Кришталеві проблеми Шахтаря
Sport.ua - про низку травм «гірників», яка останнім часом набуває тенденційного характеру
Новина про чергове пошкодження півзахисника «Шахтаря» Максима Малишева змусила більшість шанувальників «гірників» лише зітхнути з жалем. Поки клуб зберігає мовчання про характер травми і терміни відновлення, але, виходячи з написаної в Instagram фрази самого хавбека («Поборемося ще»), а також фото з щільно оберненою в гіпс його правою ногою, на думку логічно приходять доволі невтішні асоціації та прогнози.
Але саме по собі чергове пошкодження Малишева з точки зору загальнокомандної ситуації не здається чимось катастрофічним. Два останні сезони Максим, по суті, пропустив через пошкодження, а тому «Шахтар» навчився грати і перемагати без нього. Інша справа, що в останні роки серед футболістів «помаранчево-чорних» все частіше і частіше трапляються серйозні травми, які надовго залишають команду і тренерський штаб без додаткової можливості для кадрової ротації. І ця тенденція не може не викликати занепокоєння.
Початок історії можна пов'язувати з сезоном-2017/18. Тоді «Шахтар» грав більш менш стабільно і без серйозних кадрових проблем, проте кількох футболістів все ж втрачав надовго. Перш за все, мова про того ж Максима Малишева. Хавбек отримав пошкодження ще в липневому поєдинку за Суперкубок України проти «Динамо». Спочатку про травму клуб вважав за краще не поширюватися, але ближче до періоду заявки на Лігу чемпіонів стало ясно - Малишев «гірникам» допоможе не раніше ніж через 6-8 місяців. Можливо, медики «Шахтаря» просто розраховували на те, що їм вдасться обійтися консервативним лікуванням, але операція Максиму все ж виявилася потрібна.
Далі про долю Малишева всі, напевно, й так все пам'ятають. Він повернувся на поле в квітні 2018 року, зігравши проти «Маріуполя», а потім знову «пропав з радарів». Під час літньої підготовки команди до сезону-2018/19 стало відомо, що у Малишева чергові проблеми з коліном. Через них хавбек вилетів практично на весь чемпіонат, повернувшись в офіційних матчах лише на початку березня 2019-го. Були надії, що в сезон-2019/20 Максим зможе увійти без ушкоджень, які вже неабияк набридли і вимотати гравця, але знову трапилася ця сама травма...
Крім Малишева в сезоні-2017/18 «Шахтар» в найвідповідальніший момент втратив центрального захисника Сергія Кривцова. Той почав чемпіонат в якості ключового гравця команди, але на початку вересня отримав травму в грі з «Зорею». У бека діагностували перелом правого надколінника, а клуб повідомив, що Кривцов пропустить орієнтовно від 6 до 8 тижнів. Але відновлення затягнулося і Сергій повернувся на поле лише після зимової перерви - в лютому. Практично відразу ж на Кривцова навалилася ще одна неприємність - в матчі Ліги чемпіонів проти «Роми» захисник в єдиноборстві з Джеко пошкодив голеностоп і вилетів ще на два місяці. З'явившись на полі в кінці квітня, Кривцов встиг провести кілька заключних ігор сезону-2017/18, але в цілому той рік захисник навряд чи буде згадувати, як один з найбільш щасливих у своїй футбольній кар'єрі.
У лютому минулого року загострилися проблеми зі здоров'ям у Бернарда. Як виявилося, бразильцю певний час дошкуляли болі в плечі, а ситуацію посилило невдале падіння хавбека в грі проти «Чорноморця». В результаті консервативні методи допомогли «Шахтарю» зберегти Бернарда в складі на два матчі плей-офф Ліги чемпіонів проти «Роми», але потім бразильцеві все ж потрібна була операція. Через неї Бернард пропустив залишок сезону і більше в помаранчево-чорній футболці в офіційних матчах не з'являвся - влітку завершився контракт з «гірниками» і бразилець поїхав вільним агентом до «Евертону».
Уже в кінці сезону-2017/18 травму отримав і Іван Ордець. Потім на літніх зборах у захисника стався надрив сухожилля, через який він випав, як спочатку очікувалося, на пару місяців, але після повернення в загальну групу у Івана трапився рецидив. Спочатку він опинився на медичному ліжку до кінця року, а потім - і до кінця чемпіонату. На поле Ордець зміг вийти лише в кінці травня 2019-го в іграх, які вже не мали для «гірників» турнірного значення. Саме в цей період вирішувалося питання про пролонгацію співпраці з захисником, адже його контракт з «Шахтарем» закінчувався в червні. За неофіційною інформацією, Ордець і донецький клуб дещо розійшлися по фінансовим аспектам - «гірники» були готові трохи підняти зарплату футболісту, але той зрештою спокусився на пропозицію від московського «Динамо» і відбув в чемпіонат сусідньої країни.
Але сезон-2018/19 видався для «Шахтаря» ще більш катастрофічним з точки зору серйозних травм футболістів. Ще перед його початком стало відомо про проблеми з хрестоподібними зв'язками у В'ячеслава Танковського. Нехай хавбек і не входив до когорти основних виконавців, але в клубі все одно бачили в ньому певну перспективу. В результаті Танковський пропустив всю першу частину сезону, а на другу був відправлений виходити на пік форми в «Арсенал-Київ». Нині В'ячеслава повернули до тренувань у складі «Шахтаря», але разом з усіма на перший збір до Німеччини не взяли. Очевидно, травма Малишева змусила тренерський штаб «гірників» підшукати заміну для того, хто вибув.
Цілий ряд проблем по ходу минулого сезону був і у Дентіньо. Спочатку бразилець пропустив близько двох місяців з початку серпня до середини вересня, потім повернувся, але через проблеми зі здоров'ям знову вилетів на місяць. Зрештою через м'язові проблеми Дентіньо вилетів і в грудні, а після цього пропустив близько двох тижнів ще й в лютому.
Травми стали на заваді для того, щоб як слід закріпитися і проявити себе в дебютному сезоні в команді, і бразильському вінгеру Фернандо. В кінці жовтня легіонер отримав травму щиколотки в грі проти «Олімпіка», через що потрапив на лікарняне ліжко. До кінця року на полі Фернандо більше не з'являвся, а потім не зміг повернути собі місце в основному складі та довіру тренера, виходячи на заміну до тієї пори, поки «Шахтар» не гарантував собі дострокове чемпіонство і зміг дозволити широку ротацію.
А ось проблеми зі здоров'ям у Марлоса могли вплинути на «Шахтар» куди більш серйозно. В цілому бразилець з українським паспортом по ходу минулого сезону пропустив трохи більше двох місяців. Ключовому хавбеку «гірників» дошкуляли проблеми зі стегном, які практично встигли набути статусу хронічних. В результаті Марлос зважився на операцію: «На жаль, мені довелося перенести операцію. Протягом восьми місяців я грав з сильним болем, мені довелося погодитися на операцію. Лише близькі люди знали про мій біль та смуток, який це викликало у мене. Я не міг допомагати своїм партнерам по команді на всі 100%, але обіцяю повернутися сильнішим, щоб допомогти «Шахтарю» досягти всіх поставлених цілей», - зазначав навесні Марлос.
На заваді стали травми закріпитися в складі «Шахтаря» і зимовому новобранцю команди Валерію Бондаренку. Вже на першому ж зборі він підвернув щиколотку, через що пропустив ключові 18 днів підготовки, а потім, не встигнувши повернутися в основну групу, знову зліг у лазарет. Офіційно клуб не поширювався про характер проблем зі здоров'ям у Бондаренка, але той пропустив через них ще 40 днів, повернувшись до ладу лише в середині квітня.
Ще один минулосезонний новачок «гірників» Майкон неприємно здивував усіх в кінці квітня, коли виклав у соцмережі фото з лікарняного ліжка. Тільки завдяки цьому стало відомо, що бразилець пошкодив хрестоподібні зв'язки, через що йому потрібна була операція. Клуб знову-таки навіть після цього деякий час зберігав мовчання, а потім підтвердив цю інформацію, а також чутки з бразильських ЗМІ про те, що Майкон пропустить від 7 до 9 місяців.
І це ще ми не акцентуємо увагу на травмах, які в минулому сезоні переслідували Андрія Тотовицького, Оларенважу Кайоде, Богдана Бутка... Кожен з них також пропустив по кілька місяців періоду офіційних матчів. Про страшний фол Харатіна на Тайсоні та подальшу кількоматчову відсутність бразильця ми також не згадуємо - надто вже резонансною була подія і навряд чи вспіла вивітритися з пам'яті більшості уболівальників.
Зараз, не знаючи та не розуміючи всі тонкощі і розклади, навряд чи можна робити висновки про причини таких, як бачимо, чи не системних проблем зі здоров'ям у багатьох гравців «Шахтаря». Можливо, в цьому частково винен попередній тренерський штаб, який намагався вичавлювати максимум з команди для досягнення цілей. На адресу Фонсеки і його помічників нерідко направляли критичні стріли саме за небажання ризикувати і вдаватися до більш широкої ротації, що дозволяло б знижувати навантаження на основних футболістів. Однак, швидше за все, причина, як і завжди, носить комплексний характер. Хотілося б, щоб вона була визначена і усунена «Шахтарем» при Луїші Каштру якомога швидше, адже вже незабаром «гірникам» належить стартувати в Лізі чемпіонів, а в цей період для тренерів дуже важливо мати у своєму розпорядженні широку обійму виконавців, яка б забезпечувала реалізацію та досягнення поставлених завдань.
Олексій СЛИВЧЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Найпопулярніший ютубер розкрив дату майбутнього релізу
За версією GOAL, найкращим гравцем поточного сезону є Мохамед Салах