Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 20 листопада 2024, 10:39
2377
10

І Скрипник, і Мудрик, і Довбик: незвична символічна збірна

Блогер Sport.ua Олексій Рижков – про зірок різночасся з подібними прізвищами

| Оновлено 20 листопада 2024, 10:39
2377
10
І Скрипник, і Мудрик, і Довбик: незвична символічна збірна
Getty Images/Global Images Ukraine

19 листопада знакова для нашого футболу людина Віктор Скрипник відзначає 55-річчя. Знайшов йому почесне місце в символічній, та водночас і дещо жартівливій команді, складеній із гравців – носіїв прізвищ із суфіксом -ик наприкінці, які грали за вітчизняні клуби. Команда вийшла незлецька, навіть із чинними зірками славнозвісних європейських і провідних українських клубів.

Пам’ятаю, що після успішної для вітчизняного боксу Олімпіади-2012 у Лондоні футбольні вболівальники жартували: «Ех, коли б у футбольній збірній був би такий розмай зірок із суфіксом -ик у прізвищах, як у боксі: й Усик, й Гвоздик, і Берінчик…». Більш як десять років спливло звідтоді, й гру нашої нинішньої футбольної збірної багато в чому визначають Михайло Мудрик та Артем Довбик, дебютував у збірній Дмитро Різник, демонструє свої швидкісні чесноти Олександр Тимчик. Та й Олександр Усик так само не стоїть осторонь футболу, чого там. Одне слово, жартівні побажання вітчизняних тифозі початку 2010-х рр., наче, й справдилися. Чи поліпшилися результати національної команди? Ну, відповідь на це запитання ви знаєте. Хай там як, а команда, складена з володарів прізвищ зі зменшено-пестливими суфіксами (або суфіксами, що позначають професію: на кшталт Пасічник), коли б така існувала насправді, була б цілком конкурентною.

Воротар: Дмитро Різник (народився в 1999 р.)

Getty Images/Global Images Ukraine. Дмитро Різник

Наче, й вибір на цій позиції є: Євген Боровик, Олег Кудрик, Володимир Васютик тощо. Та, за великими рахунком, Дмитрові Різнику альтернативи все ж немає. Цього сезону чинний кіпер «Шахтаря» видав класні матчі в Лізі чемпіонів проти «Арсенала» (7,9 від sofascore.com) та «Болоньї» (8,3 від sofascore.com). В національному ж чемпіонаті, як на мене, Дмитро якнайкраще відіграв у виїзному матчі проти «Колоса», багато в чому зумовивши мінімальному звитягу гірників. Наявні в Дмитра й передумови для дальшого прогресу.

Захисники: Віктор Скрипник (народився в 1969 р.), Северин Ганцарчик (народився в 1981 р.), Тарас Михалик (народився в 1983 р.), Олександр Тимчик (народився в 1997 р.)

На позиції лівого захисника – нинішній іменинник. В кар’єрі Скрипника-гравця було три клуби: запорізький «Металург», «Дніпро» й «Вердер». Й водночас три національні чемпіонати: колишнього СРСР, України та Німеччини. До останнього на сьогодні (ой, чи буде коли-небудь ще такий тріумф у бременців!?) чемпіонства «Вердера» в сезоні-2003/04 Віктор мав безпосередній стосунок, двічі здіймав над головою і Кубок Німеччини. Є у Віктора Анатолійовича й досягнення на тренерському містку. Чи багато ви знаєте вітчизняних тренерів, які очолювали команду бундесліги (або клуб з інших чемпіонатів «великої п’ятірки)? Німування – у відповідь…

ФК Вердер. Віктор Скрипник

Северин Ганцарчик також здебільшого грав на позиції лівого оборонця, водночас у нього непогано виходило й тоді, коли він виходив у центрі захисту, будучи лівим центрдефом. В Україні він грав за низку клубів елітного дивізіону, проте найбільше запам’ятався, звісно, в «Металісті». У складі харків’ян тричі поспіль ставав бронзовим призером чемпіонату України. В харківській каденції Северина мені надто зайшов у пам’ять його гол у матчі Кубка УЄФА в жовтні 2008 р. проти «Бешикташа»: Ганцарчик забив 4-й гол харків’ян у ворота «чорних орлів» (остаточний рахунок - 4:1), коли замість подачі зі штрафного, що начебто напрошувалася, хитро закрутив м’яч у дальній кут воріт стамбульців й одразу мерщій попрямував до вболівальників, щоб розділити з ними шалену радість.

Тарас Михалик захищав кольори кількох українських клубів і, ніде правди діти, московського «Локо». Його зірковий матч – Суперкубок-2007, коли Тарас, граючи за «Динамо», відзначився «дублем» у воротах «Шахтаря» впродовж п’яти хвилин. Асистували Тарасові Мар’ян Маркович (простріл із правого флангу) та Олександр Лисенко (скинув м’яч головою під удар партнеру). Додам, що кияни, граючи тоді експериментальним складом, виграли в суперників у серії пенальті. Ну, й розташую Тараса на позиції правого центрального захисника, хоча і як опорник він виглядав переконливо.

Найбільший козир чинного динамівця та українського збірника Олександра Тимчика – швидкість. Завдяки ній Тимчик здатен створити гостроту біля воріт суперників, та й в основній – оборонній – роботі вона не є завадою. Забивав Олександр і за збірну, зокрема вірменам у попередній Лізі націй, відгукнувшись на передачу Олександра Зубкова. Може, саме Тимчика й не вистачило команді Сергія Реброва в Батумі для того, щоб здолати таки грузинську команду під завісу матчу? Коли темпераментні господарі великими силами посунули вперед, він міг би використати свою прудкість на користь нашій національній команді.

Варіантом у центрі захисту може бути знаковий для футбольного Запоріжжя Леонід Ключик, а його сина Сергія можна використати на різних позиціях: від оборони до нападу. Підсилити цю зону може й багаторічний оплот оборони донецького «Металурга» Олександр Воловик. Інший варіант у захисті – білоруський легіонер «Кривбаса», «Чорноморця» , «Карпат» й «Іллічівця» Павло Кирильчик.

Півзахисники: Олексій Чередник (народився в 1960 р.), Володимир Устимчик (1952–2000), Михайло Мудрик (народився в 2001 р.), Анатолій Боговик (народився в 1947 р.)

Маємо в цій команді й олімпійського чемпіона, легенду «Дніпра» Олексія Чередника. За ним – опорна зона. Олексія Валентиновича можна назвати справжнім колекціонером медалей союзного чемпіонату. В складі «Дніпра» він неоднораз ставав і чемпіоном, і срібним, і бронзовим призером! А додайте до цього й відзнаки за завоювання Кубка СРСР, Кубка Федерації футболу СРСР, Кубка сезону тощо! Чередник опинився в потрібний час у потрібному місці й зробив вагомий внесок у те, що «Дніпро» став союзним грандом у 1980-ті. Мав славу вкрай непоступливого гравця, мало в кого у боротьбі виходило зламати опір Олексія Валентиновича.

На чемпіонський матч «Дніпро» – «Спартак» у 1983 р. українську команду як капітан вивів Володимир Устимчик. Однак, безперечно, більшою мірою він запам’ятався грою в складі «Чорноморця». Запала мені в пам'ять фраза з програмки до київського матчу «Динамо» – «Чорноморець» в сезоні-1975: «В нападі агресивно виявляють себе швидкі й технічні Михайлов та Устимчик». Все ж таки Устимчик, як на мене, більшою мірою був гравцем середини поля, ніж форвардом. Агресивність? Розумію, що автор тексту хотів зробити комплімент Устимчикові, та я , насамперед, виокремив би не агресивність як таку, а технічність Володимира Костянтиновича. Отой технічний арсенал давав йому змогу раз по раз ставити складні завдання перед оборонцями команд-суперниць.

Getty Images/Global Images Ukraine. Михайло Мудрик

Що сказати про нинішнього українського повпреда в «Челсі» Михайла Мудрика… Він потроху стає лідером нашої збірної. І невипадково саме Михайла українська вболівальницька спільнота визнала «Левом матчу» з Грузією. Щиро сподіваюся на те, що Мудрик виявить свої найкращі ігроцькі риси й у грі проти албанців. У поточному розіграші Ліги націй поважний ресурс sofascore.com ще жодного разу не оцінював його дії оцінкою нижче від «сімки», а за номінально домашню гру проти Грузії Михайла пошанували оцінкою 8,3 бала. Ефективними були дії українського легіонера «аристократів» і в двох попередніх матчах Ліги конференцій: за матч проти «Панатінаїкоса» sofascore.com щедротно дав 8,5, а за двобій проти «Ноа» – 8,2. Проте, на жаль, в іграх англійської прем’єр-ліги виявити свої таланти в Мудрика виходить не завжди.

Анатолій Боговик захищав кольори київського «Динамо» наприкінці 1960-х – на початку 1970-х рр. На золоту медаль в 1968 р. не награв. Проте надалі Віктор Олександрович Маслов став більше довіряти Анатолію. Й у сезоні-1969 саме удар Боговика на 90-й хвилині приніс киянам домашню звитягу в матчі проти московського «Торпедо». Програмка до того матчу різнилися з іншими тогосезонними: такий собі круглолиций хлопчисько (може, й м’ячик із руками й ногами – хтозна, який там креативний задум художника) підморгував уболівальникам, ніби обіцяючи: йдіть на матч, не пошкодуєте. 70-тисячна авдиторія в Києві аж ніяк не пошкодувала! В чемпіонському для київських динамівців сезоні-1971 Анатолій Боговик відзначився дуже важливим переможним голом у москві в матчі проти ЦСКА, коли 103-тисячний натовп у Лужниках палко вболівав проти киян, однак усе одно оплескував потужному ударові Боговика зі штрафного, призначеного десь у 40 м від воріт.

У півзахисті можуть бути й ще варіанти. Приміром, знаковий гравець «Чорноморця» половини нульових Андрій Кирлик, справжні футбольні пілігрими Денис Олійник і Володимир Танчик, помітний гравець київського армійського клубу 1980-х Володимир Синельник. Не варто забувати й про Мар’яна Мисика, Ореста Кузика й Дениса Кузика, а також про молоду надію українського футболу Олександра Яцика.

Нападники: Артем Довбик (народився в 1997 р.), Юрій Резник (народився в 1954 р.)

Getty Images/Global Images Ukraine. Артем Довбик

Щось останнім часом побільшало критики на адресу Артема Довбика, зокрема й від шанованих у нашому футболі фахівців: мовляв, з такою грою шлях – в аматори. Менше з тим, Артем є забивним форвардом, однак цього сезону не демонструє стабільності, яка була в нього попереднього сезону. Відтак кращий бомбардир чемпіонату Іспанії поки що далекий від чільних місць бомбардирського списку кальчо. Чи не схибив Артем, переїхавши на Апенніни, а конкретно в кризову «Рому»? Попереду ще більша частина клубного сезону, й поки – не час для висновків. Щиро побажаємо уродженцю Черкас все ж таки істотно збільшити бомбардирський доробок в Італії і тішити нас своїми голами у футболці національної збірної!

У «срібному» для гірників сезоні-1975 Юрій Резник забив вирішальний гол у важливому вересневому матч проти «Чорноморця». А в тій грі Резник вийшов на поле замість лідера «Шахтаря» Віталія Старухіна, який занедужав. І не підкачав! У сезоні-1977, певно, найкращим матчем для Резника стала гра проти куйбишевського клубу «Крила Рад». На рахунку Юрія – «дубль» (один із м’ячів форвард забив головою в акробатичному стрибку) та ювелірна передача на Старухіна! Рік по тому Юрій забив аж самій «Барселоні», до того ж уже на 1-й хвилині матчу-відповіді в Кубку володарів кубків, відгукнувшись на простріл Миколи Латиша з правого флангу.

Альтернатива? Вибір багатий: Василь Лябик, Лукаш Теодорчик, Богдан В’юнник тощо. Можна згадати й Олександра Воскобойника, й, приміром, польського легіонера київського «Арсенала» Мацея Ковальчика, а також пошкодувати, що прізвище Олексія Бєліка трохи не підпадає під формат цієї збірної.

***

Помітив, що нашочасся дало в цю команду більш як третину складу. Український футбольний уболівальник вибагливий. Він навідліг шпетить сьогодення: мовляв, «ще ніколи такого не було», ностальгійно згадує зірок минулого «от, були ж люди в наш час…», палко сперечається про внесок того чи іншого клубу до скарбниці українських звитяг і, хай там що, а сподівається на повернення кращих часів. Чому б, власне, нашій збірній невеличкий крок до цього повернення не зробити вже сьогодні, подолавши на виїзді опір збірної Албанії! Удачі, Україно!

Олексій РИЖКОВ

Оцініть матеріал
(10)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 10
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
porylych
Тобто?! Ю.Резнік забив вирішальний гол, коли йому було 5 рочків?
Dimaryz81
Давайте еще тех у кого фамилия заканчивается на -енко, на -ов, на -щук и конечно на -леоненко.
BATI-GOOOOOL
Більше немає про що писати чи що ?
Pop
У спорт.юа криза ніяк не скінчиться