Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Ліга чемпіонів
| Оновлено 07 листопада 2024, 06:53
5184
2

Шлагбаум для Фонсеки. Як Янг Бойз не дав Шахтарю піти від спадщини Луческу

Згадуємо поки що єдине в історії суперництво «гірників» із «молодими хлопчиками» зі Швейцарії

| Оновлено 07 листопада 2024, 06:53
5184
2
Шлагбаум для Фонсеки. Як Янг Бойз не дав Шахтарю піти від спадщини Луческу
ybforever.ch

Сезон-2015/16 в українській Прем'єр-лізі «Шахтар» завершив на другому місці, відставши на сім очок від «Динамо». Жодної трагедії в попередні часи із подібного ніхто б у донецькому клубі не робив, але цього разу контекст спонукав до рішучих дій. Справа в тому, що після початку російсько-української війни у ​​2014 році та від'їзду «гірників» з рідного Донецька, їхній головний тренер Мірча Луческу, який вирізнявся раніше визначною за українськими мірками здатністю давати результат, як заведено говорити у подібних випадках, «поплив».

Під керівництвом Луческу «Шахтар» два сезони поспіль (окрім згаданого розіграшу УПЛ-2015/16, мова ще й про чемпіонат сезону-2014/15) був не спроможний складати реальну конкуренцію «Динамо». Істотний відрив «біло-синіх» у турнірній таблиці не міг не пригнічувати босів «гірників», й навесні 2016-го стало зрозуміло: Рінат Ахметов готовий піти на рішучі зміни. Все це обернулося відходом Мірчі Луческу та призначенням на посаду головного тренера «Шахтаря» молодого португальця Паулу Фонсеки, котрий раніше продемонстрував непогані результати на батьківщині із «Брагою».

Прихід Фонсеки у «Шахтар» апріорі не міг бути простим завданням для португальця. Коли з команди йде її творець та багаторічний наставник, котрий залишає по собі колосальну спадщину, спадкоємцю завжди доводиться нелегко. Достатньо згадати кейс Девіда Моєса в «Манчестер Юнайтед», який так і не зумів стати гідною заміною легендарному шотландцю серу Алексу Фергюсону.

Але Фонсека з ходу показав, що не боїться жодних порівнянь із Луческу, а також дав зрозуміти, що не збирається дякувати румуну за все те, із чим йому доводиться стартувати в «Шахтарі». Певною мірою португалець мав рацію, тому що його запрошення – це аж ніяк не милість від Мірчі, так само як і багато чого, що дісталося «у спадок» Паулу в донецькому клубі було результатом роботи цілої команди менеджерів, а не виключно румуна. Однак деякі шанувальники «Шахтаря», які вважали Луческу наріжною фігурою для сучасної історії «гірників», одразу ж ополчилися на Фонсеку за його, як вони вважали, зайву пихатість та невдячність.

Ще більше ворогів Фонсека нажив собі завдяки кадровим та тактичним рішенням. Насамперед Паулу дав зрозуміти, що не збирається використовувати багаторічну схему Мірчі Луческу – 4-2-3-1. Португальський тренер почав награвати зовсім іншу розстановку, яку фігурально можна описати як 4-4-2, що передбачає агресивну та активну гру в фінальній стадії атаки, а також суттєві зміни у центрі поля, де роль класичного руйнівника зводилася до мінімуму.

Буквально одразу ж настали й кадрові рішення Фонсеки у «Шахтарі», які викликали суттєвий резонанс у вітчизняному експертному, журналістському та вболівальницькому середовищі. Насамперед із основи «гірників» несподівано вилетів багаторічний лідер оборони команди Ярослав Ракіцький. Хтось пов'язав це із тим, що захисник прибув на літні збори, як і ще декілька гравців, трохи пізніше через зайнятість у збірній України на Євро-2016, але інші запідозрили, що між тренером та футболістом намітився конфлікт.

Масла у вогонь підлила сестра Ракіцького Дар'я, яка у соціальних мережах залишила більш ніж провокаційний пост на адресу Фонсеки, потенційні наслідки якого для свого брата не могла не усвідомлювати.

«Сьогодні офіційний початок, коли португалець вбиватиме донбаський клуб», – написала дівчина 17 липня 2016 року – в день, коли Ракіцький не потрапив у заявку «Шахтаря» на матч Суперкубка України проти «Динамо», а «помаранчево-чорні» програли трофей у серії пенальті (1:1, 3:4).

Під «вбивством» Ракіцька, вочевидь, мала на увазі відсутність у складі «Шахтаря» свого брата, хоча подібна заява в жодному разі не прикрашала дівчину, оскільки виносити в публічну площину стосунки Ракіцького із Фонсекою, які не склалися з самого початку, навряд чи вартувало, і тим паче, робити на цьому тлі зі свого брата жертву, а «гірникам» передрікати повний крах.

Фонсека відповів на це та інші подібні претензії на свою адресу досить коректно та професійно, давши зрозуміти, що це виключно його право – обирати на свій смак та думку футболістів у стартовий склад та заявку на кожен із матчів.

«Насправді, немає жодного конфлікту із Ракіцьким. Це мій вибір. У нашому стилі гри є зміни. Я ані краплі не сумніваюся, що як Ракіцький, так і інші хлопці, які наразі не виходять на поле, із часом зрозуміють усе, що ми хочемо від них, й в них також з'явиться можливість грати. Ви повинні розуміти: ані з Ракіцьким, ані з будь-яким іншим футболістом проблем у мене особисто немає. Правила футболу ще ніхто не змінював: на полі можуть бути лише 11 гравців, тому поки що ми діємо так», – заявив Фонсека.

Але загалом ті слова португальця ніхто не сприйняв всерйоз. Для вболівальників ставало очевидним: у їхній улюбленій команді починають відбуватися тектонічні зміни, й тоді було ще абсолютно неясно, до чого подібне призведе. Ключовим тестом для тактики та методики роботи Фонсеки на новому місці мала стати Ліга чемпіонів.

Сезон-2016/17 у Лізі чемпіонів «Шахтар», як віце-чемпіон України, був змушений розпочинати із третього кваліфікаційного раунду, де «гірникам» на шляху представників ліг жереб визначив у суперники швейцарський «Янг Бойз». «Жовто-чорних», які на той момент, як і «Шахтар», також були віце-чемпіонами своєї країни, в Україні сприйняли як досить прохідного та зручного суперника, а тому не дивно, що і тренерський штаб Паулу Фонсеки не побачив у цьому жодної каверзи, й продовжив впроваджувати і закріплювати усі свої тактичні та кадрові нововведення.

Перший матч «Шахтаря» та «Янг Бойз», який 26 липня 2016 року відбувся у Львові, зміцнив фанатів «гірників» на думці, що цей суперник для їхніх улюбленців більш ніж прохідний. Перемога 2:0, яку принесли точні удари Бернарда та Селезньова, не відображала усієї переваги, якою «гірники» володіли в тій грі. В низці епізодів здавалося, що футболісти «Шахтаря» надто переграють, намагаючись своїми надмірно елегантними й певною мірою навіть «показушними» діями сподобатися вболівальникам та отримати кілька вістів у очах нового головного тренера. На жаль, користі від численних «стіночок» та «парашутиків» було зовсім трохи…

Показово, що після першої гри проти «Янг Бойз» ніхто з журналістів більше не питав у Фонсеки про відсутність у складі Ракіцького. Натомість були питання про «сімейну атмосферу в колективі», про наявність чи відсутність мовного бар'єру у спілкуванні з підопічними, зокрема автором другого голу Євгеном Селезньовим і т.п. Іншими словами, переможний результат змусив усіх, що й логічно, забути про колишні претензії та «зародки» скандалів.

Від матчу у відповідь проти «Янг Бойз» українські вболівальники не чекали нічого, окрім переконливого проходу «Шахтаря» в раунд плей-оф кваліфікації. Щоправда, перед грою «гірники» втратили Бернарда, який пошкодив руку у поєдинку національного чемпіонату проти «Чорноморця». Варто зазначати, що найдорожчий футболіст в історії «Шахтаря» саме за Фонсеки почав демонструвати ті свої якості, за які він і був придбаний з «Атлетіко Мінейро» у обмін на 25 мільйонів євро.

Але проти «Янг Бойз» у Швейцарії Бернард не зіграв. Його місце на лівому фланзі атаки зайняв Тайсон, якого Фонсека із самого початку намагався награвати як відтягнутого форварда у парі з Едуардо, а ось тандем з натуралізованим хорватом на штучному газоні «Стад де Сюїс» склав Дентіньо – футболіст, який багато років перебував на контракті у «Шахтарі», але залишив по собі вкрай суперечливі враження, особливо враховуючи видані йому на старті кар'єри аванси, у тому числі й легендарним Пеле…

Напередодні матчу проти «Янг Бойз» у Швейцарії у Фонсеки знову запитали про Ракіцького. Справа в тому, що гра із «жовто-чорними» відбулася якраз в день народження Ярослава – 3 серпня, тому у португальського фахівця журналісти й хотіли дізнатися, чи не збирається Паулу надати Ракіцькому подарунок у вигляді місця в стартовому складі. На що Фонсека знову спробував відповісти максимально дипломатично та обтічно…

«Я очікував, що обов'язково буде хоч якесь питання про Ракіцького. Подивимося. Перед днем народження подарунки не даруються, а все вирішується сьогодні. Насправді моє рішення щодо стартового складу приймається виходячи із того, що буде кращим для команди. Тут не мають жодного сенсу ані дні народження, ані весілля, ані розлучення», – зазначив свою позицію головний тренер «гірників».

А ще Фонсека чітко заявив, що його команда вже відрізняється від тієї, яка була у «Шахтарі» раніше.

«Думаю, по команді вже видно багато, чого хочу саме я. Сьогодні «Шахтар» вже відрізняється від того, яким був раніше. Я не кажу, кращий він чи гірший. Але насправді минуло лише два місяці. Вважаю, є ще в чому додавати і над чим працювати. І тоді в майбутньому вже можна буде говорити, що це «Шахтар» Паулу Фонсеки. Я на сто відсотків задоволений тим, як команда себе показує, як футболісти віддаються грі – це дуже важливо», – підкреслив Паулу.

У центрі оборони «Шахтаря» на матч-відповідь проти «Янг Бойз», втім, як і на перший, вийшли Сергій Кривцов та Іван Ордець. Довіра Фонсеки до останнього виглядала вкрай дивовижно, особливо на тлі того, що Ордець мав мінімум досвіду в єврокубкових матчах, а в Мірчі Луческу цей центрбек був не більше, аніж гравцем основи або ротації під поєдинки УПЛ.

Матч у Швейцарії шокував усіх шанувальників «Шахтаря». Незважаючи на значну перевагу «гірників» у володінні м'ячем та кількості виконаних передач (769 проти 448), саме господарі створювали гострі моменти та забивали м'ячі. Пара Кривцов – Ордець у центрі оборони виглядала відверто безпорадною, а другий м'яч японця Юя Кубо, здавалося б, став для неї вироком, коли фактурний центрфорвард «Янг Бойз» Гійом Оаро позиційно просто знищив свого опонента, котрий за кілька років відзначився відверто ганебною та недостойною поведінкою, весело проводячи час на корпоративі московського «Динамо» у той момент, коли окупанти рівняли із землею його рідну Волноваху та вбивали мирне населення масованими ракетними ударами по всій Україні…

Полный ордец
Читайте також:
Повний ордець

Основний час матчу «Янг Бойз» – «Шахтар» завершився із рахунком 2:0, через що потрібно було грати додатковий час, а потім для виявлення переможця задіяти й серію пенальті.

І ось тут Фонсека чи то перелякався, чи то розгубився, чи його асистенти переконали боса в тому, що Ракіцький буде корисний саме в 11-метрових. На 120-й хвилині головний тренер «Шахтаря» зняв з гри Кривцова та випустив замість нього Ярослава. Через кілька хвилин Ракіцький не реалізував свій удар із «точки» (м'яч влучив у поперечину, потім – у «п'яту точку» голкіпера «Янг Бойз», а згодом – вилетів за межі поля), а «Шахтар» сенсаційно програв, вилетівши в Лігу Європи…

ybforever.ch

На Фонсеку після матчу боляче було дивитися. У його виразі обличчя читалася і злість, і розпач, і розуміння того, що все може закінчитися, так і не встигнувши розпочатися…

Хоч як би там було, а експерименти Фонсеки закінчилися дуже швидко. Той виліт від «Янг Бойз» призвів до повернення «гірників» до попередньої стилістичної моделі гри та схеми 4-2-3-1, яку команда сприймала фактично як єдину рідну й зрозумілу. Вже на матчі проти турецького «Істанбул Башакшехір» у раунді плей-оф кваліфікації Ліги Європи «гірники» вийшли не лише зі звичною формацією, а й із Ярославом Ракіцьким в центрі оборони. Також своє місце в основі отримали Олександр Кучер і Факундо Феррейра, а от Ордець із Дентіньо, по суті, вирушили туди, де й мали знаходитися – «на підтанцьовку», тобто у запас.

Щоправда, в іграх з «Істанбул Башакшехір», які «Шахтар» провів упевнено, як з точки зору продемонстрованого футболу, так і за результатом (2:1, 2:0), для Фонсеки також не обійшлося без скандалів. Зокрема, у матчі-відповіді португалець публічно посварився із Тарасом Степаненком, коли почав висловлювати футболісту свої претензії прямо на полі, а українець, не ставши терпіти подібне, поліз з'ясовувати стосунки, через що його довелося заспокоювати спочатку Андрію Пятову, а потім і Даріо Срні.

Згодом Фонсека досяг великих успіхів у «Шахтарі». Португалець виграв сім трофеїв за три роки роботи (три чемпіонства, три Кубки та один Суперкубок) в Україні, що допомогло йому заслужити запрошення від «Роми», потім попрацювати із французьким «Ліллем», а нині Паулу очолює «Мілан».

Досяг свого Фонсека і у кадрових питаннях. Якщо зі Степаненком португалець порозумівся, продовживши робити ставку на Тараса як на ключового футболіста першої команди, то от Ракіцького Паулу все ж таки знайшов можливість «позбутися» – на початку 2019 року «Шахтар» продав центрбека за 10 мільйонів євро в «Зеніт», де, очевидно, на українця робили ставку не лише через його професійні здібності, а й виходячи із політичних амбіцій тамтешньої влади, яка прагнула показати «братськість» народів. Щоправда, позиція Ракіцького після 24 лютого 2022 року продемонструвала, що з Ярославом, на відміну від Анатолія Тимощука, у пітерців вийшов прокол…

Але це ми вже торкнулися іншої теми й забігли наперед, а тоді, влітку 2016-го, саме «Янг Бойз» сенсаційно виставив шлагбаум для Фонсеки, через що португальцю-новатору довелося екстрено згортати свої «реформи» у донецькій команді й повертатися до того, що в представлення багатьох уболівальників «Шахтаря» й досі позначається не інакше, як «багаж Луческу». І, слід визнати, ті поєдинки проти швейцарських «молодих хлопчиків» стали визначальними для подальшого шляху та розвитку «гірників». Подивимося тепер, чи не матиме аналогічного доленосного впливу на «Шахтар» і його теперішній тренерський штаб нова зустріч із «Янг Бойз», яка відбудеться в рамках основного етапу Ліги чемпіонів вже сьогодні, 6 листопада…

Оцініть матеріал
(15)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Коментарі 2
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Tower Bridge
Ну Шахтёр хоть до пенальти дожил.  Перекладина конечно это  такое...  Но  Роберто Баджо даже в рамку не попал когда то.)  Выше!
Динамо же в первом рандеву с Мальчиками вылетело сразу.... 3:1, 0:2.      Мальчик Лотомба забил на 89 после корнера. .   Когда  Коваль граблями не смог поймать мяч под ногами.