ГОНЧАРЕНКО: «Жеребкування було для нас дуже жорстоким»
Розмова зі Станіславом ГОНЧАРЕНКОМ, головним тренером «Енергії»
Львівська футзальна «Енергія» завершила перший етап підготовки до сезону: «зелено-білі» провели збір у Шацьку, де заклали фундамент фізичної підготовки. Наступний збір відбудеться у Трускавці, після чого команда візьме участь у двох турнірах (у Кубку Львівщини – 2012 і в міжнародних змаганнях у польському містечку Бєльсько-Бяла).
Сезон в українському футзалі стартує 15 вересня, для «Енергії» ж офіційна боротьба почнеться швидше: 5 вересня в чеському місті Хрудім галичани позмагаються за Кубок УЄФА. Про підготовку до турніру переможців європейських чемпіонатів «Газеті» розповів наставник «Енергії» Станіслав Гончаренко.
– Станіславе Олександровичу, в «Енергії» в період літнього міжсезоння мінімальні кадрові зміни, команду покинув тільки Олександр Вершинін, а на його місце прийшов Павло Пічкуров. Це означає, що вас задовольняє теперішній набір виконавців і з цими гравцями можна домогтися успіху в розіграші Кубка УЄФА?
– Якщо пам’ятаєте, я відразу після фінального матчу за Кубок України минулого сезону заявив, що з цим складом «Енергії» буде дуже складно боротися за місце у «Фіналі чотирьох» Кубку УЄФА. Ці слова готовий підтвердити і сьогодні. Команда однозначно потребує підсилення. Безперечно, це великий пласт, комплекс питань, пов’язаних із трансферною політикою. Так розумію, що нині на території України дуже непросто знайти потрібних виконавців, які могли б нас підсилити. Вони не тільки дорого коштують, а ще й вимагають величезної зарплатні. Я провадив трансферну політику, але мене обманула низка гравців, які говорили одне, а поводилися тільки у своїх інтересах. Існує ще й міжнародний трансферний ринок, там теж чималий обсяг роботи. Але мені так здається, що керівництво нашого клубу не зовсім розуміє, чого хочу.
– Що маєте на увазі?
– Наше керівництво вважає, що на сьогодні в нас найсильніші гравці й цей склад оптимізовано. У мене зовсім інша думка.
– Склад «Енергії» впродовж місяця ще може змінитися?
– Працюватиму над цим питанням аж до закриття трансферного вікна. Звісно, якщо матиму для цього можливості й розуміння.
– Наявного ресурсу «Енергії» достатньо для того, щоб вийти в елітний раунд Кубка УЄФА?
– Маємо певний досвід, уміння і знання. Але саме ресурс є однією з найбільших наших проблем. Мабуть, його нам найбільше і не вистачає. Тому не можу категорично говорити про те, що ми зобов’язані, повинні чи можемо. Це футбол. Той стан, у якому ми сьогодні перебуваємо, однозначної впевненості в мене не вселяє.
– Як узагалі оціните результати жеребкування основного раунду Кубка УЄФА?
– Жеребкування було для нас дуже жорстоким. Проте зі спортивного погляду цікавіше. Нам випала нагода на цьому етапі Кубку УЄФА випробувати себе, перевірити. Для мене як тренера – що сильніші суперники, то цікавіше.
– Матимете нагоду вивчити суперників чи робитимете це під час турніру?
– Ми вже трохи поінформовані. Національна збірна України нещодавно проводила два матчі з командою Румунії. Фактично той самий склад румунів грає за «Тиргу Муреш» – нашого суперника в Кубку УЄФА. Вивчатимемо записи ігор Україна ― Румунія. Маю кілька дисків із записами матчів чеського «Ера Паку» в останньому сезоні. Думаю, великих змін у цій команді влітку не відбудеться. Загалом маю уявлення про суперників.
– Станіславе Олександровичу, під час відпустки Ви побували в Іспанії, де ознайомлювалися з роботою двох місцевих клубів – «Плайяс де Кастельон» й «Азкар Луго». Що нового для себе почерпнули під час стажування?
– Хотів зазирнути в саму середину чемпіонату Іспанії. Мені було цікаво довідатися, як іспанці працюють, як поводяться на трансферному ринку, як діє клубна система. Упродовж свого нетривалого стажування дуже багато спілкувався, дізнався нового. Мені як тренеру, який в Україні багато що пройшов, було цікаво почерпнути щось нове за кордоном. Поїздка в Іспанію була успішною, цікавою, мені вдалося багато чого довідатися. Якщо коротко підбити підсумки, то сказав би так: український чемпіонат відстав від іспанського не на 20 чи 30 років, а назавжди. Річ не в гравцях, не в суті самої гри. Відстали назавжди в поведінці, спілкуванні, в тому, для чого це взагалі відбувається і заради чого. Ми постійно змагаємося в тому, як одне одного обманути, перехитрити. Наші клуби, Асоціація думають, що вони найхитріші. А в Іспанії шукають золоту середину, роблять усе для того, щоб знайти оптимальне рішення. В іспанців теж є проблеми: як нам відомо, там триває фінансова криза, дві команди відмовилися від участі в змаганнях елітного дивізіону. Мені вдалося навіть переглянути відомості, ознайомитися із системою клубної роботи. Повернувшись в Україну, зрозумів, що тут нічого не зміниш. У нас інший устрій життєдіяльності клубів. У моїй кар’єрі був тільки один приємний виняток ― Роман Кедик. Президент «Тайму» мені абсолютно довіряв, розумів, що клуб потрібно постійно розвивати. І не його вина в тому, що криза завадила існуванню «Тайму». Втім Роман Кедик усвідомлював незворотні процеси функціонування клубу. А так, нині немає сенсу щось пропонувати. У нас роками було так заведено, що політику клубу формує не головний тренер команди, а президент. В Іспанії по-іншому. Там цими питаннями опікується наставник. Його слово – закон для клубу. Тренер вирішує стратегію розвитку, а керівництво всіляко йому сприяє. На жаль, в Україні він – найменш захищена ланка.
– Ви казали, що бачили фінансові відомості клубів. Скільки футзалісти заробляють в Іспанії?
– Від 1000 до 32 тисяч євро на місяць. Найвища зарплата в Торреса, який щомісяця отримує 32 тисячі. Цей виконавець є символом іспанського футзалу.
– Порівняйте зарплати іспанських й українських футзалістів.
– Якщо розглядати іспанські команди, які посідають в елітному дивізіоні 10-16 місця, то в деяких наших клубах гравці отримують навіть більше.
– Станіславе Олександровичу, чому Ви ігноруєте варіант із підсиленням бразильцями?
– Для цього потрібно мати певний досвід. Ось Олег Солодовник має намір запросити в «Єнакієвець» бразильців. Він має досвід роботи з латиноамериканцями в донецькому «Шахтарі», а потім у грузинській «Іберії». Тому знову до цього звертається. У мене величезний досвід роботи з українськими гравцями. Мені вдавалося збирати найкращих футзалістів. Робота з бразильцями має свою специфіку. З ними непросто, в них менталітет у дечому схожий із циганським. Згадаймо приклад «Урагану». Минулого сезону івано-франківці, так би мовити, стихійно вгадали з бразильцями завдяки придбанню Сержао. Але я не вважаю, що це був правильний процес. Якщо врахувати, скільки було затрачено зусиль, залучено механізмів для роботи бразильців, ця справа не виправдала сподівань керівництва клубу. Глибоко переконаний, що одного-двох бразильців запрошувати неефективно. Олег Солодовник правильно робить, що планує придбати чотирьох латиноамериканців. У меншій кількості іноземці не будуть гармонійною частинкою монолітного колективу. Це моє переконання. В Росії багато клубів пішло на такий крок, проте ви погляньте, яких виконавців туди запрошують: збірників своїх країн, видатних людей із топових клубів. Звісно, бразильці, які грають в Україні, іншого рівня. Едер Ліма в російській «Югрі» отримує 25 тисяч доларів. Він є справжньою машиною. Ліму неможливо порівнювати з Карліньосом з «Урагану».
Розмовляв Гліб ВАКОЛЮК, Львіська газета
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите
ВАС ЗАИНТЕРЕСУЕТ
Главный тренер сборной Украины воспринимает матчи против Бельгии как возможность сделать шаг вперед
23 ноября состоится матч 14-го тура УПЛ