Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Збірна України
| Оновлено 11 жовтня 2024, 20:08
5135
38

Шапаренко vs Мудрик. Хто грав за збірну України під культовою десяткою?

Номер на спині важливий, особливо для гравців із високим статусом

| Оновлено 11 жовтня 2024, 20:08
5135
38
Шапаренко vs Мудрик. Хто грав за збірну України під культовою десяткою?
Getty Images/Global Images Ukraine. Микола Шапаренко і Михайло Мудрик

Схоже, неприємна ситуація, істерію довкола якої хтось і для чогось активно намагався розганяти в пресі, із володарем десятого номера у національній збірній України поступово сходить нанівець. Принаймні, на жовтневі матчі футболку із культовою «десяткою», як і у вересні, залишить за собою хавбек «Динамо» Микола Шапаренко, а ось Михайлу Мудрику через відсутніть Ярмоленка дісталася не менш авторитетна та популярна серед гравців атаки «сімка».

Але зараз давайте не будемо розмірковувати на тему, хто має рацію: Шапаренко чи Мудрик, або хто з них більш сильніший футболіст та заслуговує на вибір номера у першу чергу. Подібного роду дискусії, по-перше, точно не йдуть на користь національній збірній, а по-друге, мають значно більше значення для самих футболістів, аніж для вболівальників, левову частку яких значно більше турбує результат, який демонструє збірна, а не такі дрібні подробиці, хто та із якою цифрою на спині сьогодні вийшов на поле.

Втім, озброївшись даними порталу Transfermarkt, давайте згадаємо, хто грав за «синьо-жовтих» під десятим номером, ще коли в команді не було ані Шапаренка, ані Мудрика. І значущих особистостей для нашого футболу у цьому списку вистачає…

Дев'яності

У перші роки існування національної команди було чимало хаосу, в тому числі й організаційного, через що, можливо, «номерний літопис» на Transfermarkt бере свій відлік із сезону-1994/95. Тоді під десятим номером за збірну України виступав форвард «Динамо» Віктор Леоненко, котрого сучасники набагато краще знають у ролі експерта, який має власний нетривіальний погляд на будь-яке питання у футбольному житті нашої країни. Леоненко, який на той момент був одним із найкращих гравців з українським паспортом, через проблеми з дисципліною та важкий характер так і не зміг реалізувати увесь свій неймовірний потенціал. У збірній він провів лишень 14 матчів, в яких забив 6 м'ячів. Очевидно, міг би зіграти значно більше…

УАФ. Віктор Леоненко

Надалі постійного «господаря» десятий ігровий номер у збірній України не мав аж протягом кількох років. Тому не дивно, що із 1994 по 1997 роки пограти з «десяткою» на спині встигли Андрій Гусін, який на початку своєї кар'єри віддавав перевагу грі на атаку, Володимир Горілий, Володимир Шаран та Валерій Кривенцов. Нікому з них, окрім, звичайно, представника «Динамо» Гусіна, так і не вдалося залишити серйозний слід в історії національної команди України.

А ось далі «десятка» на певний час «приклеїлася» до молодого генія тодішнього вітчизняного футболу Андрія Шевченка. Форвард «Динамо» дебютував за «синьо-жовтих» у березні 1995 року й спершу грав під 9-м номером, але дуже швидко змінив його на 10-ку. Цей номер залишався за Андрієм аж до того моменту, коли він вирішив змінити його на 7-й. Справа в тому, що влітку 1999-го Шевченко пішов із «Динамо» до «Мілана», а в стані «россонері» отримав не десятий, як у Києві, а сьомий ігровий номер. Тож згодом топ-форвард вирішив, що для нього правильніше буде асоціюватися із цією ж цифрою і в збірній України. Втім, саме з «десяткою» на спині Шевченко забив свій легендарний м'яч у ворота Філімонова у Москві, коли «синьо-жовті» вирвали нічию у росії (1:1) в кваліфікації на Євро-2000, залишивши найлютішого суперника без шансів на те, аби поїхати на турнір до Бельгії та Нідерландів.

Getty Images/Global Images Ukraine. Андрій Шевченко

Нульові

Після того, як Шевченко відмовився від «десятки» та став грати під 7-м номером, у збірній України на кілька років знову намітилася певна чехарда довкола цієї цифри на футболці. Спочатку новою «десяткою» національної команди став опорний півзахисник «Шахтаря» Сергій Попов, але дуже швидко культовий номер у нього забрав атакувальний хавбек «Динамо» Артем Яшкін. Щоправда, обидва вони не залишили суттєвого сліду в історичному плані для «синьо-жовтих», хоч і були футболістами достатньо непоганого рівня.

Потім із 10-м номером на спині нетривалий час у збірній України грав улюбленець вболівальників та президента «Шахтаря» Ріната Ахметова Андрій Воробей. На рубежі «дев'яностих» та «нульових» цей форвард вважався дуже перспективним і деякі експерти тоді навіть вважали, що Андрію цілком під силу повторити кар'єрний успіх його тезки Шевченка, вирушивши підкорювати один з топових європейських чемпіонатів. Зрештою, Воробей і близько не показав такої результативності, як Андрій Шевченко, і в збірній провів 68 матчів (9 м'ячів), так і не маючи якогось стабільного ігрового номера: окрім «десятки» форвард також грав із 11-м, 9-м, 8-м, 17-м та 16-м номерами на спині.

Getty Images/Global Images Ukraine. Андрій Воронін

Зрештою, у березні 2002-го у збірній України дебютував форвард німецького «Майнца» Андрій Воронін, котрий у ранньому віці залишив рідну Одесу й зумів згодом зробити успішну кар'єру в Європі. Під «десяткою» Воронін виступав за «синьо-жовтих» регулярно та стабільно, зігравши 73 поєдинки, в яких йому поталанило відзначитись 8 забитими м'ячами.

Фактично Воронін «застовпив» за собою «десятку» аж до початку 2010-х років, хоча коли його не викликали до розташування збірної через травми або дискваліфікації, кілька матчів із 10-м номером на спині за «синьо-жовтих» встигли провести Олексій Гай, який не мав стабільної цифри у нацкоманді, нехай і зіграв за неї 29 матчів, та Артем Мілевський. Останній, нехай і грав у найкращі роки із 10-кою на спині в «Динамо», куди більше у національній збірній запам'ятався, мабуть, під 15-м ігровим номером. Хоча в «молодіжці» Мілевський якраз асоціювався із «десяткою».

Десяті

Андрій Воронін завершив кар'єру у збірній одразу після Євро-2012, через що десятий номер у національній команді виявився вакантним. Недовго під ним за «синьо-жовтих» виступав Володимир Гоменюк, якого іноді викликали для створення «глибини складу» у збірній України, але потім досить швидко «десятка» знову отримала свого постійного «господаря». Ним став вінгер та лідер «Дніпра» тих років Євген Коноплянка.

Getty Images/Global Images Ukraine. Євген Коноплянка (зліва)

За Коноплянкою 10-й номер зберігався упродовж усіх «десятих» років нинішнього століття після того, як зі збірною розпрощався Воронін. Якщо хавбек із якихось причин не грав, то заповітну цифру міг «підібрати» хтось інший, як траплялося, до прикладу, із Євгеном Шаховим, але загалом це було лише епізодом, й необхідністю виконати вимоги регламентів, надавши номери по порядку усім членам збірної. Після Леоненка, Шевченка та Вороніна наступним культовим володарем «десятки» у нашій національній команді став саме Коноплянка, на рахунку якого загалом 87 матчів та 21 забитий м'яч за українську збірну.

Поточне десятиліття

Свій останній матч за збірну України Євген Коноплянка відіграв у березні 2023 року, коли виконуючий обов'язки наставника «синьо-жовтих» Руслан Ротань дав вінгеру та своєму хорошому товаришеві можливість вийти на заміну у матчі кваліфікації на Євро-2024 проти Англії (0:2). Але ще до цього Коноплянка втратив статус ключового футболіста національної команди й перестав грати в ній значну роль, через що його почали залишати «за бортом» збірної, а разом із тим й «десятка» почала отримувати іншого господаря.

Спочатку ним став натуралізований бразильський форвард Жуніор Мораес. За «синьо-жовтих» він дебютував у березні 2019-го із 19-м номером на спині, згодом пограв також під № 18, але у 2020-му ненадовго отримав можливість пограти з авторитетною «десяткою». Загалом Мораес не запам'ятався нічим у збірній України, відігравши лишень 11 матчів та забивши 1 м'яч. Українське громадянство цей нападник прийняв вже надто пізно (у плані біологічного віку гравця), через що ставку на нього у збірній навіть в середньостроковій перспективі було робити недалекоглядно.

Getty Images/Global Images Ukraine. Микола Шапаренко

А ось наступним володарем заповітного десятого номера у національній команді виявився Микола Шапаренко. Свій перший матч за збірну хавбек «Динамо» провів у травні 2018 року, а у жовтні 2020-го вперше вийшов на поле за «синьо-жовтих» із «десяткою» на спині. Щоправда, той матч, у якому відбулася зазначена подія, очевидно, хотів би ніколи не згадувати не лише сам Шапаренко та його партнери по збірній, а й усі вболівальники української збірної. Йдеться про товариський матч на «Стад де Франс» проти Франції, який завершився форменим погромом «синьо-жовтих», які мали проблеми з коронавірусними обмеженнями, з рахунком 1:7.

Надалі Шапаренко регулярно отримував «десятку», коли у збірну не звали Коноплянку, а ось у вересні 2022-го, коли Миколу не викликали в національну команду через тяжку травму коліна, вперше 10-й номер опинився на спині Михайла Мудрика. Це було в поєдинку проти Шотландії в рамках Ліги націй-2022/23, який завершився поразкою «синьо-жовтих» із рахунком 0:3.

Власне, з того часу десятий номер і ділять між собою Шапаренко з Мудриком. Причому обидва хавбеки мають у своїх клубних командах – «Динамо» та «Челсі» відповідно – на спині саме «десятки». Залишається лише почекати, аби побачити, кому з цієї пари вдасться продовжити знаковий ряд «господарів» 10-го номера у збірній України, адже подібного роду чехарда, коли цифра дістається то одному, то іншому, вкрай невластива гравцям серйозного рівня, які намагаються в цьому плані вирізнятися стабільністю.

Оцініть матеріал
(28)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 38
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
ViAn
Найбільший молодець - Забарний. Грає у Збірній з 18-ти років, є наймолодшим гравцем. З 18-ти грає завжди в старті. Є людиною, яка в минулому сезоні АПЛ пропустила лише 1 матч через травму. На самому фініші. У цьому сезоні грає стабільно всі матчі по 90 хвилин. В 22 вже має 41 матч за Збірну і до 23 точно проведе вже 50 матчів. Оце і є показник. А номер взяв 13. І чудово себе почуває. Наразі він точно є великим активом Борнмута, який на його продажі отримає свої 50-60 млн. фунтів.
Rzechpospolita
Що Шапаренка, Що Мудрика - їх форма пішла на спад, їм не про номер треба думати, а про те, як набрати форму і вийти на ще кращий рівень, чим колись в них був.....По суті в збірній стабільно гарно грає тільки Забарний і Трубін! 
OKs100
Коноплянка был лучшей из всех десяткой.
Владислав Рейский
Вы серьезно, кому какой номер? Сбу слили евро каким-то румынам, потом в ЛН играют как последние хитоиды, при том не было топ соперников и даже с грузией удобным соперником стремно какой будет итог, а тут кто какой номер выберет? Да выпускайте дубль наших и хоть 7 хоть 10 если они хоть мотивированные бегать будут и за игру не будет стыдно, даже если б проиграли 2:3 или ничья, но не вот это вот это х зна шо шо мы видим последние игры 
COBA
Тому й влітає збірна всім підряд. Не на те свою увагу й силу скеровують роздуті звьйозди.
Віталій Ткачук
Неважливо хто під яким номером грає, треба щоб вони виграли в Грузії, решта, - фігня.
AlexDSan
Цікаво, мета статті загострити конфлікт Мудрика і Шапаренка в збірній?
roman75zpr
Це взагалi нi та тема статтi, що бути зараз головною на сайтi ( 
Олександр
Крім мудрика тільки Марадона заслуговував 10 номер
Remark
Віддати 10-ку комусь іншому, окрім Мудрика або Шапаренко. 
І на цьому питання закрити!
Дар'я Кочуг
Та Шапаренко буде в ній надалі грати, якщо не буде форс-мажорів 
potemkin78
на сколько я помню Шевченко поменял 10 на 7 после очередноё неудачи, не фартило ему с 10 номером, а в Милане под 7 номером он постоянно забивал и выигрывал
Умник
Они не соответствуют этому номеру именно сейчас
v2341770
У збУ більше ж проблем немає, аніж ділити номери на футболках! Якщо це дійсно правда - то який же там IQ в учасників?
Falko
2 висновки.
1. Десятка у збірній, хоч і могла, але не стала аж такою культовою, щоби зараз навколо неї розкручувати журналістський хайп і чистити одне одному пики. Із чого випливає, що весь "конфлікт" висмоктано Цигаником зі свого середнього пальця.
2. Немає такої цифри "десять". Принаймні, в десятичній системі, яка використовується при наданні футбольних номерів.
_Quantum19_
Було б непогано, якби автори статей навчилися відрізняти цифри від чисел. Може здаватися, що це не так важливо, але це неточність, бо цифри - це знаки за допомогою яких записують числа. Так, число "10" складається з двох цифр - одиниці в розряді десятків та нуля в розряді одиниць. 
І таких неточностей або радше сказати помилок, назбирався цілий сніжний ком, через що в мене тут війна під боком. А ви і надалі продовжуєте робити купу схожих неточностей чи то пак помилок. Бажаєте, щоб війна тривала вічно? 
u6464u
Віддайте десятку Мишку , хлопець в АПЛ грає , а де грає Ніколья , хтось може назвати .
_Quantum19_
Так, вибір номеру вельми серйозна справа.) Щось здається, що Шапаренко не витягне десятку і доведеться комусь на полі допрацьовувати і за нього.)