Розквіт Лонвейка: забив п'ятою, обрав Суринам, не хоче говорити про війну
А влітку хавбек буде зобов'язаний повернутися до «Динамо»…
Після початку повномасштабної фази російсько-української війни «Динамо» суттєво скоротило і без того аж ніяк не колосальні витрати на покупку нових гравців. Щоб порахувати кількість іноземних футболістів, які перебралися до табору «біло-синіх» після 24 лютого 2022 року вистачить пальців однієї руки та навіть ще залишиться ліміт на майбутні угоди. Фактично йдеться лишень про трьох виконавців – Решата Рамадані, Кахіма Перріса та Джастіна Лонвейка.
Так вже співпало, що станом на поточний момент усі троє новобранців-легіонерів, на яких колись, вочевидь, сподівався збудувати оновлений колектив Мірча Луческу, на правах оренди виступають за інші клуби. Рамадані грає у Північній Македонії за «Шкендію», Перріс захищає кольори азербайджанського «Сабаха», а ось описати те, що відбувалося цього сезону у кар'єрі Лонвейка інакше як словом «поневіряння», мабуть, і не можна…
Найдорожчий трансфер Динамо після 24 лютого 2022-го
Джастін Лонвейк є найдорожчим вхідним трансфером «Динамо» після початку повномасштабної фази російсько-української війни. У вересні 2022-го кияни, перебуваючи у пошуках підсилення складу, звернули увагу на цього нідерландського хавбека, котрий на той момент виступав за «Віборг». Данці не горіли бажанням розлучатися з Лонвейком, адже той був одним із ключових виконавців у їхній команді (60 матчів, 8 голів, 7 асистів), проте коли «Динамо» запропонувало 1,5 мільйони євро, боси «Віборга» розтанули та дали дозвіл на угоду.
Втім, розкритися у столиці України Лонвейку так і не поталанило. Мірча Луческу не поспішав робити повноцінну ставку на легіонера, даючи йому можливість поступово вливатись у колектив та нову для себе лігу, проте для Джастіна все складалося зовсім не так, як він, вірогідно, уявляв. Лонвейк, даючи згоду на переїзд до «Динамо», не міг не знати, у яких умовах перебуває футбол в Україні, проте для нього особисто все виявилося набагато страшнішим та суворішим, аніж він собі уявляв та йому розповідали.
Всього за «Динамо» нідерландський хавбек провів 18 офіційних поєдинків (1 гол та 1 асист), із яких 16 – при Мірчі Луческу та 2 – при Олександрі Шовковському (ще в статусі тимчасового керівника наприкінці минулого сезону, коли в румуна виникли проблеми зі здоров'ям та необхідність негайно підлікуватися). А потім сталося те, на що, певне, не розраховувало ані «Динамо», ані сам Лонвейк…
Бажання залишити Україну після ракети над базою
Про те, що Джастін Лонвейк фактично відмовився продовжувати кар'єру в «Динамо», стало відомо влітку минулого року після нічних ракетних атак російських окупантів на столицю України. Тоді в ЗМІ повідомлялося, що нідерландець отримав дозвіл залишити команду «за сімейними обставинами», й почав вивчати інші варіанти продовження кар'єри.
25 липня 2023 року «Динамо» домовилося з «Андерлехтом» про річну оренду Лонвейка, в якій із самого початку також було прописано опцію для бельгійського гранда на викуп контракту півзахисника. Через кілька місяців після цього президент «біло-синіх» Ігор Суркіс, коментуючи розставання з Джастіном, підтвердив інформацію про причини від'їзду нідерландського легіонера.
«Джастін Лонвейк? Ми заплатили гроші за нього, дали хороші умови, а після першої ракети, що пролетіла над базою, він сказав, що залишатися тут не хоче», – наголосив бос «Динамо».
Провал у Бельгії
В «Андерлехті» із самого початку запрошували Лонвейка в якості заміни для Ярі Версхарена, котрий ще у березні минулого року пошкодив хрестоподібні зв'язки колінного суглоба та змушений був пропустити не лише кінцівку сезону-2022/23, а й початок сезону-2023/24. Однак хавбеку «Динамо» вхопитися за свій шанс у Брюсселі так і не вдалося. Він провів за «Андерлехт» лишень 3 поєдинки (39 хвилин) в рамках бельгійської Про-ліги, після чого стало зрозуміло, що майбутнього у Лонвейка в команді немає, причому абсолютно ніякого.
Головний тренер «Андерлехта» Браян Рімер ще до зими заявив керівництву клубу, що на Лонвейка не розраховує та буде тільки радий, якщо босам вдасться достроково перервати оренду хавбека з «Динамо». Ні про який викуп контракту хавбека, котрий міг би обійтися брюссельцям у 2,5 мільйони євро, і не йшлося. Рімера не влаштовувала ані фізична форма Лонвейка, ані рівень його ментальної готовності, ані врешті-решт та обставина, що Джастін сам кілька разів опинявся у лазареті з дрібними скаргами то на одне, то на інше.
Ще у грудні минулого року в пресі почали писати, що Лонвейк може повернутися до Данії, але не до «Віборга», а до «Брондбю», проте на початку 2024-го у Джастіна виник новий шанс зарекомендувати себе, коли Рімер таки вирішив взяти хавбека на збір до Тунісу, хоча спочатку бельгійські журналісти писали, що прізвища Лонвейка у підсумковому списку «вояжерів» не виявиться.
Вразити Рімера орендованому у «Динамо» хавбеку не вдалося, і коуч чемно, але цілком однозначно дав зрозуміти, що для Лонвейка краще піти: «Джастін чудовий хлопець, який віддає все для команди. Але він отримав травму у невідповідний момент, і з того часу команда лише прогресувала без нього. Для нього також є пріоритетом те, щоб знайти час для гри. Я не хочу, щоб я мав багато незадоволених гравців».
Далі залишатися у Бельгії не мало сенсу, хоча Лонвейк був готовий на це, аби тільки не повертатися до «Динамо».
Перезавантаження кар'єри у Сіттарді
На щастя для Лонвейка, у січні таки з'явився клуб, який проявив предметний інтерес до співпраці з хавбеком «Динамо». Мова про «Фортуну» Сіттард, яка виступає в нідерландському елітарному дивізіоні – Ередивізі. Переїзд Джастіна до Нідерландів влаштував усіх: і самого футболіста, і «Динамо», і «Андерлехт», і, звичайно ж, «Фортуну», яка на момент приходу Лонвейка займала 11-те місце в турнірній таблиці.
Лонвейку знадобилося трохи більше місяця, щоб привести себе до тями та стати для «Фортуни» справді вкрай корисним виконавцем – таким, яким Джастін раніше був для «Віборга», але яким так і не зумів стати для «Динамо» чи «Андерлехта». У перших п'яти поєдинках в рамках Ередивізі Лонвейк не відзначився результативними діями, а лише отримав жовту картку, проте потім…
У період з 3 по 16 березня Джастін провів за «Фортуну» три поєдинки в рамках Ередивізі, у яких відзначився чотирма результативними діями, а його команда набрала сім очок.
Перший гол Лонвейка за «Фортуну» взагалі видався неймовірно красивим. Його хавбек провів у ворота «Ексельсіора» (5:2), причому зробив це в один дотик та ще й п'ятою! У тій же грі Джастін також асистував на Кая Сірхейса, що дозволило обом представникам команди з Сіттарда опинитися у символічній збірній 24-го туру Ередивізі.
Розвинув успіх Лонвейк вже у наступному поєдинку в рамках чемпіонату, який «Фортуна» проводила в гостях у «Аякса». Вже на восьмій хвилині амстердамці відкрили рахунок, але сіттардці не лише відігралися на 49-й хвилині, а й вийшли уперед на 66-й. Причому в першому випадку забити Дерою Дуарте допоміг саме Лонвейк, коли завдяки чудовій взаємодії та баченню поля відправив партнера по команді у гострий прорив, хоча на 90% цей м'яч є заслугою саме його автора, котрий ризикнув пробити з не самої забійної позиції, причому зробивши це надзвичайно якісно.
16 березня Лонвейк продовжив відзначатися результативними діями за «Фортуну», коли допоміг своїй команді у домашньому матчі розібратися з «ПЕК Зволле» (3:1). У активі Джастіна другий забитий м'яч команди з Сіттарда, яким він відзначився з передачі 31-річного турка Оузхана Озьякупа, котрий є вихованцем академії «Арсенала», але так і не зумів проявити себе в лондонському клубі.
До речі, у «Фортуні» зараз зібралася ціла низка таких гравців – тих, хто не зумів проявити себе десь та вже був списаний, але тепер отримав шанс у Сіттарді. Окрім Озьякупа та Лонвейка, варто також виділяти 21-річного вінгера Джейдена Брафа (екс-академік «Манчестер Сіті», який не зумів закріпитися ані в стані «містян», ані у дортмундській «Боруссії», а згодом – ще й у «Вероні», яка відправила молодого гравця на перезавантаження до Нідерландів) та 27-річного атакувального хавбека Алена Халіловича (хорват у юному віці опинився в «Барселоні», причому його характеризували як видатного таланта, але згодом не зміг себе проявити не тільки в Каталонії, але й у «Мілані», «Гамбурзі», а також ще в низці команд вже рангом значно нижче).
Вибір на користь Суринаму та небажання говорити про війну
9 березня стало відомо, що Джастін Лонвейк отримав виклик до національної збірної Суринаму, яка 24 березня збирається провести товариський поєдинок проти Мартініки. Матч відбудеться в нідерландському місті Алмере, тому хавбеку «Фортуни», орендованому в «Динамо», не доведеться їздити по світу, щоб нарешті зіграти свій перший у професійній кар'єрі матч на міжнародному рівні за дорослу збірну.
Лонвейк народився в нідерландському Тілбурзі у родині вихідців з Суринаму, проте з юних років грав саме за «помаранчевих». На рахунку Джастіна 4 поєдинки за Нідерланди U-16, 6 гри – за Нідерланди U-17, 6 матчів та 1 гол за Нідерланди U-18, а також 9 зустрічей у футболці збірної Нідерландів U-19. Проте до рівня національної збірної «помаранчевих» Лонвейк так і не піднявся, внаслідок чого у свої 24 роки ухвалив рішення виступати за збірну своїх пращурів.
Суринам виступає у зоні КОНКАКАФ, хоча фізично ця країна і знаходиться у Південній Америці. Мабуть, головною зіркою нинішнього складу цієї команди є форвард «Реал Сосьєдада» Шералдо Беккер, який також народився та виріс у Нідерландах й виступав за юнацькі збірні «помаранчевих», але не отримав шансу на дорослому рівні й у 2021-му зробив вибір на користь Суринаму.
5 червня збірна Суринаму стартуватиме у кваліфікаційному турнірі на ЧС-2026, де в рамках другого раунду відбору ця команда зіграє в одній групі із Сальвадором, Пуерто-Ріко, Сент-Вінсентом та Гренадінамі, а також переможцем пари Ангілья – Теркс і Кайкос. У наступний раунд кваліфікації вийдуть дві найкращі команди з групи.
Також в аспекті останніх подій у житті Лонвейка варто наголосити на його нещодавній реакції на питання журналістів про війну в Україні. Почувши його, Джастін однозначно дав зрозуміти, що не тільки не хотів би згадувати прожите, а й не бажає ділитися з європейською громадськістю своїми висновками про жахіття, які творять російські окупанти на українській землі.
«Я вже достатньо говорив про це. З одного боку, те, що там відбувається, – жахливо. Це логічно, і я розумію, чому всім так цікаво розпитати мене про це. Але зараз я тут і хочу, ні – я маю – проявити себе», – заявив Лонвейк.
Доведеться повертатися у Київ?
Але щоб там не казав зараз Лонвейк, а наступного літа йому із високою ймовірністю доведеться або повертатися до Києва, або знову благати босів «Динамо» відпустити його в інший клуб. Справа в тому, що «Фортуна», на відміну від «Андерлехта», не має опції на викуп контракту Джастіна, а тому на початку липня хавбек буде змушений повернутися в розташування «Динамо», із яким в нього чинний контракт до літа 2027 року.
Більше того, в історії «Фортуни» ще не було гравця, за якого цей клуб заплатив би понад 2,5 мільйони євро, а саме таку суму, нагадаємо, керівництво «Динамо» прописувало в якості опції на викуп для «Андерлехта». А після нинішніх успіхів хавбека у Сіттарді та потенційного дебюту на міжнародному рівні за збірну Суринаму не виключено, що Ігорю Суркісу та його радникам захочеться виручити від продажу Лонвейка навіть більшу суму.
Так що влітку епопея з Лонвейком в «Динамо» продовжиться, і подивимося, чи вдасться клубу із вигодою для себе або хоча б без збитків, позбутися в принципі якісного виконавця, який, однак, не виявляє бажання грати у неспокійній Україні…
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Легендарний британець оцінив форму Майка
Найбільше визнання отримала Іспанія 2008-12 років