Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Чемпіонат Європи
| Оновлено 12 липня 2024, 08:23
17146
4

Англія не вражає на Євро-2024, але має свій особливий козир

Команда Гарета Саутгейта готова терпіти та тримати удар, а потім вирвати перемогу у серії пенальті

| Оновлено 12 липня 2024, 08:23
17146
4
Англія не вражає на Євро-2024, але має свій особливий козир

Партнер проєкту — ліцензійний букмекер GGBET з найширшою лінією, понад 70 видів спорту та дисциплін кіберспорту. Компанія створює унікальний україномовний контент на YouTube та розвиває культуру відповідальної гри. Отримай неймовірний бонус до 150 000 грн від GGBET! Тримай лінію на Євро 2024 разом з GGBET!

Перед початком Євро-2024 багато фахівців та журналістів, у тому числі й автор цих рядків, зараховували збірну Англії до беззаперечних фаворитів турніру. Підопічні Гарета Саутгейта, який є головним тренером «трьох левів» вже майже вісім років, є командою, зібраною із топових виконавців, які грають ключові ролі в клубах англійської Прем'єр-ліги та найсильніших чемпіонатах європейського континенту.

За багатьма показниками збірна Англії – одна з найкращих футбольних збірних Європи сьогодення, проте на Євро-2024 «три леви» поки що не демонструють, мабуть, і 70% свого потенціалу та можливостей. Із досить «прохідної» групи з Данією, Словенією та Сербією острів'яни нехай і вийшли з першого місця, проте у трьох матчах здобули лишень одну перемогу за двох нічиїх та вкрай скромного показника забитих та пропущених м'ячів (2-1).

У 1/8 фіналу англійці лише у додатковий час вирвали перемогу в Словаччини (2:1), а у чвертьфіналі їхня доля й зовсім опинилася на волосині, коли Брель Емболо на 75-й хвилині підстеріг помилку захисників «трьох левів» і відправив м'яч у сітку. Гол Сака на 80-й хвилині допоміг Англії перевести матч у другий на цьому турнірі для команди Саутгейта овертайм, а за ним – і в серію пенальті, перемога у якій виявилася найбільшою для острів'ян за останні 34 роки.

Останній фактор не слід вважати випадковістю. Якщо починати аналізувати, то стає очевидним, що тренування, заміни та навіть вибір складу на Євро-2024 у Саутгейта були спрямовані на те, щоб у потрібний момент на полі в лавах його підопічних опинилися саме ті футболісти, які здатні вирішити поставлене завдання, тобто виграти післяматчову серію пенальті.

Getty Images/Global Images Ukraine. Гарет Саутгейт

Зі Швейцарією все вийшло просто чудово: гравці збірної Англії вперше за десять останніх спроб на великих міжнародних турнірах реалізували усі п'ять своїх ударів з 11-метрової позначки післяматчової серії (на Євро-1996, щоб здолати іспанців у чвертьфіналі «трьом левам» знадобилося реалізувати усього чотири удари із чотирьох).

Протягом кількох останніх десятиліть англійці, як і збірна Нідерландів, мали не найкращу славу в аспекті серій післяматчових пенальті. Вболівальники «трьох левів» легко назвуть одразу кілька прикладів, коли їхні улюбленці у відповідальний момент допускали неймовірні промахи, що коштували їм подальшого проходження по плей-оф. Чого вартий лише незрозумілий фейл майстра стандартів Девіда Бекхема у чвертьфіналі Євро-2004 проти Португалії, коли острів'яни програли команді юного Кріштіану Роналду із рахунком 5:6.

Велике відродження Англії як команди, яка якісно виконує пенальті, почалося восени 2017 року, після того, як вони забезпечили собі кваліфікацію на чемпіонат світу-2018, а помічник тренера Стів Холланд взяв на себе відповідальність за проект, який мав принести острів'янам першу перемогу на чемпіонаті світу з 1966 року. На ЧС-2018 «трьом левам» вже у 1/8 фіналу проти Колумбії (1:1) довелося бити післяматчові пенальті, й підопічні Саутгейта вийшли із цієї серії переможцями (4:3). Потім англійці у чвертьфіналі обіграли Швецію (2:0), а у півфіналі трохи знову не дотягнули до серії пенальті проти хорватів, поступившись балканцям із рахунком 1:2 в овертаймах (все вирішив гол Манджукича на 109-й хвилині).

Getty Images/Global Images Ukraine. Стів Холланд (ліворуч) та Гарет Саутгейт святкують перемогу у чвертьфіналі Євро-2024 над Швейцарією у серії пенальті – 5:3

У 2019 році збірна Англії здобула ще одну перемогу в післяматчовій серії 11-метрових. У матчі за третє місце в рамках Ліги націй острів'яни здолали швейцарців за ударами «із позначки» з рахунком 6:5. Проте свою найважливішу серію «три леви» все ж таки програли – 11 липня 2021 року у фіналі Євро-2020 острів'яни поступилися Італії (1:1, 2:3 – за пенальті).

Гарет Саутгейт у приватній розмові визнавав, що того вечора на «Вемблі» він перебував під шаленим тиском, оскільки англійці були близькі до того, аби завоювати свій перший за 55 років серйозний трофей. На 120-й хвилині у фіналі Євро-2020 коуч англійської збірної випустив на заміну Маркуса Решфорда та Джейдона Санчо – спеціально під серію пенальті. Але ця ставка не спрацювала: обидва гравці свої нагоди змарнували, поставивши під удар критики як себе, так і свого наставника.

Ще на ЧС-2018 було відомо, що у збірній Англії проводилося спеціальне ранжування усіх 23 футболістів, які перебували в заявці на турнір, з точки зору їхніх умінь виконувати 11-метрові. З того часу подібна практика у стані «трьох левів» залишається чинною, і що цікаво – самим футболістам тренери ніколи не повідомляють, хто та на якому місці перебуває у «пенальтійній ієрархії».

Стів Холланд, який відповідає за підготовку 11-метрових у штабі Саутгейта, не розкривав своїм футболістам потенційний порядок пробивання пенальті й у матчі проти Швейцарії – аж до того самого моменту, коли рефері дав фінальний свисток і стало очевидно: серії не уникнути. Це робилося для того, аби не піддавати гравців додатковому тиску, коли плани по ходу матчу можуть піти шкереберть. Наприклад, через травму в овертаймі довелося міняти Гаррі Кейна, і це, якби гравці «трьох левів» до того моменту вже знали, що форвард «Баварії» точно буде одним з першої п'ятірки виконавців 11-метрових, могло б вплинути на рішучість та психологію тих, хто йшов «у глибині» списку виконавців пенальті.

Ще одним важливим нововведенням Холланда було те, що кожному члену тренерського штабу збірної Англії відводиться певна роль під час підготовки до серії пенальті, а ще за кожним фахівцем закріплювався один або кілька виконавців, із якими коуч повинен персонально відпрацьовувати 11-метрові. Сенс цього рішення полягає у тому, щоб забезпечити спокійну робочу обстановку із мінімальною кількістю відволікаючих факторів та мінімальною кількістю тиску.

Також важливим елементом ще з часів ЧС-2018 у тренувальному таборі збірної Англії є відпрацювання виконання пенальті кожним гравцем індивідуально. Незважаючи на свою невимушену поведінку в серії проти швейцарців, Коул Палмер та Айван Тоуні, зокрема, як повідомляється, були буквально одержимі пенальті й протягом останнього місяця забивали м'яч за м'ячем у кути воріт Джордана Пікфорда, Діна Хендерсона та Аарона Ремсдейла на базі в Ерфурті.

Getty Images/Global Images Ukraine. Айван Тоуні забиває з пенальті швейцарцям

Крім того, Саутгейт, оголошуючи список гравців, які поїдуть на Євро-2024, свідомо взяв у команду більше футболістів, які вважаються фахівцями з виконання 11-метрових штрафних ударів. Саме це рішення тренера, як повідомляють британські інсайдери, дозволило опинитися у заявці Айвану Тоуні – центрфорварду «Брентфорда», який в АПЛ-2023/24 забив лишень 4 м'ячі у 17 поєдинках та зберігав «гольову мовчанку» у турнірі з лютого.

Також тренерський штаб збірної Англії мав можливість протестувати майстерність виконання пенальті, зокрема, Палмером та Тоуні, у товариських матчах, які острів'яни провели у поточному році до старту Євро-2024 – проти бельгійців та боснійців. Обидва гравці забили, і цим додатково переконали Саутгейта, що на них можна покластися.

Не дивно й те, що у грі проти Швейцарії Саутгейт, незважаючи на критику з боку вболівальників та експертів, відверто затягував із замінами. Палмер, Тоуні та Езе з'явилися на полі у той момент, коли тренерський штаб «трьох левів» усвідомив: справа може закінчитися серією пенальті, й готуватися до неї потрібно вже зараз. На 115-й хвилині на зеленому газоні з'явився і Трент Александер-Арнольд, якому було довірено виконати п'ятий, вирішальний удар. На відміну від фіналу Євро-2020, коли Решфорд та Санчо виходили просто під саму серію 11-метрових, у чвертьфіналі Євро-2024 проти Швейцарії захиснику «Ліверпуля» було дано кілька хвилин для акліматизації та розуміння атмосфери гри, перш ніж та перейде до пенальті. І це також є гарним прикладом того, як тренерський штаб Саутгейта реагує на попередні свої прорахунки та помилки.

Так, на цьому чемпіонаті Європи збірна Англії зовсім не демонструє той футбол, якого від неї чекала більшість вболівальників та експертів. Здається, що «три леви» діють надто зосереджено, закрито, нудно та навіть примітивно, враховуючи якість та майстерність футболістів, які є під рукою в Саутгейта. Проте головний тренер «трьох левів» та його помічники чудово розуміють, що за гарний футбол, але без трофею, їх ніхто не похвалить, а то й зовсім відправлять у відставку, а ось перемога на Євро-2024 змиє усі колишні «гріхи» та зведе у статус героїв.

Можливо, турнірний шлях збірної Англії на Євро-2024 і є непрезентабельним, проте й вихід до півфіналу турніру для «трьох левів» є абсолютно невипадковим. У цієї команди є слабкості, але також вона має і свій особливий козир, який, ймовірно, знову стане у нагоді підопічним Саутгейта вже у матчі проти Нідерландів…

Оцініть матеріал
(17)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин
Коментарі 4
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
McLay
Можна навіть заголовок не читати.😁
Harun Bakircioğlu
Странно, что в статье ни слова про то, почему в действительности Саутгейт так одержим подготовкой к серии. На Евро 1996 он сам не забил пенальти и столкнулся с таким диким хейтом, какого не испытывал в жизни, теперь неудивительно, что он так скрупулезно их прорабатывает. Впрочем, отрабатывай не отрабатывай, послематчевые пенали - это на 50% мастерство, на 50% удача.
luceorius
 І лише дві причини, чому Англія не виграє нинішнє Євро: 1. Англія ще не у фіналі; 2. Іспанія
демонструє набагато кращу гру та й на підготовку до фіналу матиме мінімум на добу
більше.