Повернення після угорського полону. Чому Зубков обрав Шахтар
Оглядач Sport.ua – про перехід в «Шахтар» хавбека збірної України
Півзахисник збірної України Олександр Зубков став гравцем донецького «Шахтаря». Донецький клуб повернув вінгера з угорського «Ференцвароша», де він виступав останні три роки. Сума трансферу склала 2 млн євро. Контракт підписаний на 5 років.
Українець втратив ігрову практику в угорському клубі, його навіть не заявили на матчі кваліфікації ЛЧ. Проблеми в Зубкова виникли на початку року, коли команду очолив Станіслав Черчесов. На місце гравця збірної України був придбаний із «Рівер Плейт» досвідчений аргентинець Карлос Аускі – і Черчесов перестав звертати увагу на українця.
Гравцем збірної України зробив Ребров
Зубков є уродженцем міста Макіївка. Виховувався у системі «Шахтаря». Грав у команді 1996 року народження, яка дійшла до фіналу Юнацької Ліги УЄФА. Тоді партнерами Зубкова були – Зінченко, Матвієнко, Борячук, Коваленко, Вачіберадзе. Олександр вирішив робити кар’єру в донецькому клубі. Але далі гравця ротації за Пауло Фонсеки справа не пішла. «Шахтар» на позиції правого півзахисника робив ставку на іноземців. Виграти конкуренцію в умовних Тайсона чи Тете було майже нереально.
Тому на Зубкова чекав натоптаний маршрут в Маріуполь. Потрібно віддати належне Сашку, який не сприйняв це як заслання, а використав із можливістю себе проявити. Зубков став одним із лідерів команди тодішнього наставника команди Олександра Бабича. Підвищення довго себе не змушувало чекати.
Сергій Ребров очолив «Ференцварош» у 2018 році. Клуб із Будапешту провалився у єврокубках та змінив тренера. Дуже здорово у команді почав проявляти себе Петряк, який перейшов до «Фраді» раніше.
Сергій Станіславович добре знав Івана, бо раніше хотів його запросити у «Динамо», але конкуренцію за гравця виграв головний конкурент. Петряк з перших матчів став одним із лідерів команди та багато забивати. Але до повноцінного контракту справа не дійшла. Почалися розбірки між агентами, цькування українця в клубі. Петряк обрав головного конкурента «Ференцвароша» – «Фехервар», де йому дали дуже хороші особисті умови.
Потрібно було шукати заміну Петряку. Ребров скористався попереднім досвідом та запросив із «Шахтаря» Зубкова, який відразу став провідним гравцем команди. «Ференцварош» зміг вийти у ЛЄ. Зубков забивав у ворота ЦСКА. У другому сезоні команда пройшла кваліфікацію ЛЧ. Українець став одним із лідерів своєї команди на рівні найсильнішого клубного турніру. Для прикладу, у Києві достатньо створив проблем для «Динамо».
Прогрес уродженця Макіївки не залишився непоміченим на Батьківщині. Зубкова почали запрошувати до лав національної команди. Вінгер був у складі національної команди на Євро-2020. З 2020 року провів уже 18 матчі та забив 1 гол. Не можна назвати Олександра важливим гравцем для збірної, але свій час він отримує. Не так вже просто конкурувати за місце у складі із Ярмоленком, Циганковим, Марлосом, а тепер вже й Мудриком.
Помста Реброву
Минулого літа у Зубкова була можливість змінити клуб на більш сильний. Він грав у ЛЧ, був у збірній на Євро. У складі «Ференцвароша» став провідним гравцем, бомбардиром команди. Але українець вирішив ще на сезон залишитися в Угорщині, щоб отримати кращу пропозицію.
Це стало помилкою, бо Зубков почав втрачати свої позиції у команді. За Петера Штегера роль Зубкова у команді зменшилася, а за Станіслава Черчесова він спочатку став гравцем ротації, а потім перестав грати взагалі.
Є таке припущення, що Зубков постраждав через Реброва. Український тренер мав конфлікт із президентом клубу Габором Кубатовим. Босу «Фраді» не подобалися чутки про можливі перемовини тренера з УАФ по роботі в збірній України. Ребров хотів визначеності із майбутнім, бо його контракт діяв ще один сезон. Сторони не могли знайти консенсусу в питанні трансферів. Кожна зі сторін вважала, що вона в цьому питанні має бути головною. Сергія Станіславовича почали травити у ЗМІ. Потім сторони розірвали контракт за взаємною згодою.
Гравці, яких привів Ребров до команди, дуже швидко почали йти на вихід. Це стосувалося і Харатіна, якого продали в Польщу, і ще декількох легіонерів, яких запрошував особисто Ребров.
Ставка Йовічевіча на атаку
Зубкову 3 серпня виповнилося 26 років. Починаються найкращі роки у футболі. Тому просто сидіти та отримувати зарплату не можна. Ніяких передумов для переходу у провідний чемпіонат у нього не було. Минулий сезон був слабким для Зубкова. Потрібно було робити крок назад – змінювати «Ференварош» на польські, чеські команди, чи середняків Бельгії. Однак ситуація з масовим від’їздом легіонерів у «Шахтарі» дозволила йому повернутися в топ-клуб України.
ФК Шахтар
У Ігора Йовічевіча формально є чотири гравці на фланги півзахисту – Мудрик, Кащук, Вакула та Топалов. Всі молодші за Зубкова та мають потенціал. Боси клубу сподіваюся на прогрес наявних гравців із приходом Ігора Йовічевіча. Плюс на флангах за потреби можуть зіграти Очеретько та Тотовицький.
У «Шахтаря» була опція зворотного викупу контракту. За даними Тransfermarkt, у 2020 році «Фраді» заплатив за українця 1.5 млн євро, а за два роки «гірники» повернули собі футболіста за 2 млн. Не великі гроші навіть по нинішніх часах. Йовічевіч отримав збірника, гравця із досвідом виступів в ЛЧ та ЛЄ.
От тільки не зрозуміло, чому так довго тягнули з поверненням? Трансферне вікно відкрилося ще 1 липня, а перехід відбувся майже за місяць. «Шахтар» вже давно визначився із тренером та змирився із втратою своїх легіонерів. Напевно, що під час першого збору у Нідерландах Йовічевіч прицінювався до наявних гравців у системі «Шахтаря» на цю позицію. Як бачимо, Кащук, Топалов, Вакула не справили враження на нового тренера. Йові хоче мати сильнішого та досвідченого гравця на цю позицію.
Не виключав би, що інтерес до гравця проявляло «Динамо», враховуючи втрату Вербича та посилення флангів атаки. «Шахтарю» потрібно було випереджати свого головного конкурента.
Після трансферу Зубкова «гірники» отримують найсильнішу атаку в УПЛ. До Мудрика з Траоре додається Зубков. У хорватського тренера два українські збірники з досвідом ЛЧ на флангах та забивний форвард попереду. В жодної іншої команди в Україні немає такої якості флангових гравців. Це суттєво додає донецькій команді шансів у боротьбі за чемпіонство та посилює команду перед ЛЧ. Як бачимо, Йовічевіч ставить на атаку у «Шахтарі».
Зубков прийшов на проблемну позицію правого півзахисника, де фактично нікого не було. Тільки молодь, яка отримала шанс проявити себе. Сашко адаптований до чемпіонату, команди (з Пятовим, Матвієнком, Степаненком, Кривцовим разом грали до 2019 року). Буде мотивація після «Ференцвароша» довести свій клас. У «гірників» вже не буде тепер такої залежності від Мудрика та перекосу на лівий фланг.
Як бачимо, Йовічевіч, попри очікування в роботі з молодими гравцями, робить ставку на досвід. Тренер розуміє, що для результату потрібен не тільки талант, але клас, якість. Молоді в такому разі потрібно боротися за свій шанс. Джурасек та Михайличенко прийшли на позиції, де також є молоді українські футболісти. Це все говорить про амбіції донецької команди у плані результату. Золоті нагороди «Динамо» віддавати ще дуже рано.
Повернення Зубкова в «Шахтар» – це крок вперед у його кар’єрі. Олександр переходить в український гранд, де має можливість стати провідним гравцем. Статус «Шахтаря», попри втрати, не нижче за «Ференцварош». Зубков буде виступати в ЛЧ. Плюс постійно знаходитиметься на виду у наставника збірної України. Без ігрової практики в Угорщині вересневий виклик до національної команди був би під питанням. В Україні Сашко ж зможе реалізувати свою мрію – стати зіркою команди, яка його виховала.
Сергій ТИЩЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Деян Кулушевскі забив другий гол своєї команди
Ф'юрі подякував українцю за бій