ЖДАНОВ: «Україну не встигнуть усунути від Олімпійських ігор 2022»
Колишній міністр молоді та спорту України розповів про допінговий скандал
Колишній міністр молоді та спорту України Ігор Жданов розповів про допінговий скандал в Україні.
– Звідки взагалі ростуть ноги цього скандалу і чому саме Україна потрапила під розслідування ВАДА?
– Я б не казав про якесь упередження. Подібні розслідування ведуться в кількох країнах. Таким чином ВАДА через свої канали контролює виконання антидопінгового законодавства.
– Наскільки серйозні викриті порушення і чим це загрожує?
– Повідомлення спортсменів про взяття проб – це дуже грубе порушення. Воно матиме серйозні наслідки для України. Якщо розпочнеться процес визнання України відповідності статусу антидопінгового законодавства, тоді можливе відсторонення наших спортсменів від участі у міжнародних змаганнях.
– На носі зимова Олімпіада в Пекіні. Від неї нас також можуть відсторонити?
– Думаю, не встигнуть. Це дуже складний процес. Найближче засідання Ради засновників ВАДА, де може бути прийняте рішення, відбудеться 24 листопада в Парижі. Порядок денний ще не затверджений, але гадаю, там буде надана інформація про це розслідування. І якесь рішення напевно приймуть. Спочатку будуть вирішувати, чи розпочинати сам процес визнання статусу відповідності України антидопінговому Кодексу. А відсторонення від змагань – це мінімум пів року, може, більше.
– Відомо, що до наглядової ради Національного антидопінгового центру входять чиновники Вадим Гутцайт, Равіль Сафіуллін, депутат Григорій Суркіс. Це грубе порушення Кодексу?
– Наскільки мені відомо, до наглядової ради не може входити керівництво Національного олімпійського комітету, керівники федерацій тощо. Наскільки я пам’ятаю, там вже є заборона і для представників міністерств.
– Ці вимоги почали діяти з 1 січня 2021 року. Часу, щоб привести їх у відповідність до Кодексу, було достатньо. Але ніхто цим не займався. Як і не займаються новою редакцією антидопінгового закону. Ще коли я був міністром, його підготували на 90%. Там залишалося узгодити декілька питань з Радою Європи і ВАДА, і запускати його в парламентський процес. Але він до цього часу не прийнятий. Це говорить про відсутній діалог між Радою і міністерством.
– Додам, що діяльність НАДЦ не відкрита. На превеликий жаль. Це призводить до порушень, які можуть мати дуже серйозні наслідки.
– Що нам тепер робити?
– Перше – треба вступити в діалог з ВАДА. Домовитися про зустрічі, знайти змогу довести свою позицію. Обговорити ряд заходів, які Україна може виконати. Не поговорити і наобіцяти, а зробити. Якщо зайняти позицію страуса, то ВАДА таку поведінку не сприйме.
Друге – поновити діалог стосовно нового антидопінгового законодавства. Привести відповідність Національного антидопінгового центру до статусу нового антидопінгового кодексу. І наглядову раду Центру зробити такою, щоб вона відповідала Кодексу.
– Звільнення директора НАДЦ і його заступника якось можуть позитивно вплинути на ситуацію?
– Це абсолютно правильний крок. Але навряд чи цією жменею води можна загасити дуже велику пожежу. Звільнення цих чиновників буде сприйматися як закономірне рішення, яке навіть не буде обговорюватися.
– Як скандал вплине на міжнародний імідж України?
– Зрозуміло, що нічого гарного ми не отримали. Це негативна річ, яка буде використовуватися проти України. Особливо з боку країни-агресора. Там будуть говорити, мовляв, що ви до нас причепилися, коли ваш партнер і друг має такі самі проблеми. Цей скандал болюче б’є не тільки по спортивній, а й міжнародній репутації України.
– Який може бути найгірший сценарій розвитку ситуації?
Можуть заборонити виступати під національним прапором. Ну і, зрозуміло, ніякої сертифікованої лабораторії, акредитованої ВАДА, в нас не буде найближчі 10, а може, й 15 років. Будемо й надалі витрачати великі гроші і відправляти допінг-проби за кордон.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Флорентіно готовий розглянути продаж українця влітку 2025 року
«Вишні» шокувала підопічних Жузепа Гвардіоли