Чому Шахтар Де Дзербі гірший за Шахтар Каштру
Валерій Василенко не вражений першим півріччям італійського тренера «гірників»
«Шахтар» на зимову перерву пішов у статусі лідера УПЛ та команди, яка грала на груповій стадії Ліги чемпіонів. Тобто у глобальному сенсі півріччя начебто можна занести «гірникам» до активу. Але це лише у глобальному сенсі. Бо якщо брати зокрема, нюанси, дрібниці – а істина (та й диявол теж) – саме в них, то перша частина цього сезону буде пофарбована, на мою думку, для донецької команди не в помаранчеві, а насамперед у чорні кольори. Нижче спробую пояснити, чому так вважаю.
***
Все пізнається в порівнянні. Особливо показові ситуації в «Шахтарі» за «пізнього» Каштру та «раннього» Де Дзербі. Португалець свій другий сезон на чолі «гірників» закінчував виключно «всупереч», а не «завдяки». Луїш втратив підтримку не лише «сенаторів роздягальні» - насамперед Тайсона, а й керівництва клубу – в особі Срни, частково Палкіна та й президента – чого вже там. На стику 2020/2021 років «Шахтар» як ніколи раніше потребував нових, серйозних трансферів. І це розуміли та усвідомлювали всі, не лише Каштру. Але нових гравців тренер не одержав. Отримав лише нові «метастази», якими заражав усю команду Тайсон. В самий потрібний момент від португальця відвернулися гравці, а менеджмент не підставив плече. Розмірковували приблизно так: Каштру вже не оговтається, але нижче за друге місце все одно не опуститься. Тому нехай закінчить сезон і валить на всі чотири боки. Можливо, в ситуації, що склалася, у Палкіна щось там ворушилося глибоко всередині – все-таки саме Сергій Анатолійович привів цього тренера на зміну Фонсеці, але без підтримки згори, та й знизу теж, це «ворушіння» було приречене на поразку.
Читайте також: Довбик виріс в класного форварда. У нас з’явилася альтернатива Яремчуку
У підсумку все поразкою і закінчилося. Луїш Каштру пішов тихо, майже непомітно. Начебто й не було виходу до півфіналу Ліги Європи, ніби й не було двох перемог над мадридським «Реалом» та виходу до євровесни із «групи смерті». Каштру не вмів себе подавати, не вмів себе захищати. Він програв «роздягальню», а прямого контакту з президентом клубу у нього не було навіть у «хлібні» часи.
Підозрюю, що в даному випадку мене запросто можуть запідозрити у симпатії до цього тренера. Поспішаю запевнити, що особливої симпатії до тренера Луїша Каштру в мене не було. Більше того, вважаю, що в тодішніх проблемах «Шахтаря» вина тренера була дуже суттєвою (якщо брати у відсотковому відношенні, то, на мій погляд, цифра 80 буде доречною). Адже правда: хто тобі винен, що ти не вмієш знаходити контакт із футболістами, що ти не можеш на рівних говорити з керівництвом. Загалом, якщо ти слабкий на такому високому рівні, чекай, що у разі лиха від тебе відвернуться всі. Абсолютно всі.
Каштру виявився таким: від нього відвернулися всі. Але в даному випадку потрібно вести мову не тільки про Каштру та його профільні й особистісні характеристики, але і про його підопічних. І про його керівництво. Здебільшого його оточення виявилося флюгерами. Я не говорю, що це смертельний гріх. Я говорю лише про те, що людині просто не допомогли, тому що не захотіли йти на дно разом із нею.
***
Награвшись у «португальський вектор», донецький клуб вирішив змінити, досить різко, курс. Так і виник Де Дзербі. Багато хто думає, що головну роль у запрошенні італійця до «Шахтаря» зіграв Срна. Але це не зовсім правда. Точніше, це неправда: головну роль відіграв Карло Ніколіні, який повернувся до клубу восени минулого року. Повернувся на роль помічника Даріо. Так ось, саме Карло, який є першим тренером Роберто Де Дзербі і має, за чутками, прямий контакт із РЛА, і переконав тренера «Сассуоло» переїхати до України. Але це я відволікся.
ФК Шахтар. Роберто Де Дзербі
Мені зараз складно стверджувати, чи по-справжньому претендував хтось із італійських (та й інших європейських) грандів на наставника «Сассуоло». Мені здається, що якби так, то до нас він не поїхав би. Проте поїхав. Спокусився на перспективний проект. І ясна річ, на не менш спокусливі умови. За чутками, зарплата Де Дзербі – вдвічі вища, ніж була у Каштру.
Здавалося б, яка тут різниця: Каштру очолив «Шахтар» після роботи у не найкрутішій «Віторії», а Де Дзербі – у не найкрутішому «Сассуоло». Але різниця виявилася величезною. Фактично, між двома цими вихідними джерелами - непереборна прірва. Луїш приходив до нас як кіт у мішку – мовляв, таку граючу команду не зіпсує будь-який «фізрук», а ось Роберто приходив уже як «тренер-новатор, який змінив до невпізнання серію А».
Я в даному випадку не хочу пащекувати і зубоскалити. Можливо, як тренер Де Дзербі справді на голову вищий за Каштру. Але вибачте, особисто я цього поки що не побачив. Крім того, що італійцеві спочатку запропонували серйозніші умови, йому відразу ж купили одразу трьох гравців. Повністю готових для основи. Про подібне Каштру не міг і мріяти.
Проте вболівальники «Шахтаря» після таких трансферів, після приходу «новатора» мали право мріяти про прорив команди, про її вихід на нову якість. Нічого подібного не сталося.
Я зараз не хочу розмірковувати на тему – скільки потрібно часу для того, щоб перебудувати команду, прищепити їй своє тренерське бачення, поставити гідну гру, зрештою. Не хочу розмірковувати передусім у контексті «Шахтаря». Тому що в даному контексті ці та подібні міркування – другорядні. Бо треба давати результат одразу. І гру – теж. Ну а як інакше, якщо у команди бюджет – більший, аніж разом у всіх клубів УПЛ, та й у Лізі чемпіонів вона завсідник. Тут треба показувати себе в режимі «з корабля на бал». Тим більше, отримавши і нову кров на сорок мільйонів і заручившись тотальною підтримкою.
***
Але на виході є досить неприваблива картина. В УПЛ «гірники» випереджають свого єдиного конкурента, який не може собі дозволити і третини того, що дозволяють собі донеччани (у фінансовому плані) на два очки. Очний поєдинок між конкурентами за чемпіонство закінчився непоказною нічиєю. Тобто в УПЛ новаторські ідеї Де Дзербі поки що не спрацьовують так, як могли б: «олдскульна» тактика Луческу – анітрохи не гірша. Та й «залізобетонна» тактика Юрія Гури – також.
Йдемо далі. У першому раунді кваліфікації ЛЧ (для себе першому) «Шахтар» пройшов «Генк». Пройшов без особливих запитань. Чи це потрібно ставити в заслугу Де Дзербі? Навряд чи, адже бельгійський віце-чемпіон як колектив на голову нижчий за віце-чемпіона України. А далі був «Монако», який пройшли чистою випадковістю. Ось ця випадковість, чи удача – це точно не досягнення Роберто. Це, якщо хочете, заслуга «історичної пам'яті», «ДНК клубу»: футбольний Бог часто на боці заслуженіших, титулованіших.
Про гру в групі чемпіонської Ліги і говорити нічого: провал найповніший. Може, нинішні «Реал» та «Інтер» справді сильніші, ніж торішні, але ж «Шериф»! «Шериф», Карл!!!
ФК Шахтар. Роберто Де Дзербі
Отже маємо таке: на внутрішній арені виграно Суперкубок – мало кому потрібний трофей, який не має турнірної складової. Перемогти «Динамо» у рамках чемпіонату не вдалося. Команда дуже некомфортно почувається, коли не вдається забити швидкий гол. І коли грає проти «автобусів». Натомість, володіння м'ячем стало для команди нав'язливою ідеєю. Не можна назвати проривом і впровадження у склад молоді, адже Мудрика, Судакова, Трубіна, Сікана та інших почав ставити ще Каштру. Де Дзербі активно впроваджував лише Траоре та частково Бондаренка, але цих гравців у португальського наставника не було під рукою. А ось ті хлопці, які робили різницю у Каштру - Тете, Додо, Соломон, - у Де Дзербі «забуксували». Правий фланг, де грали перші двоє, взагалі за статистикою став найдирявішим.
Про міжнародну арену і говорити нічого. Потрапили до ЛЧ, молодці, звісно. Але вони там мають бути за визначенням. А те, як зіграли у групі – нижче за критику. Тому що навіть найменшого позитиву не було.
Тож у глобальному сенсі – все добре. Але якщо прибрати весь цей «бріолін», всю цю італійську безбашену метушню/гру на публіку, то хорошого поки що практично немає. Я не хочу сказати, що Де Дзербі після всього цього має бути звільнений. Я лише хочу сказати, що Каштру був звільнений у дуже схожій ситуації. І якщо італієць залишився, і, швидше за все, отримає хороші гроші на трансфери вже зараз, влітку його команда повинна стати чемпіоном і виграти Кубок. І, звичайно, має нарешті стати українським «Сассуоло». Чи ким там її бачить Роберто.
Інакше – точно аріведерчі.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Олександр одягнув футболку із забороненим у Саудівській Аравії написом
Бразилець Вітіньо категорично відкидає варіант із поверненням в Україну
В основном т.н. болелы ШД и ДК гадят друг на друга.
Еще, с чего это автор думает, что результат в ЛЧ нужно давать сразу же? Перестройка тактики очень редко проходит без проблем. На данный момент Шахтер по всем показателям - это клуб 2го-3го эшелона (по бюджету, по чемпионату, по игре в конце концов). Если смогут выбраться во 2й, например выйти за ближайшие 2 года в 1/8 ЛЧ или опять в полуфинал, это и будет успех. Все что выше - это супер успех. Пора уже перестать фонтанировать какими то невероятными ожиданиями от наших клубов.
1) Шахтар Каштру був фартовіший і іще у Каштру були ще на той час у хорошій формі вбивча четвірка яка робила результат, - Ісмаїлі, Тайсон, Марлос і Мораес. А у Дзербі цього немає.
2) у Дзербі випав основний форвард Траоре. А Мораес був травмований.
А вот лично мне нравится Шахтёр на первом месте в УПЛ. А ЛЧ это для супер топов Европы, куда иногда проскальзывают и другие клубы. Такое же мы видим и на Евро.)
Подождём итоговой таблицы по весне.
Валерій Василенко, вам про це Каштру чи Ахметов розповіли?
На мою думку, причиною відставки Каштру став провал у весняній частині сезону. У ЧУ Шахтар програв Динамо, Зорі, ФК Львів та Олександрії, зіграв внічию з Колосом. До того ж вилетів у КУ від клубу ПЕРШОЇ ліги - Агробізнесу.
Після цього у керівництва здали нерви.
Когда это Тете феерил стабильно? Он только иногда показывал, что имеет сумасшедший потенциал, но стабильного результата не было. Опять же где пробуксовка у Соломона? И Додо не то, чтоб плох. А по Шерифу... Так вспомните, кому летел Фон Секс,да и старый лис Луческу не то, чтоб всегда был в этом безгрешен... Так что мимо, по большей мере.
Каштру был неплох, но без стержня, конкуренция с Луческу и коронавирус его сломали. А Дзерби пока выглядит слишком прямолинейный, но делать сейчас выводы слишком поспешно... Посмотрим, что будет дальше
Так что , не буду все же во всем оправдывать Де Дзерби ( у него с его постоянным "моделированием" своих тараканов хватает) , но итальянцу , по большому счету , приходится строить новую команду с фундамента. А что до идиотской заявки эксперДа про дорогостоящие трансферы, так и самый звездный игрок заиграет лишь тогда , когда в команде построена игра ! ... Да и потеря Траоре, да еще и в отсутствии Мораеса (... команда играла, по большому счету , без чистого форварда всю первую половину нынешнего сезона) , приостановила процесс развития команды ! Так что , каким будет Шахтер Де Дзерби , мы сможем обосновано сказать лишь в конце этого сезона . А горе эксперДу лучше "обозревать" какую-нибудь дворовую лигу в обществе еще одного "авторитетного" эксперДа на Цыцанык Лайф ...) !
Но тем не менее я считаю у этого Шахтёра больше движения, больше перспективы, чем у стоячего Шахтёра, игра которого строилась через Тайсона, Марлоса.
=
Ох и устал, ведь надо так случится!
Быть лучше на земле и там напиться,
Чем здесь летать в кромешной тишине.
Луна только сияет, да не мне…
Заметна кротоферма при луне.
Кротов не видно - роются в земле.
Над нею совы мирно там летают:
Мечут помёт – ту землю удобряют.