Інші новини
| Оновлено 04 лютого 2023, 15:25
9928
6

Дмитро Коваленко. Українська зірка американської МЛС

Sport.ua – про найвідомішого у США вітчизняного «попередника» Сергія Кривцова

| Оновлено 04 лютого 2023, 15:25
9928
6
Дмитро Коваленко. Українська зірка американської МЛС
Getty Images/Global Images Ukraine. Діма Коваленко

Вже колишній захисник «Шахтаря» Сергій Кривцов вибрав досить екзотичне, як для наших футбольних традицій, місце продовження кар'єри – північноамериканську футбольну лігу.

До слова, до переходу Кривцова в «Інтер Маямі» у МЛС пограли лише п'ятеро українців, прізвища яких небагато скажуть українським уболівальникам. Навіть тим, хто із стажем.

Але серед тієї п'ятірки є один український гравець, котрий свого часу був справжньою зіркою американської футбольної Ліги. Він виграв і чемпіонат, і Кубок, пограв в одній команді зі Стоїчковим та Бекхемом. Тим самим Девідом, до команди якого і перебрався зараз Кривцов.

А мова зараз піде про Дмитра Коваленка, чи просто Діму, як його всі називали під час американської кар'єри. Поки що він – найтитулованіший українець в історії МЛС. Може, Кривцову вдасться залишити ще яскравіший слід за Океаном. Але не забігатимемо вперед. Давайте зараз згадаємо історію Коваленка. Можливо, в чомусь вона допоможе швидше акліматизуватись на новому місці новобранцю «Маямі».

***

Дмитро Коваленко народився та виріс у Києві. У вісім років потрапив до дитячої команди «Динамо», де спочатку тренувався під керівництвом відомого футболіста та тренера Володимира Онищенка.

1990-го року юні динамівці з Коваленком у складі поїхали до закордонного турне – до Італії. Разом із киянами на тому турнірі виступали їхні ровесники з Америки. Пацани швидко порозумілися. Та й їхні тренери також (тоді наставником у Діми був Віктор Кондратов). У підсумку динамівців запросили погостювати до Штатів, і запрошення було з вдячністю прийнято.

В Америці юних українських футболістів розселили по американських родинах. Декілька тижнів наші хлопці грали там у футбол, а паралельно намагалися вникнути в англійську мову та американський побут.

Наступного року повторилося те саме: знову на турне до США, знову життя в тій же американській родині. І нова «родина» запропонувала Дімі залишитися: піти вчитися в американську школу, здобути професію, осісти на новому місці.

З першої спроби залишитись не вдалося. Вдалося з другої. Повернувшись до Києва, Коваленко відкрив студентську візу та вилетів назад до Штатів. Так розпочиналася кар'єра майбутньої зірки МЛС.

***

Паралельно навчаючись у середній школі, Дмитро грав у футбол (європейський футбол) за шкільну команду. Грав досить добре. Так добре, що отримав запрошення від університетської команди Індіани.

На новому місці українець теж був на видноті. 1998 року разом зі своєю університетською командою Коваленко став чемпіоном першого дивізіону американської студентської ліги. Діма тоді грав на позиції форварда, забивши 45 м'ячів у 55 матчах.

Наступного року – нова вершина: Коваленко підписав перший «дорослий» контракт. Його покликали до клубу МЛС – «Чикаго Файр».

За словами Діми, саме за цю команду він мріяв виступати. Не в останню чергу тому, що її кольори захищав легендарний Христо Стоїчков.


Getty Images/Global Images Ukraine. Христо Стоїчков та Діма Коваленко

Коваленко згадував, що у його київському дитинстві виразно відклалася картинка, як на заповненому Республіканському стадіоні «Динамо» зустрічалося з «Барселоною», за яку тоді грав болгарський форвард, а Коваленко з іншими пацанами подавав м'ячі учасникам того матчу. Згодом Діма подавав м'яч Стоїчкову вже безпосередньо на футбольному полі, коли вони стали одноклубниками: Христо й надалі грав на вістрі атаки, а ось Коваленка відрядили в опорну зону.

Перший сезон у «Чикаго» Коваленку не вдався – в основу не потрапляв. А ось із другого сезону українець забронював за собою місце у стартовому складі. Цього ж сезону Коваленко зі своєю командою став володарем Кубка США. А наступного року взяв участь у «Матчі всіх зірок МЛС», у якому забив гол.

***

Ігрові успіхи Дмитра Коваленка не залишилися непоміченими у Європі. Його звали команди з України, ним цікавилися й у Бундеслізі.

2002 року Діма поїхав до німецького клубу «Санкт-Паулі». Спочатку на перегляд. Перегляд виявився успішним, і йому запропонували залишитись на постійній основі. Клуб із Гамбургу домовився з «Чикаго» про оренду українця. З наступним правом викупу за майже два мільйони німецьких марок.

Спочатку справи на новому місці у Дмитра йшли непогано. За його словами, за перший місяць виступів за «Санкт-Паулі» він заробив близько п'ятдесяти тисяч доларів. Для порівняння: за умовами першого контракту з «Чикаго Файр» Коваленко заробляв за півроку 24 тисячі доларів.

Проте закріпитись у Німеччині Коваленку не вдалося, про що він згодом шкодував. У нього стався конфлікт із одноклубником, через що довелося покинути команду. І повернутися до Америки.

***


Getty Images/Global Images Ukraine. Діма Коваленко в складі Санкт-Паулі

***

Але вже не в «Чикаго». А у «Ді Сі Юнайтед» із Вашингтону. Саме у цій команді пройшли найкращі роки американської кар'єри Коваленка: він став чемпіоном МЛС. 2004-го Президент США Джордж Буш-молодший у Білому домі вручив Дмитру та його партнерам з «Ді Сі» чемпіонські персні.

Відігравши за вашингтонський клуб три роки, Коваленко вирішив різко змінити свою кар'єру: пограти на Батьківщині. Він практично домовився про перехід до «Чорноморця», але несподівано на авансцені з'явився В'ячеслав Грозний, наставник тогочасного запорізького «Металурга», який переконав Дмитра перейти саме до його колективу.

Обіцяні добрі побутові умови, непогана зарплата та підйомні зробили свою справу. І Коваленко вирушив до Запоріжжя.

Але заграти там так і не зміг. За його словами – через конфлікт із Грозним. А як там було насправді, хто його знає.

Так чи інакше, але за «Металург» Діма провів лише два матчі. Решту часу грав за дубль.

Розчарувавшись в українському футболі, Коваленко повернувся до Америки. Він намагався знову працевлаштуватися в «Чикаго», але тут дуже до речі надійшла пропозиція від знаменитого Брюса Арени, тодішнього наставника нью-йоркського «Ред Булл» (а до цього – головного тренера збірної США), якого Діма називає своїм футбольним батьком. Коваленко прийняв пропозицію Арени, підписавши угоду. Дуже вигідну на ті часи: 250 тисяч доларів на рік.

За «Нью-Йорк» Коваленко грав півтора сезони. Потім трохи пограв за «Реал Солт Лейк Сіті», і знову його звела доля з Брюсом Ареною. І вперше – з Девідом Бекхемом. У «Лос-Анджелес Гелаксі».

Getty Images/Global Images Ukraine. Діма Коваленко (в центрі) пограв в одній команді з Девідом Бекхемом

***

Проти Бекхема Коваленко грав ще під час перебування гравцем «Нью-Йорка». За словами Діми, на домашній поєдинок його команди проти «Гелаксі» прийшло понад сімдесят тисяч уболівальників: цифра просто немислима на той час для Америки. І практично всі, хто прийшов - через Девіда.

Приблизно така ж статистика відвідувань гостьових матчів «Гелаксі» була й на інших стадіонах: народ хотів побачити колишню зірку «МЮ» та «Реала».

Однак на другий рік американці серйозно зменшили свою зацікавленість Бекхемом. Діма казав, що вони просто «об’їлися». А коли «Спайсбой» не повернувся вчасно до розташування американського клубу, уболівальники дуже болісно прийняли цю новину. Зайвий раз переконуєшся, що від любові до ненависті – справді один крок.

А може, й ще менше. Коли Бекхем на якийсь час перервав свою кар'єру в МЛС, підписавши угоду з «Міланом», як стверджує Коваленко, на багатьох американських стадіонах під час матчів з «Гелаксі» можна було побачити банери «Бекхем, не повертайся з Італії».

Однак як футболіст Бекхем у Лос-Анджелесі залишив дуже помітний слід. Як згадує Коваленко, Девід ніколи і ні з ким не був зарозумілим, не ставив себе вище. Добродушний, шанобливий хлопець, який може і пожартувати, і допомогти – ось таким запам'ятала зірку англійського футболу українська зірка американського футболу.

Єдине, що відрізняло Бекхема від інших одноклубників – особисті охоронці на тренуваннях. І дорогі авто, на яких він приїжджав на загальні заняття: кожна машина – щонайменше півмільйона доларів.

Getty Images/Global Images Ukraine. Діма Коваленко проти Нері Кастільо

За «Лос-Анджелес Гелаксі» Коваленко провів 32 матчі, в яких забив один гол. Стати ще раз чемпіоном Дмитру не вдалося: довелося задовольнятися другим місцем.

***

Довелося й обирати між контрактом на погіршених умовах та пошуком нової команди. Травми, вік, конкуренція, що зросла, і Діма вже перестав потрапляти в основу «Гелаксі». Йому запропонували залишитися, але із суттєвим зменшенням зарплати. За його словами, зароблених грошей вистачило б хіба на оренду житла, харчування та бензин. Коваленко відмовився.

І його виставили на драфт. Тодішня ціна його трансферу – трохи вища за 135 тисяч доларів. Але жоден клуб із МЛС брати до себе українця, який на той час уже отримав американське громадянство, не захотів.

І Діма вирішив «зав'язати».

Пізніше він займався з дітьми, навчав їх футбольних азів, мав невеликий бізнес, не пов'язаний із футболом, намагався відкрити футбольну школу. Загалом, шукав себе нового.

Але це вже зовсім інша історія.

Валерий Василенко
Оцініть матеріал
(33)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 6
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Антон Шаронов
👍
⬆️
Началось с того, что советского мальчика заманили убежать в США.  А дальше - скитания в поисках золотого руно.
0665826283
Не знаю куди поскаржится , але  , поскаржився би! Редакція чи хто там , що написали  цю розповідь , шо ви пишите? пацан, пацан ,пацан , шо це за слово ? В українськой мові нема такого слова!  ХЛОПЕЦ! ХЛОПЧИК! ХЛОПЧИКИ ! Уже тошнить від вашого "язика" московського !
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності