Три головні проблеми Русина в Сандерленді. Чи чекати влітку відхід українця
Назарій не зміг показати себе у Чемпіоншипі так, як на це розраховували боси «чорних котів»
1 вересня минулого року клуб англійського Чемпіоншипу «Сандерленд» офіційно повідомив про придбання трансферних прав на українського центрфорварда Назарія Русина. За свого футболіста «Зоря», за неофіційною інформацією, спромоглася виручити близько 2,5 мільйонів євро, а сам Русин підписав із «чорними котами» контракт на чотири сезони з опцією пролонгації ще на 12 місяців.
Однак після семи місяців з моменту цього трансферу Русину так і не вдалося стати тим, ким його бачили у своєму клубі керівники «Сандерленда». На рахунку українця лише 3 результативні дії (2 голи та 1 асист) у 21 поєдинку Чемпіоншипу, а це мізерно мало, якщо йдеться про гравця, котрий став найдорожчим підписанням клубу у сезоні-2023/24.
Що ж завадило та продовжує заважати Русину виправдовувати очікування в «Сандерленді», і чого чекати українцю у найближче трансферне вікно?
Тренерська чехарда
Насамперед, варто зазначати, що Назарій Русин переходив у команду, яка на той момент вже понад рік була під керуванням Тоні Моубрея. Досвідчений англійський наставник провів із «Сандерлендом» увесь сезон-2022/23, й загалом він виявився для «чорних котів» достатньо успішним. Команда фінішувала на шостому місці в підсумковій турнірній таблиці Чемпіоншипу, отримавши можливість взяти участь у плей-оф за право вибороти путівку до Прем'єр-ліги.
Незважаючи на те, що у самому плей-оф «Сандерленд» вже в півфіналі за сумою двох матчів програв «Лутону» (2:1, 0:2), керівництво клубу оцінило роботу Моубрея як задовільну, й залишило Тоні на посаді коуча на сезон-2023/24, поставивши завдання цього разу все ж таки повернутися до АПЛ, де «чорні коти» востаннє грали в рамках сезону-2016/17, коли під керівництвом Девіда Моєса вилетіли з еліти, причому з останнього місця.
Старт поточного сезону видався для «Сандерленда» непростим. У перших двох матчах «чорні коти» зазнали двох поразок (з однаковим рахунком 1:2 – від «Іпсвіча» та «Престона»), а потім начебто намацали свою гру й видали п'ятиматчову безпрограшну серію (чотири перемоги та одна нічия). Але це не стало розв'язанням кризи, і у період з 7 по 24 жовтня «Сандерленд» Моубрея програв три поєдинки Чемпіоншипу поспіль, а з 25 листопада по 2 грудня видав ще одну невдалу серію – цього разу із трьох матчів без перемог (дві поразки та одна нічия).
4 грудня, коли «Сандерленд» перебував на дев'ятому місці в турнірній таблиці, керівництво відправило Моубрея у відставку, а через два тижні призначило новим наставником першої команди Майкла Біла – 43-річного фахівця із вельми цікавим кар'єрним послужним списком (робота в академіях «Челсі» та «Ліверпуля», пост асистента головного тренера у бразильському «Сан-Паулу» та «Астон Віллі», а також повноцінна робота коучем у «Квінс Парк Рейнджерс» та шотландському «Рейнджерс»), але без будь-яких досягнень.
Під керівництвом Біла «Сандерленд» провів 11 матчів у Чемпіоншипі, з яких виграв лише чотири, а у п'яти зазнав поразки, зумівши ще в двох випадках закінчити поєдинки внічию. Цього також виявилося замало для босів «чорних котів», і 19 лютого, усього через два місяці після призначення, Майкла було відправлено у відставку, а на його місце прийшов 37-річний Майк Доддс, котрий, як очікується, керуватиме командою на правах виконуючого обов'язки головного тренера до кінця поточного сезону.
Доддс працює у «Сандерленді» з літа 2021 року, і вже кілька разів тимчасово очолював команду на короткі періоди. Молодий фахівець також входив до тренерських штабів Моубрея та Біла, але загалом говорити про його рівень кваліфікації поки що вкрай рано.
Як би там не було, а тренерська чехарда, яка відбувається цього сезону в «Сандерленді», явно не сприяла покращенню результатів «чорних котів» загалом і показників Назарія Русина зокрема. Український форвард зіграв 9 матчів в рамках Чемпіоншипу у Моубрея (1 асист), 8 – у Біла (2 забиті м'ячі) та поки 4 – у Доддса.
Низька результативність та погана статистика
Зі статистики, наведеної вище, вже стає ясно, що Назарій не виправдовує високих очікувань керівництва клубу, яке передбачало, що Русину вдасться перетворитися на лідера атак «чорних котів». Втім, на те є як об'єктивні, так і суб'єктивні причини.
До перших належить те, що «Сандерленд» досить довго торгувався щодо трансферу Русина із «Зорею». Переговори англійців з українцями тривали кілька місяців, й завершилася успіхом буквально на самій «стрічці» роботи літнього трансферного вікна. Самому форварду також довелося непросто, оскільки в найкоротші терміни він пережив непрості переїзди з України до континентальної Європи, де спершу пройшов медичний огляд, а після очікував завершення непростих переговорів між «Сандерлендом» та «Зорею», перебуваючи у стресі буквально до моменту підписання індивідуального договору з англійцями.
На момент приїзду Русина, «Сандерленд» встиг провести вже чотири матчі в рамках Чемпіоншипу. Назарій повністю пропустив передсезонну підготовку команди та був позбавлений можливості не лише набирати фізичну форму нарівні з партнерами, а й краще ознайомитися з ігровими якостями кожного з них, а також зрозуміти та вникнути у тактичні вимоги Тоні Моубрея.
Згодом Моубрей почав вкрай обережно підпускати Русина до ігор у першій команді: в перших чотирьох матчах у Чемпіоншипі українець зіграв 2, 13, 1 та 14 хвилин відповідно. А щойно Назарій довів тренеру, що на нього можна розраховувати, то сталося найгірше – форвард отримав травму паху та був змушений пропустити кілька матчів. Саме в цей момент Моубрея звільнили, а Назарій, повернувшись із лазарету, наступні шість матчів провів на лаві запасних.
З 1 січня по 9 березня Русин вже не пропустив жодного календарного поєдинку «Сандерленда» у Чемпіоншипі. Цей рік українець почав із забитого м'яча в ворота «Престона», а через кілька турів допоміг своїй команді уникнути поразки проти «Міддлсбро» (1:1). Але потім ігрова форма «чорних котів» знову покотилася у прірву: в період з 14 лютого по 9 березня «Сандерленд» зазнав шістьох поразок поспіль, а Русин наприкінці цієї провальної серії почав проводити на полі дедалі менше часу.
Та й загалом Русин у Чемпіоншипі не може похвалитися не тільки показниками результативності, а й рештою статистики. Особливо виділяється значне зниження цілої низки ключових показників на тлі тих, які були в Назарія минулого сезону за «Зорю» на рівні української Прем'єр-ліги. Як то кажуть, цифри не обдуриш – вони красномовніші за усі слова та пояснення…
Мовний бар'єр та невизначена роль на полі
Однією з ключових адаптаційних проблем Русина в Англії виявилася нездатність швидко освоїти місцеву мову. Про цю особливість Назарія нещодавно розповів виконуючий обов'язки головного тренера «Сандерленда» Майк Доддс, котрий підкреслив, що українець витратив понад півроку на вивчення англійської, але все ще не здатний вільно розмовляти та розуміти партнерів, через що самому тренеру доводиться шукати «альтернативні способи спілкування» із 25-річним футболістом.
«Це не виправдання, бо я ніколи не виправдовувався б. Це не глобальна проблема, але його рівень знань та розуміння англійської мови обмежений. Проте Русин тренується належним чином та хоче проявити себе», – заявив Доддс.
Крім того, тимчасовий коуч «чорних котів» дав зрозуміти, що поки не вирішив, у якій ролі український легіонер може приносити максимальну користь на полі для команди – як центрфорвард, чи як фланговий нападник.
«Русин – нападник? Це гарне питання. Я думаю, що він може грати на усіх трьох позиціях [в передній лінії]. Що точно можна сказати про Наза, так це те, що він справді чесний гравець. Ти знаєш, що він викладеться на 100 відсотків. Думаю, що він може грати скрізь в атаці. Насправді, в Наза не має жодних вимог з цього приводу. Він бачить себе гравцем атакувальної лінії. Я бачу, як він грає на усіх трьох позиціях», – сказав Доддс.
Чого чекати влітку
Вся ця хаотизація жодною мірою не сприяє підвищенню якості гри Русина в «Сандерленді». Більше того, 15 березня Доддс заявив, що українець отримав пошкодження, і поки що терміни його повернення на поле незрозумілі.
«Наз отримав удар під час гри, тому цього тижня він навіть не тренувався. Завтра його не буде. Ми чекаємо на терміни [відновлення] від медиків», – сказав тимчасовий коуч «чорних котів».
З того часу Русин вже пропустив три поєдинки в рамках Чемпіоншипу – проти «Квінс Парк Рейнджерс» (0:0), «Кардіффа» (2:0) та «Блекберна» (1:5). Примітно те, що очки в цих матчах «чорні коти» втратили із тими суперниками, які перебувають нижче за них у турнірній таблиці, а тому подальші перспективи Доддса як вже повноцінного головного тренера команди виглядають вкрай туманними.
Щодо перспектив Русина в «Сандерленді», то тут також все не так райдужно. Зокрема, нещодавно у пресі з'явилася інформація про те, що боси клубу незадоволені усіма гравцями атаки команди, за винятком вінгера Джека Кларка, на рахунку якого 15 забитих м'ячів та 4 гольові передачі в 34 поєдинках Чемпіоншипу-2023/24. Керівництво вважає, що через низький рівень результативності решти форвардів «Сандерленд» виявився нездатним у поточному сезоні боротися за путівку в АПЛ.
З цієї причини «Сандерленду» вже зараз цікавий 19-річний форвард «Вест Хема» Дайвін Мубама. «Чорним котам» подобаються фізичні дані цього молодого футболіста, а також у клубі розраховують зіграти на його амбіціях. В стані «молотобійців» Мубама поки що зіграв лишень 109 хвилин у 8 матчах в рамках англійської Прем'єр-ліги. У лондонському клубі високо цінують здібності талановитого гравця, але контракт того із «Вест Хемом» діє до 30 червня цього року, й у питанні пролонгації співпраці між сторонами виникли проблеми.
Останньою обставиною і хочуть скористатися у «Сандерленді». «Чорні коти» готові залучити молодого форварда «Вест Хема» гарантіями гри в основному складі, через що місце Русина як мінімум на позиції центрального нападника опиниться під серйозним ударом…
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Головний тренер мадридців запросив надто велику зарплату
На українця претендує лондонський Челсі
Ну як можна жити в країні та не вивчити англійську?
Це ж найлегше, діалекти гумор.
І ше він по магазинам не ходить?
Ринку?
А так найголовніше це бажання. Немає бажання, повертайся в Україну.
Є непоганий проект Буковина наприклад.