Проблеми шейхів АПЛ не турбують? Ман Сіті на межі втрати титулів і престижу
«Містянам» висунуто звинувачення у більш ніж 100 фінансових порушеннях за останні 9 років…
6 лютого англійська Прем'єр-ліга (АПЛ) офіційно повідомила про передачу незалежній комісії документів, в яких описується понад 100 епізодів фінансових порушень, допущених керівництвом «Манчестер Сіті» за останні дев'ять років.
«Містянам» приписуються порушення норм та правил, які стосуються питань спонсорства та контрактів, виплати зарплати та неустойок тренерам. Крім того, клуб звинувачений у відсутності співпраці зі слідством, яке проводять спеціальні органи Прем'єр-ліги.
Період, про який йдеться, бере свій відлік із сезону-2009/10. З того часу «Манчестер Сіті» був найуспішнішою командою англійського футболу, вигравши шість чемпіонських титулів, два Кубки Англії та шість Кубків англійської ліги. Тепер все це у «містян» можуть відібрати, а то й зовсім – заслати клуб до одного з нижчих дивізіонів…
У чому суть звинувачень проти Манчестер Сіті?
Ймовірні порушення, про які зараз заявила АПЛ, охоплюють період із сезону-2009/10 та до кампанії-2017/18. Проти «Манчестер Сіті» сформовано чотири блоки основних звинувачень.
По-перше, «містяни», як стверджується, порушили правила ліги, які вимагають надання «найвищою мірою сумлінно» «точної фінансової інформації, яка дає правдиве та об'єктивне уявлення про фінансове становище клубу». В АПЛ заявили, що необхідна інформація стосується «доходів (включаючи доходи від спонсорства), пов'язаних сторін та операційних витрат».
Другий блок потенційних порушень пов'язаний із правилами, які «вимагають від клубу-члена включати повну інформацію про винагороду менеджера у відповідні контракти». Тут наводиться конкретний період, за яким висунуто претензії – з сезону-2009/10 по сезон-2012/13 включно. У цей період наставником «містян» був нинішній коуч національної збірної Італії Роберто Манчіні.
До цього ж блоку включено претензії до «Манчестер Сіті» із приводу «включення повної інформації про винагороду гравців у відповідні контракти за сезони з 2010/11 по 2015/16 включно».
Третій блок претензій з боку АПЛ присвячений ймовірним порушенням правил ліги, які вимагають від клубів-учасників дотримання норм фінансового фейр-плей УЄФА. Тут також наводиться конкретний період, по якому до «Манчестер Сіті» є питання – з сезону-2013/14 до сезону-2017/18.
Нарешті, в четверту чергу входять потенційні порушення щодо правил прибутковості та стійкості АПЛ із сезону-2015/16 по сезон-2017/18 включно.
Крім того, «Манчестер Сіті» приписуються порушення правил, які вимагають від клубів-учасників ліги співпрацювати з АПЛ та допомагати їй у розслідуваннях такого штибу. У цьому аспекті «містяни», як стверджується, не виконували своїх зобов'язань із грудня 2018 року й понині.
Чому звинувачення з'явилися лише зараз?
Через те, що керівництво «Манчестер Сіті» вдалося до тактики затягування, коли була потрібна швидка передача документації, розслідування, що проводиться спеціальними органами АПЛ, відбувалося аж чотири роки. Недивно, що ліга, окрім усього іншого, звинуватила «містян» й по цьому пункту.
У 2021 році арбітражна комісія зобов'язала «Манчестер Сіті» надати документи лізі та «запросити їх у третіх осіб». Проте керівництво «містян» намагалося всіляко заважати роботі комісії, й наполягало на закритті справи, але їхні зусилля не мали успіху.
Самі по собі нинішні звинувачення на адресу «Манчестер Сіті» є результатом чотирирічного розслідування, ініційованого німецьким сайтом новин Der Spiegel, який опублікував документи, виявлені португальським комп'ютерним хакером Руї Пінту в схованці Football Leaks.
«Манчестер Сіті» заперечує будь-які правопорушення зі свого боку і раніше називав викриття Football Leaks «чіткою та організованою» спробою завдати шкоди репутації клубу.
У заяві «містян», опублікованій у понеділок, сказано наступне: «Манчестер Сіті» здивований висуненням звинувачень щодо можливих порушень правил Прем'єр-ліги, особливо з огляду на велику кількість докладних матеріалів, які були надані АПЛ. Клуб вітає розгляд цього питання незалежною комісією, щоб неупереджено оцінити всеосяжний масив незаперечних доказів на підтримку своєї позиції. Тому ми із нетерпінням очікуємо, що це питання буде закрите раз і назавжди».
Getty Images/Global Images Ukraine
Що загрожує Манчестер Сіті?
Одразу ж варто зазначати, що незалежна комісія, створена для визначення доцільності покарання «Манчестер Сіті» за ймовірні фінансові порушення, має дуже широкий спектр можливостей. Зокрема, «містян» можуть позбавити всіх титулів, завойованих у період, про який йдеться в аспекті можливих порушень.
Відповідний розділ зводу правил АПЛ, який описує повноваження комісії, містить пункт, у якому прямо зазначено, що вона може «застосовувати такий вид санкцій, який вважатиме за потрібне». Ці вісім слів виглядають по-справжньому лякаючими для босів «Манчестер Сіті», адже у період з 2011 по 2022 роки клуб, як уже згадувалося, шість разів перемагав у Прем'єр-лізі, чим помітно покращив свій спортивний імідж та історичні здобутки.
Також британські юристи, які оцінюють потенційний спектр наслідків, який може настати для «Манчестер Сіті», сходяться на думці, що комісія може покарати «містян» штрафом «без обмежень за сумою», зняттям очок або навіть виключенням з числа учасників Прем'єр-ліги. Остання обставина виглядає особливо зловісною для власників та інвесторів клубу – еміратських шейхів на чолі із 52-річним членом правлячої родини емірату Абу-Дабі Мансуром ібн Заїдом Аль Нахайяном. Ось уже 15 років вони вкладають гроші у своє дітище, але в результаті більша частина досягнень, які були здобуті, зараз можуть бути анульовані, а сама команда заслана у Чемпіоншип або навіть нижчу лігу.
Пониження у класі дійсно можливе
Про те, що вся ця історія для «Манчестер Сіті» справді може завершитися на вкрай мінорній ноті, кажуть і авторитетні люди, які раніше працювали на клуб. Зокрема, до англійської преси потрапили висловлювання Стефана Борсона – екс-радника керівництва «містян» з питань фінансів, який також є давнім фанатом команди.
«Складно сказати, чи варто зараз панікувати чи ні, але сам розмір звинувачень, висунутих з боку АПЛ, перебуває на рівні, який, якщо більшість епізодів буде визнано доведеним, має призвести до одного – вигнання з елітарного дивізіону».
«Деякі з обвинувачень здаються простроченими, якщо не буде доведено навмисне приховування фактів та інформації щодо них. І так, 50% юристів завзято боротимуться за виправдання «Манчестер Сіті», але 50% інших юристів виступатимуть на боці АПЛ. Кожній стороні будуть доступні найкращі фахівці за критеріями фірми/палати/якість/репутація. «Містяни» не матимуть жодних фінансових переваг щодо рівня доступних юристів».
«Як я вже багато разів казав, масштаб і серйозність (нечесність/шахрайство/приховування) звинувачень зовсім не підходять для комісії та стислих термінів. Я не знаю, як із цим впоратися, але мені здається, що до моменту появи остаточного вердикту у цій справі можуть пройти РОКИ», – заявив Борсон.
То що далі?
Висновки Борсона, схоже, є абсолютно логічними, адже зараз ще навіть не визначено, скільки людей увійдуть до спеціальної комісії, яка й розслідуватиме факти, викладені у звинуваченні проти «Манчестер Сіті». Враховуючи безпрецедентну для ліги серйозність справи, а також широкий спектр можливих покарань, поспішати в такому питанні ніхто не буде, причому не стільки виходячи із міркувань турботи про репутацію «Манчестер Сіті», скільки – з необхідності недопущення серйозного іміджевого удару по АПЛ загалом.
Враховуючи той факт, що на розслідування пішло понад чотири роки, можна сміливо прогнозувати, що на правову оцінку всіх епізодів, що містяться у справі, може піти стільки ж, якщо не більше часу…
Що ця ситуація змінює для Манчестер Сіті?
Поки ніяких висновків спеціальної комісії не буде, «Манчестер Сіті» буде дозволено працювати у звичному для клубу режимі: дотримується презумпція невинності, доки не буде доведено вину. Найімовірніше, цього виявиться достатньо для Хосепа Гвардіоли, який раніше неодноразово наголошував на тому, що його особисто запевнили у відсутності будь-яких правопорушень в діяльності «містян», і що він негайно покине клуб, якщо раптом виявиться, що йому збрехали. Як мінімум свій контракт, розрахований до кінця сезону-2024/25, іспанський коуч повинен допрацювати без особливих проблем, якщо ситуація не набуде несподіваного обороту.
Важливо розуміти і те, що громадськості зараз відомо дуже мало про потенційні порушення, які міг допустити «Манчестер Сіті». Чи то в інтересах справи, чи виходячи з інших міркувань, інформація для широкого загалу виглядає вкрай дозованою, і всі гарячкові дискусії у соціальних мережах, які зараз ведуть вболівальники «містян», зводяться до банального обговорення чуток, а ті, як відомо, цілком можуть виявитися звичайним фейком.
Незрозуміло поки що й те, як АПЛ та інші її клуби-учасники реагуватимуть на ситуацію, якщо та прийме максимально неприйнятний для «Манчестер Сіті» оборот із позбавленням титулів та пониженням у класі. Нинішня англійська Прем'єр-ліга є взаємопов'язаною мережею інтересів. Тут кожен клуб частково покладається на дії, реакції та результати іншого. Успішність сезонів команди — і як така її історія — визначаються конкуренцією всередині ліги.
Якщо «Манчестер Сіті» буде визнано винним, вся структура десятиліття АПЛ між 2009 і 2019 роками буде повністю змінена. Спортивний принцип каже, що турнірна таблиця ніколи не бреше, а команди опиняються на тих місцях у ній, де вони заслуговують бути, бо грають за одними й тими самими правилами. Так, гроші мають свою особливу роль у сучасних успіхах того чи іншого клубу, але структура АПЛ як такої залишається в межах основних параметрів.
«Манчестер Сіті» значно вплинув на формування історії АПЛ в останнє десятиліття. Зокрема, за цей період багато авторитетних англійських видань включали гравців «містян», і команду в цілому у різні топ-рейтинги, та й у самій Прем'єр-лізі розуміють, скільки регалій і рекордів часів новітньої історії належить саме «Манчестер Сіті». Зараз, коли ситуація навколо «містян» може обернутися як завгодно, в АПЛ чудово усвідомлюють, що при негативному для клубу варіанті під ударом опиниться і репутація всього змагання, конкуренція у якому виявилася спотвореною під впливом неправомірних дій з боку одного з учасників, що було розкрито лише через десятиліття... Від схожого удару досі ніяк повноцінно не відійде італійська Серія А, і далеко не факт, що в Англії забажають у підсумку заступити за «межу» настільки далеко, як про це пліткують експерти.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Віталій Миколенко може переїхати до столиці Італії
Ентоні нарахував перемогу Олександра 115:114