Поддержать украинских военных и людей, пострадавших из-за войны

Чемпионат Украины
|
13797
134

Мирон МАРКЕВИЧ: «При мне Кварцяный себя сдерживал»

Наставник «Металлиста» обещает, что его команда существенно прибавит в ближайшие год-два

Мирон МАРКЕВИЧ: «При мне Кварцяный себя сдерживал»
Мирон Маркевич

Наставник харківського «Металіста» Мирон Маркевич в інтерв’ю сайту «Футбол 24» розповів про свій футбольний шлях та поділився секретами свого ремесла.

- Мирон Богданович, чому кар’єру футболіста ви завершили у 27 років?
 - У мене була серйозна травма, два роки не виходив на поле. Тоді виступав за «Спартак» із Орджонікідзе. У 1977-му році перейшов у луцьке «Торпедо», яке виступало в другій лізі. Тоді уже зрозумів, що варто починати працювати тренером. Про таку роботу завжди мріяв. Мій батько був тренером, хотів піти по його стопах. У Луцьку я закінчив кар’єру футболіста. 

- Яких успіхів ви досягнули як футболіст?
 - У 1970-1972 роках виступав за дубль львівських «Карпат». У нас тоді підібралася хороша команда, ми посіли третє місце в Радянському союзі. Це був достатньо серйозний рівень. Потім у першій всесоюзній лізі грав за «Спартак» із Орджонікідзе й пропустив два роки. А догравав у Луцьку. 

- А на якій позиції ви грали?
 - У півзахисті, інколи на правому фланзі, інколи в центрі, як коли. 

- В ті часи потрапити у всесоюзну Вищу школу тренерів у Москві було дуже важко?
 - Практично нереально. 

- І як вам вдалося це зробити?
 - Мені допоміг тепер покійний Володя Булгаков. Він тоді закінчував ВШТ, познайомив мене із директором школи. Ми спілкувалися впродовж вечора на футбольні теми, директор ВШТ у мене повірив. За що я йому дуже вдячний. 

- Перший тренерський досвід ви отримали у луцькому «Торпедо». Мабуть, отримали цю роботу завдяки тому, що виступали за цю команду?
 - Так, через те, що грав за «Торпедо». Тоді волинський спорткомітет очолював Станіслав Кирилович Рубців. Він стежив за тим, як я грав за луцьку команду, після того, як закінчив ВШТ, Станіслав Кирилович наполіг на тому, щоби я був головним тренером «Торпедо». Можна сказати, що ця людина дала мені путівку у життя. 

- Мабуть, прорахунків на перших порах роботи наставником припустилися чимало?
 - Звісно, без цього не обійшлося. У ВШТ нам викладали Гавриїл Качалін, Констянтин Бєсков, Микола Люкшинов. Це серйозні фахівці. Вони завжди нам говорили: «Ми вас нашпигуємо знаннями, ви усе будете знати, але у вас все прийде з часом, наб’єте шишки і дійдете до своїх висновків. Будьте готові, що не усе відразу виходитиме». Так і сталося. 

- Зараз які свої прорахунки згадуєте із посмішкою?
 - Повернувшись із Москви, я змінив тренувальний процес «Торпедо». На тренувальних зборах ми усіх обігрували, а почався сезон і ми забуксували. На щастя, змогли вилізти із тої ями. Тоді зрозумів, що спішити потрібно не завжди. 

- Віталій Кварцяний був вашим помічником в «Торпедо»?
- Так. 

- Як ви з ним познайомилися?
 - Він працював у колективі фізкультури, грав на першості України. Запросив його у свою команду на посаду другого тренера. 

- Віталій Володимирович за ці роки суттєво змінився?
 - (Сміється) При мені Кварцяний себе стримував, він же був помічником. Ну а пізніше, як став головним тренером, розкутіше почав поводитися. Віталій Володимирович виховав чимало футболістів, дуже багато зробив для волинського футболу. Фундамент закладати я почав, потім мені допомагав Кварцяний, шість років попрацювали пліч-о-пліч. 

- Мироне Богдановичу, в кого вам доводилося стажуватися?
 - Перше стажування пройшов у нині покійного Валерія Лобановського. Це було під час навчання у ВШТ. Був на стажуванні у Крістофа Даума в леверкузенському «Баєрі» (тоді команда була другою в Німеччині), у Фабіо Капелло в «Ромі», у Йохана Кройфа в «Аяксі», в Карло Анчелотті в «Челсі». Стажувався у хороших тренерів. 

- Як ви розумієте широковживаний вислів «конспекти Лобановського»?
 - Якщо хтось працює по конспектах, він не є тренером. Інформацію можна черпати із різних джерел, але у наставника повинно бути у голові щось своє. Інакше він не є хорошим фахівцем. Можна відкрити конспект Лобановського і поїхали… Але нічого хорошого із цього не вийде. У Валерія Васильовича було 50 рівноцінних футболістів, він міг дозволити собі сьогодні випустити на поле одного, а завтра іншого. Зараз подібна практика є нереальною, жоден тренер собі такого дозволити не може. Також нереальні і непотрібні у теперішніх умовах і навантаження Валерія Лобановського. 

- Чому нереальні? Тому що у Лобановського був величезний вибір і у команду він брав тих хто «виживав» після зборів?
 - Так. Київське «Динамо» у часи Радянського союзу було народною командою і усі працювали тільки на неї. 

- Коли ви стажувалися в закордонних фахівців, у них і у вас були зовсім різні умови для праці - інфраструктура, можливості для відновлення футболістів, фармакологія. Це зараз у цих компонентах деякі українські клуби уже наздогнали Європу, а ще років з десять тому ситуація була іншою. Із побаченого під час стажувань багато чого вдалося реалізувати на практиці у своїй команді?
 - Справді, умови різні. Вони випереджали не лише по технічних аспектах, а й по підбору футболістів. Скажімо, у Фабіо Капелло в «Ромі» була збірна світу. Йому вдалося зібрати суперкоманду, по підбору футболістів рідко коли зустрінеш такий колектив. Зараз у збірній Англії в Капелло і близько немає таких футболістів. Висококласні футболісти були два роки тому у розпорядженні Анчелотті в «Челсі». Він виграв чемпіонат Англії, тільки не зміг виграти Лігу чемпіонів, оскільки «Барселона» дуже сильна. 

- Що із побаченого за кордоном ви запровадили у своїх командах, зокрема в «Металісті»?
 - Ну що означає запровадив? В мене є власне бачення процесу. Звісно, дещо запримітив і це допомогло переглянути ставлення до деяких речей. Потрібно завжди прагнути удосконалюватися. Тренер, який не навчається, який не аналізує і не находить нових шляхів, є «пустим». Не можна бути зацикленим на тому, що «я найрозумніший». Потрібно їздити, вивчати і не забувати що ти сам хочеш зробити. Не кожен тренер має можливість працювати із суперфутболістами. Потрібно відштовхуватися від своїх умов. Необхідно працювати, доводити гравцям що ти хочеш від них. Це не простий процес. 

- У якого б фахівця ви б хотіли побувати на стажуванні?
 - Дуже б хотів коли-небудь побувати в «Барселоні». Не стільки хотів би чогось навчитися у Гвардіоли, скільки побачити підхід клубу до справи. У каталонців суперкоманда ще з часів Кройфа. Можливо, зараз дещо призабули той склад, але на ту команду було любо глянути. Вся справа в клубній структурі. Усі тренери працюють за одним принципом, тому зараз «Барселону» ніхто не може обіграти. Футболістам роками закладають цей короткий пас, контроль м’яча, манеру гри. В «Барселоні» усе продумано ще починаючи із дитячої школи. Щось подібне ми запроваджуємо в «Металісті». Контролюємо дитячих тренерів, які працюють за нашою програмою. З часом це повинно дати результат. Звісно, якщо після мене це ніхто не ламатиме. В «Барселоні» процес зламати неможливо. Люди приходять і продовжують роботу, а не починають усе переінакшувати. Це дуже важливо. Повинна бути послідовність, одна манера гри дитячої команди, дубля і основної команди. Тоді буде результат. 

- Різниця в бюджеті клубу десь на 10-15 мільйонів доларів в рік це суттєво для сучасного футболу?
 - Ні, не суттєво. Якби різниця становила 100 мільйонів – це суттєво, а 10-15 – ні. Вона нічого не дає. «Металіст» 5-ть років грав із футболістами, які нікому не були потрібні. Ви ж знаєте усі прізвища… Згадайте, Горяїнова, Бордіяна, Папу, Обрадовіча, Ганцарчика, Слюсара, Валяєва, Девіча. Ми серйозних покупок не робили. Єдине, за Жажу Коельйо заплатили, якщо не помиляюся, 700 тисяч доларів. Інших взяли безкоштовно. З цими футболістами ми грали 5-ть років. Зараз у нас ситуація змінилася, ми взяли дорогих футболістів. Вони уже виправдовують витрачені кошти, але для максимального ефекту потрібен час. Ми ж взяли молодих виконавців – Крістальдо, Тайсона… Найстарший Хав’єр, якому уже 28 років. Рік, два і «Металіст» суттєво додасть. 

Андрій Захарчук, Sport.ua

Источник Sport.ua
Оцените материал
(1)
Сообщить об ошибке

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите

Настроить ленту
Настройте свою личную ленту новостей
Комментарии 134
Введите комментарий
Вы не авторизованы
Если вы хотите оставлять комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.
koteika2010
эсли бы не ВВЛ то не знали бы сейчас в России тренера Юрана
koteika2010
хорошее вью) про Кварцянова понравилось) а про конспекты ввл сами спорте
valenok2
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
supersonic3
==============
Cortazar
dim_nd—28.09.2011 11:54
Так и не страдай! Но ведь в реале во времена Лобановского у ДК было 2-3 реально хороших(класных) состава!
__________________________________________________________
А можешь назвать эти три состава?..Хоть человек 25 равноценных,которые реально могли заменить друг друга?..
Cortazar
supersonic3—28.09.2011 11:07
диагноз..... Тебе никто не пишет что он выиграл кубок кубков 50-ю футболисами. В распоряжении в Лобанвского было не меньше 50 футболистов. Ты добавь сюда еще хотя бы дубль, который в 85 выиграл чемпионат СССР, посмотри какие там футболисты. Всвех не было просто необходимости использовать так как играли лучшие.
добавь еще
_________________________________________________________
Так у Лобановского помимо 50 футболистов были: квартира,машина,дача и много еще всего...Но играли максимум 15 человек и выигрывали все те же 15 человек...А дубль всегда оставался дублем,как и сейчас...
dim_nd
Я думаю, что из состава ДК те нагрузки сейчас сможет выдержать лишь Олежка Гусев, который если мне память не изменяет начинал играть с валерий Васильевичем. Так что не неси чушь...
dim_nd
Так и не страдай! Но ведь в реале во времена Лобановского у ДК было 2-3 реально хороших(класных) состава! Но это не попытка обидеть тебя, ДК или ни в коем случае память о великом тренере и человеке. То что эти составы у него были это на 75% его заслуга(и его тренерского состава), и лишь процентов на 15%, того что весь союз работал на ДК , как сказал Маркевич. Хотя с последним не совсем согласен.
supersonic3
=====================
диагноз..... Тебе никто не пишет что он выиграл кубок кубков 50-ю футболисами. В распоряжении в Лобанвского было не меньше 50 футболистов. Ты добавь сюда еще хотя бы дубль, который в 85 выиграл чемпионат СССР, посмотри какие там футболисты. Всвех не было просто необходимости использовать так как играли лучшие.
добавь еще
supersonic3
=====================
диагноз..... Тебе никто не пишет что он выиграл кубок кубков 50-ю футболисами. В распоряжении в Лобанвского было не меньше 50 футболистов. Ты добавь сюда еще хотя бы дубль, который в 85 выиграл чемпионат СССР, посмотри какие там футболисты. Всвех не было просто необходимости использовать так как играли лучшие.
добавь еще
Cortazar
supersonic3—28.09.2011 09:41
ну ти блин даешь грамотей. У Лобана было 2 равноценных состава всегда, за исключением 99 года, там было меньше футболистов. Огласите весь список? Открой интернет и почиатай. Конечно он не работал сразу з 50 футболистами, нафиг их нужно столько, он выбирал лучших из них. Когда, кто-то не дотягивал и была необходимость он добирал или из дубля или из других команд. Никогда в годы СССР у Лобана не было проблем с кадрами и тем все сказано.
На ДК работала вся коммунистическая номенклатура, а счас этого нет. Есть равные условия и бездарный президент.
__________________________________________________________
1/16 финала
«Утрехт» (Голландия) – «Динамо» – 2:1 (1:0).
«Динамо»: Михайлов, Бессонов, Яремчук, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Баль, Заваров, Евтушенко, Блохин (Беланов, 73).
Голы: де Крюйк (43), ван Лун (64) – Демьяненко (83).
18 сентября 1985 г., Утрехт, стадион «Ниув Галгенваард», 18 000 зрителей.
«Динамо» – «Утрехт» – 4:1 (2:1).
«Динамо»: Михайлов, Бессонов, Яремчук, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко (Балтача, 82), Баль, Заваров, Евтушенко, Блохин (Беланов, 71).
Голы: Блохин (10), Яремчук (20), Заваров (53), Евтушенко (60) – де Крюйк (8).
2 октября 1985 г., Киев, Республиканский стадион, 100 062 зрителя.
1/8 финала
«Университатя» (Крайова, Румыния) – «Динамо» – 2:2 (1:2).
«Динамо»: Михайлов, Бессонов, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко (Баль, 15), Яремчук, Заваров, Евтушенко (Беланов, 67), Блохин.
Голы: Бику (14, 82, пен.) – Заваров (17, 23).
23 октября 1985 г., Крайова, Центральный стадион, 30 000 зрителей.
«Динамо» – «Университатя» – 3:0 (3:0).
«Динамо»: Михайлов, Евсеев, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яремчук, Баль, Заваров, Беланов (Михайличенко, 79), Блохин (Евтушенко, 71).
Голы: Рац (7), Беланов (11), Демьяненко (13).
6 ноября 1985 г., Киев, Республиканский стадион, 100 062 зрителя.
1/4 финала
«Рапид» (Вена, Австрия) – «Динамо» – 1:4 (0:0).
«Динамо»: Чанов, Бессонов, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Баль, Яремчук, Беланов (Евтушенко, 77), Блохин.
Голы: Вилфурт (83) – Беланов (57, 62), Рац (68), Яковенко (74).
5 марта 1986 г., Вена, стадион «Герхард Ханаппиштадион», 13 000 зрителей.
«Динамо» – «Рапид» – 5:1 (4:1).
«Динамо»: Чанов, Бессонов, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Яремчук, Заваров (Евтушенко, 62), Беланов, Блохин (Баль, 74).
Голы: Яремчук (7, 32), Беланов (12, пен.), Блохин (43), Евтушенко (79) – Халилович (27).
19 марта 1986 г., Киев, Республиканский стадион, 100 000 зрителей.
1/2 финала
«Динамо» – «Дукла» (Прага, Чехословакия) – 3:0 (3:0).
«Динамо»: Чанов, Бессонов, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Яремчук, Заваров, Беланов, Блохин (Евтушенко, 73).
Голы: Блохин (7, 37), Заваров (35).
2 апреля 1986 г., Киев, Республиканский стадион, 100 000 зрителей.
«Дукла» – «Динамо» – 1:1 (0:0).
«Динамо»: Чанов (Михайлов, 88), Яремчук, Балтача, Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Баль, Заваров (Евтушенко, 78), Беланов, Блохин.
Голы: Кршиж (71) – Беланов (64, пен.).
16 апреля 1986 г., Прага, стадион «Дукла», 14 665 зрителей.
Финал
«Атлетико» (Мадрид, Испания) — «Динамо» — 0:3 (0:1).
«Атлетико»: Филлол, Томас, Клементе, Артече, Руис, Хулио Прието, Кабрера, Кике Рамос, Да Силва, Ландабуру (Кике Сетьен, 60), Марина.
«Динамо»: Чанов, Бессонов, Балтача (Баль, 39), Кузнецов, Демьяненко, Рац, Яковенко, Яремчук, Заваров (Евтушенко, 70), Беланов, Блохин.
Голы: Заваров (6), Блохин (84), Евтушенко (87).
2 мая 1986 г., Лион, стадион «Жерлан», 39 300 зрителей.
Информационный отдел ФК «Динамо» (Киев)
supersonic3
===========
Слыш ты не молдаванин? Тебе одно - ты другое. Причем здесь то что ты пишешь.
Маркевич имел ввиду что отбор у Добана был сильнейший, и было из кого выбирать. А сейчас если такой отбор делать, то играть не будет с кем, потому что команды не имеют такого количества футболистов сейчас, как когда-то было представлено Лобановскому.
supersonic3
=============================
ну ти блин даешь грамотей. У Лобана было 2 равноценных состава всегда, за исключением 99 года, там было меньше футболистов. Огласите весь список? Открой интернет и почиатай. Конечно он не работал сразу з 50 футболистами, нафиг их нужно столько, он выбирал лучших из них. Когда, кто-то не дотягивал и была необходимость он добирал или из дубля или из других команд. Никогда в годы СССР у Лобана не было проблем с кадрами и тем все сказано.
На ДК работала вся коммунистическая номенклатура, а счас этого нет. Есть равные условия и бездарный президент.
Kostil93
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
valenok2
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
Cortazar
Nord-West—27.09.2011 20:48
За ДК болела вся Украина во главе с ЦК КПУ. И получало ДК всегда все что хотело. Если болельщики ДК уже этого не помнят, ту это у них амнезия, хотя скорее это умышленное извращение фактов. И меня это не удивляет.
________________________________________________________
В таком случае,что делала вся Москва,где было 4-5 команд?..
Cortazar
valenok2—27.09.2011 20:46
Так ты тоже комментатор? Это я у тебя кусок хлеба отрываю? Сори. Только тон у тебя какой-то прокурорский.
_________________________________________________________
Не ем я хлеб харьковский,и на личности не перехожу...По теме все пытаюсь...
Nord-West
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
valenok2
Пользователь заблокирован администрацией за нарушение правил
mano_kh
О чем, собственно, спор? о былом величии ДК или о том, какой тренер Мирон Богданович?
Мне уже совершенно до фонаря "киевские сублимации", но то, что, как ТРЕНЕР, Маркевич - оптимальный не вызывает сомнений. Ибо нет у Металлиста денег Ахметки и админ. ресурса Брательников.