Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Нідерланди
| Оновлено 19 березня 2025, 08:46
2260
9

Від Кройфа до Бергкампа: символічна збірна Аякса всіх часів

Блогер Sport.ua Олексій Рижков – про найзірковіших аяксидів

| Оновлено 19 березня 2025, 08:46
2260
9
Від Кройфа до Бергкампа: символічна збірна Аякса всіх часів
Getty Images/Global Images Ukraine

18 березня легендарний клуб з Амстердама святкує своє 125-річчя. «Й усе одно ми палко вболіваємо», – продавець сувенірного магазину в середмісті Амстердама після зітхань про теперішній стан улюбленого клубу підсумував нашу розмову нехитрим висновком. Від часу тієї бесіди спливло з десяток років, уболівання за «Аякс» в столиці Нідерландів не стало менш пристрасним, а от на міжнародній арені «Аякс» ніяк не може сягнути колишньої величі. Й тому серед зірок «Аякса» всіх часів сьогодення не репрезентовано аж ніяк. Сягнути величі 1970-х за сучасних умов напрочуд складно. В пасиві сучасників – нищівна поразка в Лізі Європи від франкфуртського «Айнтрахта» й чергове євророзчарування. Ось і доводиться симпатикам «синів Божих» жити спогаданками. А згадати є що. Ілюстрація вештання закамарками амстердамської пам’яті – ця символічна збірна.

Воротар: Піт Шрійверс (1946–2022)

Хай вибачать мене прихильники автентичного передавання нідерландських прізвищ, однак легендарний кіпер «Аякса» 1970-х – початку 1980-х Схрейверс для мене все одно Шрійверс. Саме так найчастіше писали й пишуть дотепер у наших медіа. Він приїхав із «Твенте» до «Аяксу» в 1974 р. Тоді амстердамський клуб був у зеніті слави: 3-разовий володар Кубка чемпіонів, більшість гравців стали віцечемпіонами світу (згодом їх назвуть некоронованими чемпіонами), а Гайнцу Стею потрібна була надійна зміна у воротах. Шрійверс, будучи не набагато молодшим від свого колеги по амплуа (лише на пару років), виграв конкуренцію за місце в складі й почав видавати серію сухих матчів у Ередивізі, що ледь не щосезону вираховувалася двозначним числом. Зокрема, в сезоні-1976/77 Шрійверс відіграв насухо більше половини календарних ігор: 17 із 32-х! А назагал він 9 сезонів був основним воротарем амстердамців! Й у його активі – 5 національних чемпіонств! Голкіпер завважки майже 100 кг (звідси й красномовне прізвисько «Ведмідь із «Де Мер») зчаста одним своїм виглядом так страшив форвардів команд-суперниць, що ті вважали за марне йти у боротьбу за верхові м’ячі, коли у воротах був Піт.

Захисники: Руд Крол (народився в 1949 р.), Франк де Бур (народився в 1970 р.), Данні Блінд (народився в 1961 р.), Вім Сурбієр (1945–2020)

Ліворуч у захисті – безальтернативний Руд Крол. Капітан «Аякса» 2-ї половини 1970-х, 3-разовий володар Кубка чемпіонів (в одному з фіналів, щоправда, не грав через перелом ноги), вправний пенальтист, людина, яка могла виконати на полі величезний обсяг роботи. Що характерно, Крол не зраджував «Аяксу» з жодним з інших клубів Країни тюльпанів, натомість уже після 30-ти чимало пограв за кордоном. Найпомітніший карб цього етапу – виступи за «Наполі». Цікавою сторінкою в ігровій кар’єрі Руда стали два поспіль ідентичні голи наприкінці сезоу-1973/74. Тоді в матчах проти «Гоу Ехед Іглз» і «Мастріхта» вони ефективно розігрували штрафні з Пітом Кейзером, підсумком яких ставали голи у виконанні Крола. Фірмовий знак Крола – ювелірна робота у відборі. Що казати, якщо за багаторічну кар’єру в складі амстердамського гранда в його пасиві лише 6 жовтих карток (а грав він не лише на фланзі, а й на позиції ліберо).

Лівий центральний захисник – Франк де Бур. У 1990-ті він у складі «Аякса» став володарем Кубка УЄФА, переможцем Ліги чемпіонів, вигравав Суперкубок Європи та Міжконтинентальний кубок. На переможному шляху аяксидів до звитяги в Лізі чемпіонів у сезоні-1994/95 він відіграв визначальну роль у чвертьфінальній грі-відповіді проти хорватського «Хайдука». Два красені-голи у виконанні Франка – головою після кутового та лівою ногою зі стандарту – зумовили звитягу амстердамців із великим рахунком 3:0.

Getty Images/Global Images Ukraine. Данні Блінд

Правий центрдеф – 2-й у списку гвардійців «Аяксу» (якоїсь крихти не вистачило до позначки в пів тисячі матчів) Данні Блінд (хоча починав у роттердамський «Спарті» він на позиції правого оборонця). Уродженець 10-тисячного Ост-Соубурга зібрав в «Аяксі» якнайповнішу колекцію міжнародних перемог: в усіх трьох єврокубках, Cуперкубку Європи та Міжконтинентальному кубку. На шляху до звитяги в Кубку УЄФА в сезоні-1991/92 Данні чудовим ударом здалеку забив гол у ворота клубу «Рот-Вайсс» із Німеччини. Блінда-старшого вирізняв неабиякий універсалізм і, крім оборонної роботи, він незрідка й вправно підключався до атак.

Праворуч у захисті – Вім Сурбієр, який є 3-м гравцем в історії клубу за кількістю проведених матчів. Уродженець Ейндговена ніколи не грав за ПСВ, натомість став легендою «Аякса». В його колекції 3 звитяги в Кубку чемпіонів, дві – в Суперкубку УЄФА й перемога в Міжконтинентальному кубку. На шляху до тріумфу в Кубку чемпіонів-1970/71 Вім відзначився тричі (фірмові дальні удари!): двічі у воротах албанського клубу «17 Ненторі» й однораз – у півфіналі проти мадридського «Атлетико».

Й Крола, й Сурбієра тренерський штаб заохочував йти вперед. Щодо флангів «Аякса» не зайвим буде процитувати Йохана Кройфа. В своїй книзі «Моє життя» він стверджує: «В «Аяксі» в нас лівий фланг був із розтелеп і правий із серйозних і надійних хлопців». Утім, питання, що тут комплімент, а що осуд, залишається відкритим.

Півзахисники: Франк Райкард (народився в 1962 р.), Піт Кейзер (1943–2017), Йохан Кройф (1947–2016), Шак Сварт (народився в 1938 р.)

На місці опорника можна використати Франка Райкарда. Його здебільш запам’ятали як центрального оборонця, однак саме в «Аяксі» його стихією була опорна зона. Він повністю пройшов тріумфальний шлях з аяксидами в Кубку кубків у сезоні-1986/87, записавши на свій рахунок 2 голи: у ворота «Олімпіакоса» (невідпорний удар здалеку) та «Сарагоси» (головою в падінні після передачі Марко ван Бастена з правого флангу). Переможний шлях Райкарда в Лізі чемпіонів-1994/95 не був таким бучним на голи: на його рахунку лише одна гольова передача на Патріка Клюйверта. Однак цей асист вартий деяких голів, адже мав місце у фіналі проти «Мілана» й приніс аяксидам жаданий трофей. Історичності моменту надає той факт, що згадуваний фінал – це останній матч Райкарда-гравця, до того ж між двома дорогими його серцю командами.

Лівий фланг – у розпорядженні Піта Кейзера. Невисокий прудконогий шульга-ванклабмен зробив істотний внесок в європейське домінування «Аякса» в 1970-ті. В 1971 та 1972 рр. він забивав у переможних фіналах Кубка чемпіонів відповідно «Панатінаїкосу» та «Інтеру». В 1972 р. підняв над головою найпрестижніший клубний трофей континенту як капітан «Аякса». Пам’ятним став для Піта виїзний матч проти «Твенте» в сезоні-1969/70, коли перемоги з рахунком 3:0 над непростим суперником було досягнуто завдяки хет-тріку Кейзера. До речі, та гра підсумувала гольову серію Кейзера, коли він відзначався голами чотири гри поспіль.

Getty Images/Global Images Ukraine. Йохан Кройф

Йохан Кройф – символ тотального футболу, ба більше один із символів 1970-х рр., уособлення творчості й свободи на футбольному полі. Серед його численних гольових здобутків осібно стоять два голи у ворота «Інтера» у фіналі Кубка чемпіонів у сезоні-1971/72. Спершу Йохан скористався неузгодженими діями воротаря Івано Бордона та оборонця міланського клубу Габріеле Оріалі, а надалі відгукнувся на навіс Піта Кейзера зі стандарту й головою спрямував м’яч у сітку воріт нерадзуррі. Обкладинка програмки того фіналу, наче ілюстрація футбольних 1970-х. Кубок чемпіонів у бутсах, трусах і гетрах власноміць контролює м’яч із посмішкою та заплющеними від задоволення очима. От уже достоту тотальність: навіть сам приз виконує певні функції на полі!

Шак Сварт – рекордсмен «Аякса» за кількістю проведених матчів, єдиний, хто зміг розміняти другу пів тисячу ігор за червоно-білих. І в пам’ятному розіграші Кубка чемпіонів-1971/72 саме гол Сварта головою після подачі зі стандарту приніс аяксидам непросту звитягу над «Бенфікою» у півфіналі. На правому фланзі Сварт почувався дуже комфортно навіть у віці за 30. Джентльмен на футбольному полі (лише 1 жовта картка за всю багаторічну кар’єру в «Аяксі»!) грав у складі амстердамського клуба з кінця скромно-провінційних 1950-х і до славночасся 1970-х (цей шлях Кройф згодом назве «з невідомості на вершину Тотального футболу»). Й, скажімо, в сезоні-1970/71 відзначився 5-ма дублями в національному чемпіонаті (в епілозі сезону він видав два поспіль матчі з показником 2+1 за системою гол + пас!) й одним хет-триком (у ворота «Утрехта»).

Нападники: Марко ван Бастен (народився в 1964 р.), Денніс Бергкамп (народився в 1969 р.)

Вибір у нападі великий. Проте віддам перевагу все ж таки традиційним нідерландським нападникам. Марко ван Бастен зіграв за «Аякс» менше матчів, ніж за «Мілан», однак забив у складі амстердамського клубу куди більше, ніж у складі міланського (між захисниками Ередивізі та Серії А різниця є, чого там!). Були в амстердамському періоді Марко й унікальні гольові здобутки на кшталт 6 голів у ворота роттердамської «Спарти» 1985-го (2 – після виграшу боротьби проти воротаря і захисників безпосередньо біля воріт, 2 – головою і 2 – з пенальті) або 5 голів за матч у ворота ДС’79 («Дордрехта») в 1984-му чи у ворота «Хераклеса» в 1985-му (добрячого намордня дали тоді аяксиди своїм супротивникам!). Відзначився Утрехтський лебідь і переможним голом у фіналі Кубка кубків у сезоні-1986/87 проти лейпцизького «Локомотиву» (як називають тамтешніх залізничників, «автохтонна лейпцизька команда», не те, що якийсь новотвір «Ред Булл»): головою замкнув подачу Сонні Сілоя з правого флангу. Назагал у тому розіграші він відзначився 6-ма голами, а на фінал вивів свою команду з капітанською пов’язкою. Обкладинка програмки того фіналу – чи то воротар (тлом є сітка воріт), чи то нападник б’є ударом через себе. Чи не натяк це на гол-красень ван Бастена у ворота «Ден Босха» в листопаді 1986 р.? Всередині програмки, до речі, на особливу текстову увагу серед амстердамців заслужили саме ван Бастен і Райкард.

Getty Images/Global Images Ukraine. Марко ван Бастен

Денніс Бергкамп якнайкраще виявив свої таланти в переможному для аяксидів розіграші Кубка УЄФА в сезоні-1991/92. По ходу того турніру він відзначився 6-ма голами й 2-ма асистами. Саме завдяки бомбардирським талантам Денніса вийшло зламати опір непоступливої «Осасуни» в 1/8 фіналу. Тоді баскам зміг забити лише він: і в гостях, і вдома. В сезоні-1988/89 Бергкамп оформив унікальну серію: в матчах національного чемпіонату він забивав у футболці «Аякса» 10 ігор поспіль! Ну, й, звісно, варті спогадання його 4 голи у ворота «Валвейка» на виїзді в сезоні-1991/92. Та гра – це просто якийсь навчальний посібник від Денніса щодо реалізації виходу сам на сам.

***

Особисто знав київського вболівальника (в його фан-активності – виїзди на фінали Кубка СРСР з участю київського «Динамо» в 1960-ті й водночас виїзди для підтримки збірної України вже в ХХІ ст.) , який у 1970-ті назвав ім’ям Аякс свого домашнього улюбленця. Та звідтоді сплив чималенький часовий проміжок. Чи повернуться до Амстердаму славетні часи європейського домінування? Звісно, за часів футбольної глобалізації представникам не ТОП-чемпіонатів складно зібрати насправжки зірковий колектив. Проте «Йохан Кройф АренА» живе сподіванням, що й на неї колись (не завтра, так позавтра!) прийде свято євротріумфу «синів Божих». І тоді їй буде чим відповісти своєму попереднику – стадіону «де Мер» (у 1996 р. його було знесено, місцевість забудовано, а мости там було названо на честь зірок «Аякса» різночасся), з ім’ям якого пов’язані головні єврозвитяги амстердамців. Зі 125-річчям, «Аяксе»!

Олексій РИЖКОВ

Оцініть матеріал
(25)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Дві зірки погодилися на перехід до Реала. Серйозне посилення
Футбол | 20 квітня 2025, 22:25 1
Дві зірки погодилися на перехід до Реала. Серйозне посилення

Найближчим часом ми можемо побачити Флоріана Вірца та Мартіна Субіменді у мадридському гранді

Теренс КРОУФОРД: «Після бою з цим українцем він стане суперзіркою»
Бокс | 21 квітня 2025, 08:16 0
Теренс КРОУФОРД: «Після бою з цим українцем він стане суперзіркою»

Американець виділив Кейшона Девіса

Коментарі 9
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Vbolivalnyk-Peter
А ще можна написати величезний перелік тих кому Аякс, фактично, відкрив дорогу до "футбольних зірок" (точніше виховав, виплекав майбутніх "зірок")
WalterBlack
Неймовірна збірна. Якщо ще взяти до уваги той факт, наскільки краще стають гравці оточенні Кройфом то взагалі склад мрія. Єдине що я б поміняв - голкіпера, Ван дер Сар це ікона воротарської позиції
Cruyff
З нідерландських легенд можна скласти пів дюжини сильних складів.
Чого тільки варті склади кінця 80-х, 90-х, 00-х
Vbolivalnyk-Peter
Цікавий матеріал. Підбірка виконавців звичайно - це досить суб'єктивна річ, однак нажаль в основному складі всього 11 футболістів і усіх достойних за 125-річну історію клубу запхати туди просто нереально!
Я наприклад завжди вважав Бергкампа атакувальний півзахисником. Як на мене то тут багато варіантів значно достойнішиз:  С'яак Сварт, Рінус Миіхелс Ярі Літманнен (як на мене культова особистість Аяксу 90-х)!
Серж
Ну единственный вопрос по воротнику. Все же Ван дер Саар должен наверное быть. Хотя я его очень и не люблю, как вратаря, особенно первой части карьеры. 
Olex
Серйозно? 4-4-2?
LexХХХ
А Райцигер, Овермарс, Коку. Яп Стам- взагалі в свій час був одним із найкращих.