Хто вкрав Великий кришталевий глобус у Макаряйнен – Зайцева чи IBU?
Денис Шаховець спробував розібратися з гучним скандалом у біатлоні
За півтора місяці до Олімпіади-2022 головними ньюзмейкерами світового біатлону стали росіянка Ольга Зайцева, норвежка Тура Бергер та фінка Кайса Макаряйнен. Перші дві завершили кар'єру ще після Ігор у Сочі-2014, а Макаряйнен сховала гвинтівку до кейсу по завершенню сезону-2019/20, у статусі триразової переможниці загального заліку Кубка світу.
Проте минулого тижня Міжнародний союз біатлоністів забрав із музею слави Кайси один із Великих кришталевих глобусів. Якщо не фактично, то, принаймні, де-юре. Всьому виною – перерахунок очок, який IBU провів у зв'язку з допінговим минулим російської біатлоністки.
Що трапилося?
У березні 2014 року, вже після Олімпіади в Сочі, де й було взято фатальну пробу у Зайцевої, відбулося 9 особистих гонок, і в деяких з них Бергер недобрала найважливіші очки саме через росіянку, оскільки та встрявала між нею та Макаряйнен у підсумкових протоколах гонок. Після анулювання результатів Ольги, Тура обійшла Кайсу на п'ять очок, хоча раніше програвала їй чотири бали.
Із Зайцевою все очевидно, саме вона – головна винуватиця «урочистості». Якби Ольга змагалася чесно, цієї ситуації взагалі не виникло б. Звичайно, є невелика ймовірність, що сама спортсменка тут ні до чого. Але після виправдання, що неприродний вміст солі в допінг-пробах пов'язаний з тим, що вона «їла сіль ложками», в невинуватість Ольги віриться важко навіть її уболівальникам.
Але абсурдність ситуації полягає зовсім в іншому. У Кайси відібрали перемогу у загальному заліку через майже 8 років! Після цього вона виступала ще 6 повних сезонів, здобула ще один Великий кришталевий глобус і пішла, як справжня Королева біатлону, маючи стільки ж перемог у тоталах Кубка світу, як у феноменальної німкені Магдалени Нойнер. Тепер же у Макаряйнен і Тури Бергер по два Великі кришталеві глобуси, причому норвежка, виходить, була на вершині два сезони поспіль (2012/13 і 2013/14).
Що кажуть спортсменки?
«Це було настільки давно, що видається дивним. Відчуття від медалей та перемог короткочасні, тому це все насправді дивно. Найгірше Кайсі, у якої, можливо, заберуть Глобус. Сподіваюся, вона протерла пилюку.
Відчуття, ніби я вкрала її перемогу з огляду на те, скільки часу минуло. В ідеальному світі шахраїв слід ловити відразу. Переживання відбуваються тут і зараз. Тепер це не має для мене великого значення», - прокоментувала цю ситуацію Бергер для NRK.
Сама Ольга Зайцева не вважає себе винною, хоч і явно стривожена тим, що через її дії дуже постраждала абсолютно невинна спортсменка: «Я тут до чого? Вирішили та й вирішили. Не знаю, чим вам допомогти, у мене немає думки щодо цього. Мене ця ситуація дуже стосується, так. У мене навіть пульс піднявся, ви мене зараз питаєте, і мене це турбує, мені це не подобається. Це старі часи, ну давайте почнемо в 90-х роках колупатися. Якщо нема про що розмовляти, нехай розмовляють, мене це не стосується зараз.
Думаю, дівчат – Макаряйнен та Бергер – це теж не стосується. Я думаю, вони навіть не морочаться. Просто комусь хочеться підняти хвилю, обговорення, але я не хочу брати в цьому участі, я не хочу це обговорювати. Думаю, що Бергер і Кайса на такій хвилі, як і я. Що було те було. Думаю, всім, в принципі, це неприємно піднімати», - наводить слова Зайцевої «Р-Спорт».
Як тепер усе це «розрулити»?
Існує ймовірність, що Кайсі дійсно доведеться розлучитися з трофеєм, хоча в IBU не виключають, що зможуть дійти консенсусу й виготовлять для Тури Бергер новий Великий кришталевий глобус, а переможцями загального заліку вперше в історії оголосять одразу двох біатлоністок. Очевидно, що таке вирішення проблеми – найбільш правильне з можливих. Та на жаль, поки що такий сценарій тільки розглядається.
«Наше завдання – перерахувати бали Кубка світу та опублікувати їх. Рішення є остаточним. Кайса опустилася на друге місце, а Тура Бергер піднялася на перше. Бергер тепер офіційно є абсолютною переможницею. Ми дуже шкодуємо, бо минуло так багато років.
Крім того, це вплинуло на двох спортсменів, які не вчинили нічого поганого. Ми не почуваємося добре, забираючи Кришталевий глобус у Кайси після стількох років. Ми з'ясуємо, чи потрібно Кайсі повернути його, щоб його можна було віддати Турі, чи ми дамо Турі новий, і обидві спортсменки будуть оголошені переможницями», - розповів спортивний директор IBU Фелікс Біттерлінг в інтерв'ю Yle.
Сама Кайса Макаряйнен не сильно сумує, оскільки для неї головне – пережиті емоції: «Я навіть не знала, що крапку у цій справі ще не поставили. Пройшло вже сім-вісім років, але спортивна кар'єра все ще може зробити сюрпризи. Моменти та почуття ніхто не забере, через вісім років я забула про деякі перипетії. У сезоні було стільки гонок, що все могло б скластися інакше, якби Зайцевій заборонили участь у гонках одразу після Олімпійських ігор.
Якби у нас були лише чисті спортсмени, не було б потреби переписувати результати. Це просто сумний приклад того, як абсолютно чисті та безневинні спортсмени повинні страждати через помилки інших».
Залишається сподіватися, що IBU вистачить рішучості, щоб ухвалити єдине правильне рішення для всіх, інакше шквалу критики не уникнути. Однозначно, у цьому скандалі є і провина організації, яка вляпалася в історію, затягнувши все це на такий тривалий термін.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Причиною стала травмована спина біатлоністки
Колишні гравці «Динамо» поставили 200 доларів на гру національної команди
Технологии определения допинга не стоят на месте.
Даже в украинской Википедии написано "Поточна таблиця" - Текущая таблица.
Если дисквалифицируют, к примеру, Вилухину..
Кайса может опять стать 1-й.
У Бергер БХГ будут забирать?
Кубок мира 2013/2014
1 Тура Бергер 868
2 Кайса Макаряйнен 863
3 Дарья Домрачева 797
4 Ольга Вилухина 622
/
Кайсе морально нужно настраиваться на возможный тройной дележ.
Кубок мира 2017/2018.
Там "мина замедленного действия" Юрлова-Перхт.
1 Кайса Макаряйнен 822
2 Анастасия Кузьмина 819
3 Дарья Домрачева 804
…
13 Екатерина Юрлова-Перхт 474
Ну чё минусята достаем методички ?
Сообщается, что на Олимпиаду-2018 норвежцы привезли 1800 доз симбикорта, по 1200 доз атровента, альвеско и айромира, 360 доз вентолина (действующее вещество - сальбутамол), а также 43 ингалятора и 10 небулайзеров. С 2017 года Всемирным антидопинговым агентством (WADA) введен частичный запрет на использование сальбутамола, в случае наличия терапевтического исключения спортсмены могут употреблять не более 1600 микрограмм в течение 24 часов.
/
Летом 2016 года норвежский лыжник Мартин Сундбю был дисквалифицирован на два месяца и лишен победы в Кубке мира сезона-2015/16, так как был уличен в превышении максимальной дозы разрешенного к использованию препарата от астмы "Вентолина" (действующее вещество - сальбутамол). Препараты от астмы на основе сальбутамола также принимала шестикратная олимпийская чемпионка норвежская лыжница Марит Бьорген, которая получила терапевтическое исключение от Международной федерации лыжного спорта.
/
Отмечается, что команды Финляндии и Швеции привезли на Игры по 10 ингаляторов и при этом - ни одного небулайзера. Сборная Германии привезла в Пхёнчхан 30 ингаляторов, но они предназначены не только для участников Олимпиады, но и для паралимпийцев.
Через пару лет раскопают ещё чей-то допинг (хотя копают только из РФ или СНГ (а команду астматиков из Норвегии не трогают) так что Вилухина на прицеле).
И не исключено, что тогда Кайса опять будет на Первом месте..
Цирк!