Крістіан Пулішич: новий лідер Мілана
Оцінюємо прогрес американця на «Сан-Сіро»
Перед своїм першим матчем у якості головного тренера збірної США Маурісіо Почеттіно високо оцінив півзахисника «Мілана» Крістіана Пулішича, назвавши його «фантастичним гравцем». З одного боку, фахівець не міг сказати нічого іншого про лідера своєї команди. З іншого, американець справді прогресує. Прямо зараз він є одним із найкращих футболістів у нестабільному «Мілані». 26-річний хавбек не зміг закріпитися в «Челсі», але розкрився на «Сан-Сіро».
Пулішича завжди вважали гравцем вище середнього рівня, але топовим його ніколи не називали. Чи готовий Крістіан зробити наступний крок? Головним статистичним показником для атакувальних гравців є голи та результативні передачі. Є й інші моменти, якими можна суттєво допомогти команді, окрім цих двох речей, але у довгостроковій перспективі найкращими атакувальними гравцями у світі будуть ті, хто забиває та створює найбільше голів.
Пулішич у цьому плані не на останніх ролях. Він входить до топ-15 гравців з усієї Європи, які відзначаються результативною дією кожні 90 хвилин. У Крістіана в середньому гол чи асист за вказаний час. Це рівень Мохамеда Салаха – одного з найкращих гравців «Ліверпуля» та АПЛ. Цього сезону Серії А «Мілан» завдав 57 ударів у площину воріт суперника. Більше лише у «Інтера» (60) та «Аталанти» (61). Пулічіш не частіше за інших гравців «россонері» б'є по воротах, але забиває найбільше – 7 м'ячів у всіх турнірах. Прямо зараз він є найкращим бомбардиром «червоно-чорних».
Показник очікуваних результативних дій Крістіана за 90 хвилин без урахування пенальті становить 0,7 npxG+xA при 1,0 насправді. За цим показником він входить до топ-15 гравців з усієї Європи, які провели не менше 500 хвилин на полі цього сезону. Якщо підключити минулу кампанію, Пулішич все одно не випадає з топ-15. За цим показником він також входить до числа найкращих 15-ти футболістів, які провели на полі сумарно 2000 хвилин. Можливо, топ-15 – не найвагоміший показник, але вище у цьому рейтингу немає жодного гравця «Мілана».
Цікаво, що цього сезону Крістіан завдає в середньому всього 1,7 удару за матч. Торік він мав у середньому 2,3 удари за «Мілан», а в середньому за 4 сезони у «Челсі» — 2,5. Це зниження кількості було компенсовано зростанням якості: 0,24 очікуваних голів при ударі цього сезону порівняно із середнім показником за кар'єру близько 0,14. Це нормально, навіть дуже добре, але гравцям рідко вдається зберігати високу результативність за малої кількості ударів протягом усього сезону. Тому багато що буде залежати від того, скільки моментів ще отримає хавбек «червоно-чорних» і як він їх використає. Якщо його реалізація залишиться на нинішньому рівні, то це буде відмінний показник.
З кампанії 2017/18 лише 2 гравці, які провели на полі не менше 2000 хвилин за сезон, били по воротах на рівні Пулішича (1,7 удару за матч або менше) та забивали багато голів. Це Сімеон Нванкво за «Кротоне» у кампанії 2020/21 (20 голів у Серії А) та Жан-Філіпп Матета з «Крістал Пелас» минулого сезону (16 м'ячів у АПЛ). Але тут цікаво те, що обидва ці гравці є нападниками в командах з нижньої частини таблиці. До них м'яч у принципі надходить рідко, і у них не так багато моментів у кожній грі. «Мілан» же грає в Лізі чемпіонів і розраховує знову опинитися там наступного сезону, а найкращий бомбардир команди завдає менше двох ударів по воротах за матч.
Це не означає, що Пулішич не зможе додати більше ударів у майбутньому, він часто робив це у своїй кар'єрі. Але має щось змінитись, щоб він продовжував у тому ж дусі. Втім, деякі зміни вже є. Раніше Крістіана робило потенційним гравцем світового класу його вміння просувати м'яч або знаходити простір для отримання передачі у штрафному майданчику суперника. Зміни, що відбулися з ним у «Мілані», є суттєвими. В даний час у нього найнижчий у кар'єрі середній показник проникаючих передач, передач у штрафний майданчик, доторків до м’яча всередині штрафного майданчика та отриманих проникаючих передач.
Останній момент є найбільш показовим. Минулого сезону під керівництвом Стефано Піолі Пулішич отримав 293 проникаючі передачі — найбільше у Серії А. У нинішній кампанії він отримує їх у 2 рази менше, ніж отримував у середньому за гру минулого сезону. Раніше Крістіан був основним гравцем у розвитку атак «Мілана». Нині він діє в іншій системі. Під керівництвом Паулу Фонсеки у «россонері» в середньому на 10 володінь менше за матч, ніж під керівництвом Піолі. Вони не пресингують так агресивно, як минулого сезону, але при цьому контролюють м'яч набагато більше в небезпечних зонах: 62% володіння в останній третині поля порівняно з 54% минулого сезону.
Пулішич тепер набагато рідше перебуває з м'ячем у штрафному майданчику і завдає найменше ударів за гру у своїй кар'єрі, але при цьому він створює майже вдвічі більше моментів за матч, ніж у середньому за кар'єру, і те саме стосується його очікуваної результативності. Він уже виконав більше розрізних передач, аніж у попередніх сезонах, а зараз лише листопад. Як би не пройшла ця кампанія для Крістіана та його команди, цей новий стиль здається більш стійким для гравця, який тільки минулого сезону вперше у своїй кар'єрі досяг позначки у 2500 хвилин за сезон.
З усіма цими високошвидкісними забігами без м'яча та небезпечними підключеннями до атаки Пулішич став проводити набагато більше часу на полі, залишаючись здоровим, а не страждаючи від травм, як це часто бувало у його кар'єрі. Раніше на ньому порушували правила у середньому 1,7 рази за матч. Цього сезону на ньому фолять набагато рідше. Тепер він менше працює з м'ячем, але стає більш ефективним. Уже на старті сезону Пулішич набрав 10 очок за системою гол+пас у всіх турнірах (7+3), діючи, по суті, в енергозберігаючому режимі. І в цьому режимі він є одним із найкращих гравців «Мілана».
Сергій ЗАВАЛКО, за матеріалами ESPN
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Екстренер національної команди залишився задоволеним грою збірної в першому таймі
Натомість українська збірна зіграє у плей-оф Ліги націй за путівку до Дивізіону A