Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Бразилія
| Оновлено 21 лютого 2023, 06:25
11636
0

Бразильські клуби для російських олігархів. Що там відбувається?

Роман Абрамович втратив «Челсі», але зберігає інтерес до перебування всередині гри № 1…

| Оновлено 21 лютого 2023, 06:25
11636
0
Бразильські клуби для російських олігархів. Що там відбувається?
Getty Images/Global Images Ukraine. Роман Абрамович

У травні минулого року закінчилася 19-річна «історія кохання» російського олігарха Романа Абрамовича та лондонського «Челсі». Після початку повномасштабної фази російсько-української війни та віроломного вторгнення путінської армії на суверенну територію чужої держави, британський уряд одним із перших запровадив низку обмежень щодо «гаманців» правлячого режиму росії. Серед тих, хто потрапив під санкції, опинився мільярдер Абрамович, внаслідок чого під питанням виявилося існування «Челсі».

В результаті «сині» були продані консорціуму, до якого увійшли американські бізнесмени Тодд Боелі, Марк Уолтер, а також швейцарець Хансйорг Віс. Угода обійшлася новим власникам орієнтовно у 2,5 мільярди фунтів, причому ще близько 2 мільярдів були прописані у вигляді гарантованих інвестицій у розвиток клубу найближчим часом.

Здавалося б, на цьому виявилося закритим питання подальшого перебування представників російського олігархату у серйозних лігах світового футболу, але останні події та чутки, що надходять, зокрема із Бразилії, можуть свідчити про протилежне…

Згідно з даними, що циркулюють у бразильській пресі, нещодавно як мінімум із чотирма клубами, які представляють два найвищі дивізіони тамтешнього футболу (Серію А та Серію В), зв'язувалися представники потенційно нових інвесторів, котрі представляють росію.

Зараз у відкритих джерелах прямо вказується назва одного з таких клубів – «Лондріни», яка виступає у Серії В. Її нинішні власники отримали конкретну пропозицію від неназваних представників країни 404 про продаж клубу за 80 мільйонів бразильських реалів (близько 14,33 мільйонів євро). Повідомляється, що за половину цієї суми інвестори бажають викупити клуб, а за другу частину коштів – забезпечити придбання ключових інфраструктурних потужностей, якими користується «Лондріна» та які нині перебувають у власності приватних інвесторів (мова перш за все про тренувальну базу, якою володіє агент Серджіо Малучеллі).

«Лондріна», що представляє однойменне місто, яке є місцем народження відомого екс-хавбека «Шахтаря» та автора переможного голу у фіналі Кубка УЄФА-2008/09 Жадсона, вела переговори із новими інвесторами ще кілька років тому. Тоді певну зацікавленість у викупі клубу зі штату Парана виявляв еміратський спортивний холдинг City Football Group, проте там у підсумку вирішили зробити вибір на користь клубу «Баїя», у який вже здійснюють вельми пристойні за мірками бразильського ринку інвестиції…

Крім потенційних покупців «Лондріни», у Бразилії ходять чутки про наявність ще як мінімум двох інвесторів з росії, котрі доручили завдання своїм представникам підшукати цікаві активи на тамтешньому футбольному ринку. Відомо, що ці люди, чиї імена зараз не розкриваються, не новачки у світі футболу. Вони вже інвестували частину коштів у клуби з країни 404, після чого вирішили вийти на міжнародний рівень. Якийсь час представники цих неназваних інвесторів вивчали можливість купівлі одного з клубів топових європейських чемпіонатів, проте у зв'язку із санкціями в цьому питанні намітилися капітальні проблеми, і погляд впав на Бразилію.

Цікаво, що завдяки щасливому збігу (чи все-таки не збігу?) одночасно із чутками навколо російських олігархів у Бразилії почала з'являтися інформація про бажання повернутися до тамтешнього футболу опального агента та бізнесмена іранського походження Кіа Джурабчіана. Раніше він вже мав історію співпраці із «Корінтіансом», вінцем якої виявилися переїзди до Європи аргентинських легіонерів «тімау» Карлоса Тевеса та Хав'єра Маскерано. Проте в кінцевому підсумку зв'язок Джурабчіана з «Корінтіансом» був перерваний, коли навколо нього розпочалося поліцейське розслідування на тему ймовірної організації схеми з відмивання грошей.

За неофіційною інформацією, Джурабчіан керував «Корінтіансом» через компанію Media Sports Investment, проте тіньовим власником клубу вже тоді називали… російського олігарха Бориса Березовського. Той ще у 2003 році отримав політичний притулок у Великій Британії, де й проживав аж до 23 березня 2013 року, коли за дуже загадкових обставин пішов із життя (говорили про суїцид, однак існує безліч альтернативних версій смерті опального російського олігарха, котрий у якийсь момент перетворився на одного із особистих ворогів для російського президента володимира путіна).

Getty Images/Global Images Ukraine

Поки що у Бразилії пов'язують Джурабчіана із можливими інвестиціями в клуб «Ферровіарія» з Араракуари. Його мажоритарним акціонером є близький друг етнічного іранця й відомий у Бразилії агент Джуліано Бертолуччі (його контора, до речі, надає послуги низці футболістів, котрі пограли в Україні – Додо, Давіду Нересу, Педріньо, Вітіньо, Маркіньосу Сіпріано, а раніше співпрацювала із хавбеком Бернардом, котрий досі є найдорожчим підписанням в історії «Шахтаря»). Втім, співпраця з «Ферровіарією», яка представляє лише Серію D, розглядається Джурабчіаном як «компенсаторний» механізм за можливість отримати контроль (нехай і неофіційний) над більш цікавим клубом.

Не виключається також, що Джурабчіан, як і п'ятнадцять років тому, може бути лише «яскравою ширмою», за якою буде надійно заховане ім'я реального інвестора у бразильський футбольний ринок. Останнім, як можна припустити, цілком здатен стати Роман Абрамович, або інший російський олігарх, який накопичив статки у період путінського правління.

Очевидно, чому Бразилія, яка не приєдналася до санкцій проти росії, її правлячого режиму та людей з його оточення, раптом стала настільки цікавою з погляду інвестицій у футбол для Абрамовича та решти йому подібних. Насамперед варто говорити про концепцію спортсвошингу, яка активно застосовується тоталітарними режимами з метою відбілити свою репутацію через спорт у світовому співтоваристві.

Але дуже важливим аспектом у цій історії є й те, що бразильські клуби зазвичай вельми активно поводяться на трансферному ринку. Чому інтерес російських інвесторів прикутий саме до команд із Серії А чи Серії В? Тому що там є більша кількість цікавих з точки зору продажу у Європу гравців, а також пристойні щодо якості підготовки молодих талантів академії. У ситуації, якщо юридичним власником бразильського клубу буде умовний Джурабчіан, за спиною якого, як колись Березовський, опиниться умовний Абрамович, то торгувати із європейцями та клубами з інших цивілізованих країн нічого не завадить. А це означає одне – можливість до обходу санкцій через футбол, відмивання грошей та іншого «схематозу», на якому раніше вже ловили Джурабчіана, і в якому традиційно вкрай винахідливі представники країни 404…

Для довідки: із 20 клубів-учасників бразильської Серії А зараз чотири знаходяться під керуванням іноземних інвесторів: «Баїя» (City Football Group), «Ботафого» (Джон Текстор), «Ред Булл Брагантіно» (Red Bull) та «Васко да Гама» (777 Partners).

Оцініть матеріал
(33)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

ФОТО. Світоліна відреагувала на перемогу Усика. Еліна дивилася «піратку»
Теніс | 22 грудня 2024, 09:45 4
ФОТО. Світоліна відреагувала на перемогу Усика. Еліна дивилася «піратку»

У ніч на 22 грудня Олександр переміг Тайсона Ф'юрі одноголосним рішенням суддів

Олександр Усик – Тайсон Ф’юрі 2. Прогноз і анонс на бій
Бокс | 21 грудня 2024, 23:59 41
Олександр Усик – Тайсон Ф’юрі 2. Прогноз і анонс на бій

Складне випробування для українського чемпіона

Коментарі 0
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.