Лондонський гамбіт. Нова епоха Челсі
Чому у «аристократів» буде як мінімум не гірше після відходу з клубу Абрамовича
…Насправді проблеми у Романа Абрамовича на Туманному Альбіоні почалися раніше. 2018 року власнику «Челсі» не вдалося продовжити свою британську інвестиційну візу. І він змінив місце проживання: Лондон поміняв на Тель-Авів. Того ж року російський олігарх отримав ізраїльське громадянство. А через три роки – ще й португальське.
Подейкують, що відтоді, тобто з 2018-го, він охолонув до свого колись улюбленого футбольного дітища. Може, це й справді так. Проте Абрамович продовжував щедро вливати в лондонський клуб свої «зароблені непосильною працею» мільйони.
Але наприкінці лютого 2022 року ситуація для господаря «Челсі» вийшла з-під контролю. Вже на третій день після російського вторгнення в Україну, 26 лютого, Абрамович оголосив, що передає контроль над футбольним клубом «опікунській раді».
Таке рішення мільярдера було прийнято з єдиною зрозумілою мотивацією – зіграти на випередження і спробувати залишитися осторонь, «білим і пухнастим», напередодні майбутніх санкцій британського уряду. Але пересидіти осторонь не вдалося.
Те, що санкції будуть, прозорливий Абрамович не сумнівався. Вже другого березня він заявив, що ладен продати клуб. А через тиждень Роман Абрамович потрапив до списку санкцій уряду Великобританії - як один з найближчих соратників російського тирана путіна. З того часу для Абрамовича – президента та власника «Челсі» - було включено зворотний відлік.
***
Як було сказано вище, відбутися легким переляком колишньому губернатору Чукотки цього разу не виходило за жодних розкладів. Тому що, з одного боку, Борис Джонсон слів на вітер не кидає, а з іншого – проти Абрамовича ополчилися і в АПЛ.
Залишок минулого сезону у чемпіонаті Англії «Челсі» догравав лише завдяки спеціальній державній ліцензії, видачу якої «аристократам» підтримали й у керівництві Прем'єр-Ліги. Згідно з цим меморандумом, лондонська команда дограє сезон лише в тому випадку, якщо в новому сезоні у клубу буде новий власник. Термін дії ліцензії – до 31 травня. Тобто, до останнього дня весни у «Челсі» в будь-якому разі мав з'явитися новий господар. Інакше – відкликання заявки на участь у АПЛ та позбавлення професійного статусу.
Бажаючі придбати лондонський клуб знайшлися швидко. За різною інформацією, купити «Челсі» мали намір понад десять інвесторів. Але в підсумку до фінішних торгів прийшли чотири серйозні «контори», відібрані одним з американських інвестиційних банків. Із цих чотирьох претендентів Абрамович зупинив свій вибір на міжнародній корпорації, голова якої – американський мільярдер Тодд Боелі. Його партнери – ще один американець Марк Уолтер та швейцарський магнат у сфері медицини Хансйорг Вісс.
ФК Челсі. Тодд Боелі
Цікаво, що це саме швейцарець, котрий досі не мав ні інтересу, ні частки в якомусь бізнесі, пов'язаному зі спортом, був одним із перших, хто публічно заявив про бажання придбати «Челсі». Віссу вдалося заручитися підтримкою своїх американських колег, і зрештою сторони вдарили по руках. Цей «удар» коштував новим власникам «Челсі» 4,25 млрд фунтів стерлінгів.
Якщо пам'ятати, що багато років тому, саме – влітку 2003 року – Абрамович придбав «Челсі» за «лише» 140 мільйонів фунтів, нині, після продажу, мимоволі складається враження, що уродженець Саратова зумів добре «нагрітися» на цій угоді.
Але не все так просто. Точніше, для самого Абрамовича – все складно. Апріорі умовою продажу лондонського клубу (умовою від британського уряду) був той факт, що жоден фунт стерлінгів після завершення продажу не повинен впасти на рахунки путінського наближеного олігарха. Власне, не вірити цьому ми не маємо жодних передумов. Офіційно заявлено, що більшість із фінальної суми – два з половиною мільярди фунтів – буде відправлено на спеціальний банківський рахунок, і всі кошти з нього підуть на благодійні потреби. Передбачається, що на потреби України і конкретно постраждалим від війни з рашизмом. А ось решта коштів – 1,75 млрд британських грошей – піде на благо ФК «Челсі».
***
Важливо відзначити, що Боелі та Уолтер – не новачки у світі спорту. Їм належить іменитий бейсбольний клуб «Лос-Анджелес Доджерс» та жіночий баскетбольний клуб «Лос-Анджелес Спаркс». Мають вони безпосереднє відношення і до знаменитої чоловічої баскетбольної команди «Лос-Анджелес Лейкерс». Одне слово, ці хлопці знають, як робити спортивний проект прибутковим.
До речі, саме з приходом Боелі до знаменитого «Лос-Анджелес Лейкерс» команда нарешті здобула стабільність і нових знакових виконавців, і нарешті здобула чемпіонську корону.
На початку свого футбольного шляху нові власники лондонського клубу зробили все можливе, щоб вичистити «авгієві стайні» після вже колишнього кермового аристократів. На двері вказали фактично «правій руці» Абрамовича – Марії Грановській. Слідом за нею пішов і колишній голова ради директорів Брюс Бак.
Одним із перших рішень Боелі та компанії стало скасування російськомовної версії офіційного сайту «Челсі». Тепер рупор «синіх» можна читати шістьма мовами: англійською, іспанською, китайською, японською, тайською та індонезійською.
А ось головного тренера команди Томаса Тухеля нові власники вирішили залишити. Точніше, вирішили не лише зберегти, а й наділити німецького коуча новими повноваженнями – такими, про які він раніше не міг і мріяти. Тухель отримає не лише двісті мільйонів фунтів на новачків уже нинішнього міжсезоння, а й фактично зможе «керувати» цими мільйонами. Тобто, пріоритетне право купівлі/продажу футболістів «Челсі» – за Тухелем.
І німецький тренер уже почав активуватися. Однак перед тим, як витрачати щедрі «чайові», Тухель, як справжній німець, вирішив позбавитися тих, хто розгойдує командний човен. Клуб відмовився від Рюдігера, який хоч і був основним центрбеком, але постійно вимагав підвищення зарплати та не хотів продовжувати угоду.
Слідом за Антоніо пішов і Лукаку, який сумував за Італією і конфліктував із Томасом.
Очевидно, ще одним гравцем основного складу «синіх», хто точно піде, стане вихованець клубу Крістенсен, який дуже хоче до «Барселони».
Це ті три втрати, які дуже болючі, але потрібні. Не виключено, що «пенсіонери» втратять ще деяких гравців основи – Аспілікуету, Алонсо, Вернера, Пулішича.
Але замість тих, хто пішов, обов'язково будуть новачки. Причому гучні. Вже говорять майже зі стовідсотковою впевненістю, що до «Челсі» прийде Стерлінг. З'являться і нові люди в захист. У зв'язку з цим фігурують прізвища Кунде та де Лігта. Цілком можливо, що на «Стемфорд Брідж» приїде і Дембеле.
А ще поголос сватає в «Челсі» майже всіх тих з великих, хто на слуху, але не згоден зі своєю роллю зараз - від Роналду до Неймара.
Одним словом, нинішнє міжсезоння для Челсі точно буде гарячим. Клуб планує придбати одразу шість нових виконавців, і заздалегідь анонсована сума на витрати може суттєво збільшитися. Нові власники вже озвучили завдання на новий сезон – місце у топ-четвірці АПЛ. І поступове скорочення відставання в ігровому плані від «МанСіті» та «Лівера».
Якщо врахувати, що Боелі співтовариші вміють не тільки відокремлювати зерна від полови, а й виводити спортивні проекти на якісно новий рівень, не влаштовуючи при цьому кадрових чи будь-яких революцій, можна не сумніватися, що нова ера в житті «Челсі» буде як мінімум не гіршою за колишню.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Андрій не зіграє у матчі Ліги чемпіонів проти «Ліверпуля»
Натомість українська збірна зіграє у плей-оф Ліги націй за путівку до Дивізіону A