Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Чемпіонат світу
| Оновлено 21 травня 2022, 21:22
4661
5

Троє без Монзуль. Жінки-арбітри, котрим ФІФА довірилася на ЧС-2022

Серед обраних – одна європейка, одна азіатка та одна африканка

| Оновлено 21 травня 2022, 21:22
4661
5
Троє без Монзуль. Жінки-арбітри, котрим ФІФА довірилася на ЧС-2022
Getty Images/Global Images Ukraine. Саліма Мукансанга

Кілька днів тому Міжнародна федерація футболу (ФІФА) оголосила список із 36 прізвищ людей, котрі будуть задіяні на ЧС-2022 у Катарі в якості головних арбітрів. Вперше в історії в ньому знайшлося місце і для жінок, причому одразу троє представниць прекрасної статі виконуватимуть ключові функції з нейтралітету та дотримання правил на полі.

На жаль, у когорті обраних не знайшлося місця українці Катерині Монзуль. Але хто ж із жінок-арбітрів таки заслужив право попрацювати в полі на чемпіонаті світу в Катарі?

Стефані ФРАППАР

Арбітр ФІФА з 2011 року
Вік: 38 років
Громадянство: Франція

Getty Images/Global Images Ukraine

Уродженка французького муніципалітету Ле-Плессі-Бушар Стефані Фраппар у свої 38 років вже встигла залишити серйозний слід у чоловічому футболі. Саме вона стала першою жінкою-арбітром, яка відпрацювала на поєдинку основної сітки Ліги чемпіонів УЄФА. Цікаво, що сталося це у 2020 році в матчі за участю української команди – «Ювентус» – «Динамо». Тоді туринці без особливих проблем обіграли киян з рахунком 3:0, а Фраппар виписала три жовті картки, дві з яких були адресовані футболістам «Динамо» Миколі Шапаренку та Іллі Забарному.

В одному з нещодавніх своїх інтерв'ю французьким виданням Фраппар прямо заявила, що є, мабуть, єдиним головним арбітром у своїй країні, здатним на 100% жити завдяки цій професії приблизно із 1000 інших французьких футбольних рефері.

Фраппар з 2014 року почала судити на рівні французької Ліги 2, а через п'ять років її почали залучати до обслуговування матчів елітної Ліги 1. Примітно, що тоді ж, у 2019 році, Стефані призначили головним арбітром матчу за Суперкубок УЄФА між «Ліверпулем» та « Челсі», який в основний час завершився нічиєю 2:2, а у серії пенальті трофей взяли «червоні».

Загалом на рахунку Фраппар поєдинки різних престижних турнірів: Ліга чемпіонів (1 матч), європейська кваліфікація на ЧС (2), Суперкубок УЄФА (1), Ліга Європи (4), Ліга конференцій (1), Ліга націй (1) , французька Ліга 1 (45).

Йосімі ЯМАСІТА

Арбітр ФІФА з 2015 року
Вік: 36 років
Громадянство: Японія

Getty Images/Global Images Ukraine

36-річна японка Йосімі Ямасіта є для чоловічого азіатського професійного футболу не менш знаковою фігурою, аніж Стефані Фраппар для європейського. Справа в тому, що саме Ямасіта стала першою жінкою-арбітром, котра відпрацювала на поєдинку Ліги чемпіонів АФК – найпрестижнішого клубного турніру Азії. Ця гра відбулася 21 квітня цього року, і в ній австралійський «Мельбурн Сіті» виграв у південнокорейського «Чоннам Дрегонз» з рахунком 2:1. Цікаво, що Ямасіта, як і Фраппар у Лізі чемпіонів УЄФА, в своєму прем'єрному матчі на такому рівні обмежилася трьома жовтими картками.

Взагалі в Азії Ямасіту називають однією з найбільш прогресуючих футбольних рефері континенту, і часто ставлять за приклад навіть чоловікам. Вона є взірцем для наслідування не лише у плані стрімкості розвитку кар'єри, а й у якості арбітражу. При цьому Йосімі, як і Фраппар, не можна назвати надто жорстким арбітром. Вона віддає перевагу усним розмовам із гравцями над миттєвим покаранням у вигляді карток. Тому на поточний момент у 27 поєдинках на топ-рівні Ямасіта виписала футболістам лише 1 пряму червону картку за 55 жовтих.

Безумовно, для Ямасіти включення до числа арбітрів, котрі обслуговуватимуть матчі фінальної частини ЧС-2022, є авансом, і не варто очікувати її появи на іграх надто великого напруження та важливості. Проте сам факт присутності японки на турнірі такого рівня свідчить про велику міру довіри не лише до японської школи арбітражу, а й до її особистого професійного зростання за останні роки.

Саліма МУКАНСАНГА

Арбітр ФІФА з 2019 року
Вік: 33 роки
Громадянство: Руанда

Getty Images/Global Images Ukraine

Відомо, що 33-річна представниця Руанди Саліма Мукансанга займається суддівством із 2012 року. На жіночому рівні вона досить швидко досягла прогресу, що дозволило їй обслуговувати матчі за участю представниць прекрасної статі на Олімпійських іграх у Токіо в 2020 році, чемпіонаті світу у Франції в 2019 році, Кубку африканських націй та Ліги чемпіонів КАФ. Однак, до обслуговування поєдинків чоловічих команд Мукансангу почали залучати зовсім нещодавно.

18 січня цього року Саліма стала першою африканською рефері-арбітром, котра відпрацювала на грі Кубка африканських націй серед чоловіків. У матчі між Зімбабве та Гвінеєю (2:1) Мукансанга продемонструвала 6 жовтих карток футболістам. З цієї причини ця жінка стала на своєму континенті не менш культовою для чоловічого професійного футболу, аніж Фраппар у Європі чи Ямасіта в Азії, а тому й підвищена увага до її особи з боку ФІФА не дивна.

P.S. Не виключено, що до списку могла б потрапити і українка Катерина Монзуль, котра раніше разом із 12 іншими рефері отримала призначення від УЄФА на роботу у фінальній частині жіночого Євро-2022, проте не на користь нашої співвітчизниці зіграли одразу як мінімум два важливі чинники. Перший пов'язаний із відсутністю можливості Монзуль підтримувати регулярну практику на високому рівні, що було її «фішкою» в УПЛ, де Катерина котирувалася надзвичайно високо. Другий – чисто географічний. Навіть побіжний аналіз рішення ФІФА щодо жінок-арбітрів для ЧС-2022 вказує на прагнення організації максимально врівноважити представництво всіх континентів, щоб нікого не залишити ображеним. Досить підкреслити, що окрім трьох жінок-арбітрів, котрі працюватимуть головними у Катарі, туди ж поїдуть три представниці прекрасної статі зі статусом асистенток – це Неуза Бек з Бразилії, Катрін Несбітт з США та Карен Медіна з Мексики. Така собі географічна толерантність, як не крути.

Оцініть матеріал
(32)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

ШОВКОВСЬКИЙ: «Важко грати 10 проти 11. Пропустили після жахливої ​​помилки»
Футбол | 08 листопада 2024, 08:50 12
ШОВКОВСЬКИЙ: «Важко грати 10 проти 11. Пропустили після жахливої ​​помилки»

Головний тренер «Динамо» прокоментував поразку від «Ференцвароша»

Крейчикова переграла Гофф на Підсумковому турнірі WTA 2024
Теніс | 07 листопада 2024, 19:01 3
Крейчикова переграла Гофф на Підсумковому турнірі WTA 2024

Барбора здолала Коко у двох сетах у матчі останнього туру Помаранчевої групи

Коментарі 5
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Виктор Алтухов
Не знаю квалификацию этих арбитринь, н квалификация Монзуль весьма посредственная даже для ЧУ. Ей там делать нечего.
Выталкиватель парашутистов
Пока Колина рулил нашим судейским корпусом, Катя еще как-то держалась в Европе с ее посредственным арбитражом (одно то, что она не реагирует на мат в свою сторону, говорит о многом). Лучи, который очень симпатизирует ей, не как арбитру, пока еще дает ей денежные игры в чемпионате Украины, но это когда-то закончится. А похоронила она себя в полуфинале ОИ в Токио, когда дала левый пеналь в ворота американок. Янки такого не прощают.
Maax
Без корректности... опыт,  француженка арбитр фифа с 11го года,  японка с 15го, руанда с 19го, три года практики в африке и на ЧМ,  хм... 
KIPR ALECS
женщина арбитр с руанды...это типа политкорректно? не завидую сборным которые будет обслуживать сия дива