Трансферні цифри. Як клуби оцінюють гравців. І як це робить Transfermarkt
Дуже потужне трансферне вікно для українських футболістів
Ось і добігло завершення чергове трансферне вікно, яке видалося вкрай цікавим для українських футболістів. Відразу кілька гравців змінили команди, а трансфери були оформлені за величезні гроші. Михайло Мудрик коштував «Челсі» 70 мільйонів євро (+ бонуси), Віктор Циганков поїхав до «Жирони» за 5 мільйонів євро, а Руслан Маліновський вирушив до «Марселя» на правах оренди з обов'язковим викупом за 10 мільйонів. Не забуваємо і трансфер Едуарда Соболя до «Страсбурга» за 2-2,5 мільйона євро, а також трансфер останнього дня між «Динамо» та «Борнмутом» по Іллі Забарному за 25 мільйонів євро.
Чим же клуби керуються, коли домовляються про трансферну вартість? І як цю вартість вираховує популярний ресурс Transfermarkt? Спробуймо розібратися.
Авторитетний сайт Transfermarkt вирішує цю проблему просто, використовуючи принцип «мудрість натовпу». На ресурс працюють не лише понад 80 співробітників, а й допомагає понад 1000 волонтерів, які разом збирають інформацію щодо гравців та виводять його середню вартість на основі загальних оцінок. Розповідає Крістіан Шварц, один з керівників Transfermarkt.
«Я не думаю, що існує якийсь алгоритм для оцінки гравця – надто багато змінних потрібно враховувати. Наприклад, чемпіонат. Візьмемо АПЛ, де клуби готові платити за гравця набагато більше того, що називають ринкова ціна. Приклад – «Ньюкасл». Вони придбали форварда Кріса Вуда за 25 мільйонів фунтів. Ми не вважаємо, що він коштує таких грошей, але є поняття трансферна оцінка та трансферна ціна. Його ціна – 25 мільйонів, хоча оцінка – набагато нижча. Ймовірно, «Ньюкасл» мав свої причини платити ці гроші», — сказав Шварц.
Часто клуби АПЛ готові багато платити навіть до того, як почують вимоги продавця. Є стара історія, коли «Блекберн» зателефонував до «Дербі» і запитав, скільки вони хочуть за Крістіана Дейллі. Менеджер «Дербі» проконсультувався із власником, який сказав, що менше ніж за 2,5 мільйона фунтів не продасть. Проте менеджер «Дербі» не встиг сказати цю цифру покупцю у телефонній розмові, як керівник «Блекберна» сказав, що дає 5,3 мільйона. Звісно, угода відбулася.
Часто на ціну впливає фактор того, хто хоче купити твого гравця. Колишній спортивний директор «Челсі» та «Тоттенхема» Франк Арнесен розповів таке. «Ви знаєте, що «Ньюкасл» нещодавно придбала компанія з Саудівської Аравії. І тепер усі знають: у них є гроші, і якщо тобі дзвонять з «Ньюкасла», то проси за гравця втричі більше за реальну ціну. «Ньюкаслу» не так просто на ринку».
На вартість футболіста (як у реальності, так і на Transfermarkt) впливає ціла група факторів: талант, вік, потенціал, позиція, ситуація з контрактом, зарплата, травми, досягнення, досвід єврокубків та збірної, рівень чемпіонату – і список можна продовжувати. Істотно можна збільшити вартість гравця завдяки аукціону на нього між клубами. Розповідає колишній директор «Евертона» Кіт Вайнес.
«Коли ми продавали Вейна Руні в МЮ, то намагалися влаштувати аукціон між ними, «Челсі» та «Ньюкаслом», хоча реальним претендентом був лише МЮ. Інтерес кількох клубів справді може підняти ціну. Вийшло не дуже, ми продали його за 25 мільйонів. Проблема в тому, що «Евертон» тоді мав фінансові труднощі, ми були змушені продати Руні, тиск був не тільки на МЮ, а й на нас. Кожна угода є унікальною».
Цікаво, чи не це вдалося провернути «Шахтарю», який зумів влаштувати перегони між «Арсеналом» і «Челсі» за Мудрика?
Клуби, оцінюючи своїх гравців, часто використовують показовий приклад інших трансферів. Коли МЮ та «Ман Сіті» намагалися у 2019 році підписати Гаррі Магуайра, то «Лестер» як приклад використав трансфер ван Дейка до «Ліверпуля» за 75 мільйонів. «Лестер» не погоджувався на менші гроші і в результаті отримав 80 мільйонів від МЮ.
Цікаво, що сайт Transfermarkt став популярним не лише серед уболівальників. Клуби реально використовують його для трансферів.
«Іноді я просто не можу повірити, коли агенти чи гравці розповідають мені, що багато залежить від цифри нашої трансферної оцінки. Але я з цього приводу не хвилююся, ми просто намагаємося робити свою роботу якнайкраще. Сайт ніколи не планувався стати чимось таким великим. У серпні під час трансферного вікна ми мали близько 49 мільйонів унікальних відвідувачів. Радіємо, що ми допомагаємо трансферам, але клуби повинні пам'ятати: Transfermarkt – це не міністерство оцінки гравців».
Як ми оцінюємо гравців? Все просто. Візьміть келих пива і запитайте 100 людей, скільки він має коштувати. Зрештою, ви отримаєте середню ціну. Загалом приблизно така логіка працює при оцінці гравців. Ми намагаємось влаштовувати довгі обговорення, збираємо інформацію та шукаємо адекватну ціну для конкретного гравця, порівнюючи його зі схожим гравцем в іншому клубі. Це основний підхід. Я не назву його науковим, це мудрість натовпу. Буває, що нам скаржаться агенти, клуби чи гравці, і трапляється, що вони мають рацію», – сказав Шварц.
За трансферною вартістю стежать не лише фани чи клуби, а й головні зірки світового футболу. Керівник Transfermarkt розповів про невеликий конфлікт з Кріштіану Роналду.
«Вік – один з найважливіших факторів при оцінці гравця. Роналду – віковий гравець, як і Мессі. І їхня трансферна вартість падатиме щороку через вік. Вони можуть грати так само, як три роки тому, але ціна впаде, тому що вони стали на три роки старшими. У Instagram ми якось виставили список з 10 найдорожчих гравців у віці 33 або старіше. Роналду був на 1-му місці, але він вважає, що повинен коштувати дорожче».
«Він написав нам, ми йому пояснили всі чинники, включаючи вік. Він був першим з великим запасом за ціною, але Роналду відповів нам лише смайликами та заблокував», – розповів Шварц.
Більшість менеджерів упевнена, що неможливо створити алгоритм, який універсально міг би видавати трансферну вартість гравців.
«Занадто багато чинників. Якщо гравець перебуває на піку, а за ним полюють 2-3 клуби, то це найкраща ситуація. Не буде такого, що гравця оцінюють у 25 мільйонів євро та його продають за 25 мільйонів. Занадто багато факторів», – додав Арнесен.
Отже, трансферний ринок завжди зможе нас здивувати цифрами, які значно відрізняються від оцінки того ж Transfermarkt.
За матеріалами сайту The Athletic.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Лондонський клуб купив гравців на загальну суму 2,78 млрд євро
Марта Костюк відреагувала на завершення кар'єри легендарного іспанця