Петр ДЫМИНСКИЙ: «Премьер-лига стала придатком ФФУ»
Почетный президент «Карпат» подвел итог года для своей команды
- 18 декабря 2012, 22:23
- |
- 18 декабря 2012, 22:45
- 3453
- 13
Уже традиційно, наприкінці року Почесний президент «Карпат» підбиває підсумки минулого сезону. Цього разу Петро Петрович розповів про проблеми та успіхи команди, ймовірний переїзд на «Арену Львів», варіант реорганізації суддівської системи та багато інших подій, які відбулися в житті львівського клубу.
- Що 2012 рік приніс «Карпатам»? Я вважаю, що він був практично провальним. Наслідком цього були не тільки невдачі, а й наші успіхи, коли ми грали в єврокубках. Ми зрозуміли, що «Карпати» не готові до стабільності як в кадровому питанні, так і в стилі гри. Ми не мали продовження тієї ейфорії, що була у нас протягом двох років, коли грали в Лізі Європи. Хто винен? Усі потрохи. Головне, що ми зробили потрібні висновки. Правда, лише кінець цього року показав, що ми на правильному шляху. Але для цього нам довелося змінити кадрову політику, а ще вказати гравцям на їхні помилки. Для цього також знадобився час. Гравцям особливо складно на фоні інших прикладів у нашому футболі, коли вони отримують інформацію про блага, що існують в інших клубах. Ті умови, які мають наші футболісти, наразі максимальні, зважаючи на те, що вони грають лише в чемпіонаті України. Якщо вони хочуть, аби їхні прибутки росли - треба виступати в Європі. Якщо вони хочуть мати блага, такі, як в «Шахтаря» чи «Динамо», - питань нема. Грайте в Лізі чемпіонів - і умови будуть такі ж, як у киян та донеччан. Час знадобився і на адаптацію декого з гравців. Я маю на увазі Лукаса. Мені здається, що Ніколаю Костову вдалося об'єднати всіх гравців в одну сім'ю. Мені подобається, що зараз команда виглядає, як єдиний кулак. Гравці переживають один за одного, борються. Останній наш матч, коли на полі не було Семіра Штіліча, показав, що його вдалося достойно замінити. А команда, у свою чергу, поповнила свій очковий багаж.
- У футболі існує таке поняття, як цикл. Чи не вважаєте ви, що спад був просто неминучий. Тієї команди, яку Олег Кононов потроху привів до Європи, вже не було, змінилися гравці. Цикл минув, настав час перебудовуватися...
- Ми не на такому рівні, щоб для нас циклічність відігравала настільки суттєву роль. Я не хочу применшувати заслуг Кононова, але і робити з нього бога не слід. Коли Олег Георгійович прийняв команду, вона була вже готова. Валерій Яремченко функціонально її підготував. Але потім ми почали втрачати фізичну форму. ПАОКу програли саме через це. Ще в Греції я сказав, що ми не пройдемо цю команду. «Карпати» були не готові. Це довів і «Чорноморець», і інші клуби, з якими ми тоді грали. Був час, коли можна було не допустити цих помилок. Тренерський склад мав би спрогнозувати, що таке може трапитися, якби пам'ятав, що тренер повинен бути професійним та справедливим. Я, наприклад, зі всіма гравцями в однакових стосунках. А коли виникають якісь незрозумілі стосунки, дружба, то треба розуміти, що рано чи пізно вона закінчиться.
- Ви вважаєте, що Кононов не був рівновіддалений від усіх гравців?
- Я не прокурор. Я говорю про те, що бачив. Дехто закидає мені, що я, мовляв, лізу, заважаю, втручаюся... А хто має втручатися? Я утримую команду 10 років і коли бачу, що відбувається щось не так, то що я маю робити? Ну, уявіть собі магазин. Продавці, на думку власника, працюють неправильно, бізнес збитковий, то що, не треба втручатися? Я теж на футболі розуміюся...
- 12 останніх років я прожив далеко від Львова. Чимало почув про те, що говорять в футбольному середовищі. Як вам жити, працювати і фінансувати команду, коли в усіх її невдачах звинувачують вас. Виграли - слава і почесті тренерам та гравцям. Програли - винен президент. Суто по-людськи, вам не боляче, не хотілося плюнути на це все?
- Я вже звик до того, що в нашій країні не люблять багатих людей. Я не супербагатий, але пишаюся тим, що мене нема в переліку найбідніших. Як я до цього ставлюся? Якщо скажу, що не беру цього до уваги, мені, мабуть, ніхто не повірить. Що мені робити? Йти, доказувати комусь, що я не заробляю на цьому інвестиційно-патріотичному проекті? Якщо робити це з екрана телевізора, то мені просто не вистачить ефірного часу. Хоча я вірю, що люди, які на футболі розуміються, рано чи пізно зрозуміють цю просту істину. Можна, звичайно, пояснити свою позицію в футболі, але як доказати простій людині, що 30 гривень за квиток у сучасному футболі - це ніщо? Хоча я цілком розумію цю людину, якщо у неї зарплата тисяча гривень. З іншого боку, знаєте, мене зло бере, коли до Львова приїжджає «95-ий квартал», найдешевший квиток на виступ якого коштує 400 гривень. Повні зали... На жаль, наш уболівальник не готовий до такої розмови. Тому я не можу сказати, що морально задоволений тим, що про мене говорять, але стараюся не брати все це близько до серця.
- Вам закидають, що «Карпати» не грають на «Арені Львів»...
- А що вона нам дала? Хоча, давайте спершу повернемося до того, що говорять люди. Кажуть про те, що не ходитимуть на новий стадіон, поки не зроблять нормального доїзду до нього? А на стадіон витратили 350 мільйонів євро! Хоч я пропонував Андрію Садовому проект реконструкції стадіону «Україна». Було б і дешевше, і ефективніше. Але вже нехай... Знаєте, наші гравці дещо забобонні. Вони звернулися до мене, сказали, що на новому стадіоні їм грати некомфортно, що вони хочуть повернутися на «Україну». І ми повернулися. У нас не було зобов'язань перед державою. Договір ми підписували на кожен матч окремо. А стадіон «Україна» рідний, тому я і погодився на переїзд, принаймні до того часу, поки влада не вирішить питання з доїздом вболівальників туди і назад. Те, що я бачив під час Євро, те, що я на собі відчув... сказав, що більше туди не поїду. Два матчі подивився, третій ні. Я не знаю, як можна було їхати і повертатися з цього стадіону, щоб не травмувати нервову систему. Я погоджуюся, що цей стадіон хороший, хоч і дорогуватий. Треба думати і про те, що він для нас дуже енергозатратний. Для його обслуговування треба заробити 2 мільйони доларів на рік. Якби ми жили в країні, де є ріст ВВП, зростання економіки, то ми змогли б внести ці гроші у вартість квитків. Але якщо ми будемо підвищувати ціни на квитки в тій ситуації, що є в країні зараз, мене не правильно зрозуміють.
- Я так розумію, що не варто особливо довіряти інформації про те, що «Карпати» переїжджають на «Арену Львів» з весни?
- Я зроблю все для того, щоб команда комфортно почувалася. Щодо переїзду - то я віддав свій пакет управління в руки вболівальників. Саме їм і доведеться вирішити - грати нам на «Україні» чи на «Арені Львів». Новий стадіон, безумовно, хороший, але в ньому є багато недопрацювань та недоліків. До того ж мене насторожує ймовірність вчергове довіритися владі. Після зелено-білої революції ми уклали угоду про те, що стадіон «Україна» з прилеглими територіями віддадуть в оренду «Карпатам» на 10 років за одну гривню на рік, якщо ми все приведемо до ладу. Я вклав гроші, ми все зробили, але нам цю землю так і не дали... Це був другий випадок обману. Вперше мене обдурили, коли тільки запросили очолити «Карпати». Була домовленість про створення акціонерного товариства закритого типу, «Карпатам» мали передати певні об'єкти нерухомості - два стадіони: «Україна» та «Юність», а також два готелі: «Незалежність» та «Львів». Прийшов Буняк і все забрав. Пообіцяли і не дали. Хочу навести приклад лондонського «Арсенала». Після переїзду на новий стадіон, старий «Хайбері» передали клубу в управління за один фунт стерлінгів, щоб клуб зміг розбудувати там якусь інфраструктуру і заробляти на цьому. Чи таке можливе у нас? Я за те, щоб «Карпати» грали на «Арені Львів». Однак наскільки мені відомо, наразі стадіон не здав усю документацію, тому відповідальність за всі ризики, за все, що там може трапиться, нестиме саме клуб, якщо ми, звісно, туди переїдемо.
- Усе ж підґрунтя для цієї інформації є?
- Я чутки не коментую. Мою позицію знає і Садовий, і Колесніков, і мій партнер - компанія «Крисал Холдінгс». Але управління клубом знаходиться в руках «Завжди вірних». Вони ухвалюють рішення.
- Взагалі, ваше рішення про передачу прав на управління клубу ГО «Завжди вірні» є історичним для українського футболу. Це перший такий випадок. Що вас наштовхнуло на цей крок? Якось ви сказали: «Раз мене всі критикують, нехай самі спробують покерувати»...
- Ні, моє рішення про передачу прав не було зумовлено якоюсь образою. Мене цікавить приклад «Барселони», якою керують її уболівальники. Я багато часу провів в розмовах з нашими фанами, зрозумів, що в них є хороші ідеї, але вони не можуть їх впровадити в життя, бо хтось заважає, хтось не довіряє. Тоді я й запропонував передати їм управлінські повноваження. Порекомендував їм зробити перспективний план розвитку клубу. Їхнім завданням мало бути забезпечення результату команди, при певному бюджеті, а також заповнені трибуни стадіону. Заперечень не було. Можливо, вони ще не зовсім розуміють, що таке управління, але поступово я їм роз'яснюю, даю поради, але не втручаюся в їхні функції. Так само не втручаюся в команду, як це було при Кононові.
- Чи є вже якісь плоди їхньої роботи?
- Минуло дуже мало часу, щоб підбивати певні підсумки. Мені б хотілося побачити, що вони організують на 50-річчя клубу. Нехай зроблять святкування таким, як вони його бачать. Не як я чи як менеджмент. Футбол для них створений. Я думаю, що вони вийдуть із цієї ситуації з честю. Довіра, підтримка і час у них є. Єдине, якщо вони будуть плутати управлінські і виконавчі повноваження, ну то будемо їх поправляти, скеровувати у правильне русло або шукати компроміс.
- Історично, у нас в країні складається ситуація, що успішними можуть бути лише клуби, які мають підтримку влади. «Динамо», «Шахтар», «Металіст», «Дніпро» - усі вони мають підтримку. «Карпати» ж не можуть навести лад в стосунках з владою. От парадокс: «Карпати» - клуб з традиціями, це бренд. То що ж відбувається? Ви не шукаєте компромісу чи влада не шукає? Чому така незацікавленість з боку нашої влади? Їй не потрібен футбол? Чому в Донецьку потрібен, а в нас - ні?
- Частково це питання слід ставити і самій владі. На жаль, проблема може бути і в мені. Однак в мене є стабільна позиція, яку я не збираюся змінювати. Можливо, комусь вона і не подобається. Я нікого нічого не просив і нікому нічого не винен. Можливо, саме в цьому і проблема. Але для влади у нас відкриті двері. На всі матчі їх просимо. Чесно кажучи, у мене завжди були з владою непрості стосунки. Колись перший секретар міському партії вважав, що я маю його зустрічати, коли він приїжджав до мене на підприємство. Але в мене був парторг - нехай він зустрічає, я так вважав. А це не подобалося партії. Через це мене недолюблювали. З іншого боку, є люди, які люблять футбол і ходять на всі матчі «Карпат». Це і прокурор області, і начальник МВС. Ми часто з ними спілкуємося на стадіоні.
- Зараз в федерації футболу нова влада, новий президент. Ви часто критикували Григорія Суркіса. А чи сприймаєте Анатолія Конькова як лідера українського футболу?
- Справді, я критикував Григорія Суркіса, але не можу сказати, що я його не поважав. Так, я не підтримував його позицію, але я поважаю людей з позицією, якою б вона не була. Щодо Конькова... Я не зустрічався з ним. Коли зустрінемося, переговоримо, тоді сформую свою думку про нього. Знаю лише, що він був хорошим футболістом, він приємна людина, у нас є чимало спільних друзів. Відомо мені також і те, що є хороші посили для «Карпат». Федерація хоче створити у Львові один із центрів розвитку дитячого футболу. Це правильна ідея, яка матиме підтримку, від мене зокрема.
- У збірній відбулася зміна тренера, зараз ця посада вакантна. Ринат Ахметов має намір надати фінансову підтримку федерації для солідного тренера з ім'ям. Але зрештою, визначилися два кандидати: Фоменко і Еріксон. Люди, які дуже давно не знали смаку успіху. Як ви ставитеся до цих «фіналістів». Імідж українського футболу поставили під сумнів?
- Якщо тренер приїде в збірну працювати лише за гроші, очікувати результату не слід. Не секрет, що рівень нашої збірної не такий і високий. За рахунок чого збірна, те ж київське «Динамо», добивалися результатів? За рахунок патріотизму, відданості, віри в перемогу. Перемоги були тоді, коли команда показувала неймовірну самовіддачу. Тренер важливий, але якщо він не патріот, то й результату не буде. Я не проти іноземців. Є тренери, які хочуть доказати щось, молоді і талановиті. От той же Олег Кононов. Хтось його знав до «Карпат»? Ніхто. Я думаю, що і в Україні є достатньо фахівців, які можуть користь принести нашій збірній. А про двох «фіналістів» нічого не скажу - я з ними не працював.
- Нещодавно у клубі відбулися кардинальні зміни. Наскільки вони були продиктовані катастрофічними результатами у минулому сезоні?
- Я б не пов'язував одне з другим. Я людина, яка вкладає гроші в футбол. Якщо хтось не досягає результату, треба робити зміни. Розумієте, я хочу від футболу отримувати моральне задоволення. Результат для мене на другому місці. Але якщо буде гра, то й результат прийде. Та коли нема ні одного, ні іншого, без кардинальних змін не обійтися. Я подивився на дітей, на дубль, на юніорів, проаналізував, скільки гравців поповнили основний склад. Тому я прийняв рішення змінити все докорінно. Правильно це чи ні - покаже час. Я вважаю, що правильно.
- Вас приваблює той футбол, який показали «Карпати» наприкінці року?
- Задовольнити мої потреби важко. Але Костов на правильному шляху, хоч працювати йому треба ще багато.
- Зізнайтеся, під час 7-матчевої безвиграшної серії, скільки разів у вас з'являлася думка про звільнення Костова?
- Жодного разу.
- Але ж у вас реноме майже таке, як в Романа Абрамовича. За 11 років у нас 18 разів змінювалися тренери...
- Не знаю, як там Абрамович на футболі розбирається. Може, в нього радники є, не знаю. Мені радників не треба. Я дивлюсь на тренування, розмовляю з гравцями, бачу, наскільки тренер впливає на гравців, об'єктивно він до них ставиться чи ні, наскільки професійно. Мені цього вистачає. З тренувань видно, чи працює команда з бажанням. Я бачу прогрес. Костов взяв команду не в кращому стані, але потрохи він зміг її вивести на рівень. Думаю, весною «Карпати» заграють ще сильніше.
- У вас була зустріч з Костовим? Про що ви говорили?
- Була. Коли двоє чоловіків сидять за столом під час обіду, то про що вони можуть говорити? Я спитав, які у нього є побажання щодо підсилення складу команди. Який тренувальний процес він бачить на зборах? Словом, про футбол ми говорили 80 відсотків. Ще 20 про його особисте життя. Я можу відверто сказати, що йому тут подобається. Нещодавно приїжджала його дружина, ми з нею також спілкувалися. Тренеру тут комфортно.
- Зима - пора трансферів. Як відомо з інтерв'ю Ніколая Костова, він хотів би підсилити команду виконавцями на три позиції. Ваш погляд?
- Підтримую. Більше не треба. Інакше, наша ідея створення команди, що базується на своїх вихованцях, втратить зміст.
- Ви й надалі стоїте на ідеї створення української, галицької команди?
- Так, це моя мрія. Чи зможу це зробити? Якщо не я - то інші люди зможуть. Скільки чекати до цього? Ми змінили весь менеджмент у дитячому футболі. Я думаю, що чекати треба буде мінімум п'ять років. А починати потрібно з дітей, яким зараз по 8-9 років. Треба їм не навантаження з першого дня давати, а пояснити, що таке футбол, аби діти полюбили його на все життя.
- Саме для цього ви запросили Оскара Гарро Піньєрро?
- Це одна зі складових цього процесу. Він знає, як усе відбувається в «Барселоні», де постійно грає по 7-8 власних вихованців, а нещодавно на полі були усі 11. Оце дійсно приклад для наслідування, який нам необхідний.
- А для чого вам це потрібно?
- Дивідендів це ніколи не принесе. Виключно моральне задоволення. Бо якщо я продовжу нервуватися, як в останні два роки, то це на користь не піде.
- Але ж ви вже вписали своє ім'я в історію українського футболу. Одна лише розбудована інфраструктура чого варта!
- В нашого народу позиція проста: від любові до ненависті - один крок.
- Ну ви задоволені хоча б полями, які відкрили для дітей зі школи «Карпат»?
- Ось тут справді є певне задоволення. Нещодавно я був увечері на стадіоні «Україна». Приємно було дивитися на майданчик зі штучним покриттям, де грало в футбол багато дітей, у клубній формі, а поруч стояли батьки. Цей момент, безумовно, мене потішив.
- Хто із гравців став для вас відкриттям сезону, а хто розчаруванням?
- Для мене нема відкриттів. Для мене є футболіст, якого я поважаю - професіонал. Це той, хто підписав і виконує свій контракт. Сьогодні в команді атмосфера, яка всім подобається. У нас немає лідерів, зате є здорова конкуренція, це головне.
- Нема лідерів? А як же Лукас?
- Не можна говорити, що він лідер. Без команди він - ніхто. За контрактом у нього залишився ще рік, будемо говорити. Я йому не те, що не піду назустріч, коли він захоче покинути «Карпати», але як старша людина, дам пораду. Я вважаю, що йому треба залишитися в «Карпатах», пограти ще рік чи два. Він зможе прогресувати разом з командою. Згадайте, яким він прийшов, і який зараз є. Він не зробив команду, це команда його зробила. Змусила відпрацьовувати в обороні, допомагала йому в атаках, створювала йому моменти. Команда допомагала йому, а він - команді.
- Фанати визнали Семіра Штіліча найкращим гравцем першої частини сезону...
- Ну, я думаю, що він заслужив це визнання. Але це аванс, не більше. Семір не так вже й багато зіграв. Якщо я не помиляюся, то лише п'ять повноцінних матчів. Але справді, він один з тих, кого можна було похвалити.
- У вас була нагода попрощатися з гравцями перед відпусткою?
- Так, коли гравці йшли у відпустку, то отримали індивідуальні завдання від тренера. Я також дав їм певне завдання. Нагадав, що в новому році «Карпати» святкуватимуть 50 років з дня заснування. У нас буде дуже складний, але дуже цікавий календар. Удома ми приймаємо лідерів. Багато скептиків вважають, що «Карпати» ніколи не будуть в переліку топ-клубів. Я з цим не згоден. Хтось вважає, що потрапити до цього списку можна виключно по грошах, я вважаю, що за іншим критерієм. Будь-яку команду обіграти можна за рахунок деяких факторів. У нас нема виконавців такого рівня, як Вілліан чи Мхітарян. Але я знаю, за рахунок чого можна це компенсувати. За рахунок колективної швидкості, пресингу, самовіддачі, патріотизму та вболівальників. Три перші фактори називаються одним терміном: функціональна підготовка. Про це наші гравці мають пам'ятати щодня. 13-е число не за горами, і навантаження розпочнуться з першого ж дня. Я вважаю, що коли ми підвищимо колективну швидкість бодай на 30 %, коли зможемо функціонально пресингувати суперника 20 хвилин без перерви, то нам буде не важливо, з ким грати. Дортмундська «Боруссія» це довела. За рахунок цього вона двічі успішно зіграла з «Реалом». У німців нема таких зірок, але є командна швидкість.
- Ми забули згадати про ще один фактор. Про фактор суддівства...
- Я завжди говорю, що коли ми хочемо досягати вершин, то маємо обігравати суперника разом із суддями. Забивати більше потрібно.
- Все-таки, це тема актуальна для нас. Ваше бачення того, що відбувається: низький рівень, слабка система?
- Помилкою було запрошення Колліни. Власне, не конкретно Колліни, а взагалі будь-кого на цю посаду. Найкраще було тоді, коли Прем'єр-ліга більшістю голосів могла відсторонити будь-якого арбітра. Це було правильно, адже ми їм зарплату платили. Чому тепер приїхав Колліна і диктує нам свої правила гри? На якій підставі він це робить? Я цього не розумію. В нашому суддівському корпусі нема хороших та поганих арбітрів. Є такі, які можуть, але не хочуть, і є такі, хто хоче, але не може. Я б не сказав, що наше суддівство упереджене, вони просто так судять. Хоча, і факт упередженості також відкидати не слід. І мені було б дуже неприємно, якби я дізнався, що хтось із моїх колег-президентів забув про морально-етичний бік футболу, проявив до когось неповагу і зацікавив арбітра. Я таким ніколи не займався і займатися не буду. А якщо я дізнаюся про те, що мої підлеглі до цього причетні, то для них робота в клубі швидко закінчиться.
- Між іншим, власники клубів висловили довіру Колліні...
- Я не був на тій зустрічі. Якщо буде засідання Прем'єр-ліги, присвячене цьому питанню, то інша справа. Я не маю претензій до Колліни як до професіонала. Але чи етично виглядає, коли італієць диктує правила тим, хто вкладає гроші в футбол... А після цього наші вболівальники стають заручниками ситуації, коли псують собі нервову систему через помилки його підопічних.
- Як можна змінити систему?
- Колліна може бути представником, який слідкує за роботою суддів, навчає їх чи допомагає порадами. А концентрувати всю владу в одних руках... не впевнений, що це правильно. У вищу лігу судді приходять в одязі, за який не даси більше сотні доларів. Але вже за кілька місяців вони їздять на мерседесах і носять годинники по 30 тисяч. Нехай розкажуть, звідки такі прибутки. А контролювати їх мають ті, хто платить зарплату.
- Чи виправдала себе ідея створення Прем'єр-ліги?
- Прем'єр-лігу ми створили, але знайшлися люди, які завуалювали правильні рішення і ми наступили на старі граблі.
- Відбулася лише зміна вивіски?
- Спочатку ця структура була діючою, але після того пішов спад, особливо тоді, коли з'явилися серйозні гроші, потім дуже великі гроші... Прем'єр-ліга стала придатком ФФУ.
- Коли це трапилося?
- Десь після року-півтора її діяльності.
- Якщо структура виявилася неефективною, якщо не знайшла відображення в реальному житті, то чому керівника не змінили? Чи справа не в керівнику?
- Справа якраз в керівнику. Сьогодні декому з президентів клубів не потрібен незаангажований керівник. Для того, щоб змінити керівника, треба більшість мати. Але її, у тих, хто не бачить цього керівника на посаді, нема. Тому я думаю, що в найближчі роки не буде ефективної роботи у Прем'єр-ліги.
- Прем'єр-ліга напряму підкорюється Федерації...
- За документами це окрема структура, яка працює з федерацією, але напряму не є підпорядкованою. Що таке ФФУ? Це громадська організація. А що таке Прем'єр-ліга? Це професійний футбол. Як можуть деякі члени ФФУ, які корову від літака відрізнити не можуть, диктувати умови тим, хто вкладає в футбол десятки мільйонів? Але такою є позиція Прем'єр-ліги, а вона йде від керівництва. Скажіть, коли Прем'єр-ліга востаннє збиралася? В неї вже не вірять президенти.
- Якими ви бачите «Карпати» в рік ювілею?
- Я хочу бачити їх такими ж, як і завжди. Але це не завжди вдається. Керівництво клубу, менеджмент, всі розуміють, що 50 років буває раз у житті. Тому ми маємо залишити по собі слід. Нам треба зробити все для того, щоб «Карпати» успішно виступили в Кубку. Так, у нас дуже непростий суперник, але тим цікавіше буде. Якби ми пройшли «Шахтар», то зробили б найкращий подарунок для всіх наших уболівальників. Ну і, звісно, я хочу, щоб команда в новому році вселила віру нашим уболівальникам в те, що з початком наступного чемпіонату ми будемо боротися за право грати в Європі.
- Наостанок, що б ви побажали вболівальникам у новому році?
- Куди б не глянув, все залежить від здоров'я. Настрій, успіх - усе це є, коли є здоров'я. А коли його нема, то вже й нічого не треба. Тому я бажаю здоров'я всім. А якщо хтось і захворіє, то лише одною хворобою - футболом.
Sport.ua