Конфлікт у жіночому боксі: тренер проти спортсменок
Що ховається за лаштунками тренерських рішень. Sport.ua розбирається в ситуації
На чемпіонаті Європи з боксу серед юніорок (U-16) та дівчат (U-18), що відбувся у Софії, українки з тріском провалилися у двох вагових категоріях, в яких старший тренер молодіжної збірної України Сергій Данилів директивним рішенням вирішив взяти других номерів національного рейтингу.
У ваговій категорії до 69 кг, де мала виступати чинна чемпіонка України та бронзова призерка чемпіонату Європи-2016 Анастасія Шпанюк, Україну представляла Наталія Мелешко, котра програла у першому ж колі ірландці Шамон Реллі 0:5. А у ваговій категорії до 52 кг, де національною чемпіонкою є Катерина Хижняк, Сніжана Маудза без шансів поступилася росіянці (теж 0:5) - у другому колі (1/8 фіналу). Загалом на цьому чемпіонаті Європи українки взяли 9 медалей (1 золоту, 3 срібних та 5 бронзових). Результат непоганий, однак торік досягнення на континентальній першості було вищим – 13 нагород різного ґатунку.
Нагадаємо, обидві юні боксерки були відсторонені від складу національної молодіжної команди через те, що пропустили турнір у Кам’янці-Подільському, який старший тренер «молодіжки» Сергій Данилів назвав базовим для підготовки до чемпіонату Європи. Про це сам наставник сказав в інтерв’ю Sport.ua. З іншого боку, турнір у Кам’янці-Подільському не був у затвердженому Міністерством плані підготовки. Sport.ua зацікавила ситуація, в якій керівник команди свідомо шукає причини для того, щоби поставити під сумнів першість певних боксерок у національному рейтингу.
Упереджене ставлення
Причина, через яку двох чемпіонок України не взяли на чемпіонат Європи – в упередженому ставленні, а не в неготовності спортсменок. У цьому переконаний Олег Кравець - особистий тренер Катерини Хижняк та Анастасії Шпанюк:
- За два тижні до турніру в Кам’янці-Подільському, який старший тренер «молодіжки» Сергій Данилів називає базовим, у Надвірній відбувся спільний міжнародний збір за участю українських, казахстанських, німецьких та польських боксерок. За підсумками зборів відбувся доволі цікавий та інформативний міжнародний турнір. Ідея провести додатковий турнір у Кам’янці виникла у тренерського штабу збірної саме у Надвірній. Однак цей збір не був заздалегідь запланований, він фактично виник спонтанно.
Несподіваний турнір та брак коштів
Для того, щоби повести до Кам’янця-Подільського всю команду своїх вихованців, а це 11 юних боксерок, Олегу Кравцю потрібно було щонайменше 5 тисяч гривень на проїзд (з Ічні Чернігівської області, де знаходиться спортивний клуб), не кажучи про проживання та харчування. Таких позапланових коштів тренер не знайшов і прийняв рішення не їхати на збір:
- Обов’язковими турнірами є чемпіонат світу, Європи, України. Участь спортсменів в усіх інші змаганнях – міжнародних чи всеукраїнських – на розгляд особистого тренера. Я б залюбки повіз туди дітей, але коштів у нас на це не було, бо турнір не планувався заздалегідь, - пояснює Кравець.
За три дні до турніру старший тренер Сергій Данилів зателефонував Олегу Кравцю й сказав, що зможе розмістити 2-3 боксерок, але не більше. «А що я скажу решті? – запитав наставник ічнівської молоді, котрий виховує у своєму колективі дух рівності й взаємопідтримки. Однак відповіді не отримав:
- Мені, як тренеру дівчат, вони взагалі й не пропонували поселення. Говорили лише про Катерину Рогову, котра на трьох останніх чемпіонатах світу і Європи незмінно виступала у фіналах. Отож, виходило, що двох-трьох – і то не уточнюючи скільки саме – вони поселять, а решту – вези за власний кошт. До того ж, варто зауважити, що за 3 дні до початку турніру така пропозиція – просто непрофесійна. До турніру потрібно підготуватися, привести у відповідність вагу і т.ін. Відповідно я й сказав, що в даній ситуації вважаю неможливою таку поїздку. У нас просто немає коштів на це.
Вибірковий підхід тренера збірної
Саме після цього, на переконання Олега Кравця, й почалося упереджене ставлення до нього і його вихованців.
- На заключний перед чемпіонатом збір в Коломиї до Ічні прийшло чотири запрошення. Але якщо Катерину Рогову та Кароліну Махно запрошували за рахунок міністерства спорту, то Анастасію Шпанюк і Катерину Хижняк запросили приїхати за власний кошт. Чому так? Певно, тому, що під час згаданого турніру у Кам’янці – у Махно були іспити ЗНО, Рогова проходила курс лікування, а от Шпанюк і Хижняк написали пояснювальні записки, що не можуть приїхати через брак фінансів. От їх і вирішили покарати! І сказали знову приїжджати за свої.
Необ’єктивність суддів
До Коломиї тренер таки привіз усіх чотирьох боксерок. І лише дівчат з Ічні тренерський штаб «молодіжки» наступного ж дня поставив в спаринг. Нікого більше, лише їх. Попри те, що Данилів у коментарі Sport.ua стверджує, що арбітрів на спаринги призначав головний суддя в Україні Золотар, самого головного рефері не було на поєдинках, - стверджує Кравець:
- Натомість бій Каті Хижняк з львів‘янкою обслуговували двоє суддів зі Львова. Це як розуміти? Так, Катя не найкращий бій провела, але хіба це не порушення об’єктивного суддівства? Настя Шпанюк боксувала на рівних з опоненткою з Дніпра, але судді віддали один голос переваги суперниці. Та чи цього достатньо, щоби не пустити чемпіонку України на чемпіонат Європи, адже вона свій бій не програла?! Катя Рогова вигравала за явною перевагою, але судді віддали їй перевагу лише в один мінімальний бал. А Кароліна Махно суддям шансу взагалі не дала.
Безапеляційне рішення
Ще більш несподіваним, на думку Олега Кравця було те, що одразу після спарингів, старший тренери збірної вирішили «відчепити» двох дівчат від поїздки на чемпіонат Європи.
- І одразу після ось таких спарингів тренери заявляють, що Хижняк і Шпанюк не готові і не поїдуть на чемпіонат Європи. Крім того, було упереджене ставлення щодо ваги обох дівчат. Їх звинуватили у зайвих кілограмах, але під час підготовки до змагання, «згонка» ваги – об’єктивний процес. Відрахувати на даному етапі за зайвий кілограм – знову ж таки непрофесійно. Тут як набрати, так і скинути можна! Одне слово, була відверта упередженість.
Як дорослі травмують дітей
Олег Кравець, якого 2016 року Федерація боксу України назвала найкращим тренером року, не знаходить об’єктивних причин у такому упередженому ставленні до себе та своїх вихованок:
- Усе це зроблено навмисно для того, щоби показати, що ми ніхто і звати нас ніяк. Це очевидно. Але я не можу зрозуміти чому. Від 2011 року я разом зі своїми учнями не пропустив жодного збору і кошти часто знаходили самі. Як на той же чемпіонат світу 2015 року у Тайбеї. 2015 року мої вихованці привезли з чемпіонату світу і Європи - 6 медалей, 2016 – три. З 2011 року мої вихованці виступали на кожному чемпіонаті Європи та світу! Хіба це не показник. А от так, на рівному місці вигадати турнір і без жодного зважання на брак коштів поставити нас у немилість. Я такого зрозуміти не можу. Справа не у мені. Для чого травмувати так дітей!
На цьогорічному чемпіонаті Європи обидві вихованки Олега Кравця, яких було залишено у складі збірної, здобули медалі: Кароліна Махно взяла «срібло», а Катерина Рогова – «бронзу».
Відповідь міністерства
На своє звернення до міністра спорту Ігоря Жданова щодо порушення спортивного принципу при формуванні команди на чемпіонат Європи, Анастасія Шпанюк отримала відповідь за підписом першого заступника Ігоря Гоцула. У листі чиновник називає причини відрахування із збірної, які збігаються зі словами старшого тренера «молодіжки» Сергія Данилівa: пропуск турніру у Кам’янці-Подільському, НТЗ у Надвірній, зайву вагу і програний спаринг.
Олександр ГЛИВИНСЬКИЙ
Сообщить об ошибке
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
Настройте свою личную ленту новостей
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Футбол
|
23 ноября 2024, 08:50
28
Подопечные Марино Пушича продолжают погоню за «Динамо» и «Александрией»
Бокс
|
23 ноября 2024, 07:52
3
Британский боксер отметил Мартина Баколе
вот потому Украина с каждым годом берет все меньше медалей во всех видах спорта, не потому что спортсмены хуже, а потому что много толковых уезжает. очень жаль.