФА зрозуміли що нам таких речей довіряти неможна. Не буду приховувати обадва Суркіси мені глибоко антипатичні. Але це лише тому, що без піару який вони зробили на Динамо і 2012 вони залишаються просто "ворами в законе", ні більше ні менше.
Тай взагалі, перепродавати зерно, і рахувати гроші на обленерго, нічого туди не вкладаючи - не те за, що можна поважати підприємця.
alezz
Jossy (Донецк) | 2008-12-03 15:05:21
"содержать клуб уровня ДК с годовым бюджетом 50-60 млн. долларов."
Звідик такі дані про бюджет Динамо?? Суркіси в цей клуб практично нічого не вклали. Стадіон і база дістались їм у спадок і пройшли косметичний ремонт. Грошей на купівлю гравців вони витратили значно менше ніж заробили продаючи. До того ж стабільно пару мільйонів евро приносила участь в еврокубках.
На моє особисте переконання Суркісам Динамо потрібно: 1) для відмивання грошей (кому цікаво як це робиться розповім окремо); 2) для піару (згадайте хоча б той маразм який творився на виборах міского голови, коли уся пресслужба Дина включно з гравцями працювала на кадидата Суркіса).
Доречі утримувати команду і ефективно нею управляти - це дуже різні речі.
AlexKrRoog
Вор у вора украл- пускай и решают между собой "по-понятиям".А Динамо не трогать!
kaizer2008
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
kosak-bandera
Oboih eti Surkisov jobanih nado powesit puskaj suki krowju istekajut, i wse ih druzja eto widjat, i puskaj bojalis , sa swoju shisn, moshet togda b perestali sanimatsa Mafiej. surkissi Bratja samije kreminalnije w Ukraine ani stem she ublüdkom ruskim Ku4moju wse babki delili, shal shto nenajdetsa w strane Professionalnij narodnij Killer i nepoubewaet Surkessow, Janukowe4ej,Wedmedenka,Ku4mu, ja uweren etot 4elowek bil bi gerojem dlja wseh w dushe!!!!
LeonidZhitomir
Гость | 2008-12-03 15:10:21
Классно... Прямым текстом написано - владел 20% "Динамо", теперь почему-то претендует на 98% (при том, что уставной фонд увеличился). И про то, что держатель 0,1% акций имеет _приоритетное_ право выкупать остальные акции - тоже интересно, поподробней пожалуйста.
Претендует потому,что был отстранен от дележки дополнительных акций,приоритетное право на покупку оных он имел,как уже действующий владелец.
Т.е. пирог увеличился,но дополнительные куски делили без его участия,что не имели права делать.За это нарушение он и хочет отобрать весь пирог.
А речь идет не о 100%,а о 98% потому (я так догадываюсь),что 2% он подарил Чуме на день рождения.Вот эти 2 % он забрать уже не может.
Jossy (Донецк)
alezz | 2008-12-03 14:27:43
"Думаю Динамо зможе отримати більш гідного президента ніж нечистий наруку завскладом з Одеси"
А "більш гідного" - это кого? Ну так, навскидку. Назовите человека в Украине, небезразличного к футболу, который смог бы содержать клуб уровня ДК с годовым бюджетом 50-60 млн. долларов.