5 останніх зустрічей Бразилії та Аргентини на Копа Америка
Матчі, в яких забивали Едмундо, Батістута, Рівалдо і Роналдо. Ще не забули таких?
Сьогодні (за місцевим часом, або ж завтра о 3:30 за київським) на стадіоні «Мінейран» в Белу-Орізонті відбудеться чергова зустріч південноамериканських титанів – збірних Бразилії та Аргентини. На цей раз «селесао» і «альбіселесте» зійдуться в рамках півфіналу 46-го розіграшу Копа Америка, однак це буде далеко не перша їхня зустріч у цьому турнірі.
Всього з 1916 року (моменту заснування турніру) бразильці і аргентинці зустрічалися між собою в рамках Копа Америка (до 1975 року - Чемпіонату Південної Америки) 32 рази. Тотальна перевага поки за аргентинцями - 15 перемог при 8 нічиїх і 9 поразках, а також різницею м'ячів 52:38.
Однак, щоб надто не заглиблюватися в історію, сфокусуємось на останніх п'яти зустрічах «селесао» і «альбіселесте», а заодно і оцінимо, яка тенденція та на чию користь складалася в них.
АРГЕНТИНА – БРАЗИЛІЯ – 1:1 (6:5 –по пенальті)
Копа Америка-1993. Чвертьфінал
На турнірі 1993 року американські гранди зійшлися вже на стадії 1/4 фіналу. Цікаво, що в плей-офф обидві команди вибралися не без проблем. Аргентина фінішувала другою в групі С з 4 очками (нагадаємо, в той час за перемогу давалося по 2 пункти, за нічию – по 1) в активі після трьох ігор, пропустивши вперед Колумбію за додатковими показниками. Бразилія ж набрала і того менше - 3 очка в трьох матчах, ставши також другою в групі В після перуанців, які зуміли розжитися 4 турнірними балами.
По ходу чвертьфінального поєдинку Бразилія виглядала цікавіше суперника. У першому таймі у «селесао» і зовсім було чи не тотальне домінування, але ось реалізувати його в голи все ніяк не виходило - то дива у рамці творив Серхіо Гойкочеа, то бразильці просто били невдало. Однак на 37-й хвилині «селесао» успішно скористалися обрізкою Дієго Сімеоне в центрі поля і організували чергову небезпечну атаку на ворота суперника. Її точним і невідпорним ударом в ближній кут завершив форвард «Сан-Паулу» Мюллер.
У другому таймі Бразилія продовжила грати активніше, але аргентинці огризались. В основному – завдяки стандартам, один з яких і приніс «альбіселесте» успіх. На 69-й хвилині хавбек Леонардо Родрігес чудовим ударом головою конвертував в гол навіс з кутового.
Для визначення кращого довелося вдатися до серії 11-метрових ударів. Перші п'ять спроб гравці кожної з команд реалізували, після чого хавбек Бойадейро не зумів переграти аргентинця Гойкочеа. Вирішальний удар Хорхе Бореллі реалізував, вивівши Аргентину в півфінал, де «альбіселесте» також по пенальті пройшли Колумбію (0:0, 6:5), а потім у вирішальному матчі здобули трофей в поєдинку проти мексиканців (2:1).
БРАЗИЛІЯ – АРГЕНТИНА – 2:2 (4:2 – по пенальті)
Копа Америка-1995. Чвертьфінал
У липні 1995 року бразильці і аргентинці знову зійшлися на стадії чвертьфіналу в рамках Копа Америка. На цей раз «селесао» впевнено вийшли в плей-офф турніру, здобувши 9 очок в трьох матчах і виграв групу В, де грали також Колумбія, Еквадор та Перу. Аргентина ж стала другою в квартеті С, пропустивши вперед збірну США, з якою набрала по 6 очок, але поступилася за додатковими показниками (в заключному турі «альбіселесте» були розбиті суперником в очній дуелі з рахунком 0:3).
Чвертьфінальна гра почалася дуже завзято. Вже на 2-й хвилині форвард «Роми» Абель Бальбо вивів аргентинців вперед, але через сім хвилин Бразилія зусиллями Едмундо відігралася. Втім, наполегливість «альбіселесте» все одно дозволила їм знову вийти вперед - на 30-й хвилині Батістута зважився на удар з гострого кута, заставши зненацька кіпера бразильців Таффарела. Піти на перерву з хорошим настроєм у аргентинців не вийшло - на 45-й хвилині другу жовту картку за безрозсудний фол у «бровки» побачив перед собою Леонардо Астрада...
Всю другу половину зустрічі бразильці пристрасно намагалися зрівняти рахунок, але зробили це лише на 81-й хвилині, та й то з явним порушенням правил. У момент прийому м'яча Туліо Маравілья підіграв собі рукою, скинувши сферу під удар, а вже потім вразивши ворота суперника. Перуанський рефері Альберто Техада з якоїсь причини фол не побачив, зарахувавши м'яч. Градус гри було піднято до неможливості, у зв'язку з чим на 85-й хвилині вилучення сталося вже в рядах бразильців - з поля був вигнаний півзахисник Сезар Сампайо.
Як і два роки раніше, матч докотився до серії пенальті. На цей раз більш вдалими виявилися вже бразильці - у них не забив тільки Андре Крус, в той час як у суперника невдача спіткала не тільки Дієго Сімеоне, але й Нестора Фаббрі. У півфіналі Бразилія пройшла США (1:0), а у вирішальному поєдинку програла Уругваю в серії пенальті (1:1, 3:5).
БРАЗИЛІЯ – АРГЕНТИНА – 2:1
Копа Америка-1999. Чвертьфінал
І знову зустріч «старих друзів» в чвертьфіналі! У 1999 році Бразилія без складнощів вийшла в плей-офф з першого місця в групі, набравши 9 очок при різниці м'ячів 10:1. Аргентинці ж помучались, фінішувавши другими з 6 очками в активі і при різниці 5:4.
Але в очній зустрічі для «альбіселесте» все починалося навіть дуже оптимістично. Вже на 10-й хвилині після дальнього пострілу захисника «Рівер Плейта» Хуана Пабло Соріна та рикошету, який дезорієнтував голкіпера Діду, м'яч опинився в сітці бразильців. «Селесао» відповіли на це голом зі штрафного на 32-й хвилині у виконанні блискучого Рівалдо. А на самому початку другої половини зустрічі Зе Роберто відкотив під удар Роналдо, який зважився на дальній удар. Вийшло і досить сильно, і досить точно, і вже зовсім несподівано для кіпера аргентинців Хермана Бургоса. Втім, в кінцівці гри Аргентина могла піти від поразки і, ймовірно, знову дотягнути з'ясування відносин до серії пенальті. Але на 77-й хвилині Роберто Айяла не зміг реалізувати 11-метровий штрафний удар, програвши свою дуель Діді.
На цей раз бразильці вже не впустили титул. У півфіналі вони обіграли Мексику (2:0), а в фіналі переконливо помстилися уругвайцями за невдачу чотирирічної давнини (3:0).
АРГЕНТИНА – БРАЗИЛІЯ – 2:2 (2:4 – по пенальті)
Копа Америка-2004. Фінал
У 2004 році непримиренні суперники нарешті зустрілися не на проміжних стадіях плей-офф, а безпосередньо в фіналі турніру. У плей-офф обидві команди вибралися з другого місця в своїх групах - Аргентина з 6 очками в активі поступилася лідерством в квартеті Мексиці (7 очок), а Бразилія, яка також набрала 6 пунктів, - Парагваю (7 очок). У чвертьфіналі «альбіселесте» пройшли Перу (1:0), а в півфіналі розбили колумбійців (3:0). Шлях Бразилії в фінал був трохи більш тернистим - Мексика (4:0), Уругвай (1:1 і 5:3 - по пенальті).
Фінальна зустріч виявилася дуже драматичною. У першому таймі команди обмінялися голами - на 21-й хвилині Кілі Гонсалес вивів Аргентину вперед, але перед свистком на перерву Луїзао після навісу зі штрафного головою зрівняв рахунок. У другому таймі довгий час забити ніхто не міг, а коли на 87-й хвилині це зробив Сесар Дельгадо, то здалося, що до перемоги Аргентині рукою подати. Але за лічені секунди до фінального свистка, в компенсований час, Адріано блискуче розібрався у штрафному суперника і звів поєдинок до нічиєї.
Долю зустрічі, як траплялося часто останнім часом між цими суперниками, вирішувала серія пенальті. Уже після першого ж удара у Аргентини виникли проблеми - Андрес Д'Алессандро не зміг переграти Жуліо Сезара. Коли в другій спробі повз ворота пробив ще й Габріель Хайнце, стало ясно - Бразилія вже майже чемпіон. Гравці «селесао», отримавши фору, не розслабилися, а навпаки, реалізували чотири постріли з «точки» поспіль і завоювали трофей.
БРАЗИЛІЯ – АРГЕНТИНА – 3:0
Копа Америка-2007. Фінал
Остання до поточного моменту зустріч бразильців і аргентинців в рамках Копа Америка відбулася 15 липня 2007 року в фіналі турніру. Цікаво, що на цей раз «альбіселесте» впевненіше вибралися в плей-офф, вигравши всі три поєдинки в групі, а ось «селесао» з 6 очками посіли друге місце, пропустивши вперед збірну Мексики. У підсумку в чвертьфіналі Аргентина розбила Перу (4:0), а Бразилія - Чилі (6:1). У півфіналі аргентинці знову не помітили суперника, розгромивши Мексику (3:0), а ось бразильці помучались з Уругваєм (2:2, 5:4 - по пенальті).
Тим дивніше став результат фінального протистояння, в якому Бразилія не дала принциповому супернику, по суті, жодного шансу - 3:0. Вже на 4-й хвилині Жуліо Баптиста після хорошого довгого пасу від Елано завдав приголомшливо точного та сильного удару в верхній дальній кут, змусивши капітулювати Роберто Аббондансьєрі. У кінцівці першого тайму Айяла після кросу в штрафну з правого флангу від Дані Алвеса зрізав м'яч у сітку власних воріт, дозволивши супернику піти на перерву з перевагою в два м'ячі.
Після відпочинку ситуація на полі не змінилася. Аргентинці так і не змогли переломити хід невдалого для себе поєдинку, а на 69-й хвилині і зовсім провалилися в обороні, дозволивши Дані Алвесу додати до результативної передачі ще й повноцінний гол. Зоряна Аргентина з Камбьяссо, Вероном, Дзанетті, Хайнце, Маскерано, Рікельме, Тевесом та Мессі у складі катастрофічно зганьбилася у вирішальному матчі турніру, програвши Бразилії, де такої кількості яскравих імен на той момент не було.
Як складеться доля чергового протистояння між Бразилією і Аргентиною, але вже на Копа Америка-2019? Незабаром дізнаємося, а поки пропонуємо ознайомитися з прогнозом на цю зустріч.
Олексій СЛИВЧЕНКО
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Колишній тренер національної команди висловився про Миколу Шапаренка
Євген захоплюється роботою Руслана Ротаня