Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Бельгія
| Оновлено 09 грудня 2022, 03:20
3988
5

Чому збірна Бельгії провалила ЧС-2022

Роберто Мартінес не зміг нічого досягти із «золотим поколінням» збірної Бельгії

| Оновлено 09 грудня 2022, 03:20
3988
5
Чому збірна Бельгії провалила ЧС-2022
Getty Images/Global Images Ukraine.

На останніх великих турнірах Бельгія завжди діставалася щонайменше чвертьфіналу. І якщо на ЧС-2014, Євро-2016 та Євро-2020 на даній стадії бельгійці вилітали, то на ЧС-2018 їм вдалося пройти далі і посісти третє місце. За такого успішного досвіду виліт у Катарі вже на груповій стадії є провалом. Тим більше, що на двох останніх великих турнірах обидва рази бельгійці вилітали від майбутніх чемпіонів — від Франції на ЧС та Італії на Євро, тоді як нинішні суперники Бельгії і близько не претендують на титул. Або не претендували. Як не дивно, але нинішня ситуація має своє пояснення.

Бельгія дуже залежить від трійці Еден Азар Лукаку Де Брейне

Головний тренер збірної Бельгії Роберто Мартінес побудував свою тактику під атакуючих зірок і вибрав зручну для них схему 3-4-3. На сто відсотків успішною цю тактику не назвеш, але на останніх великих турнірах бельгійці демонстрували хороші результати в атаці: 40 забитих та 17 пропущених м'ячів у 22 матчах.

Подібний розклад – наслідок манери гри атакуючої трійки.

Тріо бельгійців – головна ударна сила. Коли вони добре розуміють одне одного, то дають хороший результат попереду. У Азара на чотирьох останніх великих турнірах 13 (4+9) очок за системою «гол+пас», Лукаку набрав 10 (9+1), а Де Брейне – 9 (3+6). Якщо підсумовувати, то в сумі 32 результативні дії на трьох — не набагато менше, ніж у всієї команди.

Щоб атакуюча трійка проявляла себе попереду, Мартінес намагається розвантажити її під час оборони. З одного боку, це дозволяє Бельгії в оптимальному складі шокувати суперників швидкими атаками, а з іншого – збірна за такого підходу може бути дуже надійною в обороні.

Для Бельгії не проблема починати оборону в центрі поля або навіть на своїй половині з розрахунком на те, що вийде організувати швидку контратаку.

Статистика каже, що трійка форвардів має дуже скромні показники успішних відборів на останніх великих турнірах (Де Брейне — 1 за матч, Азар — 0,8, Лукаку — 0,4), аналогічно і з успішними єдиноборствами в обороні (Де Брейне — 1,7, Азар – 1, Лукаку – 0,09). Є ще перехоплення: якщо Де Брейне (1,8) та Азару (2,2) є чим похвалитися, то Лукаку немає чим (0,4).

За такої організації оборона потребує добре натреновану атаку у відповідь. Однак вся команда не може триматися лише на цих принципах. Це не тільки через те, що суперник при підготовці до матчу «читає гру» і націлюється на слабкі місця конкурента, а й через те, що рано чи пізно цей механізм все одно дасть збій. Одну й ту ж саму тактику використовувати довго не можна. Так ти тільки нашкодиш команді.

Однак критикувати Мартінеса зарано, адже ви впевнені, що будучи на його місці теж не будували б гру, відштовхуючись від неймовірної атакуючої трійки, хорошої альтернативи якій особливо не видно?


Роберто Мартінес

На ЧС-2022 атака бельгійців не працювала. Все через погану взаємодію тріо

Тут і зараз альтернативи тріо Е. Азар — Лукаку — Де Брейне у Бельгії немає. Ромелу Лукаку пропустив перші два матчі через недоліковану травму — в матчі з Канадою він не зіграв, а з Марокко вийшов на заміну в кінці матчу. Однак у грі проти Хорватії Ромелу нарешті повернувся і продемонстрував жахливу гру. Проблема у тому, що у побудові гри Роберто Мартінеса Лукаку є ключовою і безальтернативною фігурою. Він має необхідну швидкість і натренованість, він вміє стягувати на себе захисників, завдяки чому відкриває зони для партнерів – Азара і Де Брейне.

Насамперед, травма Лукаку — була однією з причин, чому Бельгія забила лише один м'яч.

Інша – форма Едена Азара. На клубному рівні у складі «Реала» цього сезону він провів на полі лише 229 хвилин, за які встиг забити один м'яч і зробити один асист. Зараз Азар точно не той футболіст, який готовий зробити різницю попереду. Враховуючи його форму і жахливу гру Лукаку, у збірної Бельгії втрата ключових гравців.

Нещодавно Кевін де Брейне у одному зі своїх інтерв‘ю повністю розкритикував збірну Бельгії і заявив, до у Бельгії немає жодних шансів виграти цей чемпіонат світу:

«Жодних шансів на перемогу на ЧС-2022, ми надто старі. На мою думку, наш шанс був у 2018 році. У нас хороша команда, але вона старіє. Ми втратили кількох ключових футболістів. До нас приходять талановить гравці, але вони ще не на тому рівні, на якому були футболісти у 2018 році. Я скоріше дивлюся на нас, як на аутсайдерів».

Звісно, що за такі надто різкі заяви його відразу ж розкритикували. Футболіст такого масштабу критикує свою збірну. Неподобство! Але, по суті, хіба не правду сказав де Брюйне? Здається, що критика в адрес збірної цілком справедлива, і після сьогоднішнього вильоту його слова тільки підтвердилися.

Що ж тоді з грою Де Брейне?

Є два нюанси.

По-перше, відсутність сильних партнерів попереду. По-друге, позиція: якщо у збірній багато років його використовують в атакувальній трійці, то в «Манчестер Сіті» наразі він грає в центрі поля, де його основна задача віддавати передачі. До речі, в АПЛ і ЛЧ цього сезону Де Брейне має лише три голи і аж 13 асистів!

У Бельгії зараз немає людини, яка б могла забивати голи після передач Де Брейне.


Кевін Де Брейне

Ромелу Лукаку був головною надією на матч проти Хорватії. Бельгієць не зміг реалізувати жоден зі своїх ударів

Всі сподівалися, що повернення Лукаку до стартового складу допоможе перемогти хорватів і вийти до омріяного плей-оф, навіть за такої гри. У матчі з Хорватією йти на радикальні зміни не було сенсу – надто пізно щось міняти. Перед Ромелу стояло завдання проявити себе і продемонструвати свої найкращі якості. Якщо в матчі з Хорватією не виправдати довіри, іншого шансу на ЧС-2022 може більше не бути.

«Щодо Ромелу у нас є чіткий план. Останні кілька днів були для нього позитивними, і на даний момент ми маємо відчуття, що він зможе зіграти свою ключову роль на груповому етапі, зможе вплинути».

Тепер давайте розберемо вчорашній провал збірної Бельгії, і зокрема Ромелу Лукаку.

Збірна Бельгії мала перемагати Хорватію на тлі конфліктів всередині команди. Після поразки у 2-му турі від Марокко (0:2) з основи бельгійців випав Еден Азар, який, за чутками, посварився у роздягальні з Яном Вертонгеном. Крім того, Ромелу Лукаку досі не набрав потрібну форму, тому матч з хорватами розпочав на лаві запасних.

Сам Мартінес, як і очікувалося, не придумав щось зовсім оригінальне для гри з хорватами. При обороні схема бельгійців нагадувала 4-3-2-1, де Де Брейне та Дріс Мертенс займали позиції інсайдів під єдиним нападником Леандро Троссардом. Очевидно, таке розташування гравців тренер придумав не тільки для оборони, але і для проведення швидких атак у відповідь за рахунок готових приймати м'ячі між лініями зірок Бельгії. Пара хороших контрвипадів завдяки відкриванням Де Брейне пройшла: в одному випадку хорвати захищалися від пресингу, в іншому – півзахисник «Манчестер Сіті» організував небезпечну атаку після подачі з кутового.

У позиційному наступі атакуюче тріо активно працювало між лініями. Цікаво, що до перерви суперники жодного разу не пробили в отвір воріт (удари – 6:5 на користь хорватів). Хоча це, швидше за все, сталося б, якби під кінець третини першого тайму не було прийнято одне з найприголомшливіших суддівських рішень. Англієць Ентоні Тейлор після перегляду повтору скасував абсолютно справедливо призначений пенальті – Карраско підставив команду, погано обробивши м'яч у своєму штрафному майданчику та сфолив на Крамаричу. Всі вже передчували дуель партнерів по «Реалу» хорвата Лукі Модрича та бельгійця Тібо Куртуа, але напівавтоматична система визначення офсайду зафіксувала «міліметрове» положення поза грою Деяна Ловрена! Можна, звичайно, поміняти правила офсайду у футболі, ось тільки подібні спірні моменти виникатимуть за будь-якого трактування.

Лукаку з'явився на полі після перерви. Здавалося, що з ним гра збірної Бельгії в атаці стане потужнішою – у дебюті другого тайму саме нападник «Інтера» завдав головою першого удару у ворота. Але потім хорвати знову повернули собі контроль над грою. Команда Златко Далича постійно володіла м'ячем, створювала комбінації, паралельно усуваючи при цьому трьох-чотирьох людей суперника в одну зону. Бельгійці були пасивні у відборі. Наступні три удари в площину могли закінчитися розгромом збірної Бельгії, але Куртуа потягнув ті м’ячі і залишав своїй команді надію на перемогу.

Через декілька хвилин підопічні Мартінеса активізувалися. Бельгійці на рівному місці створили два неймовірно божевільні моменти, після яких Лукаку можна було давати звання найгіршого гравця матчу. Спочатку центрфорвард влучив у штангу, коли був на забивній позиції. Ця атака теж розпочалася завдяки класному відкриванню Де Брейне та тонкій передачі хавбека. Потім Ромелу не забив головою, коли голкіпер Домінік Лівакович хотів відбити м‘яч, але вдарив повз через торкання Ловрена. Втім, гол тут навряд чи був би зарахований. Схоже, м'яч під час атаки бельгійців залишив поле. Але хорвати в цей момент почали нервувати й стали пред’являти один одному претензії.


Ромелу Лукаку

На останні 10 хвилин вийшов Азар-старший. Збірна Бельгії ризикувала все більше, оскільки до фінального свистку залишалося все менше й менше часу.

За логікою гри цей матч мав мінімум шансів завершитися нульовою нічиєю. Хтось обов'язково мав забити. І цим кимось міг стати Лукаку. Однак нападника продовжували переслідувати невдачі. Наприкінці матчу він двічі отримував м‘яч у воротарському майданчику хорватів. Але в першому випадку м'яч пролетів повз ціль, відрикошетивши від ноги Ромелу, а в другому – вздовж воріт, коли Лукаку невдало прийняв м'яч на груди. Так бельгійці вилетіли із ЧС-2022. Це трагедія для топ-збірної. За статистикою xG, Лукаку за один тайм із Хорватією створив більше (1,98), ніж, наприклад, збірна Марокко за весь груповий етап (1,35).

Хорватію ж нічия вивела до плей-оф із другого місця у групі.

Поки що невідомо, як це відобразиться на кар‘єрі Лукаку і що буде відбуватися зі збірної Бельгії далі. Але одна кадрова зміна не змусила на себе довго чекати – Роберто Мартінес залишає команду, не зумівши нічого досягти із «золотим поколінням» збірної Бельгії.

Джерело Sport.ua
Оцініть матеріал
(17)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

«Не знаю, що це значить». Тренер Бельгії – про Україну в плей-оф Ліги націй
Футбол | 22 листопада 2024, 15:02 4
«Не знаю, що це значить». Тренер Бельгії – про Україну в плей-оф Ліги націй

Доменіко Тедеско не розуміє, як можна бути задоволеним жеребом

Лестер – Челсі. Прогноз і анонс на матч чемпіонату Англії
Футбол | 23 листопада 2024, 00:46 0
Лестер – Челсі. Прогноз і анонс на матч чемпіонату Англії

Поєдинок відбудеться 23 листопада о 14:30 за Києвом

Коментарі 5
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
pricolist
Тому що Мартінес не підпускав нових гравців і намагався виїхати на досвідчених футболістах. До того ж казали про не найкращий клімат в команді. 
Andr_Egor
Де Брюйне и Куртуа не могут тянуть команду в плей-офф с такими сокомандниками. О Лукаку я вообще молчу, Азар уже окончательно здох. Правильно сказал Де Брюйне: Команда уже не та, что была в 2018, команда стареет. Алдервейлерд и Вертонген топ были в Тоттэнхэме, уже постарели. Менье тоже не тот. От Карраско ожидал большее. Не понимаю, почему вместо Мертенса выпустили Лукаку после травмы, а не Батшуайи? Смотрел Марроко-Бельгия: как я помню, в центре обороны играл Витсель. Из-за него два пропустили, можно сказать. В общем, Бельгия не та.
GloryUkraine
 Слава, яка не біжить, а несеться попереду завжди виходить боком.
Gargantua
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил