Літня Ліга чемпіонів: на Шахтар та Динамо тут не чекають
Sport.ua - про нову затію УЄФА, яка може повністю переформатувати європейський футбол
Те, про що так довго говорили представники елітних футбольних клубів - про створення Суперліги - може стати реальністю вже в 2021 році. На підставі Міжнародного Кубка чемпіонів розробляється проект під кодовою назвою «Літня Ліга чемпіонів», в якому братимуть участь лише елітні клуби світу (читай: з першої топ-п'ятірки плюс з Португалії і, можливо, Нідерландів). Правда, вся ця футбольна піраміда буде вибудовуватися під егідою УЄФА. Саме Європейський футбольний Союз разом з американською компанією Relevent Sport виступили з ініціативою подібного турніру, про що було гучно оголошено пару днів назад. Що це за ініціатива, кому вона вигідна, якою може бути її структура і чи будуть в новому утворенні грати українські клуби - давайте розбиратися.
Отже, давайте для початку спробуємо відокремити зерна від полови. А саме: навіщо цей турнір УЄФА і хто ховається за вивіскою Relevent Sport?
Компанія Relevent Sport - це дітище власника клубу Національної Футбольної Ліги «Маямі Долфінс» Стівена Росса і його ділових партнерів. Американський мільярдер небайдужий не лише до американського, а й до європейського футболу. Більш того, він вже давно виношував плани про створення футбольної Суперліги, яка б функціонувала за принципом НФЛ, НБА або НХЛ. Тобто, по суті, була б таким собі закритим елітним клубом. Ясна річ, що вплив УЄФА або ФІФА на цю організацію був би чисто символічним (ну, хіба що, призначення суддів).
Росс багато спілкувався з приводу своєї ідеї з європейськими топ-клубами. І начебто знайшов точки дотику, але європейські футбольні товстосуми все-таки поки що не наважуються порвати з УЄФА. Але, разом з тим, Relevent Sport запропонувала європейським топ-клубам проводити міжсезонну підготовку на території США в рамках виставкового турніру - Міжнародного Кубка чемпіонів. Таким чином вбиваються відразу кілька зайців: футбольним «бонзам» не потрібно шукати гідних суперників для спарингів, до того ж за ці контрольні матчі їм же і доплачують. Яка вигода у Росса і компанії? Та пряма: ці спаринги збирають багатотисячну аудиторію на трибунах і біля телевізорів, а це живі (і дуже хороші) гроші.
Коли стартував Міжнародний Кубок чемпіонів? У 2013-му, на території США. У першому турнірі брали участь вісім команд, в останніх - вже близько двадцяти. Найбільше титулів МКЧ - у мадридського «Реала». Спочатку ігри проходили тільки в Америці, але далі вони проводилися і в Азії.
Американці ходять на європейський сокер? Та ще й як! Наприклад, матч «МанЮнайтед» проти «Реала», який відбувся в 2014-му, зібрав на трибунах понад 109 (!) тисяч глядачів, а поєдинок «МЮ» з «Ліверпулем» - більше 101 тисячі.
Чому УЄФА вирішила перехопити ініціативу? Так тут все зрозуміло. Відомство Чеферіна не хоче залишитися біля розбитого корита, тому і вирішило зіграти на випередження. Це щось типу «якщо не можеш запобігти пиятиці, то очоль її». Тобто, УЄФА дасть можливість еліт-клубам пограти і в Суперлігу, і добре заробити. Але, разом з тим, заробить і Союз.
Чи немає тут протиріччя між УЄФА та ФІФА, адже Міжнародна футбольна федерація теж планує з 2021 року заснувати свою «міні» Суперлігу? Є, і воно очевидне. ФІФА планувала видозмінити клубний чемпіонат світу, який повинен проходити приблизно в ті ж терміни, що і Літня Ліга чемпіонів. Тобто, на цьому клубному Мундіалі передбачалася участь відразу декількох еліт-колективів з Європи. Але Чеферін і в цьому випадку отримує право «першої ночі». Інфантіно подібна спритність свого колеги не подобається, і він про це прямо говорить, але поки що компроміс між двома головними футбольними організаціями не знайдений.
Якою буде структура, представництво і статут Літньої Ліги чемпіонів? Першочергово організатори хочуть надати змаганням офіційний статус. ЛЛЧ повинен отримати серйозний призовий фонд (який можна порівняти з гонораром в нині існуючій Лізі чемпіонів). Натомість організатори висувають свою головну вимогу: грати основним складом. Передбачається, що буде вісім груп по три команди. Після матчів в групах буде стадія плей-оф. Право брати участь в цьому заході отримають провідні клуби з топ-п'ятірки, а також команди з Португалії («Бенфіка», «Порту») і Нідерландів («Аякс», ПСВ).
Чи можуть претендувати на потрапляння в цей «клуб за інтересами» українські команди? На жаль, поки що ні. У ньому братимуть участь поки що лише «вершки» європейського «соккеру». Хоча в найближчому майбутньому хочуть долучити і кращі команди Південної Америки.
Як відреагували на цю ініціативу сильні футбольного світу? На цей рахунок є суперечлива інформація. За одними відомостями, провідні англійські клуби, до яких звернулися організатори ЛЛЧ за коментарями, тепло і натхненно сприйняли ідею. Але, з іншого боку, босів британських клубів турбує той факт, що європейський футбольний календар буде перенасичений: національні першості, єврокубки, Євро, Мундіаль, Ліга Націй, а тепер ще й Літня Ліга чемпіонів.
Напевно доведеться від чогось відмовитися. Але навряд чи від нового турніру, який обіцяє нечуваний прибуток. Нехай і буде проводитися під час відпусток. Адже, дивись, згодом ЛЛЧ зможе замінити ЛЧ, адже «їхнім» «реалам» і «баваріям» до кольок набридло ділити одне поле з «нашими» «шахтарями» та «динамо»...
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Оглядач Sport.ua Лев Кравців – про те, чого очікувати від Усика і Ф’юрі у другому поєдинку
Мегафайт пройде ввечері 21 грудня у саудівському Ер-Ріяді
Впрочем дк оказалось и к ЛЕ не готово
Слишком большая пропасть,между большими и богатыми клубами из топ чемпионатов,которые могут себе позволить,любых игроков,любых тренеров и между просто хорошими и даже очень хорошими клубами не из топ.
Романтики уже давным давно нет,всем правят деньги.Что становиться с каждым годом все явней,если даже просто в 1/8 выйти и неговоря что бы пройти дальше,для клубов не из топ.
Иногда,Португалия может выстрелить,там два великих клуба,которых обязательно возьмут в долю,ну может еще и Аякс подтянут.
Для остальных,подбирать крошки,в виде разных лиг,типа Европы и т.д.
Это огромный финансовый рынок,который буксует из за слабых и бедных клубов.
Будет аналог НБА и НХЛ.
Но мне не нравится излишняя комерциализация, "американизация", я бы сказал, футбола. Мне не нравится, то как всё организовано в хокее и баскетболе, и не хочется, чтоб так же было в футболе. Может лучше "назад, в 80-е"