Дріб’язковість Лео. Мессі час забувати про трофеї заради іміджу та історії
Невже зайва статуетка на полиці важливіша за образ, котрий залишиться для нащадків?
17 січня у швейцарському Цюріху відбулася церемонія нагородження найкращих у світі футболу за підсумками минулого календарного року - The Best FIFA Football Awards 2021. Її головним тріумфатором став 33-річний форвард «Баварії» та національної збірної Польщі Роберт Левандовськи, для якого цей індивідуальний трофей став уже другим у кар'єрі, оскільки поляк визнавався ФІФА найкращим і за підсумками 2020 року.
У фінальному протоколі, який представили організатори, Левандовськи випередив Мессі на чотири пункти (48 проти 44), а аргентинець, у свою чергу, опинився у п'яти очках попереду порівняно із показником Салаха (39). Для виявлення найкращого враховуються думки тренерів та капітанів усіх футбольних національних збірних, чиї асоціації входять до ФІФА, журналістів відповідних країн, а також уболівальників. У питомій вазі кожній категорії належить 25% від загальної кількості голосів.
На відміну від знаменитої премії «Золотий м'яч», яку заснував та вручає журнал France Football, у The Best FIFA Football Awards правила більш демократичні. Якщо організатори «Золотого м'яча» у 2016 році повернулися до практики, коли найкращого футболіста планети визначають виключно журналісти, то у ФІФА вирішили, що подібне волевиявлення загрожує однобокістю, і надали можливість висловитися практично всім, для кого футбол – це більше, ніж просто сумбурне катання м'яча по полю від одних воріт до інших.
Можливо, за рахунок такої позиції згодом приз ФІФА, який наразі все ж таки котирується нижче, ніж «Золотий м'яч», з погляду престижності, перетвориться на головний індивідуальний трофей світового футболу, і нинішнє голосування довело, що як мінімум прямо зараз ця нагорода вручається по куди більш об'єктивному числу оцінювачів, ніж «Золотий м'яч».
Наприклад, Ліонель Мессі, котрий голосував в опитуванні як капітан збірної Аргентини, до своєї топ-3 не включив ключового опонента у боротьбі за нагороду – Роберта Левандовськи. Футболіст «Парі Сен-Жермен» на перше місце поставив одноклубника Неймара, на друге - ще одного одноклубника Кіліана Мбаппе, а на третє - форварда «Реала» Каріма Бензема. Цікаво, що головний тренер збірної Аргентини Ліонель Скалоні також не знайшов для Левандовськи місця у трійці найкращих футболістів планети за підсумками 2021 року. У його топ-3 увійшли Мессі, Мбаппе та Неймар. І лише представник журналістської братії від Аргентини Клаудіо Маурі виявив подобу принциповості, поставивши на перший рядок, звичайно ж, Мессі, але на другий – Левандовськи, а на третій – італійця Жоржиньо.
Але дамо спокій Скалоні та Маурі. Вони, безумовно, значущі фігури в аргентинському футболі, але не настільки цікаві широкому загалу, як Ліонель Мессі. А ось його вибір, м'яко кажучи, викликає запитання. Невже капітан «біло-блакитних» й насправді вважає, що Неймар, який минулого сезону забив 9 м'ячів, а в нинішньому – всього 3, у чемпіонаті Франції, гідний звання кращого гравця планети за версією ФІФА більше, ніж Левандовськи, на рахунку якого виявився 41 забитий м'яч у минулому сезоні Бундесліги та 23 – вже в рамках нинішнього розіграшу?
Чесно кажучи, навіть цих кількох цифр достатньо, щоб зрозуміти, що досягнення Неймара та Левандовськи порівнювати за останній рік-півтора просто не має сенсу. Це навіть не різні планети, а різні галактики! Але Мессі, наче прикидаючись профаном, зробив саме такий вибір. Чому? Здається, відповідь тут однозначна й очевидна – аргентинцю просто не хотілося віддавати один із двох найпрестижніших індивідуальних трофеїв у світі футболу комусь іншому. Ліонель до останнього вірив, що за «Золотим м'ячем» зможе відібрати у Роберта ще й статуетку The Best FIFA Football Awards 2021.
До честі Левандовськи, він не став уподібнюватися витівкам Ліонеля, який поставив особисту вигоду і дружбу з одноклубниками вище за справедливість. Роберт у своєму топ-3, котрий він визначав як капітан національної збірної Польщі, розташував Мессі другим після Жоржиньо, а третім найкращим визначив португальця Кріштіану Роналду, який минулого року побив рекорд за кількістю забитих м'ячів на рівні національних збірних.
Щоправда, тодішній головний тренер збірної Польщі Паулу Соуза не включив Мессі до топ-3, але журналіст Міхал Поль поставив Ліонеля на другий рядок. Як підсумок – від Польщі Мессі отримав 6 очок у загальний залік, тоді як Левандовськи від Аргентини – лише 3.
Звичайно, нинішня система визначення тріумфатора The Best FIFA Football Awards певною мірою нагадує голосування за переможця музичної премії Євробачення, однак якою б вона не була, але елемент суб'єктивності в ній буде завжди. Інше питання – наскільки сильними є перегини того чи іншого респондента? У Мессі за підсумками 2021 року вони, здається, перевищили всі мислимі та немислимі кордони, адже Неймар на першому місці – це насмішка на адресу всіх професіоналів, котрі займаються футболом та аналізують його. Щоб ще раз зміцнитись у цій думці, достатньо поглянути, як голосували інші капітани національних збірних. А серед них лише один, подібно до Мессі, назвав Неймара найкращим минулого року. І це був… Правильно, екс-захисник «Парі Сен-Жермен», а нині гравець «Челсі» та капітан збірної Бразилії Тьяго Сілва. Дуже «об'єктивний» вибір, не знаходите?
Тому, демонстративно віддаючи свій голос Неймару, Мессі хотів надіслати футбольному світу лише один яскравий меседж – на його думку, у 2021 році був тільки один по-справжньому гідний футболіст на тріумф у всіх можливих преміях. І це не Левандовськи. І навіть не Неймар. А виключно сам Мессі. Лео не вистачило сумнівної перемоги у виявленні найсильнішого на «Золотий м'яч», йому хотілося тотальної величі та слави, які були б можливі при об'єднанні обох престижних нагород. Але не вийшло…
Погано те, що Мессі у гонитві за всілякими трофеями, нагородами та статуетками, здається, забув про свій справжній статус у світовому футболі. А він такий, що зрівнятися із Ліонелем, мабуть, можуть лише його сучасник Кріштіану Роналду та генії на всі часи Пеле і Дієго Марадона. Інші, серед яких можна виділяти десятки по-справжньому чудових футболістів, все-таки не залишили в історії гри такого значущого сліду. Але саме про свій образ, який залишиться в історії для наступних поколінь, у 34 роки настав час задуматися Мессі.
Часи, коли статуетки треба було брати за всяку ціну, для Лео закінчилися. «Залікова книжка» і так надто довго продовжує працювати на нього, хоча на більшості «іспитів» Мессі, м'яко кажучи, не виглядає на дві голови кращим за інших. Зараз, назбиравши стільки нагород, футболісту «Парі Сен-Жермен» пора ставати більш статечним і солідним, а це означає, що об'єктивність суджень має виходити на перший план, навіть якщо доведеться визнавати, що краще за тебе хтось на конкретному відрізку часу дійсно знайшовся.
Але Мессі занадто захопився «зірковими війнами» із Роналду, що продовжує їх навіть тоді, коли португалець перестав бути для нього реальним конкурентом. Кріштіану, який у лютому відзначить свій уже 37-й день народження, навряд чи наздожене (не кажучи вже про те, щоб обігнати) аргентинця за завойованими «Золотими м'ячами». У португальця їх 5, а у Мессі, який ще й на два роки молодший, - вже 7. Значить, настав час великодушно дати виграти трофей і тим, хто цього заслуговує більше на даний момент. Але Ліонель досі не хоче здавати позиції.
Так, таку поведінку Мессі можна пояснити елементом змагальності. Великі спортсмени, як правило, не звикли програвати, тому для них дуже важко зробити це максимально гідно. Інша річ, що Ліонель претендує навіть не на статус великого, а як мінімум на роль виняткового, яких апріорі можна перерахувати на пальцях однієї або максимум двох рук. Але дріб'язковість – це людська риса, притаманна не лише «простим смертним», а й тим, кому пощастило піднятися високо-високо, а тому не варто дивуватися, що навіть вони часом вчиняють нелогічно.
Очевидно, що через два чи три десятиліття ніхто й не згадає, як голосував Ліонель Мессі в опитуванні ФІФА для визначення тріумфатора The Best FIFA Football Awards 2021. Зрештою, Пеле та Марадона теж мали свої «зашквари», більшість з яких назавжди відійшли у вічність із часом. Просто, враховуючи ледве не ідеалізацію Мессі, яка є нині і безперечно буде лише збільшена в майбутньому сучасниками для нащадків, хотілося б просто зараз дійсно бачити неймовірно мудрі та гідні вчинки від цього генія. Але… Генії – це, насамперед, люди, яким також властиво помилятися, піддаватися омані та інколи йти проти совісті.
МЮ та ПСЖ влітку підписали Роналду і Мессі, але не стали кращими. Чому так
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Вінісіус, ймовірно, залишить команду
Дивіться відеоогляд матчу 6-го туру Ліги націй 2024/25
ДОПОБАЧЕННЯ
Цирк, а не голосование это фифашное))