Знищена казка Аталанти
Пандемія коронавірусу, епіцентром якої в Італії став Бергамо, схоже, вбила старання команди
Це був не просто черговий пост в Instagram від відомого футболіста. Капітан «Аталанти» Алехандро Гомес виступив зі зверненням, переповненим гнівом і розчаруванням. Зі свого будинку в Бергамо, який опинився в епіцентрі жахливої коронавірусної кризи в Італії, аргентинець люто дорікнув всім тим, хто безтурботно прогулювався вулицями старовинного міста під час, коли навколо бушує незримий ворог всього людства.
«Я говорю це всім хлопцям по доставці товарів - вірніше, всім тим, хто видає себе за цих хлопців, але з'являється на вулиці з метою подихати свіжим повітрям або потренуватися. Залишайтеся вдома, ***** (лайливе слово - прим. авт.). Досить, досить, досить! Щоранку ми прокидаємося і бачимо страшні новини. Люди вмирають, а ви це ніяк не зрозумієте? Всі сидимо вдома - ніхто не повинен виходити на вулицю», - зазначив Гомес.
Сучасна Італія - це епіцентр нерівної війни людства з ворогом, який неозброєним оком навіть не помітний. Держава, яка раніше була улюбленим місцем відпочинку для мільйонів туристів зі всієї земної кулі, тепер нагадує кадри з апокаліптичних фільмів. Італія вже з тиждень, як є лідером в світі за кількістю зафіксованих смертей від коронавірусу, а Бергамо - самий центр зарази, яка розповзається по всій країні та отримала назву COVID-19. Напевно, на всій планеті знайдеться не так багато людей, які ще не бачили моторошні кадри з армійськими вантажівками, що вивозять в нічний час з Бергамо померлих від коронавірусу для подальшої кремації в сусідніх населених пунктах. У самому Бергамо проводити цю процедуру не здатні через небувале переповнення моргів...
В такий час мешканці Бергамо, напевно, швидко забули про те, що ще недавно доставляло їм неймовірну радість та гордість - місцеву футбольну команду під назвою «Аталанта». У цьому сезоні «Богиня» дебютувала в Лізі чемпіонів, і українські вболівальники могли споглядати тріумфальний шлях італійців у плей-оф турніру, адже «Аталанта» опинилася в одній групі з «Шахтарем», знищивши в останньому турі «гірників» у Харкові з рахунком 3:0.
В 1/8 фіналу жереб підніс «Аталанті» в суперники «Валенсію», що в цілому в середовищі фанатів команди з Бергамо було сприйнято досить оптимістично - все ж не якийсь гранд на кшталт «Баварії», «Парі Сен-Жермен», «Ювентуса», «Барселони» чи «Ліверпуля».
Уже напередодні першого поєдинку в пресі повідомлялося про перші випадки зараження коронавірусом в Ломбардії. Однак тоді в Європі всім здавалося, що ця інфекція існує десь там далеко і «косить» виключно китайців - мовляв, боятися нема чого, а хвиля паніки, піднята в Піднебесній, є штучно створеною. Поєдинок відбувся в Мілані (нагадаємо, що там «Аталанта» проводить всі домашні матчі в поточному сезоні Ліги чемпіонів), і завершився переконливою перемогою «Богині» з рахунком 4:1. 40 тисяч глядачів були в екстазі. Знали б вони, що та гра стала біологічною бомбою уповільненої дії...
Матч-відповідь, який все ж відбувся через два тижні в Іспанії, став і зовсім чимось з області сюрреалізму. Порожні трибуни «Местальї» неймовірно резонували зі звично голосним та гордим гімном Ліги чемпіонів, який прозвучав перед початком поєдинку...
Valencia and Atalanta are playing their Champions League game today in front of no fans because of the coronavirus outbreak.
— Bleacher Report (@BleacherReport) March 10, 2020
Surreal. @brfootball pic.twitter.com/Vk1jHfEbki
Втім, ту зустріч «Аталанта» також виграла (з рахунком 4:3), впевнено здобувши путівку до чвертьфіналу. Щоправда, раділи гравці італійської команди недовго. Як зізнавався нещодавно півзахисник «Богині» Мартен де Рон: «Після гри з «Валенсією» в Іспанії ми були щасливі рівно протягом години».
Очевидно, потім всі знову повернулися в реальний світ, який говорив про те, що коронавірус знищує казку «Аталанти», яку футболісти терпляче і поступово втілювали в життя протягом кількох останніх сезонів. У звичайний час після вдалої гри в єврокубках команду Джан П'єро Гасперіні в міжнародному аеропорту Оріо-аль-Серіо імені Караваджо зустрічало щонайменше кілька тисяч уболівальників. Але після повернення з Іспанії, «Аталанта» застала картину, аналогічну тій, яку бачила на трибунах «Местальї»...
Для «Аталанти», як і для переважної більшості футбольних команд континенту, наступили екстраординарні часи. Через оголошений карантин футболісти юнацької та молодіжної команд «Богині» опинилися замкнені на тренувальній базі в Зінгоніі, а гравці першої команди самоізолювалися в будинках та квартирах. Згадуваний вже Мартен де Рон розповідав, що єдиними звуками, які розносяться через вікна його житла є «звуки машин швидкої допомоги і церковних дзвонів».
Дзвони в Бергамо оплакують мертвих. За останніми даними, в місті число померлих від коронавірусу перевищило вже 500 осіб, а число інфікованих складає понад 5 тисяч. 36-річний активний учасник фан-руху «Аталанти» Валеріо, який не побажав розкрити для преси своє прізвище, розповів італійським журналістам, що «перемога у Валенсії здається для всіх футбольних шанувальників такою далекою та застряглою в минулому, немов це сталося сто років тому» .
«Та ніч в Мілані була для нас, немов дотик до небес, але те, що сталося в наступні дні і тижні, буквально стерло з пам'яті цю радість. Чому? Іншої оцінки ситуації бути не може - матч «Аталанта» - «Валенсія» назавжди увійде в історію, як гра, за якою послідував спалах коронавірусу в Італії. Це буквально знищило радість від перемоги. Те, як ми сьогодні живемо - це не кошмарний сон, тому що ми не спимо. Вся Ломбардія нині переживає одну спільну трагедію», - каже Валеріо.
Однак футбол не залишається осторонь від проблеми коронавірусу. Гравці та працівники «Аталанти» вже пожертвували на боротьбу з цією заразою понад 50 тисяч євро, які були спрямовані в міську лікарню. Словенський легіонер «Богині» Йосип Ілічич, який відзначився чотирма голами у воротах «Валенсії» у виїзному поєдинку, подарував пам'ятний м'яч з тієї гри лікарні Бергамо, де вже заявили про намір провести аукціон, а виручені від нього гроші направити на допомогу нужденним.
Не залишилися осторонь і вболівальники «Аталанти». Вони пожертвували всі кошти, які клуб повернув їм за квитки на матч у Валенсії, а також організували додатковий збір, що загалом призвело до накопичення більш ніж 60 тисяч євро. Кошти також були перераховані на рахунок місцевої лікарні, що носить ім'я папи Івана XXIII, який помер 3 червня 1963 року - на наступний день після того, як «Аталанта» здобула єдиний елітний трофей у власній історії (чемпіонства в Серії Б і більш нижчих дивізіонах не беруться до уваги) у вигляді Кубка Італії, здолавши 2 червня того року «Торіно» з рахунком 3:1. На жаль, але та велика перемога «Аталанти» також ознаменувалася для уболівальників прийдешньою трагедією, яка звела святкування нанівець.
Через 57 років після того тріумфу, «Аталанта», здавалося, опинилася в новій казці, про яку раніше навіть не могла і мріяти. На жаль, тріумфальний хід команди з Бергамо в Лізі чемпіонів зупинила пандемія коронавірусу, і поки незрозуміло, як швидко людству вдасться побороти цю заразу. Втім, рішення УЄФА про те, що сезон в Лізі чемпіонів повинен бути дограний, вселяє певну частку оптимізму в серця й душі уболівальників «Аталанти». Сповнений надій і Валеріо: «Я відчайдушно сподіваюся, що це відбудеться найближчим часом, навіть якщо я дійсно дуже в цьому сумніваюся. І результат на футбольному полі буде вже не настільки важливий для нас. Саме повернення Ліги чемпіонів буде означати, що найгірше вже позаду».
Читайте також: Ніхто не залишається осторонь. Як футбол допомагає світу побороти коронавірус
Олексій СЛИВЧЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Михайло Мудрик провалив тест у Лондоні
Амір Хан вважає результат бою несправедливим
Напечем пасок, стукнемся яйцами, наденем штаны на голову, трусы на колени , побурчим под нос увещевания должно помочь от пандемии.