Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 04 травня 2024, 01:28
25543
65

Найкращі з найкращих. Топ-10 правих півзахисників чемпіонату України

Геній, який втік, найшвидший, «хлопчик з кілометра», «Макс», «Назік» та інші

| Оновлено 04 травня 2024, 01:28
25543
65
Найкращі з найкращих. Топ-10 правих півзахисників чемпіонату України
ФК Динамо. Андрій Ярмоленко

Sport.ua продовжує утримувати взяту висоту. На цей раз ми розповімо про найкращих правофлангових півзахисників, які коли-небудь грали в нашому чемпіонаті. І не тільки розповімо, а й розставимо їх по місцях. Градація, знову-таки, умовна, з нальотом суб'єктивності. Стало бути, питання у вас можуть виникнути з приводу того чи іншого номінанта. Але ми постаралися аргументувати свій вибір.

10. Геннадій Зубов

Клуби: «Сталь» А., «Шахтар», «Іллічівець», «Зоря»
Роки кар'єри: 1993 - 2007.

Від горшка два вершка, але піди з ним впорайся. Улюбленець донецької публіки Геннадій Зубов виділявся не тільки мініатюрним зростом - 162 см, але і високою швидкістю і хорошою технікою. Він практично завжди перегравав свого опонента по флангу. У «Шахтар» Геннадія запросив Валерій Яремченко, і в 18 років цей верткий півзахисник почав грати в основі. Був основним Геннадій і за Прокопенка, і за Скали.

Його внесок у перше «золото» «Шахтаря» складно переоцінити. Як і в першу, досить успішну лігочемпіонівську кампанію «гірників». Однак з приходом в донецьку команду Луческу, Зубов не знайшов спільної мови з тренером і був змушений залишити команду. Поза «Шахтарем» кар'єра Зубова не склалася. Завершив кар'єру рано - в 30 років. Зараз працює у футбольній академії «Шахтаря».

9. Хосе Соса

Клуб: «Металіст»
Роки кар'єри: 2011 - 2015.

У липні 2011 року в «Металіст» прийшов Олімпійський чемпіон, чемпіон Аргентини, чемпіон і володар Суперкубка Німеччини Хосе Соса. Футболіста з такими досягненнями на той час в Україні не було. Півзахиснику не знадобився час на адаптацію: в інтернаціональний колектив Маркевича він влився відразу ж. А через рік став капітаном слобожанської команди. В переповненій зірками харківській команді аргентинець все одно виглядав футболістом іншого, більш високого рівня. Почуття позиції і поля, висока швидкість і вміння на цій швидкості працювати з м'ячем і віддати передачу, хороший удар з обох ніг, відмінна гра головою - одним словом, у Хосе було все, щоб сяяти в чемпіонаті України. І пропозицій від інших клубів у нього теж вистачало. Ним наполегливо цікавився мадридський «Атлетіко» - тренер «матрацників» Симеоне тренував Сосу ще в Аргентині. У підсумку Хосе перейшов у мадридську команду, з якою став чемпіоном Іспанії і фіналістом Ліги чемпіонів.

8. Віктор Циганков

Клуб: «Динамо»
Роки кар'єри: 2016 - т.ч.

Нехай вас не бентежить низьке місце в рейтингу віце-капітана «Динамо». Йому тільки 22 роки, і у нього точно ще все попереду. Якщо Віктор вирішить залишатися в «Динамо» і далі, не виключено, що зможе стати одним з найкращих в своєму амплуа. У головну команду «біло-синіх» він не прийшов, а буквально увірвався, дебютувавши в 18 років. Цікаво, що в дитячо-юнацьких командах він часто грав з пацанами на рік старше: його спеціально ставили в такі умови, тому що своїх ровесників він перевершував в рази.

Ще під час перебування гравцем дитячої команди вінницької «Ниви», отримав пропозицію відразу від двох грандів вітчизняного футболу - «Динамо» і «Шахтаря». Вибрав киян. У сезоні 2018/2019 був визнаний найкращим гравцем нашого чемпіонату. Циганков - одна з найсвітліших плям нинішнього «Динамо». У футболі може все. Якби не був «підвищений травматизм», вважався б взагалі унікальним.

7. Юрій Максимов

Клуби: «Дніпро», «Динамо», «Борисфен», «Металург» Зп.
Роки кар'єри: 1992 - 2005.

Один з найкращих півзахисників країни дев'яностих років минулого століття. Відігравав значну роль і в «Дніпрі», і в «Динамо». Його відрізняли не тільки диригентські здібності і бійцівські якості, але і рідкісне для нашого чемпіонату вміння відмінно грати головою. У цьому компоненті Юрій був, напевно, найкращим. Серйозну роль цей півзахисник грав і в «Динамо» часів Лобановського. Тренер дуже розраховував на цього футболіста і довіряв йому. Але Максимов дуже хотів спробувати свої сили за кордоном, тим більше, що пропозицій вистачало. Не без проблем, але «Макс» таки поїхав підкорювати Європу - в німецький «Вердер», з яким виграв Кубок Німеччини. Після зарубіжних мандрівок повернувся в Україну, де не без успіху грав у «Борисфені» і запорізькому «Металурзі». Після закінчення кар'єри гравця став тренером. Зараз очолює «Ворсклу».

6. Дуглас Коста

Клуб: «Шахтар»
Роки кар'єри: 2010 - 2015.

Якщо у Циганкова ще все попереду, то у Дугласа - все позаду. Як і Віктор в «Динамо», цей бразильський півзахисник блискуче дебютував у «Шахтарі». У свій перший сезон в Донецьку він став гравцем основи, небезпідставно вважався найкращим правофланговим вінгером чемпіонату. Його відрізняли вибухова швидкість, сильний удар і не по роках розвинена холоднокровність. Він не боявся брати на себе відповідальність під час «стандартних ситуацій». Але головна «зброя» в його арсеналі - це, звичайно ж, дриблінг. Такою технікою, як у Дугласа Кости, в нашому чемпіонаті могли похвалитися одиниці. Бути б бразильцеві набагато вище в нашому рейтингу, якби він затримався в «Шахтарі» довше. Але він завжди хотів грати в Західній Європі. І свого домігся.

5. Сергій Назаренко

Клуби: «Дніпро», «Таврія», «Чорноморець», «Металіст»
Роки кар'єри: 1997 - 2016.

Це як раз той випадок, коли результат - не головне. Назаренко за свою довгу футбольну кар'єру не виграв жодного титулу (лише бронзові медалі з «Дніпром»), але в нашому чемпіонаті залишив відчутний слід. Швидше навіть борозну. Він міг зіграти на будь-якій позиції в центрі поля, але вболівальникам «Дніпра» він запам'ятався найбільше на правому фланзі півзахисту. За рівнем футбольного інтелекту «Назіка» можна сміливо порівнювати з Зіданом. У всякому разі, Сергій бачив поле і вмів віддати пас не гірше за легендарного француза. Та й штрафні удари він виконував майстерно. Єдине, чого йому не вистачало - швидкості. Якби цей компонент був в арсеналі Назаренка, він напевно досяг би більш вагомих титулів. Свій слід цей футболіст залишив і в збірній країни, ставши одним з її бомбардирів і гвардійців.

4. Франселіну Матузалем

Клуб: «Шахтар»
Роки кар'єри: 2004 - 2007.

Так мало пройдено доріг, так багато зроблено помилок. Легіонерів такого рівня, як Матузалем, в чемпіонаті України до нього не було. Та й після нього було не так вже й багато: на пальцях однієї руки перерахувати можна. У 2004 році «Шахтар» заплатив «Брешії» за цього бразильця 14 мільйонів євро - небачені досі гроші на українському трансферному ринку. Але ці гроші Мату відпрацював сповна. Не дарма в Італії він грав в одній команді з Роберто Баджо: бразилець багато чому навчився у «Божественного хвостика». Протягом трьох років цей півзахисник був беззаперечним лідером і найкращим футболістом «Шахтаря» і всього чемпіонату країни. Після відходу в «Зеніт» Тимощука, Мату став капітаном «гірників». Його гол у ворота «Севільї» в чвертьфіналі Кубка УЄФА можна переглядати нескінченно: такі забиваються раз на століття. На піку можливостей і слави зі скандалом втік в «Сарагосу». «Шахтар» не пробачив і довго судився з цього приводу. «Гірники» виграли спір за цього футболіста, але грошей не отримали: «Сарагоса» збанкрутувала. «Збанкрутіла» і подальша кар'єра Матузалема: він уже ніде по-справжньому не заграв.

3. Олег Гусєв

Клуби: «Арсенал» К., «Борисфен», «Динамо»
Роки кар'єри: 2002 - 2018.

У Бадра Каддурі, одного з найшвидших футболістів в історії «Динамо», якось запитали: «а хто, на твій погляд, має найвищу швидкістю в українському чемпіонаті»? Той відповів не замислюючись: Олег Гусєв.

Швидкість у Гусева була дійсно унікальною. І лише за цю чесноту його можна було б внести в будь-які рейтинги півзахисників. Але Олег відрізнявся і іншими якостями. Міг віддати хорошу передачу, міг розігнати і завершити атаку, володів відмінним ударом. А ще міг закрити практично будь-яку позицію: і в півзахисті, і в захисті. Був одним з найулюбленіших і шанованих футболістів у динамівських уболівальників. Забив за кар'єру більше сотні м'ячів в офіційних поєдинках. Один з найбільш пам'ятних - в ворота збірної Швейцарії в серії післяматчевих пенальті на стадії 1/8 фіналу чемпіонату світу. За збірну країни провів 98 матчів.

2. Марлос

Клуби: «Металіст», «Шахтар»
Роки кар'єри: 2012 - т.ч.

Ще один діамант, якого можна занести до трансферних перемог «Металіста». В команду Маркевича молодий бразилець перейшов з «Сан-Паулу», в статусі однієї з головних зірок цього іменитого клубу. Марлоса хотіли бачити в себе багато відомих європейських клубів, але він обрав Україну. Харків'янам його трансфер обійшовся майже в десять мільйонів доларів. Дебют на новому місці у бразильця вийшов відмінним: забивав і в Лізі Європи, і в чемпіонаті країни. Швидко завоював місце в основі «Металіста», хоча на той час зробити це було вкрай складно. У червні 2014-го Марлос перейшов в «Шахтар». Ініціатором переходу був особисто тренер «гірників» Луческу. У донецькій команді Марлос вийшов на новий рівень, ставши одним з найкращих гравців донеччан і чемпіонату країни. Має унікальну передачу і прекрасне бачення поля, часто забиває красиві м'ячі.

У вересні 2017-го прийняв українське громадянство і став одним із творців виходу збірної України на Євро-2020.

1. Андрій Ярмоленко

Клуби: «Десна», «Динамо»
Роки кар'єри: 2006 - 2017

«Якби Ярмоленко так само успішно захищався, як атакує, він став би одним з найкращих футболістів світу». Ось так охарактеризував свого колишнього підопічного екс-тренер «Динамо» Валерій Газзаєв. Саме Газзаєв і був ініціатором переведення Ярмоленка з дубля в основу. Але це сталося пізніше. А спочатку було слово. Слово тренера «Динамо» Анатолія Дем'яненка, який повідомив на прес-конференції, що, мовляв, в 130-ти кілометрах від Києва селекціонери клубу знайшли «другого Шевченка». Тоді в ті слова динамівського наставника вірилося насилу. Та й кар'єра Ярмоленка розвивалася в «Динамо» не так стрімко, як у «Андрія Першого».

Газзаєв ставив Ярмолу і на лівий фланг захисту, і на позицію лівого форварда. Але Андрій знайшов себе саме на правому крилі півзахисту. Володів відмінною стартовою і дистанційною швидкістю, багато забивав, багато асистував партнерам. Довгі роки був капітаном «Динамо», головним його «ліквідним товаром».

Став втіленням не тільки флангового півзахисника і лідера команди, а й динамівської гри як такої. І так, дійсно став «другим Шевченком». Дем'яненко в 2005-му не збрехав. У 2017-му пішов з «Динамо» в дортмундську «Боруссію». Зараз захищає кольори «Вест Хема».

Валерій ВАСИЛЕНКО

Читайте також:

Найкращі з найкращих. Топ-10 лівих півзахисників чемпіонату України
Найкращі з найкращих. Топ-10 опорних півзахисників чемпіонату України
Найкращі з найкращих. Топ-10 центральних захисників чемпіонату України
Найкращі з найкращих. Топ-10 правих захисників чемпіонату України
Найкращі з найкращих. Топ-10 лівих захисників чемпіонату України всіх часів
Найкращі з найкращих. Топ-десять воротарів чемпіонату України всіх часів

Оцініть матеріал
(46)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 65
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
jekаfunny
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
roman_kros
Ясне діло, що рейтинг завжди буде суперечливим. Завжди можна знайти показники за якими той чи інший футболіст буде кращим. Наприклад Ярмоленко, по статистиці забитих голів - гольових пасів випереджує кнкурентів. Так, може в техніці він програє деяким гравцям, так, можливо він би не був гравцем основи в команді Лобановського, але він в підсумку має кращу статистику; встиг зіграти в двох топ-чемпіонатах, не вдало звичайно, але то таке; Ярмоленко на другому місці в списку бомбардирів Збірної...Раунд!!!
jekаfunny
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
moris24
Я хоч і фан Динамо, але Коста повинен бути як мінімум у трійці, та й Генадій Зубов по вище теж бути.
А ось наявність тут Соси, Мату, і Максимова і Назіка, це якийсь цирк!
brighi10
Хватит издеваться над ржавыми
pricolist
Не пойму что вы бомбите так от этого рейтинга, это лишь субьективное мнение одного автора. Еще и оскорбления пишите друг другу. Когда увидел фамилию Соса, вспоминаются крутые времена Металла, аргентинец тогда играл очень здорово
Lion
Коста как минимум в тройке должен быть.
jekаfunny
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Болела
здається, це найсильніша добірка з усіх попередніх позицій.. усі топчики на рівні України..
K_Sarioglo@i.ua
Смотря как меня минусуют все больше кажется, что эти топы исключительно для болел Динамо поностальгировать, а игроков Шахтера на первые места всунули только там, где динамовцы вообще ни под каким соусом быть не могли.
AK_228
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Андрій Дуднік
Прикол в тому, що Максимов, Матузалем та Назаренко ну ніяк не правофлангові гравці.
Вони були правими лише короткі відрізки часу. Вони центральні півзахисники. Назаренко став правим лише в кінці кар'єри. Школота писала!!!
mmuk
5-7 місця кращі за 1-4. Це моя думка. Ярмоленко ну явно не є і краще за Косту чи Максимова. Ця парочка з Матузалемом однозначно має бути в трійці. А Гусев і Марлос ще більше їм уступають. Зубова згадали великий респект, як і Назаренка- згубив себе міг стати дуже Великим
Yalta
Для меня-Гусев №1
JV
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Александр 228
Присутствие Цыганкова удивляет.
Олександр Жарчинський
Циганков вище Соси???ну то таке. а от яким боком до правих півзахисників Назаренко і Матузалем??? та і Максимов набагато більше в цетрі грав...
Андрій Дуднік
І мінуснула мене теж школота. Бо мінуснути мінуснула, але прокоментувати чому, аргументів не знайшлось
mov4uk
Як на мене,рейтинг цього разу більш-менш нормальний,за винятком деяких нюансів.
Оцінюється гра футболіста тільки в чемпіонаті України,а не як тут деякі пишуть, типу, як в Збірній грав чи за межами України...ми не оцінюємо футболістів по грі за Баварію,Ювентус,Вест Хем,Мілан і т.д... тільки чемпіонат. Крапка!!!

1 місце за Марлосом! Зараз він сильно здав,але в свої найкращі роки своїми фінтами розривав будь-якого суперника!!! Прекрасне бачення поля,геніальні передачі,обігрування один в один і що найважливіше - стабільність!
Дехто пише за Дугласа Косту, хто ставить його на 1 місце,хто в трійку... По техніці,швидкості спору немає,один з найкращих футболістів чемпіонату...але проблема була з психологією,це був футболіст настрою. Сьогодні він міг розірвати суперника,стати кращим гравцем матчу,а вже в наступному - просто "забити" на матч і грати в своє задоволення з безліччю помилок...і все ж я б поміняв місцями Косту і Матузалема.
Ukrainian_football
Как-то не правильно составлен рейтинг. Ярмоленко очень легко теряет мяч при своих попытках обвода. Посмотрите последние матчи сборной . Вся команда доводит мяч до него, он его при ``дриблинге`` теряет моментально. Подножки неплохие делает. Вспомните Степаненко. Неспортивное поведение. Раскрутили его как бренд, но Андрею нужно было работать, развиваться. Циганков выглядит круче. Дай Бог не пойдет по стопам ...