Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

Україна. Прем'єр Ліга
| Оновлено 11 травня 2021, 15:36
16315
171

Надмірна інтелігентність. Чому Каштру прийшов до такого фінішу в Шахтарі

Олексій Сливченко підводить риску під дворічним періодом роботи Луїша Каштру в Україні

| Оновлено 11 травня 2021, 15:36
16315
171
Надмірна інтелігентність. Чому Каштру прийшов до такого фінішу в Шахтарі
Getty Images/Global Images Ukraine. Луїш Каштру

Навряд чи когось здивувало вчорашнє прощання Луїша Каштру з вболівальниками «Шахтаря» та всією футбольною Україною, яке відбулося після матчу заключного туру «гірників» в чемпіонаті-2020/21 проти «Інгульця». Відхід португальського фахівця назрівав і ключове питання поки стоїть лише одне - хто замінить Луїша на тренерському містку команди. Але поки відповіді на нього ми не отримали, спробуємо розібратися, чому ж Каштру настільки безславно, з точки зору спортивних досягнень у другому році, завершує своє перебування в Україні.

На відміну від співвітчизника Фонсеки, Каштру дійсно виграв з «Шахтарем» дуже мало - всього один чемпіонський титул в минулому сезоні. Обидва розіграші Кубка країни «гірники» за Луїша програли, а Суперкубок також двічі підкорявся «Динамо», а не підопічним Каштру. З іншого боку, Фонсека й близько не підібрався до таких досягнень, як його послідовник, в єврокубках - один вихід в півфінал Ліги Європи в минулому сезоні чого вартий, не кажучи вже про драматичну бійню в групі Ліги чемпіонів-2020/21, де «гірники» змогли двічі (і, що найважливіше, - по грі!) здолати «Реал», а також залишити позаду себе «Інтер», який в результаті впевнено виграв чемпіонство в Італії.

Напевно в пам'яті уболівальників «Шахтаря» (та й «Динамо» теж) залишаться і ті легендарні «плюс 23» очки фори, які в минулому сезоні чемпіонський склад «гірників» на фініші «привіз» своїм принциповим опонентам з «Динамо». Хтось скаже, що минулий сезон кияни самі провалили, і частково буде правий, але силу, міць та мотивацію того «Шахтаря» в жодному разі не можна недооцінювати.

У своєму першому сезоні Каштру дійсно вдалося зробити дуже багато. Після того, як пішов Фонсека, чомусь рясно критикований більшістю вболівальників, новий тренер бачився для більшості чимось схожим на чистий аркуш в зошиті, з якого можна сміливо починати писати новітню історію. Насправді ж, мудрований роками і самим життям Каштру, на відміну від свого попередника, не став з ходу все ламати і перебудовувати під себе. Зміни в команді були мінімальними, якщо й зовсім не «косметичними». Принаймні, на перший погляд.

Підтверджує вищевикладену тезу і статистика. Досить оцінити те, хто складав кістяк команди в трьох крайніх сезонах - останньому Фонсеки та двох Каштру. Ці цифри дають чітке розуміння ситуації: Луїш не став в прем'єрному сезоні влаштовувати глобальну перебудову складу. По суті, у нього грали ті ж обличчя, що і у Фонсеки в сезоні-2018/19. Молодих футболістів в когорті ключових був мінімум, а якщо точніше, то один лише Матвієнко. Всі інші - перевірені часом Пятов, Кривцов, Мораес, Тайсон, Степаненко і Патрік. На цих «китах», до яких варто ще додати Ісмаїлі та Марлоса, по суті, і будувався феноменальний успіх минулорічного «Шахтаря». Якщо бути ще більш чесним, то це була команда, яку вибудував й довів до розуму Фонсека, а Каштру вистачило досвіду і розуміння, щоб не знищити все те хороше, що насправді залишив йому попередник.

У сезоні-2020/21 Каштру вже не зміг зіграти так, як раніше. Можливо, він і хотів би цього, але на заваді стали як мінімум два фактори. Перший - пандемія коронавірусу, через яку сучасний футбол частково схожий на гру в рулетку, адже ніколи не знаєш, кого і коли підступна інфекція «викосить» з лав команди на певний відрізок часу. Другий, і куди більш важливий зі стратегічної точки зору - необхідність проводити зміну поколінь в команді (це, власне те, що не поспішав робити Фонсека і, по суті, єдина претензія до попереднього тренера «гірників»). Остання відверто перезріла в «Шахтарі», і її відтягували, як могли, але коли основній масі ключових гравців «раптом» виявилося далеко за тридцять, стало очевидним - зміни повинні бути рішучими.

В якийсь момент здалося, що Каштру дуже пощастило. Коронавірус, який восени викосив практично всю колишню основу «Шахтаря», призвів до того, що на матч Ліги чемпіонів проти «Реала» в Іспанію донецька команда поїхала фактично в молодіжній своїй варіації. І той перший тайм у Мадриді, коли ошелешений «Реал» йшов з поля за рахунку 0:3, не розуміючи, що взагалі відбувається, залишиться, мабуть, найбільш сильним і яскравим спогадом від усього дворічного періоду роботи Каштру в «Шахтарі».

Але потім настав момент, коли тренер повинен був проявити свою рішучість. Молодь показала йому, що здатна на великі результати, але й ветерани, які видужали через пару тижнів від коронавірусу, не бажали здаватися та миритися з раптовим статусом резервістів. По суті, лише через рік з невеликим перебування Каштру в «Шахтарі», португалець дійсно зіткнувся з завданням, під яке його спочатку і звали в клуб. Тренеру потрібно було впритул займатися питанням зміни поколінь, причому так, щоб це було не на шкоду результатами.

Першою «ластівкою» стало питання з Андрієм Пятовим. Подейкували, що у досвідченого ветерана команди трапився конфлікт з Каштру, але згодом версія прямої сварки була спростована, хоча факт того, що Пятов на правах капітана намагався донести тренерському штабу позицію «центуріонів» команди мав місце бути. Складно сказати, чи став воротар «Шахтаря» безпосередньою жертвою своїх дискусій з Каштру, та й гра Трубіна показала, що вибір тренерського штабу в цьому аспекті не був нелогічним, але певні сумніви щодо спроможності португальця вирішувати ключове завдання закралися вже тоді.

Ще більше сумніватися в здатності Каштру впоратися з атмосферою в роздягальні і всередині команди довелося під час та відразу після зимових зборів. Саме тоді сталася незрозуміла історія з запізненням Тайсона, який прибув безпосередньо до Туреччини, пропустивши кілька днів традиційного перебування команди в Україні, де всі гравці проходили необхідні медичні процедури і тестування. Сам тренер вважав за краще ніяк не коментувати цю історію, створивши видимість благополуччя і повної запланованості того, що відбувається.

Але та витівка Тайсона дала про себе знати пізніше. Футболіст після небажання виходити на заміну в матчі проти «Роми» був засланий в дубль, і після цього стало очевидним, що Каштру свою партію програв. Після свого приходу в «Шахтар» Луїш, як людина досвідчена та неймовірно інтелігентна, довірився тим гравцям, які були лідерами команди часів попереднього тренера, тим паче, що всі як один, це були досвідчені та якісні футболісти, які прекрасно розуміють ази гри № 1. Тайсон входив у цю когорту і, вочевидь, Каштру чекав від «центуріонів» певної допомоги в налагодженні атмосфери в колективі та «спайці» молодої і досвідченої частин команди. Але португалець, здається, надто недооцінив спортивний фактор. Кожен футболіст - це, перш за все, спортсмен, який думає про свою особисту кар'єру. Гравцеві, на відміну від тренера, немає необхідності будь-що-будь переживати про команду і колектив. Йому, в першу чергу, важливо самому залишатися на вершині і давати максимум, щоб отримати кращий контракт, запрошення від більш відомого клубу, виклик в збірну і т.п.

Зв'язок Каштру з ветеранами давав відмінний результат в минулому сезоні, але по ходу нинішнього (офіційно в Україні він ще не завершений, оскільки не зіграний фінал Кубка) виникла потреба давати більше шансів молоді. І саме тут ветерани стали в позу, не бажаючи спокійно поступатися дорогою до складу тим, хто став перевершувати їх у більшості компонентів. Тайсон, як людина зі специфічним характером, «вибухнув» першим, і ця порохова бочка стала початком кінця кар'єри Каштру в «Шахтарі».

Надмірна інтелігентність Каштру та його віра в деяких футболістів, зіграла з тренером злий жарт. У колективі з двох-трьох десятків амбітних мужиків не завжди вийде обійтися домовленостями та розмовами на філософські та «вічні» теми. У якийсь момент обов'язково потрібно бахнути кулаком по столу, і дати зрозуміти, хто в роздягальні господар. Так, як колись вчинив Алекс Фергюсон з Девідом Бекхемом, який поставив себе вище за тренера та команду. Але Каштру, очевидно, такий стиль управління колективом не подобався, через що він вважав за краще до останнього використовувати людський і м'який підхід.

Навіть останню свою прес-конференцію Каштру дав у своєму стилі. Він послав чіткий меседж оточуючим, що єдиним, хто оступився в цьому сезоні в «Шахтарі», став він сам. Тренер, як і годиться в класичному розумінні ситуації, взяв всю відповідальність на себе, пішовши з гордо піднятою головою, і не ставши, подібно до багатьох, ховатися за обставинами і помилками інших. Ця позиція Луїша Каштру, безумовно, здатна викликати захоплення його людськими якостями, але ж з іншого боку, як би гірко це не звучало, в світі давно існує поширена думка, що хороша людина - не професія...

Оцініть матеріал
(85)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

З подвійним балансом. Гандбольна збірна України розгромно програла Угорщині
Інші види | 24 листопада 2024, 20:59 7
З подвійним балансом. Гандбольна збірна України розгромно програла Угорщині

Перед стартом на ЧЄ-2024 українська команда програла з рахунком 19:38

«Не знаю, як він може перемогти». Чемпіон світу – про реванш Усика з Ф'юрі
Бокс | 24 листопада 2024, 10:05 2
«Не знаю, як він може перемогти». Чемпіон світу – про реванш Усика з Ф'юрі

Джастіс Хуні вважає, що гору знову візьме українець

Коментарі 171
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Kevko
Шахтер не провел вовремя кадровую трансформацию. Ошибкой было и удерживание Тайсона. Не совсем понятно насколько качественных молодых бразильцев привлек Палкин. Иногда кажется, что последняя бразильская селекция была намного менее удачной. Чтобы провести качественную кадровую перестройку нужна согласованная работа всех звеньев клуба. Возможно Каштру, действительно, мягкотелый, но никакому тренеру самостоятельно не осилить стратегическую перестройку команды. Возможно даже больше вопросов к Палкину и топ-менеджменту, чем к Каштру
DKTheBest2
Нормальний Каштру тренер. Вся біда Кротів через Тайсона. Треба було його продавати пару років тому назад і заробили би солідно і команду зберегли, а зараз треба робити капремонт.
Face Control
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Натовский Легионер
Я фанатам лохтьора по губам водил
ProtivSystemy
"мужиків" - нема такого слова в українській мові!
Dell Dnieper
Нічого собі безславно, півфіналіст Ліги Європи...Начебто команда із Східної Європи може Лігу Чемпіонів виграти, часи Стяуа давно закінчились...
Hyperion
Надеюсь, с новым тренером Шахтер попрощается с тики-такой и начнет бегать. И да, вектор стоит сменить.) Удачи!
andrea778
так у кротів тренер підбирається під португальську мову. мавпи не вчать мови країни перебування, то їм тренерів підбирають. де не прийдеться. "правильною дорогою идете, товарищи". молодці. вболівальник динамо.
avk2307
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
Vlad Knyaznin
в залупу только может дунуть ваш шлюхтьор 0-9 от баварии
Володимир Ляшенко
Каштру не винен. Винен президент клубу зі своєю дебільною (після 2014 року) трансферною політикою.
Remark
Что Фонсека, что Каштру два дна, как тренеры! Оба доехали на багаже Луческу. Фонсеке повезло больше, потому что багажа оставалось поболее)))
Фонсека доказал в Роме, какой он настоящий тренер! Рома в еврокубки не попала, МЮ их просто изнасиловал, в чемпе Италии такому дну сливали, что нужно было раньше увольнять Фонсеку.
О Каштру, как о тренере, мы думаю теперь больше и не вспомним.
Trasher311987
Из интервью Ахметова, околошахтеровских СМИ, для меня очень хорошая новость то, что все кричат о победах над Реалом.
О том какой классный Палкин.
Это супер.
А ещё меня очень порадовала фраза Метревели о самоокупаемости.
А Каштру я благодарю потому что человеком пришел и человеком уходит.
Ни одного скандала, был результат.
Успехов.
andre_lui
Каштру набагато кращий тренер за рівень вашої аналітики. Ледве дочитав. Провала в Шахтарі не було. Не продовжили контракт, то і не продовжили. Відповідальність на керівництві. Але мені чомусь здається, що саме Срна доклав до цього руку. Дуже вже він хоче Де Дзербі, а там може і сам. Побачимо. У Шахтаря дуже складний і довгий був минулий сезон. З обєктивних причин пропущена майже вся передсезонна підготовка. Динамо навпаки дуже добре підготувалося. Чи не робить Шахтар поспішних висновків? Як свого часу Динамо часто змінюючи тренерів! Невміння тримати удар ні до чого доброго не призведе. В М.Ю. вірять у Сульшера. Він вже не перший сезон тренує команду і за нашою ментальністю його б уже звільнили як в Динамо так і в Шахтарі. М.Ю. в фіналі ЛЄ, М.Ю. другий в апл, але в головних конкурентів виграв. Рік-два буде команда рівня М.Ю. сера Алекса. Але для цього потрібно мати мету, працювати і головне не поспішати. Бо поспіх дуже добрий при ловлі бліх (да вибачить мене О.В.).
ZAKARPATFAN
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил
the final cut
Но все когда-нибудь кончается
Так от судьбы давай уйдем сейчас...
Бавария 9 раз подряд чемпион. Но ведь и этому придёт конец.
Или кто то хотел Шахтёр - вечный чемпион Украины?
andrea778
так у кротів тренер підбирається під португальську мову. мавпи не вчать мови країни перебування, то їм тренерів підбирають. де не прийдеться. "правильною дорогою идете, товарищи". молодці. вболівальник динамо.
Vytas Meskauskas
Автору статьи почему то кажется что болельщикам Шахтера мало чего надо в ЛЧ. При чем здесь Реал и Интер. Команда не выходит из группы ЛЧ проигрывая с позором . Тот же Интер топтал по Игре Шахтер оба матча нанося по 20 ударов за игру. Команду соперники возили как второй сорт все игры в ЛЧ.
funcat
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил