Біатлон втратить видовищність. Нюанси переходу на лазерні гвинтівки
Денис Шаховець – про можливу заборону свинцю в біатлоні
Світовий біатлон виявився на порозі кардинальних змін. За півтора тижні до старту нового сезону Кубка світу Європейська комісія попросила Європейське хімічне агентство вивчити питання про можливу заборону використання свинцю в спорті на відкритому повітрі.
Звичайно ж, це в першу чергу стосується біатлону, адже на офіційних змаганнях під егідою IBU використовуються виключно малокаліберні гвинтівки і кулі зі свинцю. Зміни до регламенту біатлонних змагань можуть внести вже в 2022 році. Чи потрібні вони? Давайте розбиратися.
В чому проблема?
Ні для кого не секрет, що свинець є отруйною речовиною, накопичення якої впливає на цілий ряд систем організму. Концентрації свинцю, яка була б безпечною для здоров'я, не існує, тому ініціатива його заборони в спорті цілком зрозуміла і має право на розгляд.
Швидше за все, біатлоністам доведеться повністю перейти на лазерні гвинтівки. Таку «зброю» в 2011 році використали під час Різдвяної гонки в Гельзенкірхені, але організаторам нововведення не сподобалося, тому від нього вирішили відмовитися.
Самі стріляючі лижники від перспективи переходу на лазерні гвинтівки не в захваті, особливо це стосується норвежців.
Думки біатлоністів
«У цьому випадку мені доведеться піти з біатлону. А я цього не хочу», - сказала олімпійська чемпіонка Сочі-2014 Тіріл Екгофф.
Колега Екгофф по жіночій збірній Норвегії Марте Ройселанд через можливі нововведення завершувати кар'єру не збирається, але все одно хоче продовжувати стріляти свинцевими кулями: «Це криза. Стрільба з лазерної гвинтівки не буде такою захоплюючою. Це знизить привабливість перебування на відкритому повітрі. До того ж, частина шарму біатлону полягає в відчутті від стрільби справжніми кулями».
Свого часу лазерні гвинтівки розкритикували й сестри Семеренко: «Я з них не стріляла, але стріляла Валя і розповідала мені. Каже, це пахне кімнатним біатлоном. Я не хочу, щоб їх вводили - немає відчуття віддачі від справжньої гвинтівки і патронів», - сказала Віта Семеренко в 2013 році.
Валя Семеренко
Відчуття біатлоністів під час стрільби - далеко не головна проблема. Якби лазерні гвинтівки не мали вад, на них давно б перейшли, але до недавнього часу всерйоз їх введення мало хто розглядав.
Мінуси переходу на лазерні гвинтівки
1. Ймовірно, під час снігопадів гонки проводити не зможуть, тому що лазерний промінь в таких погодних умовах може не спрацьовувати. Звичайно, навіть зараз при дуже сильних опадах гонки іноді зупиняють або навіть відміняють, але, з великою часткою ймовірності, з лазером проблем буде ще більше.
2. Біатлон втратить видовищність. Всім уболівальникам біатлону добре відома ситуація, коли при пострілі проходить габарит. На якусь частку секунди здається, що спортсмен допустив промах, але частина кулі чіпляє мішень і змушує її закритися. При стрільбі з лазерних гвинтівок таких моментів не буде.
3. Біатлоністам, які під час гонок роблять ставку на швидкість на лижні, буде легше перемагати. З кожним роком снайперам стає все складніше боротися за високі місця, адже швидкісні суперники все частіше примудряються відіграти на дистанції більше часу, ніж було втрачено на подолання штрафних кіл. Тепер це стане ще актуальнішим.
Спортсмени зможуть забути про поправку на вітер. Якщо зараз кулю може понести в сторону, то при стрільбі з лазерних гвинтівок на прапорці можна буде не звертати уваги. Головне - точно прицілитися і натиснути на курок. І можна забути про ситуації, коли обойма випадає з рук, не боятися, що дуло може забитися снігом.
4. Перехід на лазерні гвинтівки дорого обійдеться для федерацій. Особливо актуально це для України, де кількість лазерних гвинтівок в біатлонних школах залишає бажати кращого. Більше того, у нас немає необхідної інфраструктури для проведення подібних змагань. Наприклад, в Тисовці, Сумах, Чернігові на чемпіонатах України до сих пір використовуються раритетні механічні мішені. Працює це таким чином: після того, як біатлоніст відстрілявся, відповідальний за роботу на вогневому рубежі суддя підходить і за допомогою мотузки повертає мішені в зворотне положення.
Стрільбище в Чернігові
У дитячих біатлонних школах ситуація ще гірша. Батькам майбутніх біатлоністів часто доводиться самим купувати для своєї дитини черевики, комбінезон та інше необхідне спорядження. Про які лазерні гвинтівках може йти мова?
І це тільки ті мінуси, які відразу впадають в очі. Але переваги у лазерних гвинтівок, звичайно, теж є. Правда, схоже, вона тільки одна, але дуже важлива.
Безпека
Саме через цей фактор хочуть відмовитися від використання куль. І мова йде не тільки про шкоду свинцю, а й про небезпеку, якій піддаються глядачі під час роботи на вогневих рубежах. Під час шоу-гонок на кшталт вищезгаданого World Team Challenge або «Гонки чемпіонів» лазерні гвинтівки використовували для того, щоб уберегти уболівальників.
Як показує практика, далеко не завжди біатлоністи пам'ятають про правила безпеки при поводженні зі зброєю. У 2013 році німець Флоріан Граф заробив дискваліфікацію за те, що під час спринту в Оберхофі спробував прибрати воду з диоптра, повернувши заряджену гвинтівку на себе.
Стрільба Флоріана Графа
І це рівень Кубка світу! Коли гвинтівка потрапляє в руки молодих біатлоністів, можуть статися нещасні випадки з трагічним кінцем.
У лютому 2014 року, коли весь світ стежив за Олімпіадою в Сочі, 19-річна німкеня Юлія Піпер наклала на себе руки. 16 лютого
учасниця юнацького чемпіонату світу, швидше за все, скоїла суїцид. Дівчина була знайдена мертвою поруч зі своєю дрібнокаліберною гвинтівкою в будинку батьків.
Як бути?
Поки у нас є мінімум 2-3 роки для того, щоб насолодитися звичним біатлоном. Будемо сподіватися, що за цей час хтось розробить кулі, які максимально зменшать шкоду свинцю. Тоді лазерні гвинтівки можна буде залишити в якості розваги для відвідувачів біатлонних шоу-гонок.
А як ви вважаєте, чи потрібно переходити на лазерні гвинтівки?
Денис ШАХОВЕЦЬ
Опитування
Голосів
202
Чи потрібні лазерні гвинтівки біатлону?
Так. Безпека понад усе
18 голосів 8.91 %
Ні. Біатлон втратить видовищність
147 голосів 72.77 %
Пора переходити на бластери
37 голосів 18.32 %
В опитуваннях можуть брати участь тільки зареєстровані користувачі.
Будь-ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
Будь-ласка, увійдіть або зареєструйтеся.
Повідомити про помилку
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Біатлон
|
22 грудня 2024, 19:18
0
Огляд подій третього етапу біатлонного Кубка світу
Бокс
|
22 грудня 2024, 02:45
5
Легендарний боксер хотів би побачити реванш з Дюбуа
в этом интерес, выигрывают у кого нервы сильнее
Под эту тему можно подвести что угодно- от металлов до камней. А паяльник и утюги тем более, как орудия пыток.
А так как биатлон проходит зимой то пусть лепят на скорость снежки и ими поражают мишени)))
правду пишуть що це більше схоже на намагання комусь дати заробити, ніж турбота про безпеку та екологію