Тріумф Кубацкі, феноменальний дебют Ліндвіка. Підсумки Турне-2020

Sport.ua підводить підсумки Турне чотирьох трамплінів-2020

Тріумф Кубацкі, феноменальний дебют Ліндвіка. Підсумки Турне-2020
© twitter.com/FISskijumping

Сезон в стрибках з трампліну ще не добрався до своєї середини, проте головна його подія вже відбулася: 6 січня в Бішофсхофені завершилося 68-ме в історії Турне чотирьох трамплінів. Цього року легендарний австро-німецький турнір подарував нам несподіваного, але заслуженого чемпіона, найвищий рівень конкуренції і безліч драматичних моментів.

Стабільність принесла Кубацкі перемогу

В останні роки Давід Кубацкі дуже сильно виступав на Турне чотирьох трамплінів: в Бішофсхофені він в 2018 і 2019 роках був головною загрозою «Великим шоломам» Каміла Стоха і Рьою Кобаясі, і обидва рази фінішував в топ-6 загального заліку. Проте, перед стартом нинішнього Турне мало хто сприймав 29-річного поляка всерйоз. І цьому були вагомі причини: в загальному заліку Кубка світу він займав скромне 15-те місце, і повністю провалив етап в Енгельбергу: 22-ге і 47-ме місця.

«Коли ти приїжджаєш в Оберстдорф на старт Турне, для тебе все починається з нуля», - сказав одного разу тріумфатор Турне-2002, легендарний Свен Ханнавальд. І виступ Кубацкі на нинішньому Турне став максимально яскравою ілюстрацією правильності цих слів. Раптово у Давіда з'явилося все: дальність стрибка, відмінна техніка і вражаюча стабільність. І саме останній фактор став вирішальним, який і приніс йому звання переможця Турне чотирьох трамплінів.

На перших двох етапах в німецьких Оберстдорфі і Гарміш-Партенкірхені Кубацкі двічі фінішував третім, таку ж позицію він займав і в загальному заліку Турне на середині дистанції. Всі звертали увагу на дуель двох лідерів, Рьою Кобаясі і Карла Гайгера, проте той факт, що Кубацкі програє їм дуже небагато і виглядає не гірше, кидався в очі далеко не всім. І поляку це було на руку: весь тиск і увага були направлені не на нього.

Переломний момент настав у Інсбруку: в першій спробі Кубацкі та Ліндвік витягли щасливі квиточки в вітровій лотереї, в той час як Гайгер і Кобаясі програли досить багато. Кубацкі програв битву за перемогу на етапі молодому норвежцю, проте перехопив лідерство в загальному заліку з комфортною перевагою над трьома головними суперниками.


Skijumping.pl

І якщо тоді хтось міг подумати, що можлива перемога Кубацкі буде подарунком долі, то в Бішофсхофені Давід розвіяв будь-які сумніви щодо закономірності своєї перемоги. Гайгер і Кобаясі не пройшли випробування Інсбруком, Штефан Крафт знову провалився в Гарміші, а Ліндвік занадто багато програв на старті в Оберстдорфі. І тільки Кубацкі не дозволив собі жодної помилки: саме стабільність стала ключовим фактором його перемоги.

Протягом більшої частини своєї кар'єри Кубацкі був звичайним середняком Кубка світу, який відрізнявся від інших тільки забавною зовнішністю зі світлими кучерями і асиметричним відштовхуванням, через яке його під час стрибка відносило сильно вправо.

Так, в лютому минулого року Давід добрався до особистого золота на середньому трампліні на чемпіонаті світу в Зеєфельді. Однак той турнір запам'ятався не тріумфом поляка, а важкими погодними умовами і скандальними рішеннями журі - ось вже де дійсно на Кубацкі раптово звалився з неба подарунок від долі!

У березні Кубацкі стукне вже 30 років, і Давід напевно прекрасно усвідомлював, що на нинішньому Турне отримав унікальний шанс, якого може більше і не бути. І Кубацкі ним скористався на всі 100 - сенсаційний, але заслужений тріумф. Давід став третім в історії поляком, який виграв Турне - після Адама Малиша та Каміла Стоха. Опинитися в такій компанії мріє кожен.

Інсбрук знову вбив німецькі шанси

В останні роки третій етап Турне в Інсбруку став для збірної Німеччини просто фатальним. Починаючи з 2016 року саме «Бергізель» кожен раз стає непереборною перешкодою для головної німецької надії на Турне: в 2017 і 2019 роках тут втратив шанси на перемогу Маркус Айзенбіхлер, в 2016 - Зеверін Фройнд, а в 2018 - Ріхард Фрайтаг.

У нинішньому сезоні головною надією Бундестіму на Турне був Карл Гайгер, і історія знову повторилася. Після двох домашніх етапів Гайгер йшов другим в загальному заліку в безпосередній близькості від Рьою Кобаясі, і, здавалося, мав відмінні шанси поборотися за перемогу. Однак у першій спробі Інсбрука і німець, і японець потрапляють в несприятливі погодні умови - і на перший план моментально виходять темні конячки Ліндвік і Кубацкі. Так, у другому раунді Гайгер зумів частково відігратися, проте в загальному заліку програвав Кубацкі більше 13 балів: щоб відіграти таке, треба сподіватися тільки на грубу помилку суперника.

Кубацкі її так і не допустив, та й битву з Ліндвіком за друге місце Карл в результаті програв, замкнувши топ-3 в загальному заліку. Дуже сильний в цілому виступ на Турне, проте дотягнутися до Золотого орла Карлу так і не вдалося.


Skijumping.pl

Що характерно, Інсбрук вбив шанси на загальний залік не тільки Гайгера, але і другої надії збірної Німеччини - Маркуса Айзенбіхлера. Після двох німецьких етапів віце-чемпіон минулорічного Турне йшов шостим в загальному заліку: через велике відставання на перемогу він вже не претендував, але в Інсбруку вилетів за межі топ-10 в генеральній класифікації. При чому, на відміну від Гайгера, це не було пов'язано зі складними погодними умовами: по всіх тренувальних і змагальних спробах було видно, що Айзенбіхлер погано почуває себе на специфічному «Бергізелі».

Дивно, але в лютому минулого року збірна Німеччини тут же, в Інсбруку, була повним домінатором: ті ж Айзенбіхлер і Гайгер в особистому турнірі чемпіонату світу завоювали золото і срібло, а в командному турнірі Бундестім переміг з рекордним розривом в історії ЧС. Однак в рамках Турне щороку Інсбрук для німців стає фатальним. Що це, якщо не прокляття? Знайти цьому якесь раціональне пояснення дуже складно.

Після провального старту сезону у виконанні збірної Німеччини на нового головного тренера команди Штефана Хорнгахера полилися великі порції критики. І перемога Гайгера на Турне могла стати для Хорнгахера індульгенцією за провальний старт сезону. Однак перемога ця не відбулася, і тепер Штефану і його команді потрібно дуже сильно постаратися у частині сезону, що залишилася, щоб реабілітуватися в очах уболівальників.

Феноменальний дебют Ліндвіка

Як і Давід Кубацкі, Маріус Ліндвік перед стартом нинішнього Турне в якості потенційного фаворита не розглядався. І, на відміну від Кубацкі, можна було реально говорити про те, що молодого норвежця недооцінюють. Тому що після дуже нестабільного старту сезону на етапах у Клінгенталі і Енгельбергу Ліндвік дуже серйозно додав. У Клінгенталі він дістався до першого особистого подіуму на Кубку світу, а в Енгельбергу посів п'яте і сьоме місця. Незважаючи на це, як реального претендента на перемогу Маріуса не розглядали - хоча б тому, що нинішнє Турне було дебютним в його кар'єрі.

На стартовому етапі в Оберстдорфі здавалося, що нестабільність початку сезону знову повернулася до Ліндвіка: після шостого місця після першого раунду він виконує досить слабку другу спробу і ледь утримується в топ-10. Не вражав 21-річний норвежець і в кваліфікаційний день в Гарміш-Партенкірхені: 30-те і 20-те місця в тренуваннях, 35-те - в самій кваліфікації.

Однак як тільки настав новий, 2020-й рік, Ліндвік магічним чином змінився. У першій спробі основних змагань він летить на фантастичні 143,5 метра - повторення рекорду «Олімпіашанце» і лідерство з комфортним запасом після першого раунду.


Skijumping.pl

У другій спробі топ-фаворити, Кубацкі, Кобаясі і Гайгер, один за іншим видають спроби дивовижної якості. Здавалося, під таким тиском Ліндвік зламається, але не тут-то було: норвежець видає класний другий стрибок і здобуває першу в кар'єрі перемогу на Кубку світу. У Гарміші Маріус перемагає з досить відчутною перевагою в 5 балів над найближчими переслідувачами і виходить на четверте місце в загальному заліку з шансами втрутитися в боротьбу за перемогу.

В Інсбруку Ліндвік, відчувши свою силу, вже стабільний і сильний у всіх стрибках і здобуває другу перемогу поспіль, яка виводить його на друге місце в загальному заліку. У Бішофсхофені нав'язати боротьбу Кубацкі та відіграти у нього 9 балів у норвежця не вийшло: третє місце на етапі і друге в підсумковому загальному заліку.

По ходу нинішнього Турне Ліндвік зумів миттєво подолати шлях від перспективного юніора (Маріус є екс-чемпіоном світу серед юніорів) до реальної зірки екстра-класу. Стати другим в загальному заліку на своєму дебютному Турне не вдавалося нікому з часів Грегора Шліренцауера в 2007 році. Тоді Шлірі, як і Ліндвік, виграв два етапи, але програв загальний залік інший сенсації - співвітчизнику Маріуса, Андерсу Якобсену.

Рьою Кобаясі залишився без подіуму

Чемпіон минулорічного Турне Рьою Кобаясі приїхав в Оберстдорф в якості головного фаворита, і на першому етапі переміг з 10-очковою перевагою над Карлом Гагейром, повторивши рекорд Хельмута Рекнагеля, Свена Ханнавальда і Каміла Стоха - 5 перемог поспіль на етапах Турне. Перше, що приходило тоді в голову - це питання «Ну що, знову?». Здавалося, що японцеві цілком під силу якщо не завоювати ще один «Великий Шолом», то, принаймні, впевнено вигравши другий Турне поспіль.

Однак в підсумку виявилося, що та перемога для Кобаясі залишилася єдиною на нинішньому Турне - на жодному з наступних трьох етапів він навіть не потрапив на подіум. Четверте місце на новорічних стрибках в Гарміші з мінімальним відставанням від Гайгера і Кубацкі не виглядало трагедією: Рьою зберігав лідерство в загальному заліку і залишався головним фаворитом.

А вже на австрійських етапах Турне у Кобаясі все пішло шкереберть. У вітровій лотереї Інсбрука йому відверто не пощастило. Якщо Гайгеру дісталися важкі погодні умови в першій спробі, а Ліндвіку і Кубацкі - у другій, то японець виявився єдиним з топ-фаворитів, кому не пощастило з вітром в обох стрибках. Після змагань на «БергІзелі» Кобаясі відступив на четверте місце в загальному заліку.


Skijumping.pl

Втім, з числа претендентів на перемогу його ніхто не викреслював. Масла у вогонь підливав той факт, що відставання від Кубацкі в загальному заліку становило 13,7 бала. А за рік до цього в Бішофсхофені Кобаясі виграв у поляка ... 13,8 бала - рівно стільки, скільки треба було для перемоги в Турне! І тренувальні спроби в кваліфікаційний день на трампліні імені Пауля Ауссерляйтнера говорили про те, що Рьою всерйоз налаштований на камбек.

Однак в основних змаганнях японець розчарував: сьоме місце і фініш лише на четвертому місці в загальному заліку - і цю невдачу вже ніяким невезінням і поганими погодними умовами не поясниш. 14-те і 7-ме місця на останніх двох етапах - провал для людини, яка до цього на жодному особистому старті сезону не опускалася нижче шостого місця. Кобаясі дійсно на нинішньому Турне був слабшим кожного з трійки призерів загального заліку, і його поразка абсолютно закономірна - тут можна ще згадати про те, що в першій спробі в Оберсторфі та в другій в Бішофсхофені він отримав явно завищені оцінки за техніку.

Невдачі на австрійських етапах помітно ускладнили для Кобаясі і боротьбу за Великий кришталевий глобус - Карл Гайгер в загальному заліку Кубка світу наблизився на відстань всього 25 очок. Боротьба по суті починається з нуля, і негативні тенденції по ходу Турне говорять про те, що захистити звання переможця Кубка світу Кобаясі буде дуже складно.

Гарміш залишився нездоланним бар'єром для Крафта

У нинішньому сезоні вперше за багато років збірна Австрії приїхала на Турне в кращому стані і з більш обґрунтованими надіями на успіх, ніж їхні принципові суперники з Німеччини. Головною надією австрійців вважався чемпіон Турне-2015 Штефан Крафт, хоча і Філіпа Ашенвальда вважали дуже небезпечною темною конячкою. Однак виступ підопічних Андреаса Фельдера на Турне в цілому розчарував.

Крафт вважався одним з топ-фаворитів Турне, проте всі відзначали, що для того, щоб поборотися за підсумкову перемогу, Штефану потрібно подолати бар'єр Гарміш-Партенкірхена: в попередні два роки на «Олімпіашанце» він провалювався (49-те і 31-ше місця ) і втрачав всі шанси в загальному заліку. Цього разу провал Крафта в Га-Па виявився не настільки оглушливим, проте 14-те місце на другому етапі вимкнуло його з числа здобувачів «Золотого орла».

Однак, варто визнати, і без провалу в Гарміші Крафт би до перемоги в Турне все одно не дотягнувся. На трьох інших етапах він займав четверті місця - відмінний рівень, але не такий високий, як у Кубацкі, Ліндвіка і Гайгера.


Skijumping.pl

До слова, Гарміш погубив шанси не тільки Крафта, а й другої австрійської надії - Філіпа Ашенвальда. У Га-Па він став лише 25-м, після чого не зміг реабілітуватися на домашніх етапах: 13-те і 10-те місця і фініш на 12-й позиції в загальному заліку. Підкачав і другий ешелон австрійців в особі Даніеля Хубера і Яна Хьорля: перший не пробився до фіналу в Бішовсхофені, а другий в Оберстдорфі навіть не пройшов кваліфікацію. Більш-менш стабільно виступав лише Міхаель Хайбьок, який проходив у другий раунд на всіх чотирьох етапах, хоча в Бішофсхофені від нього явно чекали чогось більшого, ніж 19-те місце.

Грегор Шліренцауер в Оберстдорфі ледве пройшов крізь сито кваліфікації, зайнявши 50-те місце. В основних змаганнях легендарний австрієць потрапив на партнера по команді Крафта, і до статусу п'ятого лаки лузера і виходу до другого раунду йому не вистачило всього 0,5 бала. У Гарміші доля знову звела Шлірі та Крафта в одній парі, і знову Грегор виявився за бортом другої спроби.

На домашніх етапах Шліренцауер піднісся: шосте місце на рідному «Бергізелі» і 17-те на фіналі в Бішофсхофені. В цілому виступ Грегора на нинішньому Турне в черговий раз підтвердив те, про що говорилося на старті сезону: легендарному австрійцю, якому вчора виповнилося 30 років, катастрофічно не вистачає стабільності, проте на окремих етапах він здатний на серйозні досягнення. І саме набуття стабільності є головним завданням Шлірі та його персонального наставника Вернера Шустера на другу половину сезону.

Підписуйся на наш канал в Telegram і дізнавайся всі найсвіжіші новини раніше за всіх!

Олег Дідух, Sport.ua

(4 голоса)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Новини партнерiв
Коментарі
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
    Коментарі відсутні. Ви можете стати першим.
Ви не авторизовані.
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Якщо ви не маєте облікового запису, ви повинні зареєструватися.
Продовжуючи переглядати SPORT.UA, Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності