12 найкращих бомбардирів чемпіонату Європи за всю історію

Знайомимось із рекордсменами усіх часів європейських народів

23530
15
Getty Images/Global Images Ukraine. Кріштіану Роналду

Євро-2024, фінальну частину якого приймає Німеччина, є вже 17-м за ліком футбольним чемпіонатом європейського континенту. Все почалося із 1960-го, після чого кожні чотири роки найкращі збірні Європи збираються та протягом місяця грають між собою, аби на виході визначити, хто з них найсильніший, хто гідний називатись чемпіоном.

Втім, кувати успіх будь-якій збірній завжди допомагають конкретні футболісти. І найбільше на видноті знаходяться, звичайно ж, гравці, котрі забивають м'ячі у ворота суперників. Чим більше таких м'ячів, тим більше слави та визнання.

Згадаймо найкращих бомбардирів за усю історію чемпіонатів Європи. Мова піде про тих, хто забив 6 та більше м'ячів на континентальних турнірах. Таких футболістів лишень 12…

12. Нуну Гомеш

Голів: 6
Матчів: 14
Середня результативність: 0,43

Getty Images/Global Images Ukraine. Нуну Гомеш на Євро-2000

Португальський форвард Нуну Гомеш, який на клубному рівні став легендою для «Бенфіки», але також встиг пограти в Італії за «Фіорентину» та в Англії за «Блекберн», встиг взяти участь у трьох чемпіонатах Європи – у 2000, 2004 та 2008 роках. Спершу збірна Португалії із Гомешем на вістрі дісталася півфіналу, потім вийшла у фінал, але сенсаційно програла Греції, а у 2008-му піренейцям поталанило вийти до чвертьфіналу, де вони виявилися «знешкоджені» Німеччиною.

Найбільш вдалим для Нуну став саме Євро-2000, на якому форвард відзначився 4-ма забитими м'ячами, а на двох наступних турнірах він забивав виключно по разу.

11. Златан Ібрагімович

Голів: 6
Матчів: 13
Середня результативність: 0,46

Getty Images/Global Images Ukraine. Златан Ібрагімович на Євро-2012

Шведський геній Златан Ібрагімович, який лише влітку минулого року вирішив завершити кар'єру гравця, також вписав своє ім'я в історію. Він зіграв аж на чотирьох чемпіонатах Європи – у 2004, 2008, 2012 та 2016 роках. Очевидно, поїхав би і на Євро-2020, якби не проблеми із коліном, які дуже дошкуляли зірковому форварду наприкінці кар'єри. Максимальним досягненням Швеції на чемпіонатах Європи при Златані виявився вихід із групи та чвертьфінал у 2004 році. У трьох інших випадках скандинави просто не долали стадію групового етапу.

Щодо голів, то тут Ібрагімович демонстрував стабільність: він забив по два рази на Євро-2004, Євро-2008 та Євро-2012, а ось у 2016 році «промовчав», так і не поповнивши колекцію точних ударів на континентальних першостях.

10. Т'єррі Анрі

Голів: 6
Матчів: 11
Середня результативність: 0,55

Getty Images/Global Images Ukraine. Т'єррі Анрі на Євро-2000

Легендарний француз Т'єррі Анрі зіграв 123 матчі за «триколірних», у яких відзначився 51 забитим м'ячем. Безпосередньо у фінальних частинах чемпіонатів Європи Т'єррі забив 6 разів, а відіграв на трьох турнірах – у 2000, 2004 та 2008 роках. Найвищим досягненням за цей період для французів стала перемога 2000 року, після чого вони дісталися чвертьфіналу 2004-го і навіть не змогли вийти з групи у 2008-му.

На Євро-2000 Анрі зумів забити у ворота суперників три м'ячі, в тому числі й у півфіналі проти Португалії, після чого його результативність пішла на спад: два голи – на Євро-2004 та один – на Євро-2008.

7-9. Вейн Руні

Голів: 6
Матчів: 10
Середня результативність: 0,6

Getty Images/Global Images Ukraine. Вейн Руні на Євро-2012

Вейну Руні у складі збірної Англії поталанило зіграти на трьох чемпіонатах Європи. У 2004 році молодий форвард разом із «трьома левами» зумів дістатися чвертьфінальної стадії, де острів'яни програли португальцям у серії пенальті. Через вісім років, на Євро-2012, Руні з англійцями знову вийшов до 1/4 фіналу, де знову ж таки у післяматчовій серії пенальті програв, але цього разу італійцям. А на Євро-2016 «трьом левам» знову вдалося лишень вийти із групи, а вже у першому раунді плей-офф (це була 1/8 фіналу) вони програли Ісландії.

Для самого Руні найбільш вдалим та яскравим виявився перший чемпіонат Європи – на турнірі у 2004 році Вейн відзначився одразу 4 забитими м'ячами. Згодом на двох інших континентальних першостях англійський форвард забивав виключно по разу.

7-9. Альваро Мората

Голів: 6
Матчів: 10

Getty Images/Global Images Ukraine. Альваро Мората на Євро-2020

Нинішньому форварду мадридського «Атлетіко» Альваро Мораті поки що вдалося зіграти на двох чемпіонатах Європи – 2016 та 2020, – проте форвард заявлений і на Євро-2024, а тому цілком може отримати свій шанс поповнити гольовий багаж й злегка просунутися вперед у рейтингу. Збірна Іспанії із Моратою у складі невдало виступила у 2016-му, зупинившись вже у 1/8 фіналу, проте на Євро-2020 була дуже близька до виходу у фінал. У 1/2 фіналу іспанці грали з Італією, і цей матч приніс нічию 1:1, через що довелося бити пенальті. І ось тут вирішальним у іспанців виявився якраз промах Морати – 2:4.

Щодо результативності на конкретних турнірах, то тут в Альваро усе стабільно: три м'ячі у 2016 році і три – у 2021-му (нагадаємо, Євро-2020 відбувся на рік пізніше, що було викликано пандемією ковіду)…

7-9. Ромелу Лукаку

Голів: 6
Матчів: 10

Getty Images/Global Images Ukraine. Ромелу Лукаку на Євро-2016

Бельгієць Ромелу Лукаку, як і Альваро Мората, продовжує грати у футбол в наш час і також включений до заявки своєї національної команди для участі у Євро-2024. Поки що він зіграв на двох континентальних першостях – у 2016-му та 2021-му роках. В обох випадках збірна Бельгії зупинялася на стадії чвертьфіналу – на Євро-2016 «червоні дияволи» програли Уельсу (1:3), а через п'ять років поступилися Італії (1:2).

Для самого Лукаку успішнішим видався Євро-2020, на якому він відзначився чотирма забитими м'ячами проти двох, які він поклав у ворота суперників на чемпіонаті Європи 2016 року.

6. Патрік Клюйверт

Голів: 6
Матчів: 9
Середня результативність: 0,67

Getty Images/Global Images Ukraine. Патрік Клюйверт на Євро-2000

Патрік Клюйверт провів 79 матчів за збірну Нідерландів, у яких йому пощастило відзначитися 40 забитими м'ячами. Він взяв участь у трьох континентальних першостях, проте реально грав лише у двох – на Євро-1996 та на Євро-2000. На чемпіонаті Європи 2004 року Клюйверт опинився у заявці, але всі п'ять матчів «помаранчевих» на тому турнірі провів на лаві запасних. Найвищим же досягненням збірної Нідерландів з Патріком у складі став вихід до півфіналу домашнього Євро-2000, де «помаранчеві» в аномальному матчі та із багатьма нереалізованими шансами поступилися супернику (Італії) в серії пенальті.

Саме Євро-2000 видався для Клюйверта найвдалішим з індивідуальної точки зору. Разом із югославом Саво Мілошевичем Патрік з 5 забитими м'ячами став найкращим бомбардиром турніру, хоча надзвичайного щастя це йому не принесло – тоді практично усі чекали, що Нідерланди виграють континентальний чемпіонат, а не зупиняться за два кроки до тріумфу.

5. Руд ван Ністелрой

Голів: 6
Матчів: 8
Середня результативність: 0,75

Getty Images/Global Images Ukraine. Руд ван Ністелрой на Євро-2008

Патріка Клюйверта на вістрі атак збірної Нідерландів замінив Руд ван Ністелрой. Блискучий голеадор, який на клубному рівні клав м'ячі пачками практично у всіх командах, за які виступав (ПСВ, «Манчестер Юнайтед», «Реал»), за «помаранчевих» також має пристойну статистику – 35 голів у 70 матчах. Шість із них Руд забив у рамках фінальних частин континентальних першостей, зігравши на Євро-2004 та Євро-2008. У першому випадку Нідерланди зуміли дістатися півфіналу, де поступилися португальцям (1:2), а в другому – зупинилися ще на стадії чвертьфіналу, незрозуміло програвши в екстра-таймах збірній росії (1:3).

Ван Ністелрой чотири із шести своїх м'ячів забив на Євро-2004, а два «залишив» на чемпіонат Європи-2008, ставши, серед іншого, автором єдиного гола нідерландців у тому самому чвертьфіналі, результат якого навіть через шістнадцять років просто не піддається логіці.

4. Антуан Грізманн

Голів: 7
Матчів: 11
Середня результативність: 0,64

Getty Images/Global Images Ukraine. Антуан Грізманн – найкращий гравець та найкращий бомбардир Євро-2016

Француз Антуан Грізманн – це один з чотирьох футболістів-рекордсменів з нашого списку, який продовжує активні виступи й сьогодні. Форвард мадридського «Атлетіко» заявлений на турнір та спробує покращити показники результативності. Поки що на рахунку Грізманна дві проведені континентальні першості – Євро-2016 та Євро-2020. На першому, який був для «триколірних» домашнім, Франція вийшла у фінал, проте там несподівано програла Португалії в екстра-таймах (0:1). А ось на чемпіонаті Європи-2020 шлях французів перервався вже у 1/8 фіналу, коли їх в серії пенальті обіграла Швейцарія.

Для Грізманна Євро-2020 виявився таким же невдалим, як і для усієї збірної Франції. Форвард забив лишень один м'яч, а ось на Євро-2016 Антуан став найкращим голеадором із 6 голами в активі та був визнаний найкращим гравцем турніру, навіть незважаючи на підсумкове чемпіонство Португалії.

3. Алан Ширер

Голів: 7
Матчів: 9
Середня результативність: 0,78

Getty Images/Global Images Ukraine. Алан Ширер на Євро-1996

Легенда англійської Прем'єр-ліги Алан Ширер загалом зіграв 63 матчі за «трьох левів», у яких відзначився 30 забитими м'ячами. Чверть з них Ширер забив у рамках європейських чемпіонатів – на Євро-1996 та Євро-2000. Також Алан провів один поєдинок ще на Євро-1992, проте відзначитись у ньому забитими м'ячами не зумів. Так само як і Англія не змогла виграти титул найсильнішої команди континенту – за Ширера у двох випадках шлях «трьох левів» закінчувався після групової стадії (1992 і 2000 роки), а у 1996-му острів'яни вийшли до півфіналу, де у серії пенальті програли німцям.

Найбільш успішним персонально для Ширера видався Євро-1996. На домашній першості Алан став найкращим бомбардиром змагання, наколотивши у ворота суперників 5 м'ячів. За чотири роки досвідчений форвард додав до них ще два м'ячі, і на цьому вже заспокоївся остаточно.

2. Мішель Платіні

Голів: 9
Матчів: 5
Середня результативність: 1,8

Getty Images/Global Images Ukraine. Мішель Платіні на Євро-1984

Геніальний француз Мішель Платіні зіграв тільки на одному чемпіонаті Європи. Його кар'єра тривала із 1972 по 1987 роки, і за цей період «триколірні» лише одного разу змогли кваліфікуватися до фінальної частини континентального турніру. Та й те, заслуга команди в цьому була мінімальною, оскільки на Євро-1984 Франція потрапила у статусі господарки.

Втім, французи зробили усе, аби першість стала для них незабутньою, а то й історичною. Вони дійшли до фіналу, де обіграли Іспанію (2:0) та вперше стали найсильнішою командою континенту. А Мішель Платіні наколотив у ворота суперників 9 м'ячів, для чого йому потрібно було зіграти тільки 5 матчів. Ніхто до та ніхто після того випадку не забивав більше в рамках одного конкретного розіграшу чемпіонату Європи. Тому фігура Платіні, нехай його й відсунули на друге місце у списку голеадорів за весь час, все одно залишається абсолютно легендарною для Євро.

1. Кріштіану Роналду

Голів: 14
Матчів: 25
Середня результативність: 0,56

Getty Images/Global Images Ukraine. Кріштіану Роналду – чемпіон Європи-2016

Абсолютним та беззаперечним лідером рейтингу є португалець Кріштіану Роналду. Він наколотив у рамках фінальних частин чемпіонатів Європи аж 14 голів, що правда, для цього йому потрібно було зіграти у 25 поєдинках. Таку кількість матчів Роналду «назбирав» завдяки участі у п'яти чемпіонатах Європи – Євро-2004, Євро-2008, Євро-2012, Євро-2016 та Євро-2020. Першість у Німеччині 2024 року стане для Кріштіану вже шостою континентальною у кар'єрі – фантастика!

Найбільш вдалим для збірної Португалії став Євро-2016, коли піренейці стали чемпіонами континенту, обігравши у фіналі Францію. У тому матчі Роналду отримав травму вже на 25-й хвилині і був змушений додивлятися поєдинок із лави запасних, не маючи нагоди допомогти партнерам. Проте ті впоралися і без визнаного лідера.

На першому для Роналду чемпіонаті Європи (у 2004 році) португальці дісталися фіналу, але там поступилися грекам. Згодом піренейці назбирали по суті усі можливі варіанти виступів: чвертьфінал – на Євро-2008, півфінал – на Євро-2012 та 1/8 фіналу – на Євро-2020.

Роналду забивав на кожному з чемпіонатів Європи, у яких брав участь, але найбільше м'ячів у ворота суперників відправив на Євро-2020 – п'ять. Завдяки цьому, Кріштіану не лише змістив Платіні із першої позиції рейтингу, а й, мабуть, надовго застовпив за собою звання найкращого бомбардира в історії чемпіонатів Європи. І це при тому, що на Євро-2024 Роналду цілком може зробити свій відрив від нинішніх та майбутніх конкурентів ще більш значущим.