Таємниця «третього покоління»
В Україні відроджують переможні традиції каноїстів, очікуючи й нову «хвилю» байдарочників
За підсумками року українські майстри «гладкого» веслування здобули дві олімпійські ліцензії. Розширити своє представництво на Іграх у Пекіні2008 вони спробують на чемпіонаті Європи в травні наступного року. Про конкурентоспроможність наших спортсменів у боротьбі із сильними світу сього розповів головний тренер збірної України Ігор Нагаєв.
«На «шару» не розраховуємо»
— В Атланті1996 ми виступали практично в усіх видах олімпійської програми. Тоді на 135 країн, які входять до Міжнародної федерації, припадало 340 ліцензій. Україні, яка в командному заліку нижче 15го місця ніколи не опускалася, було нескладно потрапити до «вісімнадцятки» кращих, що отримували перепустки на Ігри, — бере слово головний тренер веслувальників. — Проблеми почалися у 2000 році, коли австралійці відмовилися проводити змагання з веслувального слалому, ліцензії у «слаломістів» забрали й передали іншим видам спорту. А коли цій дисципліні вирішили повернути путівки на Ігри, то зробили це чомусь за рахунок веслування на байдарках і каное. З того часу нашому виду спорту виділяють на Олімпіадах лише 240 місць, а для 12 видів програми — це крапля в морі.
— У Афінах2004 Україна була представлена трьома човнами. Чи зміниться наше представництво в Пекіні?
— Дві ліцензії вже маємо. Їх здобули Інна ОсипенкоРадомська (байдарка, 500 м) та Петро Крук із Русланом Джаліловим (каноедвійка, 500 м). Маємо сподівання, що ще два наші екіпажі проб’ються на Ігри. Після чемпіонату світу в німецькому Дуйсбурзі Міжнародна федерація виділила дві додаткові ліцензії, але їхніх володарів ще не оголосила. Однак на «шару» ми не розраховуємо.
Наш каноїст Юрій Чебан на 500-метрівці у Німеччині був сьомим. Сподіваємося, путівку до Пекіна він здобуде на чемпіонаті Європи у травні наступного року в Мілані. Для цього необхідно потрапити до двійки кращих після тих, що вже мають ліцензії. До снаги вибороти ліцензію й каноедвійці на 1000 м.
— Шанси наших човнів інших класів примарні?
— Зовсім ні. Можливо, нам вдасться підготувати за зиму жіночу двійку або четвірку. Непогано виступали минулого сезону в цих класах і чоловіки. На стартовому етапі Кубка світу на 1000метрівці у компанії найсильніших веслувальників планети Роман Копистинський і Владислав Терещенко фінішували п’ятими, на наступному — сьомими. Однак після цього до чемпіонату світу була велика перерва, й хлопці, очевидно, трохи недопрацювали, тому й не змогли пробитися до фінальної «дев’ятки» на головному старті року. А чоловіча байдаркачетвірка з України була там восьмою.
«Наші тренери ще радянського загартування»
— Кістяк збірної України складає молодь чи ветерани?
— Після Олімпіади2004 ми омолодили команду, вік атлетів коливається від 21 до 24 років. Досвідчених «старожилів» залишилося двоє: 35річний байдарочник Вадим Терещенко та 38річна Ганна Балабанова, призерка Афін у четвірці.
Талановита молодь вже показує непогані результати. Денис Вергеліс і Віталій Камерілов (каноедвійка) на цьогорічному юнацькому чемпіонаті світу здобули «срібло» на 500 м і «бронзу» на 1000 м, а на чемпіонаті Європи піднялися в кожній дисципліні на сходинку вище, тобто вибороли золоту й срібну нагороди.
— Виходить, естафету від ветеранів молодь перейняла вдало?
— За великим рахунком, ветерани в нас виступали лише на спринтерській 200метрівці, яка не є олімпійською дисципліною. Тут у нас були і чемпіони, і призери чемпіонату світу. З 1994 року ми почали втрачати спадкоємність поколінь. А колись же радянська збірна наполовину складалася саме з українців. Після Олімпійських ігор в Афінах ми взялися за відновлення традицій на олімпійських дистанціях.
— І як виходить?
— Безперечно, прогрес помітний. Врахуйте: щоб підготувати спортсмена високого рівня, потрібно п’ятьшість років. А якщо перед цим була порожнеча, як у нашому випадку, часу знадобиться вдвічі більше. Тим, хто приходить на зміну попередникам, є на кого рівнятися — їм є з ким змагатися, вони прагнутимуть обігнати, поліпшити результати. Тому тільки «третє покоління» зможе дорости до високого рівня, щоб вести боротьбу за медалі. У нас же зараз «фінішує» лише перше покоління.
Будьякий вид спорту зростає за рахунок дитячоюнацьких шкіл. А вони через погане фінансування не функціонують. Раніше до нашої збірної приходили «готові» спортсмени, а нині, в основному, — технічно безграмотні й функціонально не готові. І вчити їх доводиться тренерам національної команди.
— Така гостра нестача кадрів?
— Просто до крику! Випускники інститутів фізкультури не йдуть працювати тренерами, бо зарплата 800 гривень їм замала. Молоді фахівці влаштовуються у приватні фітнесклуби, де отримують тисячу доларів, а то й дві з половиною. Тренери в нас переважно ще радянського гарту.
«Якісну підготовку забезпечують лише закордонні бази»
— Із тренувальними базами, мабуть, також не все гаразд?
— В Україні немає бази, де вся національна команда каноїстів і байдарочників могла б зібратися у повному складі — 40 спортсменів і 15 осіб обслуговуючого персоналу. У Херсоні є так звана зимова база підготовки, однак тренуватися там можна тільки до середини листопада.
Останні кілька років нас рятувала база відпочинку поблизу Сімферополя, де в екологічно чистій місцевості є гірське озеро, яке завдяки джерельній воді не замерзає. Там можна тренуватися цілий рік. Лише минулого року, коли лютував 30градусний мороз, озеро вкрилося шаром льоду. В очікуванні, поки скресне крига, ми три тижні працювали над загальною фізичною підготовкою.
У січні 20 днів займаємося лижною підготовкою, яка сприяє витривалості серцевосудинної системи. Якщо є гроші, тренуємося у високогір’ях Болгарії, немає — у карпатському Заросляку. Цього ж року проблем із фінансуванням збірна не мала.
— Улітку з місцями для тренувань ситуація поліпшується?
— Веслувальні збори проводимо у Чорногорії. Інколи між етапами Кубка світу залишаємося на два тижні в тій країні, де відбувалися змагання. Взагалі намагаємося тренуватися вдома, бо за кордоном бази переповнені. Є тренувальні комплекси у Дніпропетровську, Києві, але я не вважаю їх прийнятними для національної команди. База повинна розташовуватися в екологічно чистій місцевості, аби спортсмени могли добре відновлюватися.
Сподіваюся, влада прийме постанову про будівництво спеціалізованих місць підготовки в Україні. Бо Росія й Білорусь чомусь знаходять мільйони доларів для суперсучасних баз. Невже ми такі бідні, що не можемо забезпечити своїх спортсменів нормальними умовами?
— Судячи з результатів, наші каноїсти випереджають байдарочників. Чим це пояснити?
— Після розпаду СРСР у нас залишилося більше фахівців саме з каное. Я переконаний, що досягнення каноїстів могли б бути і вищими. Що заважає? Амбіції особистих тренерів, які не до кінця розуміють систему підготовки національної команди. Вони намагаються своїх вихованців готувати самостійно, локально, а коли ті збираються разом, мені часом доводиться їх мирити.
У байдарці дуже жорстка конкуренція, тому досягти успіху складніше. Проте в українському веслуванні спостерігається цікава тенденція. Спочатку з’явилися перспективні дівчата, потім на зміну їм прийшли каноїсти. За антропологічними даними, які суттєво впливають на результат, зараз пішла «хвиля» саме байдарочників.
— Уже визначилися, де будете готуватися до Олімпійських ігор?
— Тим, хто вже має ліцензії, потрібна якісна підготовка, яку можуть забезпечити лише закордонні бази. Тож олімпійці працюватимуть за індивідуальним графіком. У грудні каноїсти поїдуть до Португалії, там же проведуть лютий і березень. У січні відпочинемо від води й займемося загальною фізичною підготовкою в Карпатах та Криму. У лютому плануємо поїхати до Чорногорії, щоб у всеозброєнні підійти до чемпіонату Європи.
ДОВІДКА
Веслування на байдарках і каное входить до програми Олімпійських ігор з 1936 року. Змагання на байдарках проводяться серед чоловіків і жінок, на каное — тільки серед чоловіків на дистанціях 500, 1000 і 10000 м. Нині на Олімпіадах розігрують 12 комплектів нагород (4 — каноїсти, 8 — байдарочники).
Олімпійські класи човнів: байдарки — одиночки, двійки і четвірки (веслування сидячи двостороннім веслом на обидва боки від човна поперемінно), каное — одиночки і двійки (веслування стоячи на коліні одностороннім веслом). Рекорди не реєструються, оскільки результати сильно залежать від напрямку вітру і стану води.
Олена ТАРАНЕНКО
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Волки сыграли вничью с Зарей U-19, Литовченко не понравился назначенный пенальти
Легендарный голкипер наконец поделился своей историей