Сезон-катастрофа. Що Динамо далі робити із Бєсєдіним?
Він їхав на Кіпр, щоб перезавантажитися, а повертається з серйозною травмою та туманною перспективою
У січні нинішнього року київське «Динамо» зважилося на вчинок, про який багато місяців, якщо не років, керівництво київського клубу благали вболівальники команди – відпустило до іншого клубу форварда Артема Бєсєдіна. Щоправда, йшлося лише про оренду до кінця сезону до кіпрської «Омонії», причому без опції на викуп. Тоді агент футболіста Костянтин Нестеренко у спілкуванні з журналістами заявив, що його клієнт оцінює вояж на Кіпр як «проміжний етап» та «можливість перезавантажитись, змінити обстановку».
Про те, що для кар'єри Бєсєдіна можливість перезавантажитися критично необхідна вже протягом сезону-2022/23 почали буквально «кричати» навіть статистичні показники. Справа в тому, що до зимової паузи в українській Прем'єр-лізі форвард підійшов із 9 зіграними матчами в рамках чемпіонату, в яких він зумів відзначитись лишень 1 результативною передачею. У єврокубках же Бєсєдін взагалі провалився – в 11 матчах (у рамках кваліфікації Ліги чемпіонів та основної сітки Ліги Європи) не лише не забивав, а й навіть не асистував…
Провалом конкурента по лінії нападу в «Динамо» на повну скористався 21-річний Владислав Ванат. Він якраз повернувся до Києва з оренди у «Чорноморці», але повномасштабне вторгнення російських окупантів на територію України призвело до фактичного скасування проведення другого кола чемпіонату-2021/22, а разом із тим – до розмивання перспектив молодого форварда в лавах «біло-синіх».
Очевидно, що головний тренер «Динамо» Мірча Луческу напередодні старту нового сезону не прийняв для себе остаточного рішення, хто ж вартий ролі основного центрфорварда команди – Бєсєдін чи Ванат. Але невдалий старт Артема буквально підштовхнув досвідченого румуна до того, щоб більшу ставку зробити на Владислава, а коли той віддячив за довіру забитими м'ячами (на рахунку Ваната 12 голів у 25 поєдинках УПЛ-2022/23), то вже постало питання: що робити із Бєсєдіним?
В результаті керівництво «Динамо» вирішило відправити Бєсєдіна до закордонного клубу на правах оренди без опції викупу. Подейкували про варіанти у Туреччині, але щось там не зрослося, і Артем опинився на Кіпрі. Здавалося б, більш відповідного місця для перезавантаження навряд чи можна знайти – гарний клімат; відносно невелика віддаленість від батьківщини; чемпіонат, який не можна називати неймовірно інтенсивним та складним, але в якому цінується боротьба та вміння чіплятися за м'ячі, що є сильною стороною Бєсєдіна. Зрештою, де ще демонструвати свою гольову спроможність, якщо не на Кіпрі?
Але все настільки логічно та правильно виглядало лише на папері. На практиці Артем Бєсєдін абсолютно не вразив своїм нетривалим відрізком кар'єри в «Омонії». На рахунку українського форварда виявилося 12 матчів у рамках тамтешньої Ліги CYTA, в яких він відзначився 1 забитим м'ячем та 1 результативною передачею. Найгірше те, що решта статистики Бєсєдіна, за якою також можна судити про корисність футболіста для команди, також виявилася вкрай далекою від «світу фантастики»…
Судіть самі: на Кіпрі Бєсєдіну вдалося лише трохи наростити показник загальної кількості дій на полі в перерахунку на один матч та його ефективність – з 53 ТТД за 90 хвилин до 56 (ефективність – з 40% до 42%). Так, в «Омонії» український нападник став у півтора рази частіше пробивати по воротах суперників (1,1 удари за гру замість 0,7 у «Динамо»), і навіть суттєво покращив показник точності (з нуля до 30%), проте це все одно далеко не ті показники, про які варто вести мову й погоджуватися, що вояж на Кіпр реально виявився корисним для кар'єри Артема.
В «Омонії» Бєсєдін був рідше задіяний саме у командних діях. Це проявляється через зменшення показників виконаних та отриманих передач. Також у Артема різко знизилася кількість дотиків у штрафному майданчику суперника (з 2,8 у «Динамо» в першій частині сезону до 1,6 в «Омонії» - у другій).
А ось де Бєсєдін прогнозовано продемонстрував позитивну динаміку до зростання статистичних показників, то це у боротьбі за м'яч (з 18,2 до 25,3, якщо говорити про єдиноборства на землі, і з 3,7 до 6,8, якщо йдеться про верхові дуелі). Цього в рамках кіпрської Ліги CYTA від Артема і варто було очікувати, але загалом таке зростання, враховуючи відносно невисокий показник отриманих передач від партнерів, каже, швидше, не на користь якості футболу всієї «Омонії», адже українському нападнику доводилося самостійно намагатися вигризати м'яч у суперника, замість того аби більш активно діяти на завершальних фазах (тут згадуємо і про зменшення у статистиці Артема на Кіпрі показника дотиків у штрафному майданчику суперника).
Ще одним дуже суттєвим статистичним аспектом, повз який категорично не можна пройти, є суттєве зростання втрат м'яча, яке відбулося із Бєсєдіним після переїзду з УПЛ до Ліги CYTA. Якщо у першій частині сезону за «Динамо» Артем в середньому за 90 хвилин допускав 9,4 втрат м'яча, то після переїзду на острів цей показник зріс до 12,2. Якщо рівнятися на топових виконавців у цьому амплуа, то в нападника «Манчестер Сіті» Ерлінга Холанда, наприклад, у поточному сезоні показник втрат в офіційних матчах становить лише 6,7, тобто майже вдвічі менше, аніж у Бєсєдіна на Кіпрі…
Навряд чи варто говорити, що зовсім не заради таких результатів Бєсєдін погоджувався їхати на Кіпр, а «Динамо» відправляло свого форварда в оренду до «Омонії». Тому недивно, що кіпріоти навіть і заїкатися не спробували щодо якогось варіанту продовження співпраці з українцем. До того ж, під кінець виступів за команду з Нікосії з Артемом відбулася ще одна неприємна подія, що дозволяє твердо характеризувати сезон-2022/23 у кар'єрі форварда ємним, але неприємним словом – «катастрофа».
У третій декаді травня стало відомо, що Бєсєдін отримав ушкодження хрестоподібних зв'язок коліна. За попередніми даними, Артем більше не зіграє в поточному календарному році, а більш конкретної інформації варто очікувати, ймовірно, вже після того, як форварда оглянуть медики «Динамо», адже фокусуватися на відновленні українця їхнім колегам з «Омонії» в аспекті договору оренди, що закінчується, просто немає потреби. Саме тому в кіпрській пресі зараз складно знайти відомості про те, чи є нинішнє пошкодження Бєсєдіна рецидивом, адже раніше з коліном форвард «Динамо» вже мучився у 2019 та 2021 роках…
Що «Динамо» та Бєсєдіну робити далі? Питання, відповідь на яке, здається, буквально лежить на поверхні – поки що тільки чекати. Спершу форварду потрібно знову повернутися на зелений газон, причому без остраху вступати в стики та єдиноборства, де Артем завжди проявляє себе вельми непогано, а вже потім самому гравцю та київському клубу належить ухвалити остаточне рішення.
Термін дії контракту Бєсєдіна з «Динамо» спливає наприкінці 2024 року, і найближчим часом, з абсолютно об'єктивних причин, ні про який інтерес до форварда з боку інших клубів й мови не може бути. Після повернення в гру у Артема буде вкрай нетривалий відрізок, щоб заявити про себе – орієнтовно йдеться про другу частину наступного сезону. Влітку 2024-го у Бєсєдіна буде лише півроку до закінчення контракту з «біло-синіми», а це критичний момент, до якого сторони мають підходити із повним розумінням того, як події можуть розвиватися надалі.
Також важливо враховувати, що за рік у «Динамо», мабуть, зміниться головний тренер. Мірча Луческу має трудову угоду до літа 2024-го, після чого, враховуючи вік та низку проблем зі здоров'ям, можна припускати, що румунський фахівець таки вирішить розпрощатися із активною та щоденною роботою у футболі. Хто опиниться на його місці, і чи буде новий наставник зацікавлений у 28-річному на той момент Бєсєдіні – питання з питань… Втім, із такою статистикою як у двох останніх сезонах в рамках УПЛ (5 голів у 21 матчі) Бєсєдіну буде вкрай важко виявитися затребуваним у його нинішній команді. Тим більше, що у киян є не тільки Ванат, а й Супряга, котрий раніше вважався неймовірно талановитим, а ще – молодий Ігор Горбач, який відзначився 12 забитими м'ячами у 23 поєдинках юнацького чемпіонату України-2022/23, і напевно заслужив шанс спробувати сили у першій команді.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
З 13 по 19 листопада синьо-жовті зіграють із Нідерландами, Казахстаном та Словенією
Дивіться відеоогляд матчу 13-го туру Української Прем'єр-ліги 2024/25