Новий об’єкт для цькування, або Чому Оксана Баюл права

Блогер Sport.ua — про неоднозначне рішення першої в історії української олімпійської чемпіонки

Новий об’єкт для цькування, або Чому Оксана Баюл права
© Getty Images/Global Images Ukraine. Оксана Баюл

Не встигла наша чарівна інтернет-спільнота в компанії з численними поверховими медіа забути тему світлини з Ярославою Магучіх, як перед нею постала нова постать для цькування. Перша в незалежній українській історії олімпійська чемпіонка, фігуристка Оксана Баюл, яка з 90-х років минулого сторіччя живе у США, публічно відмовилася від українського громадянства. Хвилі ура-патріотичного гніву стверджують, мовляв, Оксана ніколи й не була українкою, а відповідно жалкувати за втратою не варто. Власне, сама спортсменка не стала сперечатися. «Народилася росіянкою, виграла золото за Україну, а помру американкою», - написала вона.

Найзатятіші колеги в пориві жадоби розправи взялися аналізувати соцмережі Баюл, стверджують, що знаходили там хвалебні оди Путіну і навіть договорилися до того, що Оксана глузувала з журналістів, які хотіли з нею поспілкуватися. Скрін-шоти з перепискою такого змісту Оксана справді викладала. Цікаво, що сміялася Баюл якраз із російських журналістів, що підкреслила у коментарі: «З якою повагою до мене звертається російська преса. Поза очі — одне, у вічі — інше».

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Oksana Baiul (@oksanabaiul)

Зрештою, суті справи це не змінює. Баюл не приховує, що її образила неувага президента Зеленського щодо її персони напередодні відзначення легенд перших 30-ти років незалежності. Як людина, котра пам’ятає перипетії Олімпіади-1994 в Ліллегаммері у найменших деталях, мушу з Оксаною погодитися. Драматичною перемогою в змаганнях фігуристок-одиночниць 16-річна Баюл зробила на той час для іміджу України і її впізнаваності у світі в десятки разів більше, ніж ті, хто мав би в той час здійснювати відповідні кроки на дипломатичній ниві. І то навіть не вина дипломатів. Просто Оксана гучно заявила про себе в потрібний час і в потрібному місці.

Так, будучи чинною чемпіонкою світу, Баюл підходила до Олімпіади однією з фавориток. Однак конкуренток у юної українки було достатньо. Тим паче, що західні ЗМІ скинули Оксану з рахунків, зосередившись найперше на скандалі між двома американками, на протистоянні «добра зі злом». Незадовго до старту Ігор бойфренда Тоні Гардінґ звинуватили в побитті конкурентки — Ненсі Керріґан. До участі в Олімпіаді Тоню допустили лише якимось дивом, Ненсі ж начебто дивом до старту Ігор від наслідків побиття відновилася. Світ завмер в очікуванні цього протистояння вже на льоду.

Врешті, Гардінґ провалилася ще під час виконання короткої програми. Вершиною «тріумфу добра» мала б стати золота нагорода Керріґан, яка після першої половини змагань лідирувала. Шанси Баюл, яка йшла другою, суттєво понизилися після інциденту на розминці за добу до фінальних виступів. Оксана отримала пошкодження після зіткнення з німкенею Танею Шевченко. Говорили, що через травму Баюл може взагалі не вийти на лід. Проте Оксана, яка виконувала поміж фавориток довільну програму першою, виступила настільки ідеально, що шансів суперницям не залишила.

Коли змагання завершилися і Баюл офіційно визнали олімпійською чемпіонкою, у Києві було за 12-ту ночі. Проте українці не могли заснути, оскільки в Ліллегаммері тривали уже неспортивні баталії. Перед нагородженням організатори виявили, що запису з українським славнем у них немає. Сергій Лифар, нині, на жаль, покійний коментатор, навіть сказав під час прямого ефіру, що не виключено, «Ще не вмерла...» замінять на якусь нейтральну мелодію. Через що я, 12-річний хлопчик, сильно засмутився.

Але в підсумку майже годинне очікування виправдалося.

«Наперед запису гімну ми організаторам не давали, - розповідав мені через роки тодішній президент Національного олімпійського комітету України Валерій Борзов. - Тож коли спустився в технічну зону льодового палацу, щоб привітати Баюл і її тренерку Галину Змієвську з перемогою, наткнувся на височенного блондина. Він запитував, чи є хтось із України. Коли я представився, чоловік запропонував: «Оскільки в нас немає запису гімну України, чи не буде проблемою, якщо на честь Баюл пролунає гімн… Росії?». «Для вас це дрібничка? – запитав. – Але через цю «дрібничку» я повернуся додому безробітним». Врешті, завершилося все тим, що Галина Змієвська домовилася з поліцейськими, сіла з ними в машину, поїхала в олімпійське селище, взяла касету з записом гімну і привезла її в зал».

Оксанині сльози під наш національний славень, на тлі національного стяга країни, яка отримала незалежність за два з половиною роки до того, вразили тоді до глибини душі багатьох українців. Немає сумнівів, що чимало людей саме тієї миті вперше ідентифікували себе як українців. І зрозуміли, що бути українцями почесно.

А що було далі? Далі Баюл виїхала в США і стала там професіоналкою. Її життя з того часу висвітлювалося не в спортивному, а в світському контексті. Як правило — негативному. Нечасті приїзди Оксани в Україну відбілюванню її світлого образу не сприяли. Власне, Баюл було на це начхати. Журналісти, які в різний час розмовляли з легендарною фігуристкою, відзначали брутальний, далеко нежіночий стиль спілкування, в якому було місце й для відверто грубих, а іноді образливих висловлювань. При цьому на політичні теми в ті часи, років 10-15 тому, зі спортовцями, як правило, ще не розмовляли.

Самій Баюл усі ці роки було байдуже, як її сприймають. Вона ніколи не намагалася здаватися кращою, ніж є насправді. Таким її виховало життя. Дівчинка, яка в рідному Дніпрі росла без батька, котрий покинув її трирічною, ще через десять років залишилася круглою сиротою після того, як мама померла від раку. Незадовго 13-річна дитина втратила ще й бабусю. Оксана не доїдала і, по суті, не мала даху над головою. У ті роки вона нерідко ночувала в роздягальнях ковзанок чи спортзалів. І ті сльози на олімпійському п’єдесталі були далеко не лише емоціями щастя переможниці, а й розумінням, що за цією медаллю стоїть.

Баюл загартувало і зробило такою, якою ми її зараз знаємо, життя. І в цьому вона не унікальна навіть серед фігуристок свого покоління. Перегляньте, якщо буде змога, фільм «Я, Тоня», присвячений тій самій Тоні Гардінґ. Це щоб збагнути, як вплинули тривалі заняття фігурним катанням на дівчинку в американських реаліях. Інша річ, що у США можливостей реалізувати себе і вибратися із навіть найбезнадійніших ситуацій значно більше. І хто як не Баюл відчула ці принади на собі.

Тим часом, поки Оксана шукала своє місце під сонцем, Батьківщина про неї просто забула. Будемо говорити прямо: медаллю пишалася, а проблеми позбулася. При цьому сказати, що Баюл не робила спроб повернутися, не можна. Вона приїздила в різні українські міста як учасниця льодових шоу. І бачила, що тут нічого не змінюється. Що, приміром, зимовим спортом уже понад два десятиріччя керує Даніль Амірханов, а однією з ключових постатей у фігурному катанні є його дружина-тренерка Марина Амірханова. Альона Савченко, Ілля Биченко, Тетяна Волосожар, чимало інших фігуристів, які здобули славу під стягами інших країн, давали не одне резонансне інтерв’ю, в якому звинувачували цих осіб у зловживанні службовим становищі, створенні умов для нечесної конкуренції і у відвертій корупції. Проте роки минають, змінюється влада в країні і спорті, а ці постаті залишаються незмінними. Як і продовжується вільне падіння українського фігурного катання.

Нижче — ще одне повідомлення з Instagram Оксани Баюл. Присвячене воно одіозному екс-главі Дніпропетровської облдержадміністрації Олександрові Вілкулу. Баюл засудила цю постать за спробу попіаритися на темі занепаду українського спорту і її імені особисто.

«Вельмишановний Вілкул, ви мене згадуєте, - написала Оксана. - Давайте згадаємо, коли в Дніпропетровську ви були губернатором і ковзанку «Лавину» відкривали. Я на той момент перебувала в Дніпрі. Ви не сприяли розвитку спорту України, оскільки на відкриття я не була запрошена, а Ілля Авербух і Навка з Костомаровим відкривали нову ковзанку за хороший гонорар і проїзд з проживанням ви їм також оплатили в Дніпропетровську. Так що я не забула. Не згадуйте про мене, ви до цього жодного стосунку не маєте. Я почесний громадянин Дніпропетровська була і є. А якщо ви зі мною сфотографувалися на дні міста, то вважайте це за велику честь від мене для вас».

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Oksana Baiul (@oksanabaiul)

 

Іншими словами, визнаючи неоднозначність постаті Оксани Баюл, кожен з нас, а надто керівництво держави мало б найперше згадати і подякувати фігуристці за ту роль, яку вона відіграла як популяризатор України на зорі нашої незалежності. Сама, можливо, того не усвідомлюючи, ця школярка виступила однією з головних піарниць молодої країни. А що потім вона обрала той шлях, який багатьом з нас не до вподоби — питання інше. Починати треба бодай з того, що держава Україна зробила для громадянки Баюл за ті 16 років, які вона тут прожила, значно менше, ніж сама громадянка Баюл для держави Україна. Подобається нам це чи ні, але це треба визнати. І перестати полювати на відьом бодай у цьому випадку.

Іван ВЕРБИЦЬКИЙ

Юрій Штембєрг, Sport.ua

(84 голоса)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Новини партнерiв
Коментарі
Спочатку:
  Юрий Гапоненко
  Юрий Гапоненко, 26.08.2021 09:22
  +17
  cucumber, 25.08.2021 16:20
  вроде ранее писали, что она страдала алкогольной зависимостью
  Да, было у нее такое. Олимпийская чемпионка, проф выступления в США, другой мир по сравнению с Украиной, другие деньги, сирота.... Поэтому не удивительно что у нее сорвало крышу на алкоголь, да и на наркоту на сколько я помню. Но она успешно прошла курс реабилитации.
  ИМХО после золота на олимпиаде сирота в 16 лет должна была получить хоть какую-то поддержку от государства.
  Поэтому она все правильно сделала что уехала.
  А паспорт Украины.... Она 25 лет живет в США. И выполнила закон Украины о невозможности двойного гражданства. А Коломойский на свое тройное гражданство поржал на нас всех в камеру. Да и остальные наши деятели тоже.
  Sashamar
  Sashamar, 26.08.2021 10:03
  +15
  Дивно, що автор пропоную подивитися фільм про Тоню і не пропонує подивитися інший фільм "Історія Оксани Баюл" (чи "Доля Оксани Баюл", точно не пам'ятаю), який зроблено знов-таки в Штатах.
  А в цілому... Ну змінила і змінила. Якщо щось зміниться в місцевій фігурній мафії, і Оксану запросять допомогти, вона залюбки приїде. З будь-яким паспортом.
  nick07
  online
  nick07, 03.09.2021 14:14
  +7
  все вірно. Вона свою медаль і славу заслужила, а "патріоти"-хейтери - та хто про них згадає за півроку?
  а змінювати громадянство чи ні то її особиста справа, тим більше, враховуючи, що держава в її житті взагалі не приймала участі
  c_a_p2
  c_a_p2, 28.08.2021 16:17
  +6
  Коли блазень із 95го штетлу керує державою а Кива отримує науковий ступінь... Нехай щастить Оксано!!!
  Володимир Семигайло
  Володимир Семигайло, 24.08.2021 16:34
  +6
  Авторе,а чому ні слова про позов цієї пані до України про відшкодування надуманих 50 мільйонів доларів.Суд і апеляцію ця недогромадянка звісно програла. І після цього розраховувати на благоприємне відношення могла лише обмежена людина.
  Primovocatus
  Primovocatus, 06.09.2021 17:48
  +5
  Какая травля и от кого? Это предлагается тут устроить бенефис троллей?)
  Человек конкретно всё пояснил, если нет в Украине закона про ДВА паспорта, то она вынуждена выбрать паспорт той страны, где прожила уже много лет.
  И это при том, что у нас в стране всё таки есть те, у кого и 2, и 3 паспорта. Потому что они "титульные". Больше тут и добавить нечего.
  RIF
  RIF, 01.09.2021 22:24 (змінений)
  +5
  Та всё верно, для наших диванных "патриотов" важно на каком языке говорит спортсмен, и носит ли он в быту вышиванку, чем его спортивные достижения....
  odiniznashih
  odiniznashih, 10.09.2021 18:44
  +1
  RoNIkyo, 28.08.2021 16:26
  Ви б почитали той закон. Там вказано, що Україна (до речі, як і США, і багато інших країн) НЕ визнає подвійного громадянства. Не забороняє, а НЕ визнає. Тобто на території України ви вважаєтесь громадянином лише України.
  І якщо вас будуть судити, то судити вас буде Суд України.
  А якби визнавала, то судити вас би не можна було б. Бо осуджувати громадян інших країн український суд може лише у випадку, коли йому це дозволяє консульство тієї країни. Отут і отримуємо юриичну колізію.
  Второй паспорт - это не двойное гражданство, а второе(третье) или мультигражданство.
  Почему то его путают с двойным гражданством, которое заключается между государствами. Например у России двойное гражданство с Таджикистаном.
  shaban1956
  shaban1956, 10.09.2021 09:57
  +1
  Оксана,хай тобі щастить!Але про Україну не забувай.
  Burevestnik
  Burevestnik, 06.09.2021 17:41
  +1
  nick07, 03.09.2021 14:16
  враховуючи що на той час весь спорт був дежравним то могла держава запропонувати роботу
  дівчині було 16 років, яка робота?
  RoNIkyo
  RoNIkyo, 28.08.2021 16:26
  +1
  Юрий Гапоненко, 26.08.2021 09:22
  Да, было у нее такое. Олимпийская чемпионка, проф выступления в США, другой мир по сравнению с Украиной, другие деньги, сирота.... Поэтому не удивительно что у нее сорвало крышу на алкоголь, да и на наркоту на сколько я помню. Но она успешно прошла курс реабилитации.
  ИМХО после золота на олимпиаде сирота в 16 лет должна была получить хоть какую-то поддержку от государства.
  Поэтому она все правильно сделала что уехала.
  А паспорт Украины.... Она 25 лет живет в США. И выполнила закон Украины о невозможности двойного гражданства. А Коломойский на свое тройное гражданство поржал на нас всех в камеру. Да и остальные наши деятели тоже.
  Ви б почитали той закон. Там вказано, що Україна (до речі, як і США, і багато інших країн) НЕ визнає подвійного громадянства. Не забороняє, а НЕ визнає. Тобто на території України ви вважаєтесь громадянином лише України.
  І якщо вас будуть судити, то судити вас буде Суд України.
  А якби визнавала, то судити вас би не можна було б. Бо осуджувати громадян інших країн український суд може лише у випадку, коли йому це дозволяє консульство тієї країни. Отут і отримуємо юриичну колізію.
  nick07
  online
  nick07, 03.09.2021 14:16
  0
  KIEv, 25.08.2021 07:38
  А что должно было государство Украина сделать для своей гражданки Баюл, учитывая что она в 16 лет переехала в США? И еще вопрос, сколько денег потратили родители упоминаемых американок на тренировки своих дочерей фигурному катанию до их 16-летия и сколько денег в Украине на это потратила семья Баюл. Любопытно было бы сравнить суммы до того как упрекать Украину в том, что она ничего не сделала для фигуристки.
  враховуючи що на той час весь спорт був дежравним то могла держава запропонувати роботу
  cucumber
  cucumber, 25.08.2021 16:20
  0
  вроде ранее писали, что она страдала алкогольной зависимостью
  andreypoltava234
  andreypoltava234, 25.08.2021 16:25
  -1
  автор, напишіть статтю таку: ""чому іван вєрбіцкій - московський посіпака?"
  KIEv
  KIEv, 25.08.2021 07:38
  -2
  А что должно было государство Украина сделать для своей гражданки Баюл, учитывая что она в 16 лет переехала в США? И еще вопрос, сколько денег потратили родители упоминаемых американок на тренировки своих дочерей фигурному катанию до их 16-летия и сколько денег в Украине на это потратила семья Баюл. Любопытно было бы сравнить суммы до того как упрекать Украину в том, что она ничего не сделала для фигуристки.
Ви не авторизовані.
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Якщо ви не маєте облікового запису, ви повинні зареєструватися.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності