Підтримати українських військових та людей, які постраждали через війну

НБА
| Оновлено 13 листопада 2019, 12:05
7995
47

Чому Лень здав в нинішньому сезоні НБА

Оглядач Sport.ua розбирається, в чому причина непереконливої гри центрового «Атланти»

| Оновлено 13 листопада 2019, 12:05
7995
47
Чому Лень здав в нинішньому сезоні НБА
nba.com

Український центровий «Атланти» Олексій Лень, м'яко кажучи, непереконливо почав нинішній регулярний сезон-2019/20 в НБА. Наш співвітчизник минулої першості вніс нові фарби як у свою гру, так і в стиль гри «Яструбів», коли несподівано для більшості став успішно атакувати кільце суперника з периметру. І ось, коли з «олдскульного» центрового постперебудовного періоду 90-х років минулого століття Лень відразу спочатку зробився відмінним шутером (36,3% дальніх, навіть краще, ніж у Святослава Михайлюка - 32,6%), а потім у передсезонних матчах і дебюті першості нинішньої просто «здувся», то багато уболівальників і навіть баскетбольних аналітиків стали бити тривогу.

Спробуємо розібратися в тому, наскільки хороша або ні гра українського центрового, призиваючи на допомогу статистику, яка знає все, і відповісти на питання: «Що ж відбувається з ігровими показниками Олексія, чи дійсно у нього ігрова криза, і чи є перспектива не лише швидкого виходу з неї, але і зльоту гравця, який ніяк не може знайти своє місце в НБА?»

NCAA - стартовий майданчик для вихованця луганського баскетболу

Незважаючи на свій високий зріст (в 14 років, у хлопця було 192 сантиметри, прим.), Олексій Лень, що народився і виріс в місті Антрацит (Луганська область), займався в секціях шахів, боксу, кікбоксингу, спортивної гімнастики, а не баскетболу, що було б більш традиційним в такій ситуації. Звичайно ж, перші ази баскетболу йому були представлені в ранньому віці в загальноосвітній школі в 10 років, але залучення до баскетболу на рівні тренувань в команді ДЮСШ у майбутнього гравця НБА сталося в 13 років, коли Олексій, змінивши декілька команд, у результаті потрапив до вищого училища фізичної культури і переїхав до Луганську. Проте після чемпіонату України-2006 хлопця запросили в Дніпропетровське вище училище фізичної культури і СДЮШОР-5 (тренер - Олександр Мунтян), де він багаторазово ставав чемпіоном України і неодноразово визнавався кращим гравцем ВЮБЛ, був відмічений званням «MVP Європейської юнацької баскетбольної ліги». Такий бурхливий розвиток кар'єри привів Леня у баскетбольний клуб «Дніпро». Граючи за дніпрян, Олексій став чемпіоном української Суперліги серед дублюючих складів-2011. Також він був визнаний найкращим центровим тієї першості.

Олексій Лень, що значно додав у майстерності, брав участь в чемпіонаті Європи і різних європейських турнірах, а на чемпіонаті Європи U -18 в 2010 році хлопець став лідером збірної України. За словами самого Леня, у 9 класі він великими буквами написав: «Потрапити до НБА - головне завдання!» і став збиратися за океан в NСАA - головну студентську лігу США. 

Найвищий з двох представників України в НБА регулярного сезону-2019/20, Олексій Лень (216 сантиметрів - це вам не жарти), так само, як і Святослав Михайлюк, про долю якого не знає хіба що житель острівної частини Тихого океану, пройшов класичний шлях для попадання в еліту світового баскетболу через першість NCAA, відігравши 2 студентські роки в Америці за університет Меріленд, як основний центровий «Террапінс».

Прогрес гравця в головній студентській Лізі Північної Америки простежувався як візуально, коли, наприклад, 7 років тому, 9 листопада 2012 року, Олексій (23 очки, 12 підбирань, 4 блок-шоти) буквально перекрив кисень центровому університету Кентуккі, а нині гравцеві «Оклахоми» Нерлесу Ноелю (4 очки, 9 підбирань, 3 блок-шоти), так і статистично, оскільки усі свої показники першого року другокурсник-випускник Лень поліпшив і довів до 11,9 очок, 7,8 підбирань і 2,1 блок-шоти в середньому за матч. Гра українця відзначалася в приємну сторону ґрунтовністю у фарбі і домінуванням під обома кільцями.

У результаті на драфті-2013, навіть не дивлячись на отриману ним травму, проведену на лівій нозі операцію і спеціальний черевик для реабілітації, українець був вибраний в першому раунді під #5 «Фініксом», який, як виявилося згодом, так і не знайшов місця в складі для Олексія.

Не всякий «Фінікс» сонячний

Доля Олексія Леня в «Фінікс Санз» не була яскравою, а настрій і перспективи сонячними, незважаючи на назву франшизи. Довгі 5 років в основному були витрачені не на розвиток нових навичок і умінь (стабільний середній кидок, в потрібний час 3-очкові влучання після пікенролів, агресивний захист на периметрі від кидка снайперів суперника), а на завоювання довіри тренерів і отримання хвилин в ротації команди.

Не можна стверджувати, що українець не старався. Навпаки, залікувавши травму, в сезоні- 2013/14 Олексій провів в НБА 42 гри (3 - в старті), отримав в середньому 8,6 хвилин, набирав трудові 2,0 очки, 2,4 підбирання і 0,4 блокшоти, а сезоном пізніше у Леня було вже: 69 матчів (44 - в старті), 22 хвилини ігрового часу, за які він набирав 6,3 очки, 6,6 підбирань і 1,5 блокшоти в середньому за гру. Хай невеликий, але все таки - прогрес.

За п'ять сезонів, проведених у «Фініксі», Лень так і не зміг підняти свій статус вище за простого рольовика в непоказній команді, яка всі останні роки знаходилася на дні турнірної таблиці НБА і навіть не мріяла про постсезон.

За три останні сезони «Фінікс» в середньому терпів по 59 поразок при 23 перемогах, тоді як статистика Леня знаходилася на рівні приблизно 9 очок і 7 підбирань за гру. Після чотирьох сезонів «Сонячні» не запропонували Леню довгострокового контракту, а замість цього зробили річну кваліфікаційну пропозицію. Зрештою, Олексій вийшов на ринок вільних агентів у 2018 році та уклав дворічний контракт з «Атлантою Хокс», а сезон 2019/20 принесе нашому земляку 4,1 мілліона долларів.

«Атланта», як злітний майданчик українського «яструба» Леня

Ще Конфуцій стверджував: «Не дай вам Бог жити в епоху змін»! Наш герой Олексій Лень може служити яскравим підтвердженням цієї тези, оскільки навіть його хороша гра і високі показники дебютного сезону в «Атланті» не могли стати і не стали перепусткою в такий же успішний другий сезон. І це не провина Олексія, про що нижче.

«Хокс», що постійно перебудовуються упродовж 60 років, на нашій пам'яті ніяк не можуть виграти що-небудь в НБА. У 2018 році не тріумфом завершилася і «п'ятирічка» Майка Буденхольцера, який з 2013 року мав певні локальні успіхи, але окрім перемог і лідерства в «регулярці» досить голосно «пошуміти» він так і не зумів. Замість нього 11 травня минулого року до керма був приставлений екс-тренер штабу «Голден Стейт Ворріорз» Ллойд Пірс. І понеслося!

Чи то намагаючись жорстко довести профнепридатність Олексія, чи то у бажанні отримати найвищого «бомбардувальника» на периметрі, з Леня в терміновому порядку стали «ліпити» шутера. Чи не жарт, після 25 далеких кидків за усі 5 років в НБА, українець став успішно атакувати з далекої дистанції, зробивши 203 кидки. При цьому рекорд точності був доведений до 6 влучань за матч. Ай да Льоша, ай да бомбардир!

Рекорд українця в НБА був оформлений 7 квітня 2019 і склав 33 очки, при 6 (шести!) 3-очкових.

За підсумками сезону 2018/19 Олексій не лише перетворився на грозу кільця суперників з периметру (правда, практично переставши кидати з середньої дистанції: 23% - в 2016, і тільки 3% в минулому сезоні), але і надійно відпрацьовував в обороні. Усі позитивні зрушення ми можемо довести статистично, заглянувши в «Реал «плюс»/«мінус» НБА» на ESPN/. У останньому оновленні 19 червня після Фіналу-2019, українець з коефіцієнтом RPM = 0,20 зайняв в НБА загальне 30 місце.

ТОП кращих бигменів сезону 2018/19 за коефіцієнтом RPM (реальний «плюс»/«мінус»)

1. Нікола Джокіч («Денвер») - 6, 48 (3,89 + 2,59)*
2. Джоел Ембід («Філадельфія») - 6,40 (2,68 + 3,72)
3. Нікола Вучевич («Орландо») - 5,49 (1,9 + 3,59)
4. Руді Гобер («Юта») - 4,64 (0,29 + 4,35)
5. Юсуф Нуркіч («Портленд») - 4,16 (0,81 + 3,35)
6. Брук Лопес («Мілуокі») - 4,07 (0,53 + 3,54)
7. Карл Ентоні Таунс («Міннесота») - 3,86 (3,02 + 0,84)
8. Марк Газоль («Мемфіс»/ «Торонто») - 3,37 (0,39 + 2,98)
9. Ед Девіс («Бруклін») - 2,69 (-1,44 + 4,13)
10. ДеМаркус Казінс («Голден Стейт») - 2,68 (-0,89 + 3,57)

…..

22. Якоб Поелтл («Сан-Антоніо») - 1,03 (-0,37 + 1,40)

23. Томас Брайант («Вашингтон») - 0,96 (0,01 + 0,95)

30. Олексій Лень - 0,20 (-0,58 + 0,78)

….

RPM* = ORPM + DRPM, де RPM* - реальный «плюс»/ «мінус»),

ORPM - RPM в нападі,

DRPM - RPM в захисті.

Як нескладно здогадатися, в сезоні 2018/19, незважаючи на феєрверки 3-очкових, українець все ж недопрацьовував у нападі (про що свідчить знак «мінус»), а приносив команді більше користі якраз в обороні, а не в атаці.

Як озвучив Лень перед початком нового сезону, він кидатиме і надалі! «З нетерпінням чекаю нового сезону. Я вже знаю свою роль, налагодив комунікацію з тренером. Тренер сказав мені робити те ж, що і в минулому сезоні, але з деякими змінами. У минулому сезоні я працював над триочковим кидком. Я збираюся покращувати цей аспект гри. Моя мета на сезон - підкорити відмітку 40% реалізації 3-очкових. Крім того, я працюю над веденням м'яча. Я хочу комфортніше відчувати себе під час дриблінгу. Я хочу стати ще яскравіше вираженим розтягуючим п'ятим номером», - заявляв Олексій напередодні старту регулярки. Але не тут-то було:

  • нові придбання менеджменту «Атланти» у міжсезоння-2019 в особі тонганійського американця Джаббарі Паркера і Чендлера Парсонса зробили смолл-болл «Яструбів» цілком конкурентоздатним.
  • дорослішання другорічки «Атланти» Джона Коллінза, як основного бігмена в недалекому майбутньому, привело до того, що він грав не 25+ хвилин, а всі 35+,
  • ніхто не знімав завдання для підготовки нових бігменів - Деміана Джонса і Бруну Фернанду, яким коуч виділяє по 15+ хвилин, втім, як і Олексію!

Тому скорочення ігрового часу Леня не залежало і не залежить від українця і його гри, він стабільно як отримував, так і отримуватиме по 15+ хвилин в середньому.

Чому це не пояснили Олексію в доступній формі, щоб не викликати спад в його грі на підставі психологічного чинника боязні втратити «навіть те, що залишилося» для нас - величезне питання, адже тривога, і, як наслідок, непереконлива гра нашого земляка викликана тим, що його контракт з «Хокс» закінчується майбутнього літа, а переконливої статистики для виходу на ринок вільних агентів поки немає.

Давайте подивимося уважніше на «Яструбів» зразка осені 2019.

Профайл команди «Атланта Хокс» (Atlanta Hawks) на 10 листопада 2019 року:

  • матчі: 3/5 усього (2/4 вдома) , 
  • середній вік - 25 років,
  • середній зріст - 202 см.,
  • середня вага - 95 кг.,
  • займає загальне 20-е місце в НБА, 
  • знаходиться на 11 місці у Східній Конференції НБА,
  • очок за сезон: 822 (102,8 за матч)
  • 2-очкових кидків: 240/423 (56,7%)
  • 3-очкових кидків: 72/245 (29,4%)
  • підбирань за сезон: 342 (42,8 за матч)
  • передач за сезон: 182 (22,8 за матч)
  • перехоплень за сезон: 69 (8,6 за матч)

Ростер команди «Атланта Хокс» на сезон-2019/20

NN

Ім’я, Прізвище

Позиція

Зріст

(см.)

Вага (кг.)

Дата нарождення

#5 Центрові (С) и #4 Потужні Форварди (PF)

1

 Олексій ЛЕНЬ

С

216

113

16.06.1993

2

Деміан Джонс 

С

211

112

30.05.1995

3

Бруну Фернанду 

PF

208

108

15.08.1998

4*

Джон Коллінз*

PF

208

106

13.09.1997

 #1 Розігруючі (PG)

1

Трей Янг 

PG

188

82

19.09.1998

2

Тайрон Воллес 

PG

196

90

10.06.1994

3

Гудвін Брендон 

PG

188

82

02.10.1995

#2 Атакуючі захисники (SG)

1

Еван Тернер 

SG

201

93

27.10.1998

2

Чарлі Браун

SG

201

90

02.02.1998

3

Кевін Хьюртер

SG

201

88

27.08.1998

4

Вінс Картер

SG

198

100

26.01.1977

5

Аллен Кребб

SG

198

89

04.04.1992

#3 Легкі форварди (SF)

1

Де’Андре Хантер

SF

201

102

02.12.1997

2

Кемерон Реддіш

SF

203

94

01.09.1999

3

Джаббарі Паркер

SF

203

107

15.03.1995

4

ДеАндре Бембрі

SF

198

94

04.07.1994

5

Чендлер Парсонс

SF

207

104

25.10.1988

*  Джон Коллінз дискваліфікований на 25 матчів (до 23.12.2019) за прийом наркотичного засобу, який стимулює зростання

Головний тренер - Ллойд Пірс

Як ми бачимо, команда переповнена молодими гравцями, що прагнуть самореалізації, де всього 4 ветерани, включаючи й Олексія. Так, вже в 26 років в цьому ростері Лень – ветеран. На 90 відсотків Лень виходитиме в старті, і його завдання гравця не тринькати час, який він отримує.

І нехай Олексій, за оцінкою обивателя, грає жахливо, огидно (список можна продовжити), але у НБА керуються не емоціями, а оперують цифрами статистики. А тут у Леня не все так погано, як могло здатися.

Нижче ми склали таблицю оцінювання гравців за методикою RAPTOR, яку до сьогоднішнього дня не знали практично 100% з вас (включаючи і фахівців-аналітиків), яку треба розуміти, як:

R - Robust

A -  Algorithm

P - Player 

T - Tracking

O - On/Off

R - Ratings,

Тобто Robust Algorithm (using) Player Tracking (and) On/Off Ratings - Надійний алгоритм (з використанням) відстежування гравця (та) рейтингів включення/виключення його в гру (у адаптованому перекладі)

Таблиця коефіцієнту RAPTOR у центрових (С) та потужних форвардів (PF) станом на 10 листопада

1. Монтрез Харрелл («Кліпперс», С) - 1,6

2. Тристан Томпсон («Кливленд», С/PF) - 1,4

3. Андре Дреммонд («Детройт», С) та Карл Ентоні Таунс («Міннесота», С) - обидва по 1,3
4. Арон Бейнс («Фінікс», С), Едрис «Бем» Адебайо («Маямі», С) та Руді Гобер («Юта», С) - всі по 1,2
5. Клінт Капелла («Х’юстон», С) - 1,0,
6. Кевін Лав («Клівленд», PF/С) та Аль Хорфорд («Філадельфія», PF/С) - обидва по 0,9
7. Дуайт Ховард («Лейкерс», С) та Домантас Сабоніс («Індіана», PF/С) - обидва по 0,8
8. Івіца Зубац («Кліпперс», С) та Рішон Холмс («Сакраменто», PF/С) - обидва по 0,7
9. Морітц Вагнер («Вашингтон», PF/С) та Брук Лопес («Мілуокі», С) - обидва по 0,6
10. Нерлес Ноель («Оклахома», С), Джаррет Аллен («Бруклін», С), Мейсон Пламлі («Денвер», PF/С), Джоел Ембід («Філадельфія», С) та  Нікола Вучевич («Орландо», С)  - всі по 0,5
11. Олексій ЛЕНЬ («Атланта», С), Якоб Поелтл («Сан-Антоніо», С), Келлі Оліник («Маямі», PF/С),  ЛаМаркус Олдридж («Сан-Антоніо», PF/С) - всі по 0,4
12. Нікола Йокіч («Денвер», PF/С) та Джаліл Окафор («Нью-Орлеан», С) - обидва по 0,3
13. Дуайт Пауел («Даллас», PF/С), Серж  Ібака («Торонто», PF/С) та Джавейл МакГі («Лейкерс», С) - всі по 0,2
14. Вендел Картер, джуніор («Чикаго», С), Йонас Валанчунас («Мемфіс», С), Деніел Тейс («Бостон», С), Патрік Петерсон («Кліпперс», PF/С), 15. Маркіз Крісс («Голден Стейт», PF/С), Хассан Вайтсайд («Портленд», С) та Мейерс Леонард («Маямі», С) - всі по 0,1
15. Томас Брайант («Вашингтон», С) та Робін Лопес («Мілуокі», С) - обидва по 0,0
16. Боббі Портіс («Нью-Йорк», PF/С), Дуейн Дедмон («Сакраменто», С), ДеАндре Джордан («Бруклін», С) та Коді Зеллер («Шарлотт», PF/С) - всі по «-0,1»
17. Стівен Адамс («Оклахома», С) – «- 0,2»
18. Марк Газоль («Торонто», С), Джаррен Джексон-молодший («Мемфіс», PF/С) та Віллі Колей-Стейн («Голден Стэйт», С) - всі по  «- 0,3»
19. Тон Мейкер («Детройт», PF/С) – «-0,4»
20.Ларрі Ненс, джуніор («Клівленд», PF/С) – «-0,5».

Навіть при такій непереконливій грі на старті сезону, Лень має більш високі показники не лише у порівнянні з його товаришами по команді (не представлені взагалі), а й багатьма майстровитими колегами за амплуа з інших команд.

Відзначимо, що в останньому поєдинку з «Портлендом» виразно простежується тактична побудова «Атланти» без використання в грі C і навіть PF.   Кінцівка матчу» красномовно показала прихильність наставника «Яструбів» Ллойда Пірса до гри в смолл-болл: активний захист, починаючи з периметра, де наявність високих бігменів і центрових та їхня відносна повільність на думку головного коуча може розірвати оборонні побудови «Атланти» (побудова «Голден Стейт» без «великих»).

Склад «Яструбів» у клатчі:  #11 - Трей Янг (PG), #8 - Тайрон Воллес (PG), #3 - Кевін Хьюртер (SG), #12 - Де’Андре Хантер (SF) і # 95 ДеАндре Бембрі (SF).

У свої традиційно менші від «належних за статусом лідера 25+ хвилин» (в даному випадку, 15 хвилин на паркеті), стартовий центровий «Атланти» набрав усього лише 4 очки (2/3 - 2-очкові та 0/2 - 3-очкові), 2 підбирання (по одному в захисті та нападі), відважив 2 блокшоти і отримав 4 персональні зауваження.

Вальдемар ХОЛМСЬКИЙ

Оцініть матеріал
(14)
Повідомити про помилку

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть

Налаштувати стрічку
Налаштуйте свою особисту стрічку новин

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Леброн Джеймс відмовився від використання соціальних мереж
Баскетбол | 21 листопада 2024, 16:07 0
Леброн Джеймс відмовився від використання соціальних мереж

Легендарний баскетболіст повідомив, що йому потрібна пауза від інормації

ВАЦКО: «Знаєте, що буде після того, як Тимощук виграв суд проти УАФ?»
Футбол | 21 листопада 2024, 20:57 4
ВАЦКО: «Знаєте, що буде після того, як Тимощук виграв суд проти УАФ?»

Зрадник України виграв апеляційний суд в Лозанні

Коментарі 47
Введіть коментар
Ви не авторизовані
Якщо ви хочете залишати коментарі, будь ласка, авторизуйтесь.
Zinch87
Ну вот даже статистика говорит, что он не вывозит пока что. Везде он в третьем десятке по показателям. Это далеко не ок. В подтверждение посмотрите на 2 вещи:
1. Темп в котором играет команда (23-е в лиге по этому показателю). Простым языком: "Если мы играем медленно, то нужно по максимуму реализовывать моменты"
2. Процент Леня с игры: 33% с поляны (из них 48% двухочковых). Центровой с такой реализацией - это боль для тренера. (кстати в статье совсем ничего про 11% с трешки в этом сезоне)
По защите он однозначно прибавил, но на данный момент выборка еще не достаточна, чтобы однозначно судить о его защите со стороны статистики. Посмотрим к середине сезона.
Сейчас Коллинза нет, поэтому, если он не проявит себя сейчас в атаке - то летом будет сложно искать себе клуб, даже несмотря на жиденькое лето по части толковых свободных агентов. Надо работать над реализацией и умением завершать под кольцом. Он может сколько угодно мнить себя растягивающим центром, но без базовых элементов под кольцом он так и будет "искать себе место в НБА".
vital
Я кожного сезону слідкував за статистикою Олексія. Лень традиційно добре починав сезон, але дуже швидко здавав фізично, тобто стабільності йому бракувало. Зараз Алекс почав так собі, але можливо він всупереч минулим рокам, навпаки розкриється в середині сезону, тобто в найважливіший для команди період сезону. Сумнівно що Атланті світить місце в ТОП-8 на Сході.
Дуже сподіваюся, що в обох наших хлопців у НБА Олексія і Святослава все буде гаразд і вони будуть грати не в "мусорное время", а в 1-ій і 4-ій четвертях у найважливіші для команд період..
kvlad200760
Ну що за маразм??? Я не про цифри,а про висновки!!! Лень завжди важкр входив в сезон,по друге сам сезон тільки розпочасвся,команди провели по 8-9 матчів а це тільки 10% від матчів регулярки,не рахуючи плей-оф!!! Тож висновки робити просто зарано!!!
Lion
Почему сразу сдал?
Это его уровень.
Timur24
Да там вся команда сдала. Пока что ужасный сезон начался. Смотрю почти каждую игру. Что то с ними в этом сезоне не так. А Лень хоть и выходит уже 3 матч в стартовой 5, но игра не та, ни кидка норм с любой позиции и даже шрафные, ни защита( Потом меняют и уже изредка выходит на замену, для отдыха других центровых
Владимир Туленко
Користувача заблоковано адміністрацією за порушення правил