Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

WTA
| Оновлено 02 листопада 2024, 12:13
3815
0

Українка серед найкращих: прев’ю до жіночого Підсумкового турніру

Sport.ua представляє турнір WTA Finals у Ер-Ріяді

| Оновлено 02 листопада 2024, 12:13
3815
0
Українка серед найкращих: прев’ю до жіночого Підсумкового турніру
Getty Images/Global Images Ukraine. Іга Свьонтек

Поточний тенісний сезон наближається до завершення, тож найкращі тенісистки планети традиційно збираються на Підсумковий турнір. Цього року він вперше пройде у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді на критому хардовому корті. Саудівські нафтодолари, які тамтешні шейхи зараз масово вкладають у спорт, дісталися й до тенісу. Тому найближчі три жіночі Підсумкові турніри пройдуть саме у Ер-Ріяді. Це одразу позначилося на розмірі призового фонду. Цього року він складе рекордні 15 мільйонів 250 тисяч доларів. Для порівняння, у 2023-му цифра була набагато скромнішою – «усього» 9 мільйонів.

Варто сказати, що на початку сезону WTA скоригувала свої правила стосовно Підсумкового турніру, щоб привести їх у відповідність до системи АТР. Тепер участь у змаганні гарантовано беруть 7 найкращих тенісисток у Чемпіонській гонці, а восьме місце віддається одній з переможниць турнірів Великого Шолома (ТВШ), яка посідає позицію з 8-ї по 20-ту. Саме таким чином до Ер-Ріяда потрапила Барбора Крейчикова, переможниця Вімблдона, яка у Чемпіонській гонці знаходиться лише на 13-му місці.

Також відзначимо, що система нарахування очок на жіночому Підсумковому турнірі тепер буде такою само, як і на чоловічому. Тобто, за перемогу на груповій стадії нараховуватиметься 200 очок, а за поразку – нуль (раніше було 250 – за звитягу та 125 – за програш). Перемога у півфіналі принесе тенісистці ще 400 очок, а тріумф у фіналі – додаткові 500. Гравчиня, яка пройде турнір без поразок, як і раніше, отримає 1500 очок. І більше п’яти мільйонів доларів, між іншим.

Тож, восьмеро тенісисток, які виконали умови кваліфікації на турнір, були поділені на дві групи. В них кожна гравчиня має зіграти по три зустрічі. До півфіналів вийдуть по дві найкращі тенісистки з кожної групи. Тут все стандартно.

Фіолетова група

[1] Аріна Соболенко (-)

[4] Жасмін Паоліні (Італія)

[5] Єлена Рибакіна (Казахстан)

[7] Чжен Ціньвень (Китай)

Аріна Соболенко, тенісистка з країни без гімну, прапору та совісті, є лідеркою світового рейтингу. У поточному сезоні їй вдалося виграти одразу два турніри Великого Шолома: Australian Open та US Open. До списку своїх перемог вона додала також тисячники у Цинциннаті та Ухані. Успіхами Соболенко, безумовно є й фінали ґрунтових турнірів WTA 1000 у Мадриді та Римі, де сильнішою за неї була тільки Іга Свьонтек. Саме польку в жовтні Соболенко посунула з вершини жіночого рейтингу.

Статистика особистих зустрічей з суперницями по групі:

Соболенко – Паоліні 2-2 (цього сезону 0-0)

Соболенко – Рибакіна 6-3 (1-1)

Соболенко – Ціньвень 4-0 (3-0)

Getty Images/Global Images Ukraine. Жасмін Паоліні

Жасмін Паоліні є яскравим прикладом тому, що топові результати в тенісі можна почати показувати у віці під 30 років. 28-річна італійка ніколи не хапала зірок з неба, аж поки у поточному році не виграла хардовий тисячник у Дубаї. Далі – більше: фінал Ролан Гаррос на профільному для себе ґрунті, і, нарешті, фінал Вімблдона на абсолютно непрофільній траві. Тобто, серйозні успіхи Паоліні має на усіх трьох покриттях. Як наслідок, четверте місце у рейтингу, при тому, що лише рік тому італійка могла хіба мріяти про топ-20.

Статистика особистих зустрічей:

Паоліні – Рибакіна 2-2 (1-1)

Паоліні – Ціньвень 0-3 (0-1)

Москвичка Єлена Рибакіна, яка вправно заховалася під прапором Казахстану, провела сильну першу половину сезону. Вона виграла три турніри серії WTA 500: у Брісбені, Абу-Дабі та Штутгарті (у Німеччині в поєдинку за Порше здолала Марту Костюк). На тисячнику у Маямі дійшла до фіналу. Найкращим результатом на ТВШ став півфінал Вімблдона. Великою проблемою для Рибакіної у цьому сезоні стала травма спини. Вона дошкуляла їй увесь рік, але з середини літа загострилася настільки, що після британського Шолома Єлена зіграла усього на двох турнірах, здобувши в сумі лише одну перемогу в трьох матчах. Азійську серію змагань Рибакіна пропустила повністю.

Статистика особистих зустрічей:

Рибакіна – Ціньвень 2-0 (0-0)

Getty Images/Global Images Ukraine. Чжен Ціньвень

Китайська тенісистка Чжен Ціньвень у свої 22 роки проводить найкращий сезон у кар’єрі. Вже на першому ТВШ у Мельбурні вона дійшла до фіналу. Наступного серйозного успіху довелося чекати до липня, коли в рамках підготовки до Олімпійських ігор Ціньвень перемогла на турнірі WTA 250 у Палермо. А вже за два тижні стався історичний для Китаю тріумф в одиночному розряді на Олімпіаді. Якби за олімпійське золото давали очки у рейтинг, до Підсумкового Чжен підходила б значно вище за сьоме поточне місце. Нарешті, азійську серію китаянка пройшла блискуче, діставшись на тисячниках у Пекіні та Ухані, відповідно, до півфіналу та фіналу, та перемігши на п’ятисотці у Токіо минулого тижня.

Зважаючи на поточну форму тенісисток Фіолетової групи, виокремлюються дві явні фаворитки: Аріна Соболенко та Чжен Ціньвень. Цікаво, чи залишилися сили на гру виключно з топовими суперницями у китаянки. Все ж, останнім часом вона провела дуже багато матчів, також не забуваємо про можливий джетлаг після Токіо. Навряд чи зможе через довгу паузу у виступах виблиснути рівнем Рибакіна. Паоліні тут виступає свого роду «темною конячкою», причому більше шансів себе проявити вона матиме у парному турнірі.

Помаранчева група

[2] Іга Свьонтек (Польща)

[3] Коко Гофф (США)

[6] Джессіка Пегула (США)

[8] Барбора Крейчикова (Чехія)

Getty Images/Global Images Ukraine. Іга Свьонтек

Сезон у виконанні Іги Свьонтек виявився суперечливим. Ніби нічого не віщувало проблем для найкращої тенісистки світу. Невдача на Australian Open змінилася титулом на п’ятисотці у Досі. Слідом же прийшов ґрунтовий сезон, який приніс польці повний тріумф: перемоги на тисячниках у Мадриді та Римі плюс звитяга на Ролан Гаррос. Після вже традиційного непоказного Вімблдона, щоправда, вдалося взяти «лише» бронзу на паризькій Олімпіаді. А ось півфінал Цинциннаті та чвертьфінал US Open призвели до несподіваних наслідків. Свьонтек вирішила припинити співпрацю зі своїм тренером Томашем Вікторовськи, запросивши на його місце відомого спеціаліста Віма Фіссетта. При цьому Іга пропустила усю азійську серію турнірів.

Статистика особистих зустрічей:

Свьонтек – Гофф 11-1 (2-0)

Свьонтек – Пегула 6-4 (0-1)

Свьонтек – Крейчикова 2-2 (0-0)

Getty Images/Global Images Ukraine. Коко Гофф

Для наймолодшої, 20-річної учасниці Підсумкового турніру Коко Гофф сезон-2024 розпочався з перемоги на турнірі в Окленді. Далі послідував ряд непоганих виступів з півфіналами на Australian Open та Ролан Гаррос, а також на тисячниках в Індіан-Веллсі та Римі. Проте літо виявилося абсолютно невдалим, включно з улюбленим US Open. Гофф допомогла перерва у виступах на місяць. Після неї вона взяла титул у Пекіні та дійшла до півфіналу в Ухані. Правда, в останньому випадку американка програла Соболенко, зробивши аж 21 подвійну помилку.

Статистика особистих зустрічей:

Гофф – Пегула 1-4 (0-1)

Гофф – Крейчикова 0-1 (0-0)

Getty Images/Global Images Ukraine. Джессіка Пегула

Цьогорічні виступи Джессіки Пегули є доволі типовими для хороших американських тенісисток. До північноамериканської серії турнірів, окрім титулу на трав’яній п’ятисотці у Берліні, згадати нема чого. Зате варто було гравчиням переїхати до рідного континенту Пегули, одразу прийшли перемога у Торонто, фінал у Цинциннаті, перший у кар’єрі фінал ТВШ на US Open! І знову дві невдачі на тисячниках під час азійської серії. Такі результати дали ще один привід конспірологам поплюватися жовчю на адресу тенісистки, ніби батько Джессіки Терренс, будучи мільярдером, вдома все і всіх купив заради доньки. Могло б бути смішно, якби не було сумно.

Статистика особистих зустрічей:

Пегула – Крейчикова 1-1 (0-0)

Getty Images/Global Images Ukraine. Барбора Крейчикова

Барбора Крейчикова провела цілковито дивний сезон. Якщо трохи зайнятися математичними підрахунками, вийде, що окрім 2000 очок за перемогу на Вімблдоні, за весь інший сезон чешка здобула лише 814 очок. Більше половини з яких припадають на чвертьфінал Australian Open. А ще кажуть, ніби не варто шукати логіки у футболі. Що ж тоді казати про сезон у виконанні Крейчикової?

Фавориткою Помаранчевої групи, попри пертурбації всередині команди, залишається Іга Свьонтек. Хоч і вкрай важко наразі спрогнозувати, як буде виглядати полька після майже двох місяців простою. Значно простіше припустити, що Барбора Крейчикова не зможе у своєму нинішньому стані боротися проти топових суперниць. Так само можна очікувати, що доля другої путівки до півфіналу вирішуватиметься у американській дуелі Гофф - Пегула. За іронією долі, ця зустріч відбудеться у першому ж колі.

Якщо ж говорити про прогноз щодо переможця всього турніру, головною претенденткою за версією як здорового глузду, так і букмекерських контор, є Аріна Соболенко. Якщо Ізі Свьонтек вдалося перезавантажитися та знайти спільну мову з новим тренером, саме вона має стати головною суперницею «нейтральної» тенісистки. У шістьох інших гравчинь шанси на титул видаються відносно невисокими. Але не забуваємо, що Підсумковий турнір проводиться наприкінці сезону, тож важко оцінювати, скільки сил та здоров’я залишилося в кожної спортсменки. Недарма несподіванок тут завжди чимало. Еліна Світоліна про це може розповісти більше, ніж будь-хто.

На жаль, українські тенісистки в одиночному розряді на WTA Finals не пробивалися з 2019-го. Зате вдруге за три роки у парному турнірі, який проводиться паралельно з одиночним, візьме участь українка Людмила Кіченок разом зі своєю напарницею Альоною Остапенко, теж не чужою для нашої країни. Позаторік ця пара дісталася до півфіналу Підсумкового турніру.

Поточний сезон для Кіченок та Остапенко виявився дуже вдалим. Українсько-латвійська пара виграла US Open, а також дійшла до фіналу Australian Open. Наразі Людмила Кіченок знаходиться на третій позиції в рейтингу парних гравчинь світу, і це рекорд для українських тенісисток.

Вісім найкращих жіночих пар за підсумком жеребкування були поділені на дві групи.

Getty Images/Global Images Ukraine. Людмила Кіченок і Альона Остапенко (праворуч)

Зелена група

Людмила Кіченок (Україна) / Альона Остапенко (Латвія)

Се Шувей (Тайвань) / Елізе Мертенс (Бельгія)

Ніколь Меліхар (США) / Еллен Перес (Австралія)

Катерина Синякова (Чехія) / Тейлор Таунсенд (США)

Біла група

Габріела Дабровскі (Канада) / Ерін Рутліфф (Нова Зеландія)

Сара Еррані (Італія) / Жасмін Паоліні (Італія)

Керолайн Доулхайд (США) / Дезіре Кравчик (США)

Чан Хао-Чін (Тайвань) / Вероніка Кудерметова (-)

Прогнозувати шанси пар на титул, як завжди, дуже важко. Навіть букмекерські контори не в змозі виділити явних фаворитів чи аутсайдерів, на відміну від одиночного турніру. На папері здається все ж, що Зелена група, до якої потрапила пара з українкою, виглядає трохи сильнішою за Білу. Але не більше.

У суботу, 2 листопада, турнір стартує матчами Фіолетової групи в одиночному розряді та Зеленої – у парному. До вашої уваги розклад стартового дня змагань.

14.30 Се Шувей / Елізе Мертенс - Ніколь Меліхар / Еллен Перес

17.00 Аріна Соболенко – Чжен Ціньвень

18.30 Жасмін Паоліні – Єлена Рибакіна

20.00 Людмила Кіченок / Альона Остапенко - Катерина Синякова / Тейлор Таунсенд

Оцініть матеріал
(19)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 0
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.