Чим старше, тим краще? Як Мессі проводить суперсезон за своїми мірками
Sport.ua - про видатну статистику лідера «Барселони» в нинішньому сезоні
По ходу поточного сезону не раз зловив себе на думці, що скільки б геніальних матчів не видавав Ліонель Мессі, про нього вже не пишуть.
Він виграє для «Барселони» матчі і цілі турніри, пачками забиває голи, реалізує штрафні на рівні, якого ще не було в світовому футболі. І що ж? Максимум - коротенький твіт, на зразок тих, які майстерно штампує Гарі Лінекер. Ну або розбір одного-двох епізодів з пафосним заголовком, типу, «Мессі одним фінтом принизив всю оборону».
Само собою, в коментарях під такою новиною завжди знайдуться ті, хто буде з вбивчою серйозністю доводити, що Роналду так не вміє. А інші навпаки – що вміє. І піде у них розмова на підвищених тонах, аж поки батьки не заставлять віртуальних бійців вимкнути комп'ютери і сісти робити уроки.
Смішно, правда? Тим не менше, приблизно в такому ключі і проходить висвітлення та обговорення подвигів Мессі в останні роки.
Звичайно, це неправильно, адже те, що творить аргентинець на наших очах – цілком можливо, що нічого подібного наше покоління вже не побачить. І про це потрібно говорити серйозно – без троллінгу, хайпу і інших слів, які прийшли в нашу мову з подачі міленіалів.
***
Отже, найочевидніше - в поточному сезоні Мессі забиває більше будь-якого гравця в Європі. На даний момент на його рахунку 33 голи в Прімері. Кіліан Мбаппе, котрий зараз займає друге місце в гонці за Золотою бутсою, забив у Франції 26 м'ячів.
З огляду на те, що попереду в Прімері ще сім турів, а з усіма грандами «Барса» вже зіграла, Мессі без проблем подолає позначку в 40 голів. Це, звичайно, якщо не трапиться травми або іншого форс-мажору.
Раніше Лео всього тричі забивав більше 40 голів у Примері. Останній раз таке траплялося в сезоні-2014/15, коли «Барса» оформила требл. Протягом останніх трьох років його статистика коливалася в районі 26-37 голів за сезон.
Незначне зниження результативності Мессі пояснювалося досить просто: у 2015 році за «Барсу» ще грали Хаві та Іньєста - напевно, найкраща пара центрхавів в історії в плані просування м'яча. Поки вони були в команді, Лео мав можливість всі 90 хвилин діяти, як нападник. З від'їздом Хаві в Катар і старінням Іньєсти картина змінилася: Мессі був змушений відійти глибше, більше часу присвячувати конструюванню атак, оскільки партнери вже з цим не справлялися. А з глибоких позицій забивати набагато складніше.
У поточному сезоні трохи розвантажив Мессі новачок Артур, який в плані просування м'яча на голову сильніше Пауліньо. Але все ж ключовим фактором став прогрес самого Лео: він забив 33 голи, хоча його показник очікуваних голів «xG» дорівнює всього 23! Виходить, що третину своїх м'ячів Мессі забиває з неочевидних позицій.
Хтось скаже, мовляв, Лео завжди так забивав, але цифри стверджують інше. В зрілому віці він лише раз у своїй кар'єрі випереджав показник «xG» аж на 10 м'ячів – це було в сезоні-2016/17. Всі інші зірки світового футболу про таке можуть тільки мріяти: наприклад, Кріштіану вже четвертий сезон поспіль забиває менше, ніж має гольових моментів. А Неймар вийшов в плюс тільки після переїзду в слабкий чемпіонат Франції, але і там випереджає «xG» тільки на два голи.
***
При цьому на відміну від того ж Мбаппе, Мессi не заточений суто на забивання голів. Не менш крутий аргентинець і в комбінаційній грі.
У поточному розіграші Примери Лео вже віддав 12 гольових передач. В топ-лігах більше тільки у Джейдона Санчо з «Борусії» (13). Також Мессі лідирує в Європі за кількістю передач в останню третину поля – 6,5 пасів в середньому за гру. На другому місці в топ-лігах за цим показником прямо зараз – Давид Сільва з «Ман Сіті», у нього близько 5.
Той факт, що найближчий конкурент Лео по передачах в глибокі зони – півзахисник, анітрохи не дивує. Доставка м'яча ближче до воріт – це і є завдання атакуючих хавбеків. Мессі ж прокачав цей скіл за останні роки, хоча в юності був набагато більш заточений на удар або пас під удар. Життя змусило – інакше і не скажеш.
Також Лео кращий в Європі по проникаючих передачах (6,42) і передачах під удар (2,9). За обома показниками йому трохи поступається Неймар, але бразилець і зіграв менше через травми, і виступає в більш слабкому чемпіонаті.
***
Зрозуміло, коли за тебе грає такий монстр атакуючої гри, перемагати набагато простіше. Ернесто Вальверде на тижні прямо заявив, що у «Барси» є «Мессі-залежність». Але тут же додав: «Це було б в будь-якій команді, де б він грав».
Вплив Мессі на результати «Барси» дійсно вражає: з 81 гола, забитого каталонцями в Прімері, 45 були забиті або самим Лео, або з його передач. Це, на секундочку, 55%. Та ж історія і з очікуваною статистикою: сума «xG» і «xA» Мессі становить 53% від загальної очікуваної кількості голів «блаугранас».
Для прикладу, Кріштіану Роналду в цьому сезоні був причетний до 27 з 64 голів «Юве» в Серії А, Кіліан Мбаппе взяв участь в 33 голах «ПСЖ» з 89, Серхіо Агуеро посприяв 26 голам «Ман Сіті» з 83.
***
Існує навіть думка, мовляв, без Мессі «Барса» перетвориться в середняка Прімери. Перебір, звичайно, але поточний розіграш Кубка короля додав аргументів хейтерам.
Якщо хто забув, то Вальверде давав Лео перепочити в виїзних іграх з «Леванте» і «Севільєю», і ті матчі завершилися для «Барси» логічними поразками - 1:2 і 0:2. У підсумку на «Камп Ноу» Мессі доводилося рятувати ситуацію, і він це блискуче робив - 3:0 з «Леванте» і 6:1 з «Севільєю».
Тому, коли боси клубу в черговий раз говорять, мовляв, ми готуємося до епохи без Мессі, утриматися від посмішки складно. І не тому, що каталонці щось роблять не так – клуб зараз взяв курс на омолодження складу, і це правильно. Як-не-як, майже всім ключовим гравцям «блаугранас» вже більше 30 років. Але хіба заміна Ракітіча на Де Йонга або підписання нового центрбека якось допоможуть компенсувати втрату Мессі?
Генії завжди народжувалися рідко і ніколи не залишали спадкоємців – ось у чому проблема. Ніхто з учнів Да Вінчі не намалював нову «Мону Лізу», ніхто з слухачів лекцій Ейнштейна не переплюнув теорію відносності. Ось і Мессі теж не можна просто взяти і замінити - ним можна тільки насолоджуватися. Тим більше, що в 31 рік він, здається, показує кращий футбол у своїй кар'єрі.
Роман СІНЧУК
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть
ВАС ЗАЦІКАВИТЬ
Назар Волошин привертає увагу клубу Чемпіоншипа
Ентоні нарахував перемогу Олександра 115:114
Он может и оторваться от опекуна и замкнуть, как Агуеро, может отать сумашедший пас, отрезав пол команды, как Иньеста, может на скорости пройти-обыграть несколько человек (с этим сложнее, возраст всё-таки не 25, но всё равно, может) да он может почти всё, КАКАЯ НАХРЕН ЗАТОЧЕННОСТЬ???
А если серьёзно, то как-то пофиг уже и на Месси и на Рона. Оба гениальны в своём деле, но хочется уже чего-то нового. К ним просто привыкли. Их стиль игры уже воспринимается как должное и если и начнут опять массово вспоминать так это когда у них старость начнёт проявляться.