Стратегія є, але чи буде успіх? Чому Ліверпуль був таким пасивним на ринку
Літня кампанія-2021 видалася однією з найбільш спокійних для «червоних» за останній час
Влітку 2016 року Юрген Клопп провів разом із «Ліверпулем» свою першу в якості головного тренера «червоних» літню трансферну кампанію, за підсумками якої на новачків було витрачено майже 80 мільйонів євро. У 2017-му «Ліверпуль» інвестував у підсилення вже 89 мільйонів євро, в 2018-му - 182 мільйони євро, а влітку 2020-го - все ті ж 80 мільйонів євро. Лише літо 2019-го та останнє трансферне вікно обійшлися для «Ліверпуля» за Клоппа витратами, що не перевищують 40 мільйонів євро.
Влітку 2021 року «червоні», на відміну від інших топ-претендентів на перемогу в Прем'єр-лізі, а саме «Челсі», «Манчестер Сіті» та «Манчестер Юнайтед», були досить пасивними на ринку. Наприклад, «сині» витратили 120 мільйонів євро на новачків, «городяни» - 127,5 мільйонів, а «червоні дияволи» - 140 мільйонів. Більше за цю трійку в АПЛ інвестувати в нових футболістів зважився тільки кризовий «Арсенал», який вгатив 165,6 мільйонів євро у новобранців, але поки на виході, дивлячись на результати, отримав ще більшу катастрофу, ніж та, що була.
«Ліверпуль» же був підкреслено спокійним та в певній мірі, здавалося б, навіть байдужим до трансферів. Влітку команда Юргена Клоппа вдалася до мінімальних змін. У «Лейпцига» за 40 мільйонів євро був придбаний 22-річний француз малійського походження Ібраїма Конате, який виступає на позиції центрального захисника. Очевидно, навчений гірким досвідом Клопп, так само як і керівництво клубу, вважали за краще підсилити позицію, яка в минулому сезоні виявилася досить вразливою через травми ключових виконавців і, перш за все, Вірджіла ван Дейка.
У той же час, із числа важливих в останні роки для команди гравців покинули «Ліверпуль» тільки 30-річний нідерландський опорний півзахисник Джорджиньо Вейналдум, котрий відбув на правах вільного агента в «Парі Сен-Жермен», а також 29-річний швейцарський хавбек Джердан Шакірі, який був проданий в «Ліон» за 6 мільйонів євро. Також за гроші в інші клуби були відпущені Харрі Вілсон (14 мільйонів євро за нього заплатив «Фулхем»), Тайво Авоньї (6,5 мільйонів євро; «Уніон Берлін») та Марко Груїч (1 мільйон євро за річну оренду із зобов'язанням викупу в 9 мільйонів євро від «Порту»). Останнє принесло бюджету «червоних» дохід у 27,5 мільйонів євро, у зв'язку з чим трансферний баланс клубу виявився негативним на 12,5 мільйонів, що є вкрай незначною сумою для нинішніх економічних реалій, в яких перебуває «Ліверпуль».
Якщо говорити прямо, то «Ліверпуль» влітку підписав вкрай необхідного по позиції футболіста, а відпустив за досить непогані гроші тих, хто був не особливо-то й потрібен. Так, Вейналдум напевно б ще згодився, але він сам побажав змінити обстановку, а тому тут обставини були сильнішими за волю «червоних».
Важливо відзначати, що минулого літа «Ліверпуль» також дуже активно попрацював над питанням продовження контрактів із більшістю лідерів команди. Так нові трудові договори отримали Трент Александер-Арнольд, Вірджіл ван Дейк та Джордан Хендерсон, які оформили співпрацю із «червоними» до літа 2025 року, Ендрю Робертсон та Фабіньо, котрі погодилися залишатися на «Енфілді» як мінімум до літа 2026 року, а також воротар Аліссон Беккер, договір якого нині закінчується аж влітку 2027 року.
Говорячи простіше, «Ліверпуль» влітку 2021 року працював не над кардинальною зміною кадрів у команді, а над стабілізацією складу на наступні 4-5 років. І, здається, Юрген Клопп залишився вельми задоволеним тим, чого вдалося досягти. Принаймні, після пролонгації контракту з ван Дейком німецький фахівець заявив наступне: «Це схоже на те, як нібито ми щойно купили велику зірку».
Стабільність та відсутність змін заради самих змін - це і є головна стратегія Клоппа та «Ліверпуля». Звичайно, клуб цілком може продати Вірджіла ван Дейка чи будь-яку іншу зірку команди, наприклад, наступного літа, якщо отримає неймовірно вигідну з економічної точки зору пропозицію. На одній з нещодавніх прес-конференцій Юрген Клопп чітко дав зрозуміти, що «червоні» з моменту його приходу на посаду менеджера дотримуються стратегії, за якої витрачають на ринку стільки, скільки заробляють. У цьому головна відмінність між нинішнім «Ліверпулем» і, наприклад, «Манчестер Сіті», «Челсі» та «Манчестер Юнайтед».
При цьому, трансфер Ібраїма Конате, котрий все-таки відбувся цього літа за 40 мільйонів євро, Клопп, бажаючи уникнути порожніх домислів зі сторони, пояснив досить логічно: «Це особливий випадок, оскільки клуб не може собі дозволити бути авантюрним у професійних питаннях». І це чітка реакція на вже згадувану ситуацію з проблемами в центрі оборони, які спіткали «червоних» в минулому сезоні, і не реагувати на які ані Клопп, ані сам клуб просто не могли.
Для сучасного «Ліверпуля» та Юргена Клоппа дуже важливо не втрачати голову на ринку, як це зробила «Барселона». Однак гроші - лише один з факторів настільки стриманої цього літа трансферної політики «червоних». Другий говорить про те, що Клопп дуже обережний при оцінці нових футболістів і пред'являє дуже високі вимоги до них, з огляду на власну філософію гри. Проблема не в тому, наскільки високий індивідуальний рівень технічної підготовки потенційного новобранця, а в тому, що цей гравець повинен відповідати поглядам Клоппа, сприяючи розвитку командної гри в цілому.
Останній фактор неймовірно важливий для Клоппа, через що підшукати новачка для «Ліверпуля» далеко не так просто. Тому цього літа клуб першочергову увагу приділив продовженню контрактів з лідерами, щоб стабілізувати склад команди, ретельно вибудуваної Клоппом, на кілька найближчих років вперед. З іншого боку, скаутські служби «Ліверпуля» працюють, і «на олівці» у клуба завжди є ті, ким можна замінити лідерів, що пішли або вибули. Важливо лише дочекатися максимально правильного моменту, але якщо такий не настає досить довго, то «червоні» вміють вчасно переключитися на альтернативні кандидатури. Того ж ван Дейка «Ліверпуль» чекав півтора року, перш ніж Клопп вирішив, що такого футболіста все-таки потрібно підписувати за будь-яку ціну, після чого й почалася активна фаза переговорів.
Саме тому нинішнє затишшя «Ліверпуля» на трансферному ринку потрібно сприймати спокійно - клуб та Клопп просто виявляються вірними обраній стратегії, а новачків не виявилося багато з двох причин. Перша - це, якщо тренер і керівництво просто вирішили, що нікого купувати не потрібно, оскільки склад у «червоних» дійсно дуже сильний. Друга - на ринку не знайшлося відповідних варіантів за прийнятну суму, через що переговори було прийнято рішення відкласти до правильних часів. Зрештою, крім Клоппа в «Ліверпулі» на посаді спортивного директора працює Майкл Едвардс, котрий відмінно оцінює й аналізує футболістів, адже в минулому мав багатий досвід на цьому терені. Інше питання - чи прийде успіх до «Ліверпуля» за підсумками поточного сезону? Але відповідь на нього, мабуть, прямо не залежить від інвестицій у склад влітку 2021 року, хоча довести зворотне цілком під силу тим-таки «Челсі» або «Манчестер Юнайтед»...
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Колишні гравці «Динамо» поставили 200 доларів на гру національної команди
Поєдинок відбудеться 22 жовтня о 21:30 за Києвом
У Челси на левом фоанге Алонсо, Чилвел в запасе еще и Емерсон где то.. у Ливерпуля какой то не понятный Цимикас на замене у Робертсона, вот и вся разница.