Остання зупинка Кріштіану. Що являє собою саудівський Аль-Наср
Розповідаємо про клуб, у який вирішив перебратися зірковий португалець Роналду…
Під кінець 2022 року зірковий португальський форвард Кріштіану Роналду, який перед стартом фінальної частини чемпіонату світу в Катарі несподівано розірвав контракт з «Манчестер Юнайтед», оформив співпрацю з «Аль-Насром» із Саудівської Аравії. Вочевидь, Кріштіану довго чекав, що інтерес до нього виявить хтось із європейських топів, але коли нічого подібного не сталося, таки вирішив погодитися на варіант із «Аль-Насром». Варіант досить екзотичний, адже цей клуб не є широко відомим серед футбольних уболівальників, а тому про нього варто поговорити більш детально...
Короткий історичний нарис
Футбольний клуб «Аль-Наср» був заснований у жовтні 1955 року двома братами Хусейном Аль-Джабаа та Заїдом Аль-Джабаа. Протягом перших п'яти років свого існування він мав статус аматорського, після чого був офіційно зареєстрований, а його фактичним керівником став принц Саудівської Аравії та один із синів другого короля держави Сауда ібн Абдул-Азіза Аль Сауда – Абдуррахман ібн Сауд Аль Сауд. Цю людину прийнято називати «хрещеним батьком» «Аль-Насра», оскільки він тричі виконував функції президента клубу (1960—1969; 1975—1997 та 2000—2004), а згодом два його сини також виконували ці ж обов'язки – принц Фейсал у період з 1997 по 2000 та з 2006 по 2009 роки, а принц Мамдух у період з 2005 по 2006 роки.
«Золота ера» в історії «Аль-Насра» припала на 70-80-ті роки минулого століття. Саме в той період команда здобула чотири чемпіонські титули в Саудівській Аравії, а також сім разів перемагала у національному Кубку. Тоді ж у клубі виросло ціле покоління дуже талановитих за місцевими мірками виконавців, які й допомогли «Аль-Насру» досягти вказаних вершин. Троє з них – Маджид Абдулла, Махайсен Аль-Джаман та Фахад аль-Біші – й досі є найвидатнішими клубними легендами, які увійшли до історії команди як «золоте тріо». Причому на рахунку Маджида Абдулли, котрого називали «Арабським Пеле», досі значиться клубний рекорд за кількістю матчів та забитих м'ячів – 260 та 321 відповідно.
У 1998 році «Аль-Наср» виграв Кубок володарів кубків Азії, а незабаром і Суперкубок Азії, завдяки чому у 2000-му отримав нагоду взяти участь у розіграші першого клубного чемпіонату світу з футболу. Там саудити посіли третє місце у групі А, пропустивши вперед бразильський «Корінтіанс» та іспанський «Реал», через що не пройшли в раунд плей-оф, проте «Аль-Наср» організатори нагородили першою в історії нагородою за дотримання принципів чесної гри – Fair Play.
Цікаво й те, що тріумф у 1998 році «Аль-Насру» вдався завдяки короткостроковому запрошенню в команду болгарського генія тих часів Христо Стоїчкова. Той був орендований на кілька тижнів у софійського ЦСКА, за що болгарський клуб отримав досить пристойну на той час і для такого терміну оренди компенсацію – 200 тисяч доларів. В результаті Стоїчков зіграв за «Аль-Наср» три матчі, і став автором вирішального забитого м'яча у фіналі Кубка володарів кубків Азії проти південнокорейського «Сувон Самсунг Блюуінгз» (1:0).
Після того, як усі члени «золотого тріо» завершили кар'єру, в історії «Аль-Насра» почався спад. Він тривав кілька років, і в цей час команда була навіть близька до вильоту з елітного дивізіону чемпіонату Саудівської Аравії. Керівництву клубу довелося залучати фахівців, які допомогли розробити план, який посприяв не лише порятунку ситуації, а й поверненню «Аль-Насра» на вершину.
У сезоні-2013/14 «Аль-Наср» знову став чемпіоном Саудівської Аравії, і після того ще двічі вигравав цей титул. Усього на рахунку команди з Ер-Ріяду дев'ять чемпіонських титулів на батьківщині, що поступається лише показнику «Аль-Хіляля», який має 18 перемог у чемпіонаті.
В останні три сезони «Аль-Наср» фінішував на другому, шостому та третьому місцях відповідно. У цей час командою керували португалець Руй Віторія, бразилець Мано Менезес та аргентинець Мігель Анхель Руссо.
Найвищим досягненням «Аль-Насра» у найпрестижнішому клубному турнірі азіатського футболу, яким є Ліга чемпіонів АФК (раніше – Азіатський клубний чемпіонат та Азіатський Кубок чемпіонів), є вихід у фінал 1995 року. Тоді саудити у вирішальному поєдинку в додатковий час поступилися південнокорейському клубу «Ільва Чунма» (0:1), який нині має назву «Соннам».
Головний тренер
Нинішнім наставником «Аль-Насра» є французький фахівець Руді Гарсія. Цей 58-річний коуч тривалий час працював на батьківщині, де в сезоні-2010/11 привів «Лілль» до завоювання чемпіонства та Кубка Франції, що й досі є найвищим досягненням у тренерській кар'єрі Гарсії.
Успіхи з «догами» дозволили Руді отримати запрошення з італійської Серії А, де протягом наступних трьох років він керував «Ромою». Втім, із «вовками» нічого виграти Гарсія так і не зміг, хоча двічі посідав друге місце у чемпіонаті за підсумками сезону.
У 2016-му Гарсія повернувся до Франції, де працював спочатку із «Марселем», а потім – з «Ліоном». З «провансальцями» в сезоні-2017/18 дістався фіналу Ліги Європи, але у вирішальному поєдинку його команда без шансів поступилася мадридському «Атлетіко» - 0:3. З «Ліоном» Гарсія за два роки роботи так і не зміг кваліфікуватися до Ліги чемпіонів, через що у травні 2021-го подав у відставку й більше року залишався без роботи.
Влітку минулого року Руді Гарсія прийняв пропозицію «Аль-Насра». За неофіційними даними, контракт француза розрахований на один сезон, а заробити за цей період фахівець зможе 5,6 мільйонів євро, без урахування бонусів.
Головні зірки складу
Безумовно, після приходу Кріштіану Роналду до «Аль-Насра», саме португалець буде ключовою зіркою цієї команди, однак й окрім нього серед підопічних Руді Гарсії є дуже відомі особистості.
Ворота команди з Ер-Ріяда захищає 34-річний колумбієць Давид Оспіна. Він перебрався до Саудівської Аравії влітку 2022 року на правах вільного агента з «Наполі». До цього, окрім неаполітанців, Оспіна встиг пограти в Європі за «Ніццу» та «Арсенал». Має на своєму рахунку дві перемоги у Кубку Англії, одну – в Суперкубку Англії та одну – в Кубку Італії.
В обороні можна виділяти фігуру 32-річного іспанця Альваро Гонсалеса, котрий у 2013-му ставав чемпіоном Європи серед молодіжних команд. На клубному рівні цей центрбек здебільшого грав на батьківщині – за «Расінг», «Сарагосу», «Еспаньол» та «Вільярреал», а з 2019 по 2022 роки виступав у Франції за «Марсель». В «Аль-Наср» Гонсалес, як і Оспіна, перейшов влітку минулого року на правах вільного агента, оформивши дворічну трудову угоду.
У центрі поля в «Аль-Насра» виділяється фігура 35-річного бразильського опорника Луїса Густаво. Він встиг пограти за «Хоффенхайм», «Баварію», «Вольфсбург», «Марсель» та «Фенербахче». З мюнхенцями перемагав у Лізі чемпіонів, ставав чемпіоном Німеччини, володарем Кубка та Суперкубком цієї країни. Перетинався з Руді Гарсією у стані «провансальців», у тому числі доходив до фіналу Ліги Європи.
В атаці варто виділяти 28-річного бразильця Таліску, який досить непогано себе показував у «Бенфіці» та «Бешикташі», але потім вирішив поїхати за довгим юанем до Китаю, де провів три роки у лавах «Гуанчжоу Евергранд». Коли цей клуб почав відчувати економічні проблеми, бразилець за 8 мільйонів євро перейшов до «Аль-Насра», де грає з літа 2021 року.
Ще однією знаковою фігурою для нинішнього «Аль-Насра» є 30-річний камерунський центрфорвард Венсан Абубакар, який забив два м'ячі на ЧС-2022, у тому числі й переможний у ворота збірної Бразилії (1:0) на груповій стадії. До саудівського клубу африканець перейшов влітку 2021 року з «Бешикташа» вільним агентом, але останнім часом у пресу потрапила інформація, що Абубакар нещасливий у стані «Аль-Насра» й хотів би залишити клуб.
Варто також зазначати, що зараз у складі «Аль-Насра» є одразу дев'ять (з урахуванням Роналду) легіонерів, тоді як регламент дозволяє заявити на матч лише сімох. У зв'язку із цим клубне керівництво, окрім Абубакара, якого готові продати за 10 мільйонів євро, планує також позбутися 29-річного вінгера збірної Узбекистану Джалоліддіна Машаріпова, у якого із приходом Кріштіану Роналду вже відібрали сьомий номер, і передали його португальцю…
ФК Аль-Наср. Джалолиддін Машаріпов
Відомі особистості минулих років
Загалом «Аль-Наср» і до Кріштіану Роналду намагався залучати до своїх лав відомих у світі футболу гравців та тренерів. Звичайно, португалець є беззаперечною зіркою № 1 на тлі інших, але список його попередників також досить цікавий…
Відомі екс-футболісти «Аль-Насра»: Христо Стоїчков (Болгарія), Денілсон, Жуліано (обидва – Бразилія), Ахмед Муса (Нігерія), Нордін Амрабат (Марокко), Раміро Фунес Морі (Аргентина).
Відомі екс-тренери «Аль-Насра»: Маріо Загало, Мано Менезес (обидва – Бразилія), Жан Фернандес, Анрі Мішель (обидва – Франція), Вальтер Дзенга, Фабіо Каннаваро (обидва – Італія), Едгаро Бауса (Аргентина), Артур Жорже (Португалія), Мірча Реднік (Румунія), Зоран Мамич (Хорватія).
Сезон-2022/23
На даний момент «Аль-Наср» є лідером турнірної таблиці сезону-2022/23 Саудівської Про-Ліги. Після 11 матчів підопічні Руді Гарсії мають в активі 26 очок, що на один бал більше, аніж у «Аль-Шабаба» і на два – ніж у «Аль-Іттіхада», але обидва останні провели по 10 поєдинків.
Крім того, «Аль-Наср» вийшов у чвертьфінал Кубка Короля Саудівської Аравії, а 25 січня команда Руді Гарсії зіграє із «Аль-Іттіхадом» у півфіналі Суперкубку Саудівської Аравії.
У міжнародних турнірах цього сезону «Аль-Наср» вже не зіграє.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Відхід в іншу команду цим виконавцям потрібен, перш за все, аби не занапастити кар'єру…
23 листопада відбудеться матч 14-го туру УПЛ