Головні інтриги зимового трансферного вікна в українській Прем'єр-лізі
Поговоримо про найбільш актуальні та нагальні кадрові питання в еліті вітчизняного футболу
1-2 січня у більшості футбольних ліг Європи відкривається традиційне зимове трансферне вікно. В Україні формально «кватирка переходів» на початку 2025 року працюватиме із 27 січня по 11 березня, проте це стосується виключно періоду, коли клуби можуть офіційно заявляти новачків для участі у змагальному процесі. Купувати ж нових виконавців раніше цього терміну нашим клубам ніхто не заважає, і навіть навпаки – чим раніше новобранців підпишуть, тим більший період на адаптацію вони отримають і тим краще зможуть підготуватися до відновлення матчів УПЛ. А заявити їх вже зможуть у визначений термін – це «проблема» суто технічного характеру…
А якщо так, то давайте виділимо й коротко проаналізуємо головні інтриги зимового трансферного вікна в українській Прем'єр-лізі.
Чи зуміє Верес зберегти Луана Кампоса?
22-річний бразильський вінгер Луан Кампос, котрого «Верес» орендував на сезон-2024/25 у «Америки Мінейро», став, без жодних сумнівів, одним із головних відкриттів першої частини змагального процесу в УПЛ. Південноамериканський легіонер відзначився 4 голами та 1 результативною передачею у 16 матчах за «вовків», але здивував ще й відмінною працездатністю, гарною швидкістю та технікою, вмінням бачити переміщення партнерів та грамотно взаємодіяти із ними, відкриватися у вільні зони та створювати небезпеку біля воріт суперника.
За наявною інформацією, «Верес» має опцію на викуп Луана, і вже зараз багато експертів задаються питанням: «Чи зуміє рівненський клуб зберегти бразильця у своїх лавах?». Справа в тому, що інтерес до Луана виявляють не лише клуби з УПЛ, а й представники інших чемпіонатів. Тому зовсім не виключено, що вже у січні щодо Луана у Рівне прийде дуже гарний запит, який змусить «вовків» спершу реалізувати опцію на викуп бразильця, а потім одразу ж вигідно перепродати його в інший клуб. Вже хто-хто, а президент «Вереса» Іван Надєїн точно вміє рахувати гроші, й чудово усвідомлює, що футбол має не лише перманентно «вимивати» гроші з його кишені, а й хоча б зрідка поповнювати фінансові запаси ключового інвестора.
Чи знімуть трансферний бан із Чорноморця?
У другій половині грудня 2024 року стало відомо, що Міжнародна федерація футболу (ФІФА) застосувала санкції стосовно «Чорноморця» за скаргою словенського центрбека Луки Гучека, котрий наразі виступає за «Ворсклу». Балканський футболіст хоче отримати від «моряків» борги і щоб хоч якось простимулювати «Чорноморець» вирішувати це питання у ФІФА й вирішили накласти на клуб трансферний бан терміном дії аж на три вікна. Це означає, що одесити не зможуть реєструвати жодних нових футболістів, якщо не вирішать проблему із Гучеком, а на горизонті там вже видніються фактично аналогічні скарги від трьох екс-футболістів «Чорноморця» – Самсона Ієде, Зіги Бадібанги та Ореста Кузика…
Враховуючи той факт, що «Чорноморець» пішов на зимову паузу на передостанньому рядку в турнірній таблиці, одеситам дуже важливо провести гарну трансферну кампанію взимку та заявити для участі у другій частині сезону гравців, котрі допоможуть вибратися із кризи. Головний тренер «моряків» Олександр Бабич раніше у спілкуванні зі Sport.ua розповів, що керівництво пообіцяло ще до від'їзду на тренувальні збори до Туреччини вирішити проблеми із боргами та позбутися трансферного бану, що дозволить клубу все ж таки підписати кількох новачків. Але усі ми чудово знаємо, що обіцянки далеко не завжди працюють, а часом так і залишаються словами, кинутими на вітер…
Наскільки масштабними будуть зміни у Лівому Березі?
Ще одним клубом, який взимку може проявити серйозну активність та дозріти на зміни, є дебютант елітарного дивізіону «Лівий Берег». «Лелеки» буквально дивом заскочили в останній вагон поїзда під назвою «сезон-2024/25 в УПЛ», що вже відходив від перону, через що фактично були позбавлені можливості провести продуману та збалансовану селекцію під гру в еліті.
Але головне, що поки вдалося «Лівому Берегу» – це не опинитися безпросвітним аутсайдером. Більше того, на зимову паузу кияни пішли із такою ж кількістю очок, що й «Ворскла», фактично балансуючи на межі зони перехідних матчів. І ось тут починається інтрига: як поведе себе «Лівий Берег» у січні? Більше того, із нещодавніх коментарів президента клубу Миколи Лавренка та головного тренера першої команди Віталія Первака стало зрозуміло, що обидва дивляться на питання прийдешнього підсилення команди по-різному. Зокрема, якщо коуч заявляв, що не чекає на радикальні зміни, то керівник «лелек» анонсував зовсім протилежне – «значні зміни». Що ж, цікаво буде поспостерігати, наскільки масштабними виявляться зміни у «Лівому Березі» й чи будуть вони взагалі…
Чи багато трансферів буде в ЛНЗ?
Черкаський ЛНЗ у першій частині сезону відверто розчарував. Команда, в яку вкладаються досить пристойні, за мірками нинішнього клубного українського футболу, кошти, на зимову паузу пішла, перебуваючи у нижній половині турнірної таблиці. Після серії із чотирьох поспіль поразок був відправлений додому іспанець Андрес Карраско, а згодом головним тренером черкащан став Роман Григорчук.
Вже зараз зрозуміло, що взимку в ЛНЗ зміни будуть обов'язково. І трансфери також. Питання лише, наскільки багато. Наприклад, майже ніхто не має сумнівів, що у січні Черкаси залишить Мухаррем Яшарі, інтерес до якого виявляють клуби з Австрії, Німеччини, Франції, Чехії та Греції. За неофіційними даними, за футболіста збірної Косово ЛНЗ може виторгувати близько 1 мільйона євро, й частину цієї суми, вочевидь, буде реінвестовано у підсилення складу. За чутками, Григорчук дуже хоче бачити у своїй команді непотрібного «Динамо» Олександра Андрієвського, а також В'ячеслава Танковського, котрий раптово опинився не при справах вже протягом чотирьох місяців. Також дуже ймовірні трансфери нових легіонерів, тому що приклад із Яшарі загалом надихнув керівництво ЛНЗ та переконав у тому, що попередня ставка на іноземців виявилася правильним рішенням. Загалом це той класичний випадок, коли «нова мітла по-новому мете». Плюс «фіолетові» мають не лише бажання покращувати позиції, а й фінанси для того, аби це було реалізовано.
Читайте також:
Останній шанс. Що потрібно знати про прихід Григорчука в ЛНЗ
Чи залишать Олександрію Калюжний та Безерра?
«Олександрії» під керівництвом Руслана Ротаня вдалося стати головною сенсацією першої частини сезону в УПЛ. «Жовто-чорні» пішли зимувати на другому місці в турнірній таблиці, відстаючи від «Динамо» на п'ять очок та випереджаючи «Шахтар» на аналогічну кількість залікових пунктів. У стані команди Ротаня із найкращого боку себе показало чимало виконавців, але найбільше виділялися опорник Іван Калюжний, котрий заслужив на виклик та дебютував у збірній України, а також бразильський вінгер Хуан Альвіна Безерра, який проводить в «Олександрії» вже другий сезон, але тільки зараз перетворився на лідера колективу.
У січні перед босами «Олександрії» постане серйозна дилема: «Як бути і що робити з двома лідерами?» Щодо Калюжного ситуація виглядає більш заплутаною та складною, адже контракт Івана з клубом діє до кінця поточного сезону, і вже зараз фактично будь-який клуб може домовлятися із гравцем безпосередньо, аби влітку оформити його перехід на правах вільного агента. За чутками, «Олександрія» зацікавлена у продовженні контракту з Калюжним, а якщо той відмовиться, то нібито готова на радикальні заходи – перевести футболіста в дубль. Втім, є варіант, за якого Івана «жовто-чорним» вдасться продати вже у січні – за договірною ціною. І серед претендентів називають навіть «Шахтар», де Калюжного пророкують у наступники Степаненка.
Стосовно Безерри босам «Олександрії» зараз хвилюватися не доводиться, оскільки контракт бразильця діє до кінця сезону-2025/26. Однак і тут питання стоїть руба: «Чи не варто відпустити вінгера просто зараз, фактично на піку слави, аби гарантовано отримати фінансову вигоду?» Адже ніхто не знає, як Безерра проявить себе навесні і чи зможе виглядати так само яскраво, як і в першій частині сезону, а прямо зараз навіть є конкретні варіанти – болгарський «Лудогорець», до прикладу.
Чи піде Полісся на продаж Гуцуляка?
Подібне питання у січні постане і перед керівництвом «Полісся», тільки замість Безерри в Житомирі роздумуватимуть над найближчим майбутнім Олексія Гуцуляка. Правий вінгер переїхав до табору «вовків» влітку 2024-го за 600 тисяч євро з «Дніпра-1», який все ж таки прийшов до прогнозованого багатьма ще заздалегідь краху, і з ходу став лідером та найефективнішим футболістом команди Імада Ашура. У 16 поєдинках в рамках ліги Гуцуляк відзначився 9 забитими м'ячами та 2 результативними передачами. Завдяки цьому Олексій займає другий рядок у списку бомбардирів УПЛ, а в осінніх матчах (щоправда, не без «допомоги» у вигляді травм конкурентів) ще й став важливою опцією на правому фланзі атаки для Сергія Реброва у збірній України.
Якісна гра Гуцуляка вже привернула до нього увагу європейських клубів. Поки що, якщо довіряти чуткам, не йдеться про команди з топ-5 ліг, проте нібито 4 мільйони євро босам «Полісся» за Олексія вже запропонували. Очевидно, йдеться про «Панатінаїкос», у якому найближчим часом хочуть вигідно прилаштувати екс-вінгера «Шахтаря» Тете в один із саудівських клубів, після чого постаратися підписати на заміну бразильцю саме Гуцуляка. Але чи відпустить Олексія президент «Полісся» Геннадій Буткевич? З одного боку, гравцеві вже 27, і в принципі це для нього точно один із останніх шансів поїхати до Європи, але з іншого… На що будуть здатні житомирські «вовки» без свого ватажка зграї навесні? Знайти баланс у такій ситуації – завдання досить непросте…
Чи продасть Шахтар Судакова?
Практично одразу ж після продажу Михайла Мудрика в «Челсі» у «Шахтарі» почали готуватися до свого наступного потенційно дуже дорогого, якщо не рекордного, вихідного трансферу. Йдеться про ймовірний продаж Георгія Судакова. 22-річного хавбека активно «торгують» у пресі вже кілька трансферних вікон, але поки що жодного результату усі ці замітки та інсайди не дали – банально ніхто не готовий задовольнити фінансові апетити керівництва «гірників».
Чи продасть «Шахтар» Судакова у січні 2025-го? З одного боку, «гірникам» треба наздоганяти у таблиці УПЛ «Динамо», яке має вже 10-очкову фору над донеччанами. Але з іншого… Перемога в чемпіонаті вже не дає прямої путівки у загальний етап Ліги чемпіонів, та й відрив від «біло-синіх» дуже великий, щоб неодмінно втримувати Судакова лише з цієї причини. Хоча на запитання треба дивитися і з іншого ракурсу: а чи був таким вже яскравим Георгій у нещодавніх своїх виступах, аби гранди європейського футболу вишиковувалися за ним у чергу? Так, в УПЛ в активі у Судакова 8 голів та 2 асисти у 16 матчах, що є пристойним показником, але для гінців з-за кордону чемпіонат України – не показник. Вони дивляться та оцінюють по Лізі чемпіонів, а там Судаков має один гол та один асист у 6 поєдинках й куди більше запам'ятався невдачами – нереалізованим пенальті у матчі із «Болоньєю» або втраченим забійним моментом у поєдинку проти «Баварії».
Тому не дивно, що Судаков подешевшав навіть на Transfermarkt – з 35 до 32 мільйонів євро. І хоча інтерес до Георгія начебто зберігають багато клубів, у тому числі «Ліверпуль» і «Тоттенхем», проте є стійка впевненість, що для здійснення угоди в січні «Шахтарю» доведеться як слід «посунутись» у своїх трансферних вимогах, адже 50, 60, 70 або навіть більше мільйонів євро за гравця третьої команди УПЛ та збірної, яка провалилася на Євро-2024, навряд чи хтось заплатить. І це є об'єктивна реальність.
Чи підсилить Динамо позицію центрбека?
«Динамо» чудово провело першу частину сезону в УПЛ, не програвши жодного матчу (13 перемог за 4 нічиїх), а тому заслужено є головним фаворитом на те, аби приміряти «золоті» медалі за підсумками чемпіонату. Так, на стадії загального етапу Ліги Європи кияни ризикують стати першою командою в історії, яка не набрала жодного очка в рамках оновленого формату проведення турніру, але, схоже, керівництво та тренерський штаб «біло-синіх» чітко розділяють пріоритети та усвідомлюють, що на даному етапі для них куди важливіше домашнє чемпіонство, а не міфічна гонитва за призовими чи славою в єврокубках, де команди з України, хоча б навіть через ускладнену логістику, нині виглядають дедалі все менш і менш конкурентними.
Для перемоги в УПЛ-2024/25 у нинішнього «Динамо», як показав літньо-осінній відрізок, є все. Але єдине, де у «біло-синіх» є виразна проблема, яка ніяк не усувається вже протягом кількох сезонів – це центральна вісь оборони. Після відходу Іллі Забарного до «Борнмута» на роль лідера захисту пробувалися і Денис Попов, і Максим Дячук, і Тарас Михавко, і Крістіан Біловар, і Олександр Сирота, але очікуваного ефекту команда так і не отримала. Дійшло до того, що «Динамо» вирішило пошукати якісного центрбека на стороні, й у клубі з'явився колумбієць Браян Себальос, якого дуже хвалив екс-захисник «біло-синіх», а нині один із селекціонерів клубу Євген Хачеріді.
Але південноамериканець також провалився, зігравши усього 4 матчі й вирушивши додому, так і не вирішивши проблему. Очевидно, що у січні «Динамо» все ж таки спробує знайти ще якогось центрбека, на котрого зроблять ставку та сподіватимуться, що він вирішить проблему. Почали пліткувати навіть про варіант повернення в Україну екс-центрбека «Шахтаря» Сергія Кривцова, який зараз перебуває у статусі вільного агента після завершення контракту з «Інтер Маямі», але… Здається, що подібні чутки навряд чи мають щось спільне із реальністю, та й від рівня екзотичності пліток сама по собі проблема у центрі оборони «Динамо» навряд чи зникне.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Тарас Степаненко може продовжити кар'єру у турецькому чемпіонаті
Португалець готовий продовжити контракт із «Аль-Насром»
але ж треба шось писати та гроші заробляти...