Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 02 листопада 2024, 17:07
5804
5

Чорноморець непоганий і без Григорчука. Бабич зібрав цікаву команду

В Одесі зараз практично немає гравців середнього віку: або ветерани, або учорашні юніори

| Оновлено 02 листопада 2024, 17:07
5804
5
Чорноморець непоганий і без Григорчука. Бабич зібрав цікаву команду
ФК Чорноморець

Літо цього року видалося непростим для футбольної Одеси. Тамтешній «Чорноморець» все ж таки залишив Роман Григорчук – наставник, із ім'ям якого були пов'язані, по суті, усі останні успіхи «моряків», і який був символом свого роду «знака якості» для усіх вболівальників команди. Григорчук вирішив податись до Азербайджану, де прийняв запрошення від «Нефтчі», але не протримався на посаді й трьох місяців, а от на тренерський місток одеситів прийшов 45-річний Олександр Бабич.

Бабич, як і Григорчук, є для «Чорноморця», як то кажуть у подібних випадках, своєю людиною. Саме у Одесі ще у 2012-му Олександр завершив кар'єру футболіста, й одразу ж узявся за тренерське ремесло. Спочатку Бабич працював із дублем, з юніорами, а у 2014-му опинився біля керма першої команди. Під керівництвом цього наставника «Чорноморець» не демонстрував чогось надзвичайно видатного, але й із зоною вильоту безпосередньо не загравав, що було важливо для такого міста як Одеса.

Перша співпраця Бабича з «моряками» завершилась у серпні 2017-го, а вже за місяць Олександр отримав призначення у «Маріуполі». В приазовському клубі наставник мав можливість залучати до команди вихованців академії «Шахтаря», який завжди охоче відправляв в оренду у цей клуб велику кількість своїх талантів, котрі не мали можливості пробитися в основу. І загалом результати Бабича із «Маріуполем» були кращими, аніж з «Чорноморцем». У сезонах-2018/19 та 2019/20 приазовці навіть грали у кваліфікації Ліги Європи – що правда, без особливого успіху, але сам факт виходу в єврокубки відзначити все ж таки варто.

У «Маріуполі» Бабич вважав за краще робити ставку не лише на учорашніх юніорів, а й на ветеранів, а також гравців, які перебувають у розквіті сил – від 22 до 29 років. Зокрема, в останній рік роботи із приазовцями ключовими футболістами в команді Олександра були 23-річні на той момент Сергій Чоботенко та Данило Ігнатенко, 24-річні Джойскім Дава, В'ячеслав Танковський та Ігор Кирюханцев, 26-річні Дмитро Мишньов та Сергій Горбунов, 27-річний В'ячеслав Чурко. Із ветеранів у категорії «30+» визначну роль у першій команді «Маріуполя» сезону-2019/20 в Бабича грали лишень 30-річний на той момент Сергій Яворський та 31-річні Валерій Федорчук та Ігор Тищенко, а 34-річний Руслан Фомін і 37-річний Рустам Худжамов, очевидно, просто додавали атмосфери у роздягальні, зрідка також з'являючись на полі.

ФК Чорноморець. Олександр Бабич (у синьому) на тренуванні команди

Власне кажучи, за рахунок цього «Маріуполь» за Бабича й демонстрував непогані результати, і коли на посаду наставника приазовців прийшов Остап Маркевич, то стрімко узятий курс на омолодження і без того аж ніяк нестарої команди призвів до негативних результатів – команда опустилася на самісіньке дно турнірної таблиці, й навряд чи мала якісь перспективи врятуватися у сезоні-2021/22, навіть якби він був дограний.

У «Чорноморці» Бабич, здавалося б, із самого початку залишився без можливості залучати гравців «Шахтаря» у значних кількостях – все ж таки якщо «Маріуполь» відкрито називали фарм-клубом «гірників», то за «моряками» такої слави немає і ніколи не було. Проте влітку матеріальне становище в одеському клубі призвело до необхідності продати кількох ключових виконавців (Салюка, Брагару, Штогріна), на трансферах яких було отримано близько мільйона євро, а також відпустити на правах вільних агентів ще майже два десятки виконавців, через що «Чорноморець» Бабича в буквальному сенсі цього слова змінився до невпізнання на тлі колишньої команди Григорчука. У тому числі приїхало до Одеси й чимало орендованих футболістів «Шахтаря», причому не лише «молодих та ранніх», а й цілком визнаних майстрів, як от Іван Петряк.

Фактично «Чорноморець» оновився відсотків на 90, і цей фактор, та ще й разом зі зміною головного тренера та перманентними фінансовими проблемами, не міг не засмучувати одеських фанатів. Ні для кого не секрет, що набравши де-факто нову команду, у футболі потрібен час на те, аби футболісти зігралися між собою, а тренер зрозумів, на кого з них він може розраховувати, а хто загалом є якщо і не помилкою селекції, то точно не більше, аніж гравцем ротації. У цей період, коли тренер ставить «свій футбол» і тактику, а гравці притираються один до одного, зазвичай розраховувати на якийсь результат не доводиться. Часто у подібних випадках команди скочуються в зону вильоту й виглядають не дуже конкурентними.

Однак поки що «Чорноморець» Бабича дивує, скоріше, зі знаком «плюс». Після одинадцяти турів «моряки» мають в активі 12 очок, що дозволяє їм займати десяту сходинку у турнірній таблиці. Так, рік тому в команди Григорчука після одинадцяти матчів було в активі 19 очок, і вона була сьомою в «турнірці», проте… Дуже важливо розуміти, що у другій половині сезону-2023/24 у «Чорноморця» все пішло під укіс, і про боротьбу за єврокубкові місця довелося забути, фокусуючись на тому, аби не опинитися в підсумку у зоні перехідних матчів. Тоді завдання-мінімум вдалося вирішити, але це навряд чи можна називати великим досягненням…

Нинішній «Чорноморець» Бабича виглядає набагато більш перспективним, аніж та команда Григорчука рік тому, якщо намагатися передбачати результати цього колективу у короткостроковій (до зимової паузи в чемпіонаті) та середньостроковій (до кінця поточного сезону) перспективі. Справа в тому, що, як і колись у «Маріуполі», головний тренер «моряків» зібрав у команді гравців, яких можна чітко розділити на кілька груп, виходячи із віку.

Зокрема, у підпорядкуванні у Бабича наразі є семеро гравців віком від 22 до 29 років, семеро гравців віком від 29 років та старше, а також більше десяти виконавців, котрих наставник підпускає до матчів за першу команду, віком до 22 років. Важливо й те, що якщо у «Маріуполі» далеко не усі ветерани грали роль «першої скрипки», то зараз в Олександра у «Чорноморці» кожен із семи гравців з категорії «29+» є чітким гравцем основного складу.

Особливо в Одесі виділяється 33-річний правий фулбек Богдан Бутко, який не лише отримав капітанську пов'язку, а й, здається, переживає свою другу, якщо не третю, футбольну молодість. Минулий сезон у складі «Зорі» був для Бутка не найуспішнішим, особливо оглядаючись на фактор травм та проблем усередині клубу, пов'язаних із невиплатою в установлені терміни заробітної плати, через що Богдану, як і деяким іншим ветеранам, доводилося фокусуватися не лише на футбольному полі, але й на переговорах із власником Євгеном Геллером, які навіть заходили у площину взаємних ультиматумів.

ФК Чорноморець. Богдан Бутко

Незважаючи на довіру Бабича до вікових виконавців, тренер зовсім не втрачає з поля зору і молодих гравців. Зокрема, за кількістю ігрового часу на полі у матчах УПЛ цього сезону з топ-11 «Чорноморця» шість гравців представляють категорію «29+», а ще п'ятеро – це гравці, вік яких наразі становить від 20 до 22 років.

І подібний сплав молодості із досвідом робить «Чорноморець» якщо вже й не унікальною на теренах УПЛ командою, то як мінімум досить цікавим колективом. Наприклад, нинішньому «Руху» виразно не вистачає саме таких «вожаків» як Бутко, Рудько чи Петряк – футболістів із досвідом, у тому числі й міжнародних матчів, але які все ще прагнуть доводити самим собі та оточуючим свою спроможність на полі.

Більше того, у «Чорноморці», на відміну від «Руха» та багатьох інших команд нинішньої УПЛ, зібралася пристойна легіонерська компанія, і не лише із явним креном на одну з країн, як от у «Шахтарі» з його бразильським вектором. У Бабича серед підопічних є і бразилець, і боснієць, і нігерієць, і словенець, і грузин, і навіть гамбієць. Погодьтеся, вміти керувати такою «рябою» компанією – це теж дуже непросто, і нинішній наставник «моряків» загалом демонструє, що здатний із цим справлятися.

Тому, виходячи із того, що зараз Бабич та його підопічні здобули 12 очок, маючи мінімум часу на те, аби зігратися та звикнути один до одного, результат «Чорноморця» можна оцінювати як задовільний. Далі, якщо клуб не продовжуватиме лихоманити, має бути лише краще, і в другій половині сезону від Бабича можна буде вимагати значного покращення – як мінімум твердим середняком «моряки» в поточному сезоні мають ставати, а там вже подальша перспектива залежатиме від фінансування та планів керівництва.

Щоправда, до зимової паузи «Чорноморець» навряд чи виявиться у змозі суттєво покращити свій очковий багаж. Прямо зараз на одеситів чекає серія матчів проти дуже складних суперників. Найближчий календар «моряків» на шість поєдинків, які залишилися до відпустки, такий: «Шахтар» на виїзді (2 листопада), «Ворскла» вдома (8 листопада), «Динамо» на виїзді (23 листопада), «Олександрія» на виїзді (30 листопада), «Кривбас» вдома (7 грудня) та «Зоря» на виїзді (14 грудня).

Скільки реально очок можна чекати від цих дуелей? Здається, що навіть за найоптимістичніших оцінок, то не більше 3-5. А це означає, що до зимової паузи «Чорноморець» точно прийде на гіршій позиції, аніж рік тому. Однак якщо тоді в Одесі проглядалася чітка тенденція до погіршення ситуації в усіх напрямках, то зараз хмари над «моряками» виглядають не такими вже й густими, і вболівальники мають цілком справедливу надію, що невдовзі крізь них визирне сонце.

Оцініть матеріал
(13)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 5
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Mishgan2507
1:0, 0:1, 1:1. В чому він не поганий??? Гра виключно на досягнення результату шляхом не дати зіграти іншим. 
alex belogubko
Бабич определись составом --Янакова на поле --Габелок в запас
ILLUMINATOR
Хорошо бы ничейку