7 найневдаліших трансферів клубів УПЛ у поточному сезоні
З'ясовуємо, з ким селекціонери та керівництво наших команд, вочевидь, помилилися…
Зимова пауза в українській Прем'єр-лізі – це традиційно момент, коли клуби та вболівальники роблять висновки, нехай поки що й лише проміжні. Метушня ігрового календаря на найближчі майже пару місяців залишається неактуальною, попереду – збори та товариські матчі, і це, мабуть, ідеальний час, аби оцінити успішність виступів у літньо-осінній частині сезону.
Тому давайте скористаємося цією можливістю і сьогодні, попередньо провівши аналіз усіх трансферів клубів УПЛ у поточному сезоні, виділимо сім найбільш невдалих із них…
Гіоргі Мойсцрапішвілі
Вік: 23 роки
Громадянство: Грузія
Клуб: «Колос»
Умови переходу: трансфер за 150 тисяч євро (за іншими даними, перейшов як вільний агент)
Історія з підписанням «Колосом» 23-річного атакувального півзахисника Гіоргі Мойсцрапішвілі є майже детективною. Про те, що клуб з Ковалівки оформив контракт із легіонером ще на початку вересня, поспішила відрапортувати грузинська преса. У самому «Колосі» мовчали з цього приводу, однак Мойсцрапішвілі був, згідно з усіма вимогами та процедурами, заявлений за команду з Ковалівки під 18-м ігровим номером, інформація про що міститься на офіційному сайті УПЛ.
Проте зіграти бодай один офіційний матч за «Колос» Мойсцрапішвілі так і не поталанило. Через два тижні після новини про його підписання стало відомо, що екс-капітан збірної Грузії U-21, яким у 2023 році цікавилися багато клубів Європи (писали про «Сассуоло», «Копенгаген», «Тулузу», «Базель» та « Лудогорець»), покинув український клуб. У «Колосі» продовжували зберігати горду мовчанку, проте на тому ж сайті УПЛ з'явилася інформація, що Мойсцрапішвілі був відзаявлений ковалівською командою.
Що трапилося при цій угоді та чому грузин, котрий колись вважався дуже перспективним, так і не зіграв за «Колос»? За даними з-за лаштунків, під час проходження Мойсцрапішвілі поглибленого медичного обстеження в українському клубі було виявлено суттєві нюанси, які не дозволили легіонерові грати за ковалівців. Принаймні, так вирішили у «Колосі». І ця версія, вочевидь, не позбавлена логіки та сенсу, оскільки Мойсцрапішвілі й досі залишається вільним агентом.
Також цікаво, що є дві версії, на яких умовах «Колос» підписував грузинського хавбека. На порталі Transfermarkt значиться, що за трансфер Мойсцрапішвілі український клуб заплатив «Динамо» Тбілісі 150 тисяч євро, тоді як грузинські ЗМІ писали, що футболіст поїхав до УПЛ вільним агентом. Як би там не було, але всю історію здійснення цієї угоди не можна вважати успішною для «Колоса».
Самуель Нонго
Вік: 20 років
Громадянство: Камерун
Клуб: «Верес»
Умови переходу: трансфер за 100 тисяч євро
У третій декаді серпня «Верес» офіційно відрапортував про здійснення рекордного трансферу у своїй історії – за 100 тисяч євро рівненські «вовки» підписали молодого вінгера «Адана Демірспор» Самуеля Нонго, котрий мав у Туреччині реноме одного із найшвидших футболістів тамтешньої Суперліги.
Із самого початку керівництво «Вереса» заявило, що Нонго був досконало вивчений селекціонерами клубу, його якості якнайкраще підходять під вимоги тренерського штабу і у цьому ж дусі. Однак фізично дістатися Рівного камерунському вінгеру вдалося лишень на початку жовтня. Зробити це раніше завадили візові складнощі.
Багато в чому через це Нонго, який не проходив зборів із командою та не мав розуміння того, як грає його новий колектив, був позбавлений шансів швидко заявити про себе. По суті, до зимової паузи Олег Шандрук випустив камерунця усього на три матчі в рамках УПЛ, де сумарно африканський легіонер провів на полі тільки 8 хвилин. Очевидно, це зовсім не ті показники, на які чекали від Нонго вболівальники рівненської команди, і в другій частині сезону африканцю доведеться докласти максимум зусиль, аби довести, що його трансфер не був помилкою.
Поки Нонго опинився у списку невдах тільки через те, що надто багато авансів було видано йому публічно, і частково через статус найдорожчого трансферу в історії «Вереса». Все ж таки від таких футболістів апріорі очікуєш на більше, навіть коли вони стикаються із усілякими бюрократичними проблемами. Але Нонго ще вкрай молодий і нехай цей невдалий старт тільки заохотить його морально, щоб у другій частині сезону Самуеля включили вже до списку найкращих трансферів…
Демір Шкрієль
Вік: 27 років
Громадянство: Чорногорія
Клуб: «Ворскла»
Умови переходу: трансфер на правах вільного агента
Шкрієль у цьому списку виявився також багато в чому через завищені очікування від його трансферу, які з'явилися на тлі галасу у ЗМІ та експертному середовищі. Від цього вінгера, якого називали то «другим Мбаппе», то «другим Мартінеллі» чекали результатів на полі, тим паче, що у «Ворсклу» хавбек переходив у 27-річному віці, а це також зобов'язувало до значно швидшої адаптації та необхідності приносити користь не колись у найближчому майбутньому, а у форматі «тут і зараз».
Але в результаті чорногорський легіонер провів тільки два матчі (68 хвилин) в УПЛ, відзначившись однією результативною передачею, на чому його кар'єра у «Ворсклі», мабуть, добігла кінця. Принаймні після того, як на тренерському містку полтавців Сергія Долганського змінив Юрій Максимов, останній дав зрозуміти дуже чітко й однозначно – на Шкрієля він не розраховує, і легіонер може підшукувати собі нове місце роботи.
У зв'язку із цим зовсім не дивно, що у середині грудня на офіційній сторінці «Ворскли» в Instagram з'явився список футболістів, яких у другій частині сезону вболівальники у Полтаві більше не побачать. Однією зі складових частин цього списку прогнозовано і виявився «другий Мбаппе» з Чорногорії – Демір Шкрієль. Як бачимо, багато пафосу на старті – це далеко не завжди добре і зовсім не є гарантією успіху…
Осама Халайла
Вік: 26 років
Громадянство: Ізраїль
Клуб: ЛНЗ
Умови переходу: трансфер на правах вільного агента
26-річний ізраїльський центрфорвард Осама Халайла переходив у ЛНЗ влітку 2024-го нехай і на правах вільного агента, але після вельми непоганого сезону в Азербайджані, де він став найкращим бомбардиром «Габали». Враховуючи цей фактор, а також те, що раніше Осама був досить успішний на батьківщині, і в 2021 році навіть зіграв дебютний матч за національну збірну Ізраїлю, було зрозуміло, що в ЛНЗ також розраховують на хорошу віддачу від легіонера.
Сама по собі необхідність запрошення Халайли у черкаського клубу виникла після того, як на старті сезону тяжку травму коліна отримав 24-річний ганський форвард Марк Ассінор, на якого в центрі нападу й робилася первісна ставка. Втім, замінити африканця ізраїльтянину так і не вдалося, принаймні якщо брати до уваги показники результативності.
Якщо Ассінор у 3 матчах (240 хвилин) на старті сезону в УПЛ забив 1 м'яч, то Халайла так і не зумів відзначитися жодним голом за 12 поєдинків (452 хвилини). Більше того, Осама часто виглядав відверто стороннім тілом в атаці ЛНЗ, демонстрував вкрай слабке розуміння гри, дуже рідко, як для центрфорварда, пробивав по воротах. Поки що ключовою втіхою для керівництва черкаського клубу є те, що Ассінор, принаймні за попередніми прогнозами, незабаром має повернутися до тренувань, а контракт із Халайлою був підписаний лишень до кінця поточного сезону, й незабаром із Осамою можна буде попрощатися без істотних фінансових витрат. Хоча навряд чи це принесе хоч якусь сатисфакцію Андресу Карраско, котрого звільнили із посади головного тренера де-факто через незадовільні спортивні результати.
Гіоргі Майсурадзе
Вік: 22 роки
Громадянство: Грузія
Клуб: «Полісся»
Умови переходу: трансфер за 950 тисяч євро
За перехід правого захисника Гіоргі Майсурадзе влітку «Полісся» погодилося віддати тбіліському «Динамо» досить кругленьку, як за мірками грузинського, так і за мірками українського чемпіонату, суму у 950 тисяч євро. Очікувалося, що фулбек-легіонер допоможе команді Імада Ашура закрити позицію, проблеми на якій виникали через нестабільність та перманентні проблеми зі здоров'ям у Лукаса Тейлора.
Проте за фактом Майсурадзе взяв участь лише у 4 матчах УПЛ-2024/25, відзначившись 1 результативною передачею. У більшості випадків Гіоргі потрапляв у заявку, але просиджував поєдинки на лаві запасних, так і не будучи затребуваним у тренерського штабу житомирських «вовків», а позицію на правому фланзі оборони доводилося закривати номінально лівим фулбекам Богдану Михайліченку або Артему Смолякову.
Не дивно, що на тлі цього до ЗМІ просочилися чутки про те, що жодного майбутнього у Майсурадзе в «Поліссі», принаймні за Імада Ашура як головного тренера, більше немає. Подейкують навіть, що грузин чи то вже виставлений на трансфер, чи то щодо нього подібна дія буде зроблена вже найближчим часом.
Що ж, схоже, що поки що власник «Полісся» Геннадій Буткевич ще не проти того, як його топ-менеджмент «смітить грошима», витрачаючи їх на футболістів, котрі достатньо швидко стають непотрібними першій команді (окрім Майсурадзе, можна ще згадати кейс венесуельського центрфорварда Луїфера Ернандеса, на якого було витрачено 1 мільйон євро, але віддача виявилася вкрай слабкою – 5 голів у 20 матчах). Але як довго вистачить терпіння в інвестора, та ще й із поправкою на те, що «вовки» із Житомира мають наразі уже винятково теоретичні шанси на потрапляння в заповітну топ-3 за підсумками сезону?..
Алаа Грам
Вік: 23 роки
Громадянство: Туніс
Клуб: «Шахтар»
Умови переходу: трансфер за 2 мільйони євро
Мабуть, те саме питання (щодо меж терпіння) можна ставити і стосовно президента «Шахтаря» Ріната Ахметова. В останні роки трансферна політика донецького клубу вимушено трансформується, але її обриси та принципи, схоже, поки що зрозумілі лише тим, хто за неї відповідальний безпосередньо. Для вболівальників очевидною є ситуація, коли «гірники» витратили чимало цінних ресурсів у такий складний час, як нинішній, на досить сумнівних виконавців…
Одним із тих, до кого вже накопичилося чимало питань та претензій є 23-річний центрбек Алаа Грам. Влітку «Шахтар» заплатив 2 мільйони євро «Сфакс'єну», вигравши конкуренцію за футболіста у клубів із Франції, Саудівської Аравії та росії. Щоправда, у всіх випадках не йшлося про інтерес до Грама з боку грандів цих чемпіонатів…
Але найдивніше те, як Грам використовується тренерським штабом «Шахтаря». 23 вересня Маріно Пушич дав тунісцю можливість дебютувати в УПЛ, зігравши 11 заключних хвилин у матчі проти «Оболоні», причому на правому фланзі оборони, а вже 2 жовтня Алаа вийшов у стартовому складі «гірників» на матч другого туру загального етапу Ліги чемпіонів проти «Аталанти» та всерйоз «посприяв» розгромній поразці української команди із рахунком 0:3, будучи заміненим вже після перерви.
Здавалося б, після цього Пушичу спершу варто як слід награти Грама у матчах внутрішнього чемпіонату, але боснійський тренер, давши зіграти африканцю 90 хвилин проти «Чорноморця» й промаринувавши на лаві запасних ще у шести поєдинках, раптово знову кинув Грама у бій зі стартових хвилин на матч Ліги чемпіонів – цього разу проти «Баварії». Чи варто нагадувати, що і з мюнхенцями Алаа пристойно начудив, а «помаранчево-чорні» розгромно та безвольно поступилися супернику із рахунком 1:5?
Очевидно, що Грам має певні задатки та позитивні якості. Наприклад, цей захисник досить чіпкий. Але мінусів у грі Алаа поки що значно більше – це і слабка позиційна гра, і невміння будувати вихід із оборони в атаку через коротку та середню передачу, і проблеми з розумінням деяких ігрових ситуацій, що призводить до відверто безрозсудних порушень правил. Кажучи узагальнено, Грам прямо зараз не виглядає кращим за умовного Едуарда Козіка, котрого «Шахтар» вирішив заслати у оренду в «Колос» і для використання якого в першій команді зовсім не потрібно було витрачати гроші.
Едуардо Герреро
Вік: 24 роки
Громадянство: Панама
Клуб: «Динамо»
Умови переходу: трансфер за 2,5 мільйони євро
На початку вересня майже не було експертів чи вболівальників, які б не хвалили керівництво «Динамо» за блискучу селекційну роботу, яка обернулася вкрай грамотними трансферами. Але за кілька місяців можна констатувати, що головна з точки зору витрат інвестиція у кадри «біло-синіх» виявилася невдалою. Йдеться про 2,5-мільйонний трансфер панамського форварда Едуардо Герреро, котрого босам «Зорі» вдалося продати у «Динамо» практично на піку своєї слави на теренах УПЛ.
Панамець справді дуже добре виявляв себе у луганській команді, але з приходом у «Динамо» чи то не зумів пристосуватися до вимог Олександра Шовковського, чи то «здувся» у конкуренції із Владиславом Ванатом… На зимову паузу Едуардо пішов із 11 матчами за «Динамо» в УПЛ, у яких він не відзначився жодною результативною дією, провівши на полі загалом 429 хвилин. У минулому сезоні, наприклад, на те, аби забити один м'яч або зробити один асист у чемпіонаті, в Герреро йшло у середньому 153 хвилини...
А найгірше для Герреро, мабуть, те, що ближче до кінця року уся інформація, яка з'являлася в аспекті панамця у ЗМІ, стосувалася не самого гравця, його якості гри чи ще чогось професійного, а дівчини форварда, котра не соромилася знімати хайп на темі своїх відносин із панамцем…
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Популярний турнір за участю найкращих збірних
Туркі виділив Тайсона Ф'юрі